Netflix Fatma - Dizi Yorumları

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
kapak_145452.jpg

Netflix'in uzun süredir merakla beklenen yeni dizisi Fatma yayın hayatına başlıyor.

Yapımcılığını Idea Film Creatives'in, yönetmenliğini Özer Feyzioğlu ve Özgür Önürme'nin, senaristliğini Özgür Önurme'nin üstlendiği; temizlikçi bir kadının seri katile dönüşme hikayesini konu alan yapımın kadrosunda Burcu Biricik, Uğur Yücel, Mehmet Yılmaz Ak, Hazal Türesan, Olgun Toker, Deniz Hamzaoğlu, Gülçin Kültür Şahin ve Çağdaş Onur Öztürk gibi isimler yer alıyor.

İlk sezonu 6 bölümden oluşacak diziyle ilgili tüm yorum ve paylaşımlarınızı buradan yapabilirsiniz. İyi seyirler.

Önemli Not: Dizi hakkında spoiler butonu kullanmadan spoiler vermek yasaktır, bu kurala uymayanlar forumdan uzaklaştırılacaktır. Spoiler butonu kullanmadan önce de hangi bölüme dair spoiler içerdiği, kitap veya diğer kaynaklardan spoiler içeriyorsa belirtilmelidir.

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Konuyu öylesine açayım nasıl olsa kapamam diye düşündüm o yüzden en altta benim konumu görünce resmen şok oldum. :eek: Zaten çok uzun süredir merakla beklediğim bir projeydi ve Camdaki Kız'ı kapamasam da Burcu'nun diğer dizisini açabildiğim için mutluyum. Özellikle geçen haftaki yorumlardan sonra heyecanım iyice arttı çabuk yarın olsa da izlesek. :Z

Sabahı bekleseydin bari :A
Dijital dizilerin konusunu gece 12'den sonra açabiliyoruz kural var. Zaten benimle birlikte 4 kişi daha açmayı denedi. :A

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,526
Puanı
1,060
Konuyu öylesine açayım nasıl olsa kapamam diye düşündüm o yüzden en altta benim konumu görünce resmen şok oldum. :eek: İnşallah uğurlu gelirim artık ne diyeyim. Ön izlemesinde herkesin çok beğendiğini gördükten beri merakım iyice arttı ve Camdaki Kız'ı kapamasam da Burcu'nun diğer dizisini açabildiğim için mutluyum. Merakla ve heyecanla bekliyorum yarını. :Z

Dijital dizilerin konusunu gece 12'den sonra açabiliyoruz kural var. Zaten benimle birlikte 4 kişi daha açmayı denedi. :A
O kadar kastı ki forum en sona kalmışım, görülmüş şey değil. :A

Kutlarım. :A

• Güldürdün
Reactions: Aserat

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Merakla beklediğim bir iş. İlk kez bir dijital diziyi daha hiç izlemeden bilmeden bu kadar heves ile beklemiş oldum :A
Kadro ve konusu ilgi çekici. Tadına vararak izlerim :bhr:

• Beğendim

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,857
Puanı
360
Büyük gün geldi. Beklediğim bir proje bakalım nasıl olacak. Umutluyum.

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,021
Puanı
1,060
1x1

Bir anda öylesine başlayıverdim ama en geç yarına bitiririm. Bölüm giriş bölümü olmasına rağmen çok iyiydi ve baya sardı.

Bölümün başlarında Şevket'in adı çok geçince ilk kurbanın o olduğunu tahmin etmiştim de ikinci adam sürpriz oldu.

O silahı aldığı adam (Bayram olması gerek) Fatma'yla daha iş yapacak gibi de Fatma'nın o adamı trenin altına atması işleri bozabilir.

Zafer bir yerden çıkacak gibi duruyor ama olaylar kızışmadan gelmez bence.

Son olarak yazar programdaki katili tahmin etmesinden sonra Fatma'yla ilgili bir şeyler yazmaya başladı, oradan da çıkar bir şeyler.

7/10

Son düzenleme:

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,021
Puanı
1,060
1x2

İlk bölüme nazaran daha iyiydi. Fatma'nın içinde yaşadıkları vb. daha iyi işledi içime.

3. kurban da demek İsmail abiymiş. Aklımın ucundan bile geçmezdi ki Fatma'nın attığını görünce daha bi şaşırdım.

Bayram konusunda yanılmamışım. Fatma'yla daha iş yapar bence. Bu arada Ekber'e o tozu bu bölüm vermedi, onu beklemiştim de aslında.

Bayram'ın sekreterinin böyle bir şey yapacağını tahmin etmemiştim. Büyük ihtimal o olayın devamı diğer bölümdedir. Bu arada Fatma'nın polislerin ona geldiğini sanıp kendini yakalatmaya çalışıp sonra polislerin bir şey olmadan gitmesi çok iyi. :A

Bu arada o silah da umarım yazarın evinde kalmamıştır ki büyük ihtimal o silah orada kaldı.

Fatma'nın kardeşi de tabi bilemem de ne aşağıladı Fatma'yı.

Son olarak dizi çok iyi gidiyor. Fatma'nın psikolojik sahneleriyle, olaylarıyla içime işledi/işlemeye devam ediyor.

8/10

Son düzenleme:
  • Beğendim

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,021
Puanı
1,060
1x3

Diğer bölümlere göre daha iyiydi.

Ekber denen adam ne manyak çıktı be. Aslında Melis Sezen'in oynadığı karakterin Sadakatsiz'deki gibi takık ve psikopat olmasını bekliyordum ama neler neler çekmiş.

Bayram'ın ne olduğunu artık anladım, onun da manyak Ekber'den neredeyse farkı yok.

Ece'ciğimi (Serra) bu bölüm biraz gördük. Çok iyi oynadı. :bhr:

Zafer de meğer şerefsizin tekiymiş de haberim yokmuş.

Son sahne kanımı dondurdu. Sahneyi kelimelerle tarif bile edemiyorum yani o derece. Yalnız şu manyak Ekber'in büyük ihtimalle ölmesine çok sevindim. En azından hak ettiğini çekti. O sahneyle ilgili bir de Fatma'nın neler yaşadığını görmüş olduk. Cidden oradaki flashbackler kanımı dondurdu.

Yazar da Fatma'nın anlattığını anlamadı. Bunu final veya sezon finalinde anlatacak bence birine. Bu arada kardeşi de bir şeyler çekmiş veya onun aklına da Fatma'nın çektikleri geliyor. Biraz garip davranıyordu.

Son olarak şu avukat ne kadar iyi niyetli tartışılır.

8.5/10

Son düzenleme:
  • Beğendim

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Uzun süredir merakla beklediğim bir diziydi ve özellikle geçen haftaki yorumlardan sonra merakım iyice artmıştı. Sonuç olarak gerçekten beklediğim kadar da çıktı. :Z Öncelikle Burcu'nun ben ciddi anlamda deli olduğunu düşünüyorum şaka değil. :A Bunu kötü anlamda demiyorum aksine böyle bir adanmışlık ortaya koymak ve role böyle dört elle asılmak sadece böyle "deli" oyuncuların altından kalkabileceği bir şey. Neredeyse her sahnede Fatma'yı görüyoruz ve bu yüzden daha popüler ama kötü bir oyuncu başrolde olsa her şey mahvolabilirmiş. Neyse ki hem doğallığıyla hem de hayvani yeteneğiyle Netflix Türkiye dizilerinde şu ana kadar gördüğümüz en iyi kadın oyuncu performansını çıkarmış. Aynı sene içinde Boncuk, Nalan ve Fatma'yı aynı kişinin oynaması gerçekten inanılmaz. :bhr: Benim üzüldüğüm nokta ise kendisinin (+ Öykü Karayel'in) çıtayı ne kadar yükselttiğini gördükten sonra Atiye 3. sezonda yine Beren Saat'in vasatlığına maruz kalacak olmamız. :A

Dizinin geneline gelirsek bazı hatalara ve 6 bölüm olmanın getirdiği acelecilikle bazı noktaları üstünkörü geçmesine (keşke 8 bölüm olsaydı) rağmen genel olarak düzgün bir senaryosu var. Mantık hataları pek gözüme batmadı çünkü hatasız kul olmadığı gibi hatasız dizi de olmuyor malum. Özgür Önurme erkek haliyle (kadın karakterleri sadece kadınlar iyi yazacak diye bir kaide yok gerçi ama beklentilerimin üzerindeydi) öyle sağlam bir kadın karakter oluşturmuş ki önünde saygıyla eğiliyorum. Böyle yeni isimlere şans verildiğinde ortaya ne kadar güzel sonuç çıkacağını da görmüş olduk. Umarım ileride de televizyon topuna girmeden böyle güzel projeler yapmaya devam eder tabii bunlardan ilki Fatma 2. sezon olursa. :A

Senaryonun en takdir ettiğim noktalarından biri Fatma peş peşe cinayetler işlerken bunu cinayet ve şiddet övücülüğü yaparak değil ana karakterine düzgün bir altyapı kurarak sağlaması. Hem çocukluğunda hem de şimdi yaşadıklarıyla toplum tarafından öyle pasifize edilmiş ki her bir cinayetinde ona hayatı zindan eden bu ataerkil dünyadan da intikamını aldığını görünce seviniyoruz. Özellikle ilk bölümde Fatma polislerle konuşurken her şeyi anlatmasına rağmen kimsenin duymaması bunu çok kısa ama etkili şekilde anlatmış. Hem yerel hem de uluslararası bir konuyu böyle kendine has küçük ve özgün yöntemlerle ortaya koyması işe farklılık katmış.

Kadronun kalanında da çok iyi isimler var ve hepsi de hikayeye başarıyla hizmet etmiş. Uğur Yücel'in ustalığı su götürmez zaten ama Mehmet Yılmaz Ak Burcu'dan sonra dizinin 2. yıldızıydı diyebilirim. Öyle bir ışığı var ki karakteri tam bir şerefsiz olmasına rağmen zevk ala ala izliyor insan. Kızıl sonya Hazal Türesan da her zamanki gibi başarılıydı. Karakteri başlarda diziye pek hizmet etmiyormuş gibi görünse de finalde bağlandığı yer ve son sahnedeki performansı takdire şayandı. Olgun Toker'i Burcu'yla birlikte tekrar izlemek yüreğimi burktu meğer Hülya-Mahir ikilisini ne kadar özlemişim. :( Gülçin Kültür Şahin de özellikle dizinin mizah yükünü sırtlanarak iz bırakan sahnelerde kendini göstermiş. :A Bu arada ismini vermeyeceğim iki oyuncuyu Avlu'dan sonra tekrar aynı sahnede görmek de sürpriz oldu. İki senedir Netflix'te Avlu izlemeyi beklerken böylesi ilginçti tabii. :A

Diziyi eleştireceğim nadir noktalardan biri Fatma'nın ilk cinayetinin çok aceleye gelmesiydi. Bayram gibi bir adamın içinde silah ve para olan kasayı açık bırakıp gitmesi, Fatma'nın o silahı alıp Şevket'in yanına gitmesi ve öldürme sahnesinin alelacele işlenmiş olması nedeniyle beklenen etkiyi tam yaratamadı.

Fatma ve Mine'nin hikayesinin altından tecavüz çıkması.. :( Şahsiyet'e benzemesinin tek nedeninin seri katil konusu değil bu taciz meselesi olduğunu da böylece fark ediyoruz ve o sahneyi bir kere gördükten sonra Fatma bu iğrenç dünyaya ne yapsa yeridir diyoruz zaten. Özellikle son bölümde bununla ilgili çözülmelerin yaşandığı ve son sahnede iyice top noktaya çıktığı anları izlerken etkilenmemek mümkün değil. Etkilenmek demişken 4. bölümde Fatma'nın hastanedeki sahnesi için bile sabah akşam Burcu Biricik övmemiz gerekiyor sadece izleyip görün. :T

Dizinin mini dizi olacağı söylenmişti ama 2. sezona yol yapıp bitirdiler. Fatma kendini çatıdan aşağı atsa da ölmediğini görüşümüz, Yazar'ın kitabı bastıramaması, şu dava meselesi ve tacizci şerefsizden intikam süreci derken güzel bir 6 bölüm daha çıkabilir aslında.

Sonuç olarak Netflix Türkiye'nin Bir Başkadır'dan sonraki en iyi yerli projesi olmuş. Hatta bu yıl izlediğimiz bir diğer intikam temalı proje olan Promising Young Woman'ın olmak isteyip de olamadığı şey diyebilirim. Umarım tam kapanmanın da etkisiyle çok büyük bir başarıya ulaşır ve 2. sezonu da görürüz. Herkese tavsiyemdir. :Z

8/10

• Beğendim
Reactions: Sherlock and Dosi

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,021
Puanı
1,060
1x4

Önceki bölüm ayarındaydı. Yani bır kısmı o bölümden daha iyi, bir kısmı da daha kötüydü. :A Yalnız puanım gereğinden fazla olmuş önceki bölüme, hepsini baştan düzenleyeceğim.

Oğuz'un öldüğü sahne resmen yüreğimi dağladı. Yağızcan Konyalı'nın oynadığı karakter ne kalpsiz çıktı be. Okey kimse hapse girmek istemez de ortada küçücük bir çocuk ölmüş ama tek derdi çocuğu öldürdüm diye hapse gireceğim.

Fatma son sahnede Yusuf'a güzel bir ders verdi. Kafadan sallamak kolaydı da o acıyı çekince görmüştür. Umarım öbür bölümde ölümünü de görürüz.

Emine bazı şeylerin tesirinden çıkamıyor belli, aslında tüm bu garip davranışları bundan da Fatma'ya biraz ağır davranıyor.

8.5/10

• Beğendim

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,021
Puanı
1,060
1x5

Sona adım adım giden güzel bir bölüm olmuş.

Ya dizide resmen şu anlık Fatma ve Serdar dışında herkes şerefsiz. :A

Mine'nin Bayram'a yaptıkları çok iyiydi. Bundan sonra iki bir şey gösterip onu bunu korkutamayacağını anlamıştır.

Zafer de zafer diye diye Zafer sonunda ortaya çıktı ve beklediğimden daha şerefsiz çıktı. Bu şeye rağmen seni gelinlikle aldım, istediğin her şeyi yaptım vb. dedikleri resmen insanı çileden çıkarır. Tabi Fatma da cevapları bir güzel yapıştırıp haddini bildirdi. Hele en son yakalattığında içimin yağları eridi. :A

Kadriye sonunda bi işe yaradı. Bu arada iyi hoş o evde durdurmuş da kira parası almadım deyip Zafer'in verdiklerini kiraya saydım demesi ayrıca garip onu geçtim de o evin içinde Fatma oturuyorsa (gerçi ev demeye de bin şahit ister de) ev Fatma'nındır. İyi bu evin tapusu sizin üzerinizde yoksa napardınız. Bir de bir şey olduğunda yok şekerim var şekerim var. Fatma'da iğneleri bi güzel vurdu, en sonunda da cam kenarına oturduğu kısmetmiş işte bak. :A

Son olarak da şu feragat olayı nereye bağlanacak, Zafer neyden feragat etti anlayamadım da her şey öbür bölümde anlaşılır. Bu arada biraz içimi de boşaltmış oldum şu mesajla. :A

8/10

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,857
Puanı
360
@Aserat Burcu yeni bir başarıya imza mı atmış yoksa. :)
------

Bu diziyi çok sevdim. Daha izlemediğim 2 bölüm var ancak izleyenler bilirler Şahsiyet havası var bu dizide ve benim çok hoşuma gitti. Hakkını arayan bir kadının hikayesi. Düşündüğüm kadar kaliteli olmaz dediğim ancak bir o kadar kaliteli olan bir yapım olmuş. 10/10

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210428-174840_Chrome~2.jpg
    Screenshot_20210428-174840_Chrome~2.jpg
    98.4 KB · Hit: 7

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,021
Puanı
1,060
1x6 (Sezon Finali/Final)

Beklentilerimin üstünde çok iyi bir bölüm olmuş.

Fatma'dan para istediklerini duyunca sinir oldum ama queen tabi ki haklarını verdi.

O teşhis sahnesinde yanık kol gözükünce kanıp Fatma öldü sandım ki çok şükür ölen Kadriye'ymiş. O gereksizden kurtulmamız da iyi oldu.

Karakol sahnesi epey bi karışıktı. Fatma'nın öldürdüğü adamları görmesi, çatıda Oğuz'u görmesi, o anki ruh hali çok etkileyiciydi.

Son sahnede Burcu Biricik ve Hazal Türesan döktürdüler resmen. Aşırı iyiydi sahne. Genel olarak dizideki performanslar da çok iyiydi. Burcu Biricik neredeyse bölümlerin her sahnesinde vardı ama zerre sıkmadı, performansına denecek bir şey yok zaten. Bölüm çok kilit bir noktada bitti, hem bu hem de 2 günde trendlerde ilk sıraya oturmasından 2. sezonun gelmemesi ihtimali bence yok denecek kadar az ki 2. sezonun gelmesini çok da istiyordum. Son olarak bölüm sayısının 8'den 6'ya çekilmesine ilk başta memnun olmamıştım ve korkmuştum ama sıkıntı yokmuş. Bazı bölümleri 40 dakika bile olmayan 6 bölümlük çok iyi bir sezondu ki anlatmaya çalıştıklarını da bence rahatlıkla anlatmış

Bölüm puanım: 8.75/10
Sezon puanım: 8.25/10

• Beğendim
  • Harika
Reactions: Sherlock and Gizmen

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
@Tolstoyevski Bize bir planlama ayarla, nezaman günde kac bölüm izleyecegiz önden haberim olsun :A Senin planlamani bekleyecegim ve tamamiyle uygulayacagimada söz veriyorum :A

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
@Tolstoyevski Bize bir planlama ayarla, nezaman günde kac bölüm izleyecegiz önden haberim olsun :A Senin planlamani bekleyecegim ve tamamiyle uygulayacagimada söz veriyorum :A
Günde sadece 1 bölüm ve bak söz verdin bu kez, haşlamak yok vay efendim çok yavaş ilerliyorsun diye :A

Yarın başlarız o halde uygun olduğun zamanlarda. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi