Fav10 Emekli Köşesi 7. Hafta - Televizyon Klişeleri

22 Aralık 2011
16,922
5,657
859
Antalya - Denizli
Köylü kıyafetleri aslında yanlış degil. Şehir yaşamından uzak, çok fazla şehir hayatıyla içli disli olmayan köylüler aslında böyle giyiniyor. Eskiye göre azaldı bu durum çünkü köyde yaşayan insan sayısı azaldı ve olanlarda şehir yaşamıyla içli dışlı. O yüzden klişe vs. durumu sayılmaz bu. @hayret bi şey

Eskiden yeşilçam zamanından beri 2000'lere kadar aslında kadın bedeni daha seyir zevki olarak seçilirmiş mesela dekolteler vs. ile kadın vucudu izleyici çekmek amacıyla kullanılırmış. Ama siyasi iklimin değişmesi ile birlikte başlayan televizyondaki muhafazakarlık kadın bedeni üzerinden izleyici çekme anlayışını bitirdiği için aslında erkekler, erkeklerin vücudu üzerinden reyting elde etme çabası var. Mesela Survivor'da bile uzun zamandır belki de 4-5 yıldır kadınların bikinili hallerini göremiyoruz. Bu aslında çok ciddi bir şekilde kadın bedenine yapılan bir sansürdür. Değişen zihniyetin göstergesidir... @Çiğdem

Ay Yapım ile ilgili hafta sonu yayınlanmama durumu aslında haftasonu izleyicisiyle alakalı. Haftasonu sadece Türkiye'de değil dünyada her zaman televizyonun en az izlendiği günlerdir. Ve dramalar çok tercih edilmez. Bildiğim kadarıyla Al Yazmalım ve Analar Anneler pazar günü yayınlandı ama tutmadı. Veya haftaiçi başlayıp Pazar günü de devam etmiş olabilir. @S.G.A.T.
Bence klişe, ben bir tane bile böyle giyinen görmedim. Gerek başka bölgelerdeki arkadaşlarımın köylerine gittim gerekse kamp yaptığım sırada görmedim. Şalvar giyiyorlar elbise değil ve şehire gittiklerinde ise çoğu insan gibi pazardan da olsa pantolon giyiyorlar. O yüzden sayılıyor. :)

blacklion

Üye
30 Ekim 2019
953
780
94
23
Bence klişe, ben bir tane bile böyle giyinen görmedim. Gerek başka bölgelerdeki arkadaşlarımın köylerine gittim gerekse kamp yaptığım sırada görmedim. Şalvar giyiyorlar elbise değil ve şehire gittiklerinde ise çoğu insan gibi pazardan da olsa pantolon giyiyorlar. O yüzden sayılıyor. :)
Yaz aylari şalvar mı giyen var, bu tarz elbiseler yazlık zaten.

22 Aralık 2011
16,922
5,657
859
Antalya - Denizli
Yaz aylari şalvar mı giyen var, bu tarz elbiseler yazlık zaten.
Evet, şalvar giyiyorlar. Arkadaşım ben gerçekten köyde büyüdüm halen de gider gelirim köye, başka bölgelerin köylerinde büyüyen çok arkadaşım da var. Basma etek muhabbeti yok yani. Ben hayatım boyunca bir tane bile basma etek giyen birisini görmedim :D

• Güldürdün
Reactions: blacklion

blacklion

Üye
30 Ekim 2019
953
780
94
23
Evet, şalvar giyiyorlar. Arkadaşım ben gerçekten köyde büyüdüm halen de gider gelirim köye, başka bölgelerin köylerinde büyüyen çok arkadaşım da var. Basma etek muhabbeti yok yani. Ben hayatım boyunca bir tane bile basma etek giyen birisini görmedim :D
Tamam şalvar giyen var zaten ben onu inkar etmiyorum ama elbise giyenlerde var ama son dönemlerde bende görmüyorum bunlar mesela 10-15 yıl önce daha yaygındı. Şehre ulaşım ve göçün artmasıyla geleneksel kıyafetler yok oldu diyebiliriz. Şalvar bile çok nadir görüyorum ben giyen. Bu bahsi geçen elbiselerde mesela kumaşlar alınıp köylülerin kendi kıyafetini kendi diktiği elbiselerdi ama artık şehire gidip pazardan, mağazadan alıyorlar o konuda aynı dusunuyoruz ben sadece nedenini belirttim neden şu an gorememenin. 😁

• Beğendim
Reactions: hayret bi şey