Fav10 Yeniliklerle 12 Yaşında!

bazinga

Admin
1 Şubat 2007
96,196
34,972
1,060
1 Şubat 2007'de FavoriForumum olarak internet dünyasına merhaba diyen Fav10, artık 12 yaşında!

Yüzlerce, binlerce kişinin hayatlarının önemli bir parçası olmaktan, pek çok kalıcı arkadaşlığa temel oluşturmuş olmaktan son derece mutluyuz. Forumların internetin en gözde platformları olduğu yıllardan sosyal medyanın hüküm sürdüğü yıllara kadar sarsılmadan gelen ender forumlardan biri olmaktan mutluyuz.

Bu ayakta kalmanın önemli nedenlerinden biri de şüphesiz çağa ayak uydurmak adına sürekli yeniliklerle, son teknolojilere adapte olmak oldu. Bugün de yine o yenilendiğimiz günlerden biri...

Bugün itibariyle forum altyapı sistemimiz olan XenForo'nun en son çıkardığı 2.1 sürümüne geçmiş bulunmaktayız.

Bu sürümün bize sağlayacağı bazı avantajlar:
 • Daha önceden eklenti olarak kullandığımız pek çok özelliği artık eklentisiz şekilde kullanacağız. Örneğin eskiden mesaj yazarken tablo kullanmak için eklentiye ihtiyacımız vardı, artık sistemin default gelen özelliklerinden biri. Onlarca eklentiden kurtulmuş olduk. Eklentilerin şöyle bir dezavantajı var, bağımlılık yapıyorlar. :) Her eklenti sürekli güncelleniyor, onları sürekli takip etmek gerekiyor. Daha da önemlisi bu eklentiler birbirleriyle uyumsuzluk yaratıyorlar ve çözülmesi çok güç sorunlara yol açıyorlar. Mesela yıllardır şikayetçi olduğumuz bazen bildirim gitmeme gibi durumların bu sürümle birlikte tarih olacağını umuyorum. Aynı zamanda zaman zaman yaşanan erişim sorunları da büyük ihtimalle çözülmüş olacak.
 • Mobil desteğimiz arttı. Artık telefondan mesaj yazarken emojileri de kullanabileceğiz. Bu çağda olmaması ayıptı, çözülmüş oldu.
 • Bookmark sistemi geldi. Artık daha sonra okumak veya cevap yazmak istediğimiz mesajları, konuları kaydedebileceğiz.
 • Konu açmak daha da kolaylaştı. Anasayfada "Konu Aç" diyerek hemen kolayca, hızlıca konu açabileceğiz.
 • Ufak tefek hem sizin hem benim zamanla keşfedeceğimiz bir çok özellik.
 • Belki de en önemlisi olarak da sürekli güncellenecek aktif bir sürümün parçasıyız ve belli aralıklarla yenilikler gelmeye devam edecek. (Eski sürümde bu tip yenilikler tamamen kesilmişti.)

Her yenilik sürecinde olduğu gibi bazı dezavantajlar da var elbet:
 • Her şey komple yenilendi ve pek çok şeyde ufak tefek düzenlemeler gerekiyor.
 • Bazı alıştığımız eklentiler artık aramızda değil. Belki bazılarının geri dönmesi söz konusu olabilir...
 • Her zamanki gibi gözümüzün alışması biraz zaman alacak. :)

Yeni sistem hayırlı olsun. Sizin de gördüğünüz eksikleri, hataları bildirmeniz alışmamıza kolaylık sağlayabilir.

Bu arada @Yiğitt @xBUGRAx ve @Aserat arkadaşlarımız co-admin oldular, üçüne de tebrikler. :) Yönetimle ilgili yeni yenilikler de ilerleyen günlerde gelebilir. :)
 

Yiğitt

Emekli
9 Aralık 2013
73,310
42,539
1,061
Ankara
Hayırlı olsun, ortam biraz resmiyete dönmüş gibi duruyor ama alışacağız inşallah. Telefon uygulaması en güzeli olmuş, eskiden bayağı sorunluydu bana göre. Yazması ayrı sıkıntıydı, girmesi ayrı sıkıntıydı.

Genel görünümü beğendim de dediğim gibi anca alışırız. Nice yıllarımıza inşallah. :)
 
 • Harika
Reactions: Çiğdem

MasacRE

Favori Üye
5 Ocak 2012
19,084
9,397
859
Hayırlı olsun. Her tasarım değişikliğinde insan bir adapte olmakta zorlanıyor ister istemez. Bunda da öyle oldu doğal olarak. Zamanla alışırız. Forumdaki etiket hataları gibi sorunlar da çözüme kavuşmuşsa tamamdır zaten olay.
 
 • Beğendim
Reactions: bazinga

MasacRE

Favori Üye
5 Ocak 2012
19,084
9,397
859
Ben niye gülemiyorum mesajlara? :eek: Sen güldürü atabilmişsin, bende beğendim dışında birşey yok :T @bazinga eskiden mobilden herşeyi yapabiliyordum :S
Evet ben pc'den giriyorum şu an, beğendimin üstüne gelince diğer seçenekler geliyor ama mobilde durum nasıl bilmiyorum :A Bu arada onların sayıları da yok galiba her türlü iptal yarışma yeni sistemde :A
 
 • Üzücü
Reactions: Dosi

mrt-06

Admin
5 Ocak 2013
90,994
52,121
1,061
Ankara
Basılı tutunca emojiler geliyormuş. Güzel olmuş bence eskisi milattan önce kalma gibiydi. :A Hayırlısı olsun forumumuz adına, aktif olmaya karar verince Ozan bana böyle bir jest yaptı zaar. :A

Bu arada forumunuzun yeni yaşını kutlarım. Dilerim bu atmofer hiç bozulmaz, ülkemizde çoğu şeyin eski tadı kalmamışken geçmişe bu kadar özlem duyurulurken bu sıcaklığı ve samimiyeti en azından burada muhafaza edelim..

Bu arada co admin olan arkadaşlarımı da kutlarım. :D
 

bazinga

Admin
1 Şubat 2007
96,196
34,972
1,060
 • Beğendim
Reactions: Dosi

Dosi

Favori Üye
10 Mart 2015
34,268
24,104
1,060
Göteborg/Ankara
Evet onlar iPhone'dan gönderdiklerimdi. :D Şimdi nasıl gözüküyor biraz öncekiler?
Bi de bildirim geldiğini anca yukarda o 3 çizgi varya onu kaydırinca görebiliyorum. Biraz mobil kısmı sıkıntılı olacak galiba ama alışırız.
Smile gelince:
aslında ilki aynı böyleydi ama sonra çarpıya dönmüştü Şimdi böyle görunüyorlar:
6449964501
 
 • Beğendim
Reactions: bazinga