Fav10 Film Kulübü 10. Sezon (90'lar Özel) | 1. Hafta Oylaması

Hangi Filmleri İzleyelim? (6-8 film seçebilirsiniz)

• Pleasantville (1998)

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    9
  • Anket kapatılmış .

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Fav10 Film Kulübü 10. sezona özel 90'lar konseptiyle geliyor. Her zamanki birlikte izleyip, birlikte yorumlayacağımız filmlerin bu kez konsepti 10. sezona özel olarak sadece 90'lara damgasını vurmuş önemli filmler olacak...

Haziran ayı boyunca sürecek etkinlik iki haftadan oluşacak. Her iki haftada da 6-8 tane film sizlerin oylarıyla belirlenecek ve filmleri izlemeye başlayacağız. Etkinlik sonunda filmlerin sıralamasını duyurup, çeşitli kategorilerde ödüller dağıtacağız...

Oylamaya herkes katılabilir. Fakat öncelikli olarak 9. sezona katılıp en az 7 film izleyen kişilerin oyları sayılacak. 9. sezonda 12 film veya fazlasını izleyenlerin oyları ise çifte oy olarak sayılacak. Geri kalan oylar eşitlik halinde ya da 7. ve 8. sıradaki bonus filmlerin belirlenmesine katkı amaçlı değerlendirilecek...

İşte 90'lara damga vurmuş filmlerden oluşan aday listemiz.

Dances with Wolves (1990)

Kevin Costner’ın hem yönetip hem başrolünde oynadığı bir başyapıt. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo dahil toplamda 9 dalda Oscar kazanan film Western türünün en önemli eserlerinden.

(181 dakika, IMDb 8.0)

Barton Fink (1991)

Coen kardeşlerin en ünlü ilk dönem eserlerinden olan film, üç dalda Oscar adaylığı kazandı.

(116 dakika, IMDb 7.7, iTunes)

A Few Good Men (1992)

Tom Cruise, Jack Nicholson ve Demi Moore’un başrollerini paylaştığı film 90’ların en ünlülerinden. En iyi film dahil 4 dalda Oscar adayı.

(138 dakika, IMDb 7.7, iTunes / GooglePlay)

This Boy’s Life (1993)

Çocuk yaştaki Leonardo DiCaprio ve o sıralar hala parlak dönemlerinde olan Robert De Niro başrollerde. Film yayınlandığı dönemde çok parlak reaksiyonlar almamış olsa da günümüzde izlemenin farklı bir deneyim olacağı aşikar?

(115 dakika, IMDb 7.3, Amazon Prime Video)

True Romance (1993)

Quentin Tarantino’nun en parlak dönemlerinden birinde senaryosunu yazdığı film, suç ve romantizmi birleştiriyor. Christian Slater ve Patricia Arquette’in başrollerini paylaştığı filmde Brad Pitt, Samuel L. Jackson, Gary Oldman, James Gandolfini, Christopher Walken gibi yıldızlar da yer alıyor.

(119 dakika, IMDb 7.9)

Four Weddings and a Funeral (1994)

Forrest Gump, Pulp Fiction ve The Shawshank Redemption’ın aday olduğu meşhur Oscar yılına her bakışta dikkatleri çeken komedi. Evet, bu filmlerle birlikteki adaylardan biriydi. Hugh Grant bu rolle Altın Küre ve BAFTA kazandı.

(117 dakika, IMDb 7.0, iTunes)

Three Colors: Red (1994)

Polonyalı yönetmen Kieslowski’nin ünlü üç renk üçlemesinin en başarılısı olarak dikkat çeken film, Metacritic’te 100 tam puan alan ender filmlerden. Film aynı zamanda yönetmenine o meşhur Oscar yılında en iyi yönetmen, en iyi senaryo adaylıkları kazandırmayı başardı.

(99 dakika, IMDb 8.1, BluTV / iTunes)

Bullets Over Broadway (1994)

90’lar Woody Allen’ın parlak dönemlerindendi. Zorlu Oscar yılında en iyi senaryo, en iyi yönetmen dahil 7 adaylık alan bu filmi ise Dianne Wiest’e yardımcı kadın oyuncu Oscar’ı da getirdi.

(98 dakika, IMDb 7.4)

Jerry Maguire (1996)

Cameron Crowe’un yönettiği, Tom Cruise’un başrolünde yer aldığı film 90’ların fenomenleşen sinema kitaplarında ders konusu olan filmlerinden biri oldu. En iyi film dahil 5 dalda Oscar adayı olan film, yardımcı erkek oyuncu ödülünü Cuba Gooding Jr’a kazandırdı.

(139 dakika, IMDb 7.3, Netflix)

The English Patient (1996)

12 dalda aday olup en iyi film dahil 9 Oscar kazanan bir başyapıt.

(162 dakika, IMDb 7.4, Amazon Prime Video / GooglePlay / iTunes)

Donnie Brasco (1997)

Mafyaya köstebek olarak giren bir FBI ajanını anlatan filmin başrolünde Al Pacino ve Johnny Depp yer alıyor. Film, Oscar’da en iyi senaryo ödülüne aday oldu.

(127 dakika, IMDb 7.7, Netflix)

Pleasantville (1998)

Kendini 1950’lerdeki bir sitcomda bulan kardeşlerin hikayesini ele alan film, son dönemde yeniden popülerleşen ve Truman Show ile karşılaştırılan bir fantastik komedi. 3 dalda Oscar adayı.

(124 dakika, IMDb 7.5)

The Cider House Roles (1999)

Hachiko’nun İsveçli yönetmeni Lasse Hallström’ün yönettiği film, efsane 1999 yılında en iyi film ve en iyi yönetmen dahil 7 dalda Oscar adayı oldu. En iyi senaryo dahil 2 tanesini de kazandı.

(126 dakika, IMDb 7.4)

@Dosi @Sherlock @sokak sanati @Araf @Angelica @Tolstoyevski @MasacRE @yigit_00 @kerem @xdragxx @Yiğitt @mesmeso61 @MEnes @Forumdash

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
The Boy's Life
Three Colour: Red
The English Patient
Jerry Maquere
Donie Brasco
ve @Dosi 'nin memleketinden The Cider House'ı seçmiş bulunuyorum, son filmimi de izleyebilirsem geçerli olacak hayırlı olsun. :A

Listedeki filmlerden sadece birini izlemişim, 90'lar sineması TV filmleri hariç kalitelidir ve gerçekten çok eksikliğim var. O bakımdan da olumlu olacak, hayırlı olsun tekrardan. :D @bazinga

• Beğendim
Reactions: Dosi and bazinga

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Aralarında bir tek "True Romance" isimli filmi izlemiştim diye hatırlıyorum. O filmi de 2014'te izlemiştim. Bu arada bu film 2014 yılında forumun birinci sezonunda aday listesindeydi ve seçilememişti. :)

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Eline sağlık @bazinga . Biraz bakınıp öyle oylarım. İlk hoşuma giden film ile yarın açılışı yaparım. Seçilirse iyi olur. Olmasada fazladan film izlemiş olurum sonuçta ilgimi çeken bir filme yöneleceğim😊

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: bazinga

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Güzel ve ilgi çekici filmler var listede, bazılarını izlediğimi hatırlıyorum yine ama yakın dönemde izlemediğim için birçok detayı unutmuşumdur muhtemelen. 90’lar filmleri güzel bir fikir ve güzel bir konsept zaten.

Üst üste üçüncü sezon oldu ve durmadan liste yaptırıyoruz sayın admine. :A Eline sağlık. :D @bazinga

• Harika
Reactions: bazinga

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
@MEnes, Mr. Robot hayranısın sen, "True Romance" filmine oy kullan. :D

1590871954379.jpeg

1590871981270.jpeg

• Güldürdün
Reactions: MEnes

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Tarantino lobisi şaşırtıyor şu ana kadar. :A
Tarantino yazmış filmi, evet. :D

Bu film yıllar önce seçilmedi, şimdi seçilsin bari. Çok farklı bir şekilde başlayıp, farklı bir şekilde bitiyordu diye hatırlıyorum. Çok çılgın bir tarafı da vardı. İyi bir seçenek olur, hem tekrar izlemiş olurum filmi. :D

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,587
Puanı
1,060
Filmlerin yarisini izlediysem ve bazilarini pek begenmediysem digerlerine mi oy versem diye düsündüm de en fazla 1-2 tane izleyebilecegimden dolayi oylamaya karismayayim dedim en iyisi. :D

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Konuları ile ilgili bilgiler daha güzel oluyordu. Böyle seçmek zor oluyor.:(