eTV Fikir Cambazı - 6.Bölüm | Yarı Final 2

denizz19

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
f%C4%B0k%C4%B0r-cambazi-png.57057

Fikir Cambazı'nın 6.bölümüyle herkese merhaba. Programımızın bu haftaki konukları forumun sevilen ismi Keloğlan ve bir diğer sevilen üyesi Bıcırık olacak.

Bu haftaki yarışmacılarımızın tartışacakları konu ise Çok gezen mi, çok okuyan mı daha çok bilir? sorusu olacak. Sevgili Keloğlan çok okuyan daha çok bilir, sevgili Bıcırık ise çok gezen daha çok bilir diyerek fikirlerini savunacaklar.

O zaman kocaman alkışlarla ikisini de stüdyoya davet ediyoruz.

Deniz : Hoş geldiniz sevgili masal kahramanlarım. Kel kendine gel derdim ama klişe bir insan değilim neyse ki @MEnes arkadaşa buradan selamlar. :A Bizim bıcırık kukuletana kurban. Hadi bakalım Keleşoğlan önce sen başla.

Keloğlan : Genel olarak atasözünden de çıkan düşünce çok gezen'in çok bildiği yöndedir. Sebep olarak da Dünyayı dolaşırken öğreneceğin eşsiz bilgiler gösterilir. Ama hiç kimse bu bilgilerin nereden geldiğini, doğru olup olmadığını ve daha önemlisi bilginin yaşamımızı nasıl etkileyeceğini bilemez. Çoğu zaman da bu kısım pek düşünülmez. Şimdiki dönemde elimizde internet gibi bir nimet varken bir bilgiye vakıf olmak çok daha kolay. Ve en önemlisi bir bilgiyi öğrenmek için zaman kaybı veya yolda başına gelebilecek(dünyayı geziyorsan her zaman risk vardır) herhangi bir problem gibi sorunların olmayacak.. Yaklaşık 4.5 milyar yaşı olan bu dünyada sadece 70-80 yıl belki daha az yaşadığımıızı düşünürsek bilgi edinmede zaman kaybı en büyük düşmanımız ve problemimizdir bence.

Tabi bunların yanında yine istersen önceden çok gezen insanların kitaplarını, araştırmalarını da kullanabilirsin. Marco Polo, Evliya Çelebi gibi önemli bilgi hazinelerinden şu andaki seyyahlara kadar bir çok insanın bilgilerini kitap ve ya başka tür bulmak kolay artık.

marco-polo-kimdir.jpg

Bıcırık : Okuduğumuz her şeyin kesin bir doğruluğu olmayabilir. Ama gezdiğimiz yerlerde oraların tarihi hakkında yerel kaynaklar ve insanlardan daha net bilgiler alabiliriz. Okurken hayal gücümüzü kullanırız ve yerleri öyle tahmin ederiz ancak gezerken gördüğümüz yerler bize yeni perspektifler kazandırabilir. Okumak dünyanın en güzel şeylerinden biri olabilir ancak gezmek ondan daha da güzel bir şeydir.

Deniz : Keloğlan kafan parlıyor çok fikir üretiyorsun ama üşütürsün o kafanı. Bıcırıkçım sen de tam benim istediğim gibi ideal kısa cevaplar veriyorsun ama unutma kısa öz cevap etkili de olsa bazen uzun cevapları da seviyor bu halk bi anormaller. :A

Keloğlan : Bir yerleri görmek, canlı canlı bir olaya şahit olmak (Volkanik olaylar, Afrika'da bir kabilenin yerel dansı, 3 gözlü bir bebek ve ya okyanus kabarması ve ya dalgası, ) çok güzel bir şey kesinlikle ama eğer gerçek, asıl amacın bilgi edinmekse bunu daha önceden gidip görmüş insanların bilgileriyle de yapabilirsin ve kesinlikle bu şekilde daha fazla bilgi öğrenme ihtimalin yüksektir. Tabi bir anda etrafındaki herşeyi inceleyebilecek "Sherlock Holmes" kafasında biri değilseniz.

tumblr_okiovxyg4I1tx8nueo1_500.gif

Bıcırık : Dediğim gibi yazılan her şeyin kesin bir doğruluğu yok. Herkes okuduğu şeye inanmayabilir ancak gezip gördüğü şeye neden inanmasın ki? Mesela bir festival düşünelim. Herkes onu çok övmüştür, hakkında çok güzel şeyler demiştir ve sende onu yerinde görmek için gidersin ancak memnun kalmazsın. Bu gibi örnekler verebiliriz. Çok gezmek bu yüzden daha iyidir. Ayrıca eğlenceli olma ihtimali daha fazladır.

Keloğlan : Eğlenceli olmalı ihtimalinin yanında tehlikeleri de mevcut. Bu konuya hem geçmiş zaman, hem şimdiki zaman ayrı olarak bakmak daha antıklı. Eski dönemlerde seyyahların bir çoğu tekbaşına gezemiyordu. Ülkeden ülkeye geçmek zaten her zaman zor olmuştur. Muhtemelen bir kaç ülke gezmek ve dediğin 3-5 olaya şahit olmak için yıllarını vermen gerekebilir. Yani hayatını bunu adaman lazımdı. Şimdiki döneme bakarsak bir Festivale gitmen çok güzel. Mesela bir film festivali. Ama kaç tane film izleyeceksin? Ne kadar inceleyebilirsin.. Muhtemelen aynı festivalin neredeyse bütün detaylarını internette bulman mümkün olacak. Orada göremeyeceğin detayları bile.

Deniz : Ve şimdi birazcık Yıldız Tilbe ile eğlenelim mi ne dersiniz haydi o zaman dans :A Yıldız Ablamız dansını ederken Bıcırık devam edebilirsin.

s-757a5614770ab854bcfc5cde3bf866f1a6fa7f90.gif

Bıcırık : Asıl filmi okuduğun zaman bazı detayları göremeyebilirsin. İzlerken herkesin anlayamayacağı detayları sen fark edebilirsin. Dünyayı dolaşmak çok güzel bir şey değil midir ki? Kitaplarda okuyacağın bir sürü şeyler görebilirsin gezerken. Hem bir şey öğrenmek istiyorsan kesinlikle seyahat etmelisin. Emile Zola bu konu hakkında; "Hiç bir şey zekayı gezmek kadar geliştirmez." demiştir. Bu söze kesinlikle katılıyorum.

Keloğlan : Dediğim gibi Dünyayı gezmek benim de hayalim . Çok cezbedici geliyor insana. Ama gerçekte öyle olduğunu düşünmüyorum. Çok fazla gezmeyi sevmen lazım. Yoksa bi süre sonra sıkılırsın. Zor gelir artık. Bunların yanında eğer en azından 300 sene üzerinde yaşayabilseydi insan bu düşüncelerine çoğu kişi gibi ben de katılırdım galiba. Ancak ömrümüz çok az ve istisna insanlar dışında fazla seyahat yapmaya uygun değil. Ömrünü buna adaman lazım dediğim gibi. Ve adayanlar da var.

giphy.gif

Bıcırık : Gezmek sadece o yer ile ilgili bir şeyler öğrenmeyi sağlamaz ki üstüne oranın dilini öğrenmene de yardımcı olur. Mesela bir dili kendi ülkemde öğrenebilirsin ancak kendi yerinde öğrenirsen hem daha erken kavrayabilirsin hem de daha iyi konuşabilirsin. Kitap okurken kendi başınasındır ancak gezerken yeni insanlar tanıyabilir ve onlarla arkadaş da olabilirsin. Seyahat ederken dünyan genişler. Etrafında neyin ne olduğunu daha iyi görürsün.

Keloğlan : Ben 'çok okuyan çok bilir'i savunuyorum. Tabi ki seyahat edersen sosyal ortamlarda bulunursun ve evinde kitap okumaya nazaran arkadaş, hatta sevgili bulma ihtimalin daha yüksektir. Bu tartışılamaz. Zaten konu da bu değil. Her halükarda okumak her şeyden olmasa bile çoğu şeyden önemlidir. İnsanı bilgilendiren bir şey var olacaksa o da kitap olmalı. Ben buna inanıyorum.

giphy.gif

Bıcırık : Bu çok gezme olayının alternatif sonlarından biri ne biliyor musun? O kadar gezdikten sonra insan deneyimlerini bir yere yazmak isteyebilir. Bu yazdıkları sayesinde yeni insanlarda merak duygusunu oluşturabilir ve bu sefer de onlar seyahat etmeye başlar. Yani aslında bu konular birbiri ile bağlantılı ancak yazmak için önce gezmen gerekiyor...

Deniz : Evet yarışmacılarımıza teşekkür ediyoruz. Haftaya büyük finalde buluşacağız bakalım bu hafta finale adını yazdıracak isim kim olacak? Son olarak çok değerli Lost oyuncularından Jack'e selam çakarak bitiyoruz yarışmayı. Hoşça kalın..

tumblr_md53zxCu3f1rqhhzfo2_400.gif

Son düzenleme:

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Jerry mi :A @denizz19
dakika 1 gol 1 hatanı gördüm :A

Yaşlanmış belli, etiketi yapamadan geldik :F

denizz19

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,847
Puanı
1,060
Jerry mi :A @denizz19
dakika 1 gol 1 hatanı gördüm :A

Yaşlanmış belli, etiketi yapamadan geldik :F
,
:F:Fİyi yakalamışsın kız jerryi gözler süper kız biz hızlı davrandık herhalde

@denizz19 bonişim harika bir sohbet olmuş keloğlanda bıcırıkta güzel cevaplar vermiş
ben kitap okuyan diyorum kitaplarda daha çok bilgi olduğuna inanıyorum:D

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
,

@denizz19 bonişim harika bir sohbet olmuş keloğlanda bıcırıkta güzel cevaplar vermiş
uykumuzu aldık ta geldik olsun okadar :A

denizz19

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
geçen hafta yılan bu hafta sinsi?:T:
@MEnes i sıva bize laf at :ppp:
Ben kime yılan ya da sinsi diyordum :A

,

Yani keloğlan mı diyorsun :D

Ellerine sağlık Deniz'cim. :A
Kimliğimizi belli etmiyoruz değil mi Serhan'cım :A

denizz19

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Yarışmacılarımız aslında belli biri S.G.A.T biri de mesmeso ama isimleri gizli tabi yine :D

Sevdiğim kişilere diyorum ya yılan ya da sinsi :A
O lafları demesende beni sevdiğini biliyorum zaten:A sevginden zerre kadar şüphem olmadı Denizoğlan :A

denizz19

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
63,555
Puanı
1,061
İyi de zaten 2 yarı final var. :D Bu da ikincisi :F
Ben oy vermeyeceğim. :A
Kendi kendine mi konuşuyorsun :A

:DYa demek öyle keloğlana serhan diyorum bakalım bilecekmiyim
Bakalım neler olacak ters köşe mi olacaksınız yoksa doğru mu bileceksiniz tüm bu soruların cevabı Pazartesi akşamı :A

kendi kendine niye alıntılayıp cevap veriyon sendemi Deniz gibi bunadın? :F
Biraz sıyırdı yarışma sürecinde :F

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,847
Puanı
1,060

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Kendi kendine mi konuşuyorsun :A

Bakalım neler olacak ters köşe mi olacaksınız yoksa doğru mu bileceksiniz tüm bu soruların cevabı Pazartesi akşamı :A

Biraz sıyırdı yarışma sürecinde :F
cingözlügüm üstümde baksana bende senin gibi farkettim @S.G.A.T. ın hareketini :A