Fav10 Yerli Film Festivali A Grubu Anketi

Hangi 2 Filmi İzlemek İstersiniz?

• Kullanılan toplam oy
    12
  • Anket kapatılmış .

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Kura sonucu ilk gruba kalan filmler listesi

Asıl Talihliler

• Vavien
  • Bir Zamanlar Anadolu'da
  • Umut
  • Çoğunluk
  • Yol
  • Hayat Var
6 Film içerisinden en fazla oy alan 2 film festival etkinliğe kalacaktır. Filmleri tanıyalım:

• Vavien
1558877.jpg

Celal, karısı ve çocuğuyla mutsuz hayat sürmektedir. Abisi Cemal’le birlikte ortak oldukları elektrik dükkânında da işler pek parlak değildir. Abisiyle tek eğlencesi Samsun’da pavyona gitmektir. Pavyonda çalışan Sibel Ceylan’a olan aşkı Celal’in başına dert açacaktır. Celal’in karısı Sevilay, Almanya’da yaşayan babasının gönderdiği paraları biriktirerek saklamaktadır. Bu paranın kurtuluşu olduğunu düşünerek bir plân yapan Celal’i sürprizler beklemektedir.

Oyuncular: Engin Günaydın, Binnur Kaya
Yönetmen: Taylan Biraderler
Senaryo: Engin Günaydın

Ödülleri: Siyad En İyi Senaryo, En iyi Kadın Oyuncu, En İyi Müzik

• Bir Zamanlar Anadolu'da
1827487.jpg

Nuri Bilge Ceylan, son filmiyle kentsel kaygılarını bir kenara bırakıp, tekrar taşranın sıkıntılı dünyasına ama bu sefer bir cinayet hikayesinin gerilimi ile dönüyor... Yolların tek düzeliği ve kasabanın insana yeni bir şey sunmamasının sıradanlığını fona alan Bir Zamanlar Anadolu'da adıyla da klasiklere gönderme taşıyor

Oyuncular: Muhammed Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ercan Kesal
Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan
Senaryo: Nuri Bilge Ceylan, Ercan Kesal, Ebru Ceylan
Ödülleri: 64.Cannes Film Festivali Jüri Özel Ödülü, 44.Siyad: En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo, En İyi Kurgu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülleri,

• Umut
0066500.jpg

Faytonculuk yaparak yaşamını kazanmaya çalışan, Cabbarın ve ailesinin içine düştügü çıkmazlar ve kurtulmaya çalışmasını anlatır. Atı bir arabanın çarpması sonucu ölen Cabbar ailesini geçindirmek için emeğiyle çalışarak para kazanamayacağını düşünerek, kestirme bir yol aramaya başlar.Aldığı milli piyango biletine de ikramiye çıkmayınca , bu kez define aramaya başlar

Oyuncular: Yılmaz Güney, Tuncer Kurtiz
Yönetmen: Yılmaz Güney
Senarist: Yılmaz Güney

• Çoğunluk
1714014.jpg

Filmde toplumdaki ayrımcılıklar konu edinilmiştir. 20 yaşındaki Mertkan'ın basit bir hayatı vardır. İnşaat sektöründe çalışan babasının işlerine yardımcı olur, arabayla şehri turlar, arkadaşlarıyla içer, barlara gider. Aynı zamanda açıköğretimde üniversite okumaktadır. Ailesi askere gitmesini istemektedir fakat Mertkan gitmez. El bebek gül bebek büyümüştür. Bir gün Burger King'de çalışan Doğulu bir kızla(Gül) tanışır ve ilişkisi başlar. Mertkan'ın Gül ile olan ilişkisi ve zaman içerisinde başına gelen olaylar, hayatının devamını etkileyecektir.

Oyuncular: Bartu Küçükçağlayan, Settar Tanrıöğen
Yönetmen: Seren Yüce
Senarist: Seren Yüce

• Yol
0084934.jpg

Yılmaz Güney'in "Yol"u tüm dünyada en çok bilinen Türk filmidir. (Hatta Luc Besson'un bile tek bildiği Türk filmiymiş.) Güney'in hapishanedeyken senaryosunu yazdığı her sahnesini planlayarak ve çizerek yönetmen Şerif Gören'e çekmesi için veren Güney, filmin negatiflerini, İsviçre'ye kaçarken yanında götürmüş ve orada kurgusunu yapmıştı. "Yol", 1982 yılında Cannes Film Festivali'nde Costa Gavras'ın "Missing" filmiyle beraber "Altın Palmiye" ödülünü paylaşmış ve aynı yıl "Altın Küre" ödüllerine de "en iyi yabancı film" dalında aday olmuştu. Yol Türkiye'de ancak 17 yıl sonra sinemalarda gösterilebildi.

Filmde kısaca cezaevinden bir hafta izinli çıkan 5 mahkumun Türkiye'nin onlar içerdeyken değişen yeni toplum düzenine karşı yabancılaşması anlatılıyor.

Oyuncular: Tarık Akan, Halil Ergün, Şerif Sezen, Meral Orhansoy
Yönetmen: Şerif Gönen
Senarist: Yılmaz Güney
Ödülleri: Cannes Film Festivali Altın Palmiye,

• Hayat Var
1370212.jpg

Hayat, babası ve yatalak dedesi ile birlikte, nefes kesici güzellikteki İstanbul Boğazı'na açılan bir dere ağzına kurulmuş, derme çatma ahşap bir evde yaşamaktadır.

Boğaz güzel olduğu kadar da karanlık ve tehlikelidir. Babası ailenin hayatta kalmasını sağlamak için küçük teknesiyle bu sularda balıkçılık yaparken, bir taraftan da birtakım yasadışı işlere girip çıkar.

Hayat bu zorlu, sert ve acımasız dünyaya doğmuştur ama yaşama sıkı sıkıya sarılır.

Dünyadaki adaletsizliklere karşı cesaretini, dayanıklılığını ve umudunu yitirmez.

Oyuncular: Elit İşçan, Erdal Beşikçioğlu
Yönetmen: Reha Erdem
Senarist: Reha Erdem
Ödülleri: 2010 Siyad: En İyi Film, Yönetmen, Görüntü Yönetmeni, Kurgu ödülleri

Konu özetleri ve ödül bilgileri sinemalar.com ve vikipedi.com'dan alınmıştır.

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,356
Puanı
1,061
Ben mantığı tam anlayamadım.En iyileri mi oyluyoruz?Yoksa izlemek istedikleriimizi mi?:D

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,923
Puanı
1,061
Vavien'i geçen sene izlemiştim güzel filmdi. Başrollerde de forumun sevdiği oyuncular var ilgi görecektir. İkinci oyumu da Bir Zamanlar Anadolu'da'ya verdim şahsen merak ediyorum. :)

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Vavien ve Bir Zamanlar Anadolu'dayı izledim. O yüzden Yol ve Hayat Var dedim.

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Ben mantığı tam anlayamadım.En iyileri mi oyluyoruz?Yoksa izlemek istedikleriimizi mi?:D

En çok oy alan 2 film etkinliğe kalacak o yüzden ister en iyisi gördüğünüz olsun ister izlemek istediğiniz, etkinlikte hangisini izlemek istiyorsanız ona oy kullanmak mantık. İzlemiş olsanız bile en iyi gördüğünüz filmi yeniden izleyebilirsiniz, size kalmış. :D

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,356
Puanı
1,061
Yola ve Vavien dedim.Yol`u izlemek bir türlü kısmet olmadı.Bir başyapıt gözüyle bakıyorum.Nur Bilge Ceylan filmleri pek bana hitap etmiyor:)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Yol ve Hayat Var dedim. Yol'u merak ediyorum ama pek beklentim yok. Reha Erdem'i ise izlemek isterim. Kaç Para Kaç'a niyet etmiştim ama olmamıştı. İzlersek bununla başlamış oluruz.

Yalnız Türk sinemasından umutlu değilim ya. Sanat filmi adı altında uzun ve boş -cidden boş, sessiz- filmleri sevemiyorum. Tabi şans vermek gerekir.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Vavien ve Bir Zamanlar Anadolu'da dedim. Vavien bir türlü izleme fırsatı bulamadığım merak ettiğim bir film, Bir Zamanlar Anadolu'da ise NBC ile ilk tanıştığım filmdi ve NBC'yi tanıyan bir gözle ikinciye izlemeyi isterim.

Yol'u izleyip pek sevememiştim. Ödüllerde boy göstermesi değindiği konunun önemsenmesinden. Sinematik olarak çok olayı yok. Seçilirse tekrar izlemem.