Fav10 Film Kulübü 13. Sezon | 3. Oylama | Amerikan Filmleri

Hangi filmleri izleyelim? (Max 3 film)

• Kullanılan toplam oy
    6
  • Anket kapatılmış .

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Fav10 Film Kulübü etkinliğimizin 13. sezonu François Ozon'un en ünlü filmlerinden Frantz ve yakın zamanda kaybettiğimiz İranlı usta Abbas Kiarostami'nin son filmi Certified Copy ile hızlı bir başlangıç yaptı.

Üçüncü oylamada ise yönetmen konseptine kısa bir ara veriyoruz ve Amerikan filmi olmadan yapamayanlar için Amerikan filmi konseptimiz karşınızda... Bu oylamaya katılabilmek için oylamanın biteceği iki gün sonrasına kadar Frantz veya Certified Copy filmlerinden bir tanesini izlemiş olmanız gerekiyor...

Bu oylamada altı filmimiz var. Kaç tane film seçileceği ise tamamen sizlere kalmış durumda. Normalde 2 veya 3 film seçilebileceği ön görülmüştü fakat filmleri beğenmemeniz durumunda tek filmle de yola devam etmemiz ihtimaller dahilinde. Buradaki kriterimiz %50'ye yakın oy alabilmek şeklinde olacak. Üç filme kadar oy kullanabilirsiniz...

Herkesi etkinliğimize bekliyoruz. :Z

Marley & Me (2008)

ABD / 115 dk / IMDb: 7.1 Metascore: 53 / BluTV

Yeni evli çift John ve Jenny, Florida’ya taşınıp yeni bir hayata başlarlar. Birbirine rakip gazetelerde iş bulan çift, bir ev de aldıktan sonra, evliliğin zorlu yanlarını da görmeye başlarlar. Çocuk sahibi olmak istemeyen John, bu konudaki korkularıyla ilgili arkadaşı Sebastian’a açılır. O da Jenny’yi oyalamak için köpek alınması önerisinde bulunur. Ve Marley hayatlarına girer.

Jennifer Aniston ve Owen Wilson’ın başrolleri paylaştığı bu komedi, vizyona girdiği yılın gişede en çok iş yapan komedilerinden olmayı başardı…

Analyze This (1999)

ABD / 103 dk / IMDb: 6.7 Metascore: 61 / BluTV

Panik atak sorunu yaşayan mafya patronu Paul Viti hiç olmadık yerlerde ağlama krizlerine girer. Bir gün psikiyatr Dr. Ben Sobel Paul'un arabasına çarpar; iyi olacak hastanın doktor ayağına gelmiştir.

Groundhog Day’in yönetmen ve senaristi Harold Ramis’in bu film sonraki ilk işi olan bu film, Robert De Niro’nun gişede en başarılı olmuş komedilerinden biri olma özelliğini taşıyor…

Kundun (1997)

ABD / 134 dk / IMDb: 7.0 Metascore: 74 / BluTV

Tibetin kırsal kesiminden gelen ve kaderi, tarihin en zor günlerinde ülkesinin başında bulunmak olan Tenzin Gyatsonun (Dalay Lama) gerçek hikayesi. 1937 yılında henüz iki buçuk yaşındayken Budanın 14. reankarnasyonu olan Dalay Lama olarak tanınmasıyla başlar. Kırlardan, uzaklardan gelip ülkenin başında hüküm süren Lama’nın beşikten gençliğe tecrübelenme süreci, ülkesinin hiçbir zaman görmediği türden bir sosyal yapıyla karşı karşıya bırakacaktır.

Scorsese’nin daha az bilinen ve sevilen filmlerinden olan bu film, 4 dalda Oscar adaylığına sahip…

Little Children (2006)

ABD / 137 dk / IMDb: 7.5 Metascore: 75 / BluTV

Tom Perrotta’nın kitabından uyarlanan Little Children; bir avuç insanın parklarda, havuzlarda ve sokaklarda şaşırtıcı ve tehlikeli biçimde kesişen küçük dünyalarına odaklanıyor.

Döneminin iki popüler aktrisi Kate Winslet ve Jennifer Connelly’yi buluşturan film, Kate Winslet’ın kadın oyuncu ve senaryo adaylığı dahil 3 dalda Oscar adaylığı aldı…

Wendy and Lucy (2008)

ABD / 80 dk / IMDb: 7.1 Metascore: 80 / MUBI

Wendy, köpeği Lucy ile birlikte, bir balık konservesi fabrikasında iş bulmak ümidiyle Alaska’ya doğru yol alır. Oregon civarında arabası bozulunca, parasızlık onu giderek daha çok zorlamaya başlar ve yol adeta bir mayın tarlasına döner.

Yıllar geçtikçe etkisi daha da artan, Amerikan sinemasındaki yeri daha da pekişen bir film Wendy ve Lucy. Başroldeki Michelle Williams’ın övgülere boğulmasını sağlayan bu güçlü öykü, Amerikan sisteminin kendi vatandaşlarını nasıl yüzüstü bırakabildiğini anlatıyor.

Primer (2004)

ABD / 77 dk / IMDb: 6.9 Metascore: 68 / MUBI

Dört arkadaş ve teknoloji girişimcileri, içine yerleştirilen cismin kütlesini azaltan bir cihaz icat ederler. Kısa süre sonra, cihazın istedikleri her şeyi yapmalarını ve her şeye sahip olmalarını sağlayan beklenmedik marifetleri olduğunu leşfederler.

Film çekmek için çılgın bir hayal gücünün yeterli olduğunu gösteren Shane Carruth’un garip, düşük bütçeli ve dudak uçuklatan ilk filmini göz ardı etmek imkansız. Ters giden bir zaman yolculuğunu anlatan ve 2004 Sundance’te büyük ödülü kazanan filme dair bugün bile internette teoriler üretiliyor.

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,922
Puanı
1,060
Hafta içi film izleme durumum daha az olduğu için @Araf panik yapmana gerek yok :A hemen bakmam.
Ben yapılacak yorumlara göre karar veririm izlemeye.

• Güldürdün
Reactions: bazinga and Araf

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
  • İlginç
  • Güldürdün
Reactions: bazinga and Araf

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Amerikan filmleri olmalarına rağmen bırak izlemeyi çoğunu ilk defa duydum ünlü yönetmen ve oyuncuların filmleri olmalarına rağmen. :eek: De Niro ve Scorcsese'in isimlerinin geçtiği filmleri oylarım büyük ihtimalle..
Marley & Me sık sık karşıma çıkan bir filmdi, Friends'e bağlı Jennifer Aniston hayranlığımın da etkisiyle. :A Onun dışındaki filmleri ben de ya yeni duydum ya da kısa zaman önce duydum. :A

Zaten çok ünlü filmleri tükettik artık, bundan sonra Amerikan filmlerimiz bile böyle nadide eserlerden oluşacak. :A Primer konu itibarıyla tam seni çekecek türden bir film gibi gelmişti bana seçerken. :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Analyze This de De Niro ve Billy Crystal da varmış. Mutlaka izlenir o zaman. :Z

Marley and Me izlemiştim 4-5 sene önce. :A @bazinga komedi yazmış ama o filmin dram yönü çok daha ağırdı diye hatırlıyorum. :A
Aynen, ben de izlemiştim Marley and Me'yi ve dram yönü bir tık daha ağır basıyor. :D

• Güldürdün
Reactions: phoebebuffay

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Analyze This de De Niro ve Billy Crystal da varmış. Mutlaka izlenir o zaman. :Z

Marley and Me izlemiştim 4-5 sene önce. :A @bazinga komedi yazmış ama o filmin dram yönü çok daha ağırdı diye hatırlıyorum. :A
IMDb'nin yalancısıyım. Afiş de direkt komedi filmiyim diye çağırıyor ama içinde dram da olabilir tabii. :A

• Güldürdün
Reactions: phoebebuffay

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
IMDb'nin yalancısıyım. Afiş de direkt komedi filmiyim diye çağırıyor ama içinde dram da olabilir tabii. :A
Fragmanına baktım da fragman da komediden oluşuyor. Benim son sahnesinde gözlerim dolmuştu galiba, ondan dolayı aklımda dram tarafı daha ağır olarak kalmış olabilir. :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
  • Güldürdün
Reactions: bazinga and Dosi

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Marley & Me'yi uzun zaman önce izlemiştim, 2014 yılında izlemiş olabilirim. Wendy and Lucy'i yayınlandığı zaman izlemiştim Mubi'de. Onun dışında Primer hariç diğerleri izleme listemdeydi.
  • Marley & Me: Köpek temalı bir film. Hayvan odaklı filmler hep ilgimi çekmiştir. Beğendiğimi hatırlıyorum ama şimdi beğenir miyim, yeniden izlemem lazım. Bir ara aklıma da gelmişti, izlemeyi de düşünüyordum.
  • Analyze This: Robert De Niro ve Lisa Kudrow gibi isimler var. İki filmden oluşuyor film ve bu birincisi. İzleme listemdeydi iki. İkinci filmin puanı daha düşük.
  • Kundun: Martin Scorsese ustanın her filmi izlemeye değer, muhtemelen bu da öyle. Dalai Lama'nın hayatı da merak edilesi. Ustanın filmi izlenebilir diye düşünüyorum.
  • Little Children: İzleme listemdeydi bu film de, konusu da ilgi çekici. Bir diğer seçeceğim film, bu film olacak.
  • Wendy and Lucy: First Cow'un yönetmeni olan Kelly Reichardt'ın yönetmenliğini üstlendiği bu filmi beğenmemiştim, yani çok kötü değil ama çok ağır gidiyor. First Cow'u da beğenmemiştim.
  • Primer: Bu filmin de ilgi çekici konusu var ama hayal kırıklığına uğrayabiliriz gibi geliyor bana.
Tercihlerim Kundun ve Little Children oluyor. İzleme listemde olan diğer filmleri etkinlik dışı izlemeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,922
Puanı
1,060
Havalar da serinledi, o yüzden izlemesi kolay da yorum yapması halen sıkıntılı. :A

Salı akşamına kadar vaktimiz var mıydı ya... :A Süreye dikkat etmemişim, o zaman şimdilik erteleyebilirim. :A
Ben aynı gün tükettim. Siz izlemeyenler düşünsün 😎 bugün Araf'ı kızdırdım :A son açılana bak anlarsın :A

• Güldürdün
Reactions: Sherlock and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Ustaya saygımız sonsuz ancak bu filme böyle misyonlar yüklemeye hiç gerek yok. :A
Sebep o değil, başka yere çekiyor hemen konuyu. :A Seçtiklerimi muhtemelen erteleyeceğim, aradan çıkmış olacak etkinlikle. Hem kaliteli çıkacaklarını düşünüyorum ya da umuyorum diyelim. :A