Fav10 Başyapıt Festivali Mart'ta Başlıyor!

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Ve beklenen an geliyor, Fav10 Film Kulübü'nün uzun süredir beklenen etkinliği "Fav10 Başyapıt Festivali" adıyla Mart'ta başlıyor!

Soru: Fav10 Başyapıt Festivali nedir?
- Fav10 Başyapıt Festivali, daha önceki Fav10 Film Kulübü etkinliklerinin başyapıt filmler için düzenlenen özel versiyonu. Fav10 Film Kulübü'nün all-star'ı olarak düşünülebilir. Her hafta iki filmin konusu forumda açılacak, birlikte izleyip yorumlayacağız ve puan vereceğiz, etkinlik sonunda da en iyileri ödüllendireceğiz.

Soru: Fav10 Başyapıt Festivali'nde kaç film olacak?
- Eğer planlarda bir değişiklik olmazsa 72 film yer alacak.

Soru: 72 film mi yok artık, nasıl izleyeceğiz o kadar filmi?
- Etkinlik 6 sezon olarak planlandı, her sezon 12 filmden oluşacak ve sezonlar arasında ciddi boşluklar olacak. Etkinliğin tamamının iki yıl gibi bir süreye yayılması planlanmakta.

Soru: Normal Fav10 film kulübüne ne olacak, yeni filmler keşfetmek de ayrı güzeldi?
- Normal Fav10 Film Kulübü etkinlikleri Başyapıt Festivalleri arasında yapılmaya devam edilecek.

Soru: 72 film neye göre seçilecek?
- 72 film sinema tarihine geçmiş, hemen herkesin sevdiği ve başyapıt niteliğindeki filmlerden seçilecek. Muhtemelen bu filmlerin pek çoğunu siz de izlediniz ama zaten etkinliğin amacı en iyi filmleri bir kez daha izlemek. Çünkü en iyiler ikinci kez izlenmeyi hak eder! Filmlerin bir kısmı benim tarafımdan seçilecek, bir kısmı ise oylamaya açılacak. IMDb Top 250 vb listeleri belirleyici etkenlerden biri olacak, fakat elbette tek etken olmayacak.

Soru: Filmler ne zaman belli olacak?
- Bu haftadan itibaren her hafta 5 yeni film duyurulacak. İlk sezon başlamadan önce filmlerin büyük çoğunluğu duyurulmuş olacak.

Soru: Bazı filmleri bir kere izlemiştim, ikinci kez izlemek istemezsem ne olacak?
- Eğer filmi yakın zamanda izlemişseniz veya hiçbir şekilde ikinci kez izlemek istemiyorsanız elbette bunda zorunlu değilsiniz. Etkinliğe yine dahil olabilirsiniz ama oyunuzun geçerli olması için sağlıklı bir yorum yapmanız gerekir. Yani "3-4 sene önce izlemiştim hayal meyal hatırlıyorum çok kötüydü tekrar izlemem 4/10" tarzında bir yorum kaale alınmayacaktır.

Soru: Filmler seçilirken dışlanacak filmler olacak mı?
- İkiden fazla birbiriyle bağıntılı seri halinde olan filmler alınmayacak. Ayrıca daha önce Fav10 Film Kulübü, Fav10 Oscar Takımı etkinliklerinde yer alan filmler yer almayacak.

Ek sorularınız varsa bu başlıkta sorabilirsiniz.

Bu etkinlik sinemayla içli dışlı olanlar kadar sinemayla yeni tanışan veya izlemediği önemli filmler bulunan kişiler için de büyük bir fırsat. Bu etkinliğe katılarak sinemanın en önemli filmleri hakkında ciddi bilgiye sahip olabilirsiniz. Yani sinema kültürünüzü arttırmak için bulunmaz bir fırsat.

Fav10 Film Kulübü için planlanan etkinlik programı:

15 Mart 2016 - 1. Fav10 Başyapıt Festivali
Mayıs 2016 - Fav10 Film Kulübü 7. Sezon
Temmuz 2016 - 2. Fav10 Başyapıt Festivali
Eylül 2016 - Fav10 Film Kulübü 8. Sezon
Kasım 2016 - 3. Fav10 Başyapıt Festivali
Ocak 2017 - Fav10 Oscar Takımı 2016

Not: Fav10 Film Kulübü etkinlikleri normalden daha kısa sürecek ve takvimde buna bağlı öne çekilmeler olabilir.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İşte ilk 5 başyapıt (ilk duyurulması ilk sezonda olacağı anlamına gelmiyor):

Titanic (1997)
Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet'ın başrolleri paylaştıkları James Cameron imzalı bir başyapıt. Yayınlandığı dönem tüm zamanların en çok izlenen filmi unvanını ele geçirdi ve tam 11 Oscar kazandı.

Scarface (1983)
Efsane aktör Al Pacino'nun en önemli filmlerinden biri. Unutulmaz sahneleriyle bir gangster klasiği. IMDb Top 250'de #108

Pulp Fiction (1994)
Unutulmaz filmlerin yönetmeni Quentin Tarantino'nun en ünlü filmi. Oscar ödüllü senaryosu ve dev oyuncu kadrosuyla sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri. IMDb Top 250'de #5

The Pianist (2002)

Roman Polanski'ye en iyi yönetmen Oscar'ı kazandıran 3 dalda Oscar ödüllü bir başyapıt. Gelmiş geçmiş en iyi İkinci Dünya Savaşı filmlerinden biri olarak anılıyor ve IMDb'de #42

The Prestige (2006)
Christopher Nolan'ın en ünlü yapıtlarından biri. Christian Bale, Hugh Jackman ve Scarlett Johansson'dan oluşan kadrosuyla IMDb Top 250'de #50

Oscar takımındaki herkesi etiketliyorum. Bu başlığa cevap yazan herkesi her hafta etiketleyeceğim 5'er filmi duyurmak adına. :):)

@OzaN @Danger UA! @sürgünüm @Tolstoyevski @destere @HeisenBerg @Yiğitt @Maskeli Fedai @cevaa @-potterhead- @sokak sanati @Titanium @gundix123 @Aserat @xdragxx @Castei @BesaleT @Tzira veee etkinliğin ilk sezonuna olamasa bile sonraki sezonlarına kesin katılması beklenen @berkann :):)

DR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,016
Puanı
1,061
Büyük ihtimal bu sene ben de katılacağım bu etkinliğe. Mart'ta görüşmek üzere şimdiden herkese iyi seyirler. :)

cookies

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
18,793
Puanı
1,060
Mart mı :(

En iğrenç aylardan biri diğeride haziran :(

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Oha bu Piyanist ve Titanic filmlerini ben bu hafta izleyecektim yani böyle baş yapıtlar istiyordum. Piyanist filminin Oscar'daki büyük başarısını biliyorum, bu hafta izlerim demiştim madem etkinlik var öyle izleriz o zaman. :)

Böyle ayrı ayrı sezon olması kötü olmuş, Temmuz ayına kadar bitirseydik muhteşem olurdu. Eylül itibariyle burada olamayacağım :(

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Pulp Fiction ve Pianist'i yeniden izlemek güzel olacak, tabi oylamalarla önereceğimiz film seçimlerini bekliyorum daha Kill Bill, İyi Kötü Çirkin, Godfather, Matrix, Inception, A Requiem For A Dream gibi yapıtlar var beklenilen. :)

Titanik'in listeye dahil edilmesi yoruma açık olmuş, zaten en az 5-6 kere izledik bir de o uzunlukta. Godfather dururken. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Oha bu Piyanist ve Titanic filmlerini ben bu hafta izleyecektim yani böyle baş yapıtlar istiyordum. Piyanist filminin Oscar'daki büyük başarısını biliyorum, bu hafta izlerim demiştim madem etkinlik var öyle izleriz o zaman. :)

Böyle ayrı ayrı sezon olması kötü olmuş, Temmuz ayına kadar bitirseydik muhteşem olurdu. Eylül itibariyle burada olamayacağım :(
Mecbur ayrı ayrı olacak birkaç aya sığdırmak mümkün değil, çok fazla iyi film var. :):)

Ayrıca ne demek Eylül itibariyle burada olamayacağım? :(

Pulp Fiction ve Pianist'i yeniden izlemek güzel olacak, tabi oylamalarla önereceğimiz film seçimlerini bekliyorum daha Kill Bill, İyi Kötü Çirkin, Godfather, Matrix, Inception, A Requiem For A Dream gibi yapıtlar var beklenilen. :)

Titanik'in listeye dahil edilmesi yoruma açık olmuş, zaten en az 5-6 kere izledik bir de o uzunlukta. Godfather dururken. :)

Böyle bir etkinlikte Titanic'in olmaması düşünülemezdi. O uzunlukta olmasına rağmen 5-6 kere izlediysen sorun yok demek ki? Doğru film seçmişiz. :) Ben bir kere izledim şahsen, hiç izlemeyenler bile vardır mutlaka. :):)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Mecbur ayrı ayrı olacak birkaç aya sığdırmak mümkün değil, çok fazla iyi film var. :):)

Böyle bir etkinlikte Titanic'in olmaması düşünülemezdi. O uzunlukta olmasına rağmen 5-6 kere izlediysen sorun yok demek ki? Doğru film seçmişiz. :) Ben bir kere izledim şahsen, hiç izlemeyenler bile vardır mutlaka. :):)

Öyle özel olarak izlemiş olmak için değil, TV de yayınlandığı için izlemiştik o zamanlar internet de yok. Tabi çoğunluk izlemek istiyorsa yapılacak bir şey yok, bir filmi izlememiş olsam da olur listede. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Öyle özel olarak izlemiş olmak için değil, TV de yayınlandığı için izlemiştik o zamanlar internet de yok. Tabi çoğunluk izlemek istiyorsa yapılacak bir şey yok, bir filmi izlememiş olsam da olur listede. :)
Başka biri de çıkıp Matrix'i 5-6 kere izlemiştik o zaman internet de yok diyebilir. :):) Etkinliğin formatı bu, en iyilerin hepsi olmalı. :):)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Başka biri de çıkıp Matrix'i 5-6 kere izlemiştik o zaman internet de yok diyebilir. :):) Etkinliğin formatı bu, en iyilerin hepsi olmalı. :):)

Titanik'in 3 saat 30 dakika sürmesi ve her daim filmin nasıl işlenlendiğini, romantizm ögelerini ve sonunun nasıl bittiğini biliyor olmamız duruma temkinli yaklaşmaya neden oluyor. Her yıl Titanic izleyen yoktur fakat Matrix izleyen çoktur zira o filmde her izleyişte yeni detaylar fark edilir, ki şuan izlemekteyim de. :)

Tabi dediğim gibi Titanik'e tek ben karşıysam zaten itiraza hakkım yok, Ben Hur da ileriki sezonlarda izlenebilir hem Titanik'ten daha az Oscar almamış iki filmden biri. :)

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061

Doğrudur da baya uzun süreye yayılmış, neyse o aralarda farklı filmler izlerim bende. :D

Aynen durum öyle duruyor, olsam bile film izleyebileceğim meçhul.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Doğrudur da baya uzun süreye yayılmış, neyse o aralarda farklı filmler izlerim bende. :D

Aynen durum öyle duruyor, olsam bile film izleyebileceğim meçhul.
Hayırdır, neden? :)

Titanik'in 3 saat 30 dakika sürmesi ve her daim filmin nasıl işlenlendiğini, romantizm ögelerini ve sonunun nasıl bittiğini biliyor olmamız duruma temkinli yaklaşmaya neden oluyor. Her yıl Titanic izleyen yoktur fakat Matrix izleyen çoktur zira o filmde her izleyişte yeni detaylar fark edilir, ki şuan izlemekteyim de. :)

Tabi dediğim gibi Titanik'e tek ben karşıysam zaten itiraza hakkım yok, Ben Hur da ileriki sezonlarda izlenebilir hem Titanik'ten daha az Oscar almamış iki filmden biri. :)
Filmleri süreye göre değerlendirme işine en çok karşı çıkanlardan birisin. İzlemek istemeyen, filmden artık bıkmış olan izlemez. Zaten herkes her filmi izleyecek diye de bir şey yok. :)

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061

Filmleri süreye göre değerlendirme işine en çok karşı çıkanlardan birisin. İzlemek istemeyen, filmden artık bıkmış olan izlemez. Zaten herkes her filmi izleyecek diye de bir şey yok. :)
Eskisehir'e taşınacağım gibi ablamın yaninda bir yere. Orayada net baglatmak sıkıntı, telefondan gireceğim. :(

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560

Titanic zaten Godfather yerine falan konulmamış ki. Öyle ya da böyle sinema tarihinde yer almış bir film mecburen onu da koymak zorundayız. Ben de Requiem For A Dream'ı fazla sevmem ama sinema tarihine iz bırakmış bir film sonuçta. Zaten 72 filmden bahsediyoruz yani herkesin isteği gerçekleşir muhtemelen.:)

mrt-06

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
İşte ilk 5 başyapıt (ilk duyurulması ilk sezonda olacağı anlamına gelmiyor):

Titanic (1997)
Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet'ın başrolleri paylaştıkları James Cameron imzalı bir başyapıt. Yayınlandığı dönem tüm zamanların en çok izlenen filmi unvanını ele geçirdi ve tam 11 Oscar kazandı.

Scarface (1983)
Efsane aktör Al Pacino'nun en önemli filmlerinden biri. Unutulmaz sahneleriyle bir gangster klasiği. IMDb Top 250'de #108

Pulp Fiction (1994)
Unutulmaz filmlerin yönetmeni Quentin Tarantino'nun en ünlü filmi. Oscar ödüllü senaryosu ve dev oyuncu kadrosuyla sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri. IMDb Top 250'de #5

The Pianist (2002)

Roman Polanski'ye en iyi yönetmen Oscar'ı kazandıran 3 dalda Oscar ödüllü bir başyapıt. Gelmiş geçmiş en iyi İkinci Dünya Savaşı filmlerinden biri olarak anılıyor ve IMDb'de #42

The Prestige (2006)
Christopher Nolan'ın en ünlü yapıtlarından biri. Christian Bale, Hugh Jackman ve Scarlett Johansson'dan oluşan kadrosuyla IMDb Top 250'de #50

Oscar takımındaki herkesi etiketliyorum. Bu başlığa cevap yazan herkesi her hafta etiketleyeceğim 5'er filmi duyurmak adına. :):)

@OzaN @Danger UA! @sürgünüm @Tolstoyevski @destere @HeisenBerg @Yiğitt @Maskeli Fedai @cevaa @-potterhead- @sokak sanati @Titanium @gundix123 @Aserat @xdragxx @Castei @BesaleT @Tzira veee etkinliğin ilk sezonuna olamasa bile sonraki sezonlarına kesin katılması beklenen @berkann :):)
İnanmıyorum 5 başyapıttan 3'ünü izlemişim, şaşırdım. :D Özellikle Pianist çok güzeldi, yıllar önce okulda izlemiştik daha sonra birde ben izledim. Eğer diğer 2'sini de izlersem forum tarihimde ilk kez film etkinliğini bitirmiş olcam. :A Bu sefer umutlandım. :D

RüzgarGülü

Favori Üye
Reaksiyon puanı
4,337
Puanı
561
Güzel bir etkinlik olmuş. Etkinliğe hepsine dahil olmasam da tekrar izlemek isteyeceğim film olursa bende izler takip ederim. Gelecek zamanlar için düşünülmesi güzel olmuş :)

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi

Titanic zaten Godfather yerine falan konulmamış ki. Öyle ya da böyle sinema tarihinde yer almış bir film mecburen onu da koymak zorundayız. Ben de Requiem For A Dream'ı fazla sevmem ama sinema tarihine iz bırakmış bir film sonuçta. Zaten 72 filmden bahsediyoruz yani herkesin isteği gerçekleşir muhtemelen.:)

Neyse olayın en iyi tarafı ödül dağıtımı olacak, gerçi kadın oyuncular yine sıkıntı ama öteki dallarda her biri kendi çapında en iyisi. Keşke Oscar'ın 100.yılında da böyle sinema tarihine geçmiş filmlere ödüller verilse. :)

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İnanmıyorum 5 başyapıttan 3'ünü izlemişim, şaşırdım. :D Özellikle Pianist çok güzeldi, yıllar önce okulda izlemiştik daha sonra birde ben izledim. Eğer diğer 2'sini de izlersem forum tarihimde ilk kez film etkinliğini bitirmiş olcam. :A Bu sefer umutlandım. :D
Bu hafta falan izlemiyoruz yanlış anlaşılma olmasın. Yani bu 5 film çok alakasız zamanlarda da izlenecek olabilir. :D