Final Yapan Hekimoğlu Hakkında Düşüncelerim

Gerekli24

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Hekimoğlu hakkında son kez bir şeyler yazmak istiyorum. Değer verdiğim bir dizi için bunu kendimce gerekli gördüm.

Bu dizi daha çıkmadan ön yargıyla karşılaşmıştı. House MD'in uyarlaması mı olur? Rezil olacak gibi. O kadar uyarlama varken Hekimoğlu daha başlamadan bir linç ile karşılaştı. Bu tarz görüşler dizi ilerledikçe azaldı. Bir çok kişinin yargısını yıkmayı başladı tabi izleyip bir kerecik olsun baktıysa.

YKS sınavım nedeniyle Tv'de yeni dizilere hiç firsat tanımadım. Sınavdan sonra TV'den dizi izler miyim bilmiyorum ancak bu kadar kaliteli ve farklı dizi TV'de zor görürüm gibime geliyor. Zaten farklı kaliteli işler çoğunlukla izlenmediği veya risk taşıdığı için yapılmıyor. Hekimoğlu bu sorunu aşsa da 6 aylık aradan sonra reytingini kaybetti ve ne yazık ki bir daha tam toparlayamadı. Dizi ikinci sezon yine de sezon sonuna kadar dayanması buna da şükür dedirtiyor. İnsanı izlediği dizinin bitmesi üzer tabiki ama hikayesi bittiği için biterse bu üzüntü sadece bittiği için olur. Ancak dizi bozmadı ve anlatılacak şeyleri kalmışsa bu insanı daha ayrı bir üzer. Şimdi bir kaç özellik bakımından diziyi değerlendireceğim.

Hekimoğlu'nun oyuncularının da hepsi rollerinin haklarıyla verdiği söyleyebilirim. Özellikle böyle zor bir rolün üstesinden gelen Timuçin Esen'i ayrı tebrik etmek gerekir. Ebru Özkan ve Okan Yalabık da karakterlerine tam oturdular. Asistanlardan performans olarak en beğendiğim Kaan Yıldırım'dı. Diğer iki isim de rollerini layıkıyla yaptılar.

Dizinin ayrıca seçtiği şarkılar de bence hepsi kaliteli şarkılardı. Pek müzikle ilgilenmem ve her şarkıyı genelde sevmem ama dizide çalan her şarkıyı gayet severek dinledim. Müzik kısmında Tuna Hizmetli'den de memnundum. Hüzün müzikleri ve çıkmaz durumlarda çıkan ve arada hoş sahnelerdeki müziklerin hepsi dizideki ihtiyacı fazlasıyla karşıladı.

Senarist kısmı için maalesef aynı şeyleri söyleyemiyorum çünkü birlik sağlanmadı. En beğendiğim ilk sezon senaristi Banu Kiremitçi idi. İkinci sezonda da ikinci gelen ekip orijinal senaryoyu iyi biliyordu ve bölümleri birleştirmesi daha iyi oluyordu. Ancak dizinin senaryosu kesinlikle karakter orijinalliği ve konu olarak Türkiye değil dünya standartlarındaydı.

Diğer çekim ekibi de diziyi oldukça iyi yansıttılar.

Yani diziyi her şeyiyle mükemmel buluyorum keyifli hoş diyalogları gerçekçilik komedi hüzün konuk oyuncu kalitesi psikolojik yansımalar başrol oyuncuların rollerini hakkıyla vermesi ve dünyaca ünlü bir dizinin uyarlaması olması ile çoğu kişi farklı düşünse de benim için iki sezonun da en iyi işi Hekimoğlu'ydu. Bazen yapılan her iyi iş takdir edilmez her takdir ilgi gören iş kaliteli değildir. Yoksa zaten farklı bir sektör olurdu. Bu dizide emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Hayatımda bir buçuk sene salı akşamları bana güzel bir heyecan mutluluk kattı. Dizi ona verdiğim zamanı hakkıyla verdi. Sonuna kadar okuduysanız size de teşekkür ederim.

Doğan

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,109
Puanı
710
Aynen güzel ve farklı bir diziydi.Ben de yeni dizileri sevmiyorum hemen yayından kalkıyor.Atv 'de Celaleddin'e şans verdim.

• Beğendim
Reactions: Gerekli24

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,897
Puanı
1,061
Güzel bir yazı olmuş eline sağlık. :Z @Gerekli24

Gerçekten de iyisiyle kötüsüyle zor bir uyarlamanın altından başarıyla kalkıp ortaya Türk standartlarının oldukça güzel bir iş koyan tüm ekibe tekrar teşekkür ediyorum. Orijinal diziyi sevenlerin bile Hekimoğlu'na övgü yağdırdığını görünce onlar adına mutlu oluyorum. Maalesef pandemi olmasa belki şu an 3. sezondan (ya da final yapsa bile en azından şimdi uyarladıkları sezonun sonuna gelip daha güzel bir şekilde bitirebilirlerdi) bahsediyor olabilirdik ama bir Çinli yarasa yediği için kilometrelerce ötedeki yüzlerce dizi ve filmin kaderiyle oynandı resmen. :(

Oyuncular konusunda kesinlikle hiçbir sıkıntı yoktu ama maalesef yazıda da denildiği gibi senaryo bir türlü düzene oturamadı. Ben kendimce bir tahmin yapıp dizi başlamadan önce yapılan anlaşmalar yüzünden böyle olduğunu düşünüyorum. Bence orijinal dizinin yapımcıları hikayeye sadık kalınması şartıyla hakları verdi ve buna uymayan senaristler tek tek harcanmak zorunda kaldı Mesela Banu Kiremitçi çok iyi yazıyordu ama ona rağmen görevini bıraktı. House'u izleyenler uyarlarken özellikle Ateş-İpek sahnelerine bayağı ekleme vs. yaptığını söylüyordu ve reytingleri iyi giden bir dizinin senaristi durduk yere değişmeyeceğine göre yapımcıyla arasında bu nedenle bir sorun yaşandı diye düşünüyorum. 2. sezondaki ilk ekip anladığım kadarıyla orijinale daha sadık gidiyordu ama onların döneminde de reytingler 2-3 küsüre düşünce biletleri kesildi. Sonraki ekip diziyi yine yükseltip eski formuna yaklaştırmıştı ama onlar da bayağı birleştirme ve ek sahne yazmış ve yine bu yüzden ipleri çekilmiş olabilir diye düşünüyorum yoksa reytingler yükselmişken o ekibin gönderilmesinin mantıklı bir açıklaması yok. Sonraki senarist daha her şeyi kitabına uygun yapıyor gibiydi o yüzden gidişini pek anlamlandıramadım. Belki senarist değiştirmenin sorun olmayacağını düşündüler çünkü kim gelirse gelsin diziyi birebir uyarlamak zorundaydı. Son senarist de uçaklı bölümde yine güzel AtPek sahneleri yazıldı ama final haberine rağmen sonraki bölümlerde doğru düzgün bir gelişme olmadı bile. Yani herkes aslında diziye kendince bir şeyler katmak istedi ama anlaşmazlar ellerini kollarını bağladı diye düşünüyorum/düşünmek istiyorum. Yoksa bu kadar fırsat göz göre göre tepilmezdi. Ha eğer böyle bir durum yoksa Allah sizi bildiğiniz gibi yapsın ne diyeyim.ss

Neyse ne olduysa oldu ama sonuçta Hekimoğlu bitti. 51 hafta güzel bir macera yaşadık. Gönül isterdi ki çamaşır suyuyla yıkanan manyaklara, tarih üzerinden boş boş hamaset kasan işlere yenilmeseydi ama bu sistemde iyi bile dayandı. :( Her şeye rağmen iyi ki böyle bir dizi yapılmış ve iyi ki izlemişiz herkesin eline emeğine sağlık. :bhr:

• Beğendim
Reactions: Dosi and Gerekli24

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,589
Puanı
860
Dizinin bana tek katkısı House'u izlememe neden oldu. İkinci sezonun ortasına kadar senaryo çok iyi gidiyordu ama son senarist değişikliği ile dizinin kimyası bozuldu. 4. sezona kesinlikle girilmemeliydi. Dizinin en güzel yerlerinden ağzımıza bir parmak bal çaldılar sonra bıraktılar. Kesinlikle 3. sezon finaliyle bu dizi de final yapmalıydı. 2-3 sene sonra özlemle hatırlayacağımı düşünmüyorum. Yine de beklentilerin epey üstünde bir dizi oldu. Şu saçma dijital hayali de olmasaydı finalde tatmin edecekti beni.

Ayrıca dizinin hayranlarını sevdiğimi kesinlikle söyleyebilirim. Menajerimi Ara'nın kitlesi gibi toksik bir kitle değiller. Çoğunun orijinalden haberi var bilmeyenin de senaryoya bir baskısı olmadı. Hepsi yazılanı saygıyla izleyip güzelce yorumunu yaptı. Orijinalde olmayan şeyler eklenince hemen fark ettiler. Ergen tayfası bile aşk sahneleri için kimseyi darlamadılar. Son yıllarda gördüğüm en kaliteli kitleydiler. Hepsinin House izleyip özlemlerini gidermeyi ve gerçekten güzel bir dizi izlemelerini isterim.

• Beğendim
Reactions: Dosi and Gerekli24

Gerekli24

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,393
Puanı
710
Dizinin bana tek katkısı House'u izlememe neden oldu. İkinci sezonun ortasına kadar senaryo çok iyi gidiyordu ama son senarist değişikliği ile dizinin kimyası bozuldu. 4. sezona kesinlikle girilmemeliydi. Dizinin en güzel yerlerinden ağzımıza bir parmak bal çaldılar sonra bıraktılar. Kesinlikle 3. sezon finaliyle bu dizi de final yapmalıydı. 2-3 sene sonra özlemle hatırlayacağımı düşünmüyorum. Yine de beklentilerin epey üstünde bir dizi oldu. Şu saçma dijital hayali de olmasaydı finalde tatmin edecekti beni.

Ayrıca dizinin hayranlarını sevdiğimi kesinlikle söyleyebilirim. Menajerimi Ara'nın kitlesi gibi toksik bir kitle değiller. Çoğunun orijinalden haberi var bilmeyenin de senaryoya bir baskısı olmadı. Hepsi yazılanı saygıyla izleyip güzelce yorumunu yaptı. Orijinalde olmayan şeyler eklenince hemen fark ettiler. Ergen tayfası bile aşk sahneleri için kimseyi darlamadılar. Son yıllarda gördüğüm en kaliteli kitleydiler. Hepsinin House izleyip özlemlerini gidermeyi ve gerçekten güzel bir dizi izlemelerini isterim.
Dizi hayran kitlesi beni de oldukça şaşırttı böyle bir kitle ben de beklemiyordum. Evet dizi için en iyi final 3. sezon yazılırdı. Dijital şansın bile olsa böyle final yazılmazdı.
Güzel bir yazı olmuş eline sağlık. :Z @Gerekli24

Gerçekten de iyisiyle kötüsüyle zor bir uyarlamanın altından başarıyla kalkıp ortaya Türk standartlarının oldukça güzel bir iş koyan tüm ekibe tekrar teşekkür ediyorum. Orijinal diziyi sevenlerin bile Hekimoğlu'na övgü yağdırdığını görünce onlar adına mutlu oluyorum. Maalesef pandemi olmasa belki şu an 3. sezondan (ya da final yapsa bile en azından şimdi uyarladıkları sezonun sonuna gelip daha güzel bir şekilde bitirebilirlerdi) bahsediyor olabilirdik ama bir Çinli yarasa yediği için kilometrelerce ötedeki yüzlerce dizi ve filmin kaderiyle oynandı resmen. :(

Oyuncular konusunda kesinlikle hiçbir sıkıntı yoktu ama maalesef yazıda da denildiği gibi senaryo bir türlü düzene oturamadı. Ben kendimce bir tahmin yapıp dizi başlamadan önce yapılan anlaşmalar yüzünden böyle olduğunu düşünüyorum. Bence orijinal dizinin yapımcıları hikayeye sadık kalınması şartıyla hakları verdi ve buna uymayan senaristler tek tek harcanmak zorunda kaldı Mesela Banu Kiremitçi çok iyi yazıyordu ama ona rağmen görevini bıraktı. House'u izleyenler uyarlarken özellikle Ateş-İpek sahnelerine bayağı ekleme vs. yaptığını söylüyordu ve reytingleri iyi giden bir dizinin senaristi durduk yere değişmeyeceğine göre yapımcıyla arasında bu nedenle bir sorun yaşandı diye düşünüyorum. 2. sezondaki ilk ekip anladığım kadarıyla orijinale daha sadık gidiyordu ama onların döneminde de reytingler 2-3 küsüre düşünce biletleri kesildi. Sonraki ekip diziyi yine yükseltip eski formuna yaklaştırmıştı ama onlar da bayağı birleştirme ve ek sahne yazmış ve yine bu yüzden ipleri çekilmiş olabilir diye düşünüyorum yoksa reytingler yükselmişken o ekibin gönderilmesinin mantıklı bir açıklaması yok. Sonraki senarist daha her şeyi kitabına uygun yapıyor gibiydi o yüzden gidişini pek anlamlandıramadım. Belki senarist değiştirmenin sorun olmayacağını düşündüler çünkü kim gelirse gelsin diziyi birebir uyarlamak zorundaydı. Son senarist de uçaklı bölümde yine güzel AtPek sahneleri yazıldı ama final haberine rağmen sonraki bölümlerde doğru düzgün bir gelişme olmadı bile. Yani herkes aslında diziye kendince bir şeyler katmak istedi ama anlaşmazlar ellerini kollarını bağladı diye düşünüyorum/düşünmek istiyorum. Yoksa bu kadar fırsat göz göre göre tepilmezdi. Ha eğer böyle bir durum yoksa Allah sizi bildiğiniz gibi yapsın ne diyeyim.ss

Neyse ne olduysa oldu ama sonuçta Hekimoğlu bitti. 51 hafta güzel bir macera yaşadık. Gönül isterdi ki çamaşır suyuyla yıkanan manyaklara, tarih üzerinden boş boş hamaset kasan işlere yenilmeseydi ama bu sistemde iyi bile dayandı. :( Her şeye rağmen iyi ki böyle bir dizi yapılmış ve iyi ki izlemişiz herkesin eline emeğine sağlık. :bhr:
3.gruptan genel olarak memnun olan azdı. Polis hikayesinde son iki bölümü güzel yazdı ama onun dışında ben beğenmedim reytinge de o dedidiğim iki bölüm dışında katkısı olmadı.

• Beğendim
Reactions: mesmeso and Aserat

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,888
Puanı
1,060
@Gerekli24 harika bir yazı olmuş. Her bir yoruma katılıyorum. Müzik konusunda da hemfikirim ve bunu bir kaç kere dillendirmiştim zaten.

Son senelerde hiç bir yerli diziyi böyle 51 bölüm boyunca baştan sona ve nerdeyse tüm bölümleri saatinde izlememiştim. Timuçin Esen harika bir oyunculuk yaşattı. Mimikleri ile bile bizi eğlendirdi. Oyunculuklar bana çok doğal geldi hep.

Bu dizi hem eğlendirdi hem de hüzünlendirdi. Beğendiğim bir tarzdı. İyi ki gününde şans verip izlemişim :bhr:

Tüm ekibin yolu açık olsun 🤗
Tv Series House GIF by Tüplü Televizyon

• Harika
Reactions: Gerekli24

cookies

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
18,793
Puanı
1,060
@Gerekli24 harika bir yazı olmuş. Her bir yoruma katılıyorum. Müzik konusunda da hemfikirim ve bunu bir kaç kere dillendirmiştim zaten.

Son senelerde hiç bir yerli diziyi böyle 51 bölüm boyunca baştan sona ve nerdeyse tüm bölümleri saatinde izlememiştim. Timuçin Esen harika bir oyunculuk yaşattı. Mimikleri ile bile bizi eğlendirdi. Oyunculuklar bana çok doğal geldi hep.

Bu dizi hem eğlendirdi hem de hüzünlendirdi. Beğendiğim bir tarzdı. İyi ki gününde şans verip izlemişim :bhr:

Tüm ekibin yolu açık olsun 🤗
Tv Series House GIF by Tüplü Televizyon
Timuçin Eseni geçen sene pandemi yurtdışında patlak verdiğinda Maltepede otobüse binerken görmüştüm beraber otobüse binmiştik kendisi o zamanlar bile ağzını ve burnunu kapatıyodu virüs olduğu için.Baya laflamıştık ama hiç foto falan çekinmek aklıma gelmedi adama ünlü olduğunu da hissettirmedim zaten normal insanmış gibi konuştum sjsnsb

• Beğendim
Reactions: Gerekli24 and Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,888
Puanı
1,060
Timuçin Eseni geçen sene pandemi yurtdışında patlak verdiğinda Maltepede otobüse binerken görmüştüm beraber otobüse binmiştik kendisi o zamanlar bile ağzını ve burnunu kapatıyodu virüs olduğu için.Baya laflamıştık ama hiç foto falan çekinmek aklıma gelmedi adama ünlü olduğunu da hissettirmedim zaten normal insanmış gibi konuştum sjsnsb
Ne güzel karşılaşmış olman. Sen zamanında baya bi ünlü ile karşılaştın diye hatırlıyorum. İnsan bi foto çeker hatıra kalsın diye :A

• Beğendim
Reactions: cookies