Fav10 Film Kulübü 13. Sezon | 7. Oylama | İskandinav Filmleri

Hangi filmi izleyelim? (Max 2)

• The Sacrifice (1986)

Oy: 0 0.0%
  • Le Havre (2011)

• The Other Side of Hope (2017)

• Kullanılan toplam oy
    4
  • Anket kapatılmış .

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,719
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Fav10 Film Kulübü'nün 13. sezonu son hızıyla ve birbirinden kaliteli filmleriyle devam ediyor. Frantz, Certified Copy, Little Children, 3-Iron ve Night on Earth'ün ardından etkinliğimizin Agnes Varda filmleri arasından seçilen altıncı filmi Vagabond oldu.

Yedinci film için oylamamızda bu kez rotamızı kuzeye çeviriyoruz. İsveç ve Finlandiya filmlerinden oluşan beş filmlik seçkiden bir veya iki film etkinliğimize dahil olma hakkı kazanacak.

Oy kullanmak için ilk 6 filmden en az 3 tanesini çarşamba gününe kadar tamamlamanız gerekmekte. Oylarınızı ve etkinliğe katılımlarınızı bekliyoruz...

About Endlessness (2019)

İsveç / 78 dk / IMDb: 6.9 Metascore: 87 / BluTV

Yönetmen Roy Andersson'ın sinema anlayışını insan yaşamının güzelliği ve acımasızlığı üzerinden yansıttığı söylenen filmde; bir papaz yaşama olan inancını yitirmiştir. Sonuç olarak bir psikiyatra başvurur. Ancak papaz ofise gittiğinde psikiyatrın ofisi kapattığını ve trenine yetişmek üzere olduğunu görür.

Venedik’te en iyi yönetmen ödülü kazanan film, Türkiye’de SİYAD tarafından yılın en iyi 4. yabancı filmi seçildi…

Persona (1966)

İsveç, Brezilya / 80 dk / IMDb: 8.1 Metascore: 86 / MUBI

Elisabet bir ruhsal çöküntü sonucu sessizliğe gömülür ve ona yalnızca hemşire Alma’nın eşlik ettiği yazlık evine yerleşir. Haftalar geçtikçe Alma suskun hastasıyla iletişim kurmaya çalışırken, her iki kadın da duygusal bir yakınlık deneyimlediklerini fark eder.

Bastırılmış duygulardan, arzulardan, saplantılardan oluşan afallatıcı, bitimsiz bir labirent: Ingmar Bergman’ın başyapıtı, sinema tarihinin akışını anlamak için vazgeçilmez bir referans noktası. İsveçli usta, anlatıda alabildiğine özgür denemelerle bilinçaltına hitap ediyor.

The Sacrifice (1986)

İsveç, Fransa / 80 dk / IMDb: 8.0 / MUBI

İkinci Dünya Savaşı’nın haberleri, drama eleştirmeni Alexander’ın doğum günü kutlamaları festivallerinde patlak verir. Dünyanın sonu yaklaşırken, Alexander Tanrı’ya döner ve ve eğer savaşın önüne geçilirse, kendisine yakın olan ve sevdiği herşeyden vazgeçmeye söz verir.

Harika Andrei Tarkovsky (Solaris, Stalker) kısa kariyerinden sonra, 54 yaşında hayatını kaybetti. The Sacrifice öldüğü sırada tamamlanandı. Sinema dünyasında, bir sanatçının ölmeden önce sunduğu eserlerin en muhteşemlerinden biri olarak kabul edilir: Bir babanın oğluna yürek yıkan vedasını anlatır.

Le Havre (2011)

Finlandiya, Fransa / 94 dk / IMDb: 7.2 Metascore: 82 / MUBI

Genç Afrikalı göçmen Idrissa’nın yolu eski bir ayakkabı boyacısı olan, Fransız liman şehri Le Havre’de yaşayan cömert Marcel Marx’la kesişir. Sonu gelmez iyimserliğiyle Marcel, inatla çocuğu sınır dışı etmek için arayan memurlara karşı tavrını alır.

İsmini Fransa’nın liman şehrinden alan bu Aki Kaurismäki filminde, belirgin bir Jacques Tati tadı var. Epeyce karanlık bir meseleyi, güneşli Fransız sokaklarında, bir ayakkabı boyacısı ve göçmen bir çocukla, masalsı bir tonda anlatıyor Finlandiyalı usta. Her zamanki o cömert, hümanist bakışıyla.

The Other Side of Hope (2017)

Finlandiya, Almanya / 100 dk / IMDb: 7.2 Metascore: 84 / MUBI

Suriye’den kaçarak Finlandiya’ya sığınmak isteyen Khaled, kömür dolu bir konteynerin içinde Helsinki limanına gelir. Khaled’in yolu, hayatını baştan aşağı değiştirip kendini bir restoranı yeniden canlandırmaya adayan Wikström’le kesişir. İkisi, tanımadıkları bir âlemde hayatta kalmaya çalışır.

Aki Kaurismäki’yi, hayalcileri, uyumsuzları, dibe vurup yeniden ayağa kalkanları anlatan büyülü ve melankolik masallarıyla tanıyoruz. Kuzey mizahının kralı Kaurismäki, göçmen krizine hümanist bir bakış atarken şu soruları sorduruyor: Ev dediğimiz şeyin anlamı nedir? Onu bulduğumuzu nasıl anlarız?

@Araf @Angelica @Sherlock @gundix123 @mesmeso @phoebebuffay @Dosi @Tolstoyevski

• Beğendim
Reactions: Dosi

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Fazla filmleri yok maalesef platformlarımızda. :D
Bu ankette seçmem muhtemelen, belki seçersem Bergman'ı seçerim. İki yönetmen için de hazır değilim, hele Tarkovsky için hiç değil. Bir filmine başlayayım dedim, devamı gelmedi. Biraz entelektüel kesime hitap ediyor. :A

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,719
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu ankette seçmem muhtemelen, belki seçersem Bergman'ı seçerim. İki yönetmen için de hazır değilim, hele Tarkovsky için hiç değil. Bir filmine başlayayım dedim, devamı gelmedi. Biraz entelektüel kesime hitap ediyor. :A
Sen entelektüel kesim değil misin, az önce Agnes Varda filmi yorumladın. :A

• Güldürdün
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Geçen aylarda @Dosi'ye Bergman dedesinden bahsetmiştim, İsveç'in en ünlü yönetmeni. Sence de sırası gelmedi mi @Dosi? :D

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
About Endlessness: Roy Andersson'ın daha çok yaşayanlar üçlemesi ile tanınıyor. Bu filmini izlemiştim, çok şairane bir filmdi ama biraz da ağır gidiyordu ama anlamlı da bir filmdi.
Persona: Bergman dede mükemmel bir işe imza atmış, daha bugün izledim. Bergman ve Tarkovsky filmleri direkt arşivlik zaten, ağırlığı olan isimler ve filmleri de böyle. Hatta bu isimleri entelektüel birikim olduktan sonra izlemek çok daha iyi ya da birden fazla izlemek daha iyi. Bu filmi, bu haliyle bile beğendim.
The Sacrifice: Filmin Tarkovsky'nin Rusya (Sovyetler Birliği) dışına çıktığı birkaç filmden birisi diye hatırlıyorum.
Le Havre ve The Other Side of Hope: İkisi de aynı yönetmenden çıkma bir film. İki filmden de mükemmel şeyler beklemiyorum, ortalama filmler çıkacaktır.

Benim tercihim: Persona

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
bazinga uygun görürse gelir sırası ama bana hitap eder mi bilmem :A
En azından ana dilin olduğu için, alt yazıya gerek duymadan izleyeceksin. Bir de İsveç'teki sinemanın en kral ismi. Bir de Bergman'la ilgili konuşacaksın ortamda, öyle düşün, ayrı bir hava. :D

Bergman dedenin IMDb'deki top 250 listesine giren filmleri:

1630415675373.png

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Son 27 dakika, 1-0'lık Persona üstünlüğü devam ediyor. :A
Ben de şimdi golü attım ama önceki filmleri izlemedim için ofsayt sayıldı sanırım :A Belki oylamalara aktif katılamadım ama bu sezon bitmeden en azından geçen sezonki sayımı geçeceğimi düşünüyorum geriden gelip :A @Dosi @Araf çıtayı fazla yükseğe çıkardılar…

• Güldürdün
Reactions: Araf and Dosi

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,719
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ben de şimdi golü attım ama önceki filmleri izlemedim için ofsayt sayıldı sanırım :A Belki oylamalara aktif katılamadım ama bu sezon bitmeden en azından geçen sezonki sayımı geçeceğimi düşünüyorum geriden gelip :A @Dosi @Araf çıtayı fazla yükseğe çıkardılar…
Aynen, senin gol ofsayt maalesef. :A

Bekliyoruz, bu sezon gerçekten çok iyi kalitemiz. Eylül de geldi. :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Son 27 dakika, 1-0'lık Persona üstünlüğü devam ediyor. :A
Acaba kime oy versem :bilmem: unutmuşum oylamayı. Yalnız sadece @Araf ile belirlemekten rahatsızım. Çok zıtız :A

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Acaba kime oy versem :bilmem: unutmuşum oylamayı. Yalnız sadece @Araf ile belirlemekten rahatsızım. Çok zıtız :A
Bergman dedeni izlemeden gerçek bir İsveç vatandaşı olduğuna inanmam. Her İsveç vatandaşı bir gün Bergman filmini tadacak. Bergman, İsveç vatandaşının dedesidir, atasıdır, sinema dünyasının kralıdır. Çok fena övdüm, artık gaza gelir de seçer belki. :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Bergman dedeni izlemeden gerçek bir İsveç vatandaşı olduğuna inanmam. Her İsveç vatandaşı bir gün Bergman filmini tadacak. Bergman, İsveç vatandaşının dedesidir, atasıdır, sinema dünyasının kralıdır. Çok fena övdüm, artık gaza gelir de seçer belki. :A
Tamam zaten 2 film istemem. Bu kez senin dediğin olsun ama ilerde borcunu öde :A

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Tamam zaten 2 film istemem. Bu kez senin dediğin olsun ama ilerde borcunu öde :A
Bir de aramızdaki en şanslı kişi sensin. Dil tamamen senin dilin. Türkçe biliyorsun, İngilizceyi de biliyorsun, oradan da artın var. Biz alt yazı ile uğraşırken, senin alt yazı gibi bir derdin olmuyor. Gerçi İngilizce de vardır belki ama İsveçce ve Türkçe de gerekmiyordur. Neticede çift ana dillisin. :A

• Güldürdün

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Bir de aramızdaki en şanslı kişi sensin. Dil tamamen senin dilin. Türkçe biliyorsun, İngilizceyi de biliyorsun, oradan da artın var. Biz alt yazı ile uğraşırken, senin alt yazı gibi bir derdin olmuyor. Gerçi İngilizce de vardır belki ama İsveçce ve Türkçe de gerekmiyordur. Neticede çift ana dillisin. :A
Benim alt yazı okuma alışkanlığım var. İsveç'te türk dizileri yayınlanırken bile İsveççe alt yazı ile izliyorum :A çocukluktan gelen bir alışkanlık. İsveççe olan Kalifat'ı da Türkçe altyazılı izledim :A ama tabi kendi dilim olunca pür dikkat ekranda kalmıyorum.

• Güldürdün

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Benim alt yazı okuma alışkanlığım var. İsveç'te türk dizileri yayınlanırken bile İsveççe alt yazı ile izliyorum :A çocukluktan gelen bir alışkanlık. İsveççe olan Kalifat'ı da Türkçe altyazılı izledim :A ama tabi kendi dilim olunca pür dikkat ekranda kalmıyorum.
Filmde tutuyor aslında seni, o kadar da kötü alışkanlık değil ama en azından daha kolay odaklanmanı sağlıyordur bildiğin dil ve kaçırsan bile alt yazıyı o kadar da sorun olmuyordur. Ayrıca kitap okumuş kadar oluyorsun alt yazı okuyunca, o yönden de iyi. :A

• Güldürdün