2022 Everything Everywhere All At Once / Her Şey Her Yerde Aynı Anda - Film Yorumları

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
FP_eBexXMAst371

Everything Everywhere All At Once / Her Şey Her Yerde Aynı Anda (2022)

Tür:
Aksiyon, Komedi, Macera
Süre: 139 dakika

Yönetmen & Senaryo: Daniel Kwan & Daniel Scheinert

Oyuncular:
Michelle Yeoh
Ke Huy Quan
Stephanie Hsu
Jamie Lee Curtis

IMDb Linki

Filmin Konusu:
Kocasıyla yıllar önce Çin’den Amerika’ya göç edip yeni bir hayata başlayan Evelyn, yaşayabileceği alternatif hayatlarla bağlantılı diğer evrenleri keşfederek, tek başına tüm evrenleri kurtarması gereken çılgın bir maceraya sürüklenir.​

Filmin Fragmanı:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Şu kadarını diyerek başlayayım, son 10 yılda izlediğim en iyi film olabilir... İyidir kötüdür bir yana, açık ara en sevdiğim film oldu son yıllarda çıkmış olan. Muhteşem bir başyapıt, sinema dünyasının asla eskimeyeceği inancını pekiştiren bir eser. Ne yazık ki sinemalarda hak ettiği değeri göremedi birçok başyapıt gibi, hatta öyle ki doğru düzgün sinemada gösterime bile girmedi ama olsun. Tekrardan izleyesim var sinemada, öylesine bir tat bıraktı ki.. @MEnes @bazinga

Film kısaca nihilizm varoluşçuluk arasında gidip gelirken aynı zamanda hayatın anlamının sevgi olduğunu vurguluyor. Tabii sevgi teması, aile teması vb. klişe geldi ve puan kırma sebebim filmin iyi sonla bitmiş olması olacak, keşke film alışılmışın dışında mutlak hiçlikle bitseydi. Kızını ikna etmesi yerine kızın annesini ikna etmiş olduğu bir sonu yeğlerdim... Yine de bu haliyle bile mükemmel.

Matrix'e de birçok sahnede selam çakılan bir film olduğunu belirtmek gerek. Matrix öyle bir büyük başyapıt ki halen birçok yapıta ilham kaynağı oluyor....

9.5

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Mayıs ayında yanılmıyorsam @Araf ‘ın önerisi ile izlemiştim.

Oldukça karışık bir film, evrenler arası gidip gelme sahnelerinde yer yer odaklanma problemi yaşadım. Konusu iyi ama işleyişi çok hoşuma gitmedi. Tarzım olan bir film değildi ama yinede beğendim sayılır.

Aldığımız kararların hayatımıza verdiği yönün önemini gösteren bir filmdi.

7.5/10

• Beğendim
Reactions: bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: https://izleryazar.com/everything-everywhere-all-at-once-2022/

Bu filme bile yorum yapmamışım bu yıl, yazıklar olsun. :)

Seyir zevki açısından çok bayılmadığım ama bittikten sonra değeri hızla artan bir film oldu. İkinci izleyişimde daha çok keyif alacağımı tahmin ediyorum.

Çok ilginç fikirleri olan bir filmdi. Hayatımızda gerçekten binlerce olasılık var ve onları seçmek çoğu kez bizim elimizde. Farklı olasılıkları görebilmek için yapmamız gereken ise rutinimizi kıracak bir çılgınlık yapmak. :)

Şu ana kadar yılın en iyisi, inşallah daha iyisi çıkar. :)

8.5/10

• Beğendim
Reactions: Dosi and Aserat

soo

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,299
Puanı
264
Neden bu kadar abartıldığını anlayamadığım bir film oldu. Evet ilginç bi film. Seçtiğimiz seçeneklerin hayatımızı ne denli etkilediğini çok başarılı bi şekilde anlatsa da, oldukça karışık ve içine girmesi zor bir film. Hatta yorucu. Farklı bir seyir deneyimi sunduğu aşikar ama ben bu deneyimden çok hoşlandığımı söyleyemeyeceğim. Absürt dövüş sahnelerinin çok fazla yer alması filmin görselliğini zenginleştirse de felsefesinin ve anlatısının önüne geçtiği için rahatsızlık verdi diyebilirim.

6/10

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Oscar'ı almadan önce ikinci kez izledim. Düşüncelerimde pek değişiklik olmadı. Gerçekten son yılların en özgün, en sıra dışı filmlerinden. 10 tam puan alabilecek kadar büyük potansiyeli var. Fakat dozu kaçırılmış absürtlük ve gereksiz karmaşıklık, yoruculuk potansiyelinin epey altında kalmış olmasını sağlamış. Bazı filmler var ki saygım sevgimden çok daha ağır basıyor. Bu film de onlardan biri. Çok bayılmasam da yılın en iyilerinden olduğu aşikar. Oscar'ı Triangle of Sadness'ın almasını isterim ama maalesef Çiçek Taksi'nin Oscar alma ihtimaliyle eşit durumda şu sıralar. Bu nedenle de ödülü almasına itirazım yok. Birkaç tane de başkalarına bırakırlar inşallah. :A

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Sinemada ilk izlediğimde bayılarak ayrılmıştım sinemadan. Hatta bu durum filme 2. kez sinemeda gitmemi sağladı ve bu sefer bir miktar tadım kaçarak ayrılmıştım. Çok çok iyi bir film. Konusu üzerine düşününce, paralel evrenler ile ilgili yapılmış en iyi filmlerden birisi. Çok eğlenceli, çok farklı, orjinal bir fikir üzerinden çıkılmış üst düzey bir film. Lakin bir başyapıt değil gözümde... Hele Akademi'nin bu kadar seveceğini hiç beklemiyordum izlerken. Evet çok keyif alarak izledim ama tüm Oscar'ların favorisi olduğunu gördükçe filmden nedense soğumaya başladım... Hiç bir Oscar'ı kazanmasın diye dua edecek hale geldim çok severek izlediğim filmden... Çekik sevdalısı olarak bu hale gelmem çok ilginç ama Overrated tanımı bu olsa gerek bana göre en azından...

Film 3 ayrı kısımda ilerleyip muhteşem bir kaos sunuyor size. Ancak aptala anlatır (Evelyn karakteri) gibi hikayenin temellerini anlattığı için filmin başında mevzuyu çözüyorsunuz bir şekilde. Çok da anlaşılmaz ve karmaşık bir senaryo değil. Lakin filmin kurgusu çok kaotik ve bunu bilinçli yapıyor zaten yönetmen. Bu sizi bazen yoruyor, bazen odağınızı çekiyor, bazen de detaylarda boğuyor. Ancak o detayların finalde nereye gittiğini düşününce bu akıştan keyif alıyorsunuz. Yönetmen gerçekten epey başarılı bu filmin oluşmasında. Bu tam olarak bir yönetmen filmi diyebiliriz...

Paralel evrenlerin yer aldığı bir dünyada, Dünya'nın yok olma hikayesinin böyle bir işlenişle karşımıza çıkacağını düşünmezdim doğrusu. Evrenler arası sıçrayış muhabbetleri, Kızının tam güce ulaşmış Jobu Tupaki olması, Kara delik muhabbeti, hepsi kendine has ve bambaşka bir dünyanın içindesiniz hissi veriyor. Film başlangıçta olduğu gibi Evelyn'in hayatının kaotikliğini gösterdiği gibi devam ediyor ve sonuna kadar öyle devam ediyor...

Tempo hemen hemen hiç durmuyor ve bize orjinal karakterler izletebilmeyi başarıyor. Yer yer aşırı absürtlükler ve anlamsız sahneler de sunmuyor değil. Ancak insana dair, dünyaya dair, çok sert ve anlamlı tespitler de bırakmayı biliyor. Özellikle taş sahnesi muazzamdı... Kızıyla annenin yüzleştiği sahne baştan sona mükemmeldi. Finalde Evelyn'in herkese dokunup, tüm farklı evrenlerin aynı anda akışını izlediğimiz ve kurgunun çıldırdığı noktalar gerçekten iyiydi. Biraz abartılı olduğu kısımlar yok değildi ama izlemesi çok farklı bir deneyimdi.. Anne kızın son yüzleşmesi ve anılar üzerinden yazılan diyaloglar, oradaki muhteşem oyunculuklar filmin dramatik değerini de arttırdı. Finali gerçekten başarılı bir finaldi.

İlk izlediğimde yılın en iyi filmlerinden olduğuna, oyunculukların gerçekten başarılı olduğuna emindim ama Oscar'da bu kadar ön planda olacağını hiç düşünmediğim bir filmdi. Tüm oyunculuk Oscar'larında aday olmasını hiç beklemiyordum mesela... Erkek oyuncuda bile adaylık alması çok şaşırtıcıydı böyle güçlü bir yılda... Akademi gerçekten de bayılmış filme demek ki... Yine de sunduğu çok çılgın ve farklı bir seyirlik olduğu için filmi seviyorum, sadece Oscar'ı süpürmesin lütfen...

8.5/10

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: bazinga

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
Sinemada ilk izlediğimde bayılarak ayrılmıştım sinemadan. Hatta bu durum filme 2. kez sinemeda gitmemi sağladı ve bu sefer bir miktar tadım kaçarak ayrılmıştım. Çok çok iyi bir film. Konusu üzerine düşününce, paralel evrenler ile ilgili yapılmış en iyi filmlerden birisi. Çok eğlenceli, çok farklı, orjinal bir fikir üzerinden çıkılmış üst düzey bir film. Lakin bir başyapıt değil gözümde... Hele Akademi'nin bu kadar seveceğini hiç beklemiyordum izlerken. Evet çok keyif alarak izledim ama tüm Oscar'ların favorisi olduğunu gördükçe filmden nedense soğumaya başladım... Hiç bir Oscar'ı kazanmasın diye dua edecek hale geldim çok severek izlediğim filmden... Çekik sevdalısı olarak bu hale gelmem çok ilginç ama Overrated tanımı bu olsa gerek bana göre en azından...

Film 3 ayrı kısımda ilerleyip muhteşem bir kaos sunuyor size. Ancak aptala anlatır gibi hikayenin temellerini anlattığı için filmin başında mevzuyu çözüyorsunuz bir şekilde. Çok da anlaşılmaz ve karmaşık bir senaryo değil. Lakin filmin kurgusu çok kaotik ve bunu bilinçli yapıyor zaten yönetmen. Bu sizi bazen yoruyor, bazen odağınızı çekiyor, bazen de detaylarda boğuyor. Ancak o detayların finalde nereye gittiğini düşününce bu akıştan keyif alıyorsunuz. Yönetmen gerçekten epey başarılı bu filmin oluşmasında. Bu tam olarak bir yönetmen filmi diyebiliriz...

Paralel evrenlerin yer aldığı bir dünyada, Dünya'nın yok olma hikayesinin böyle bir işlenişle karşımıza çıkacağını düşünmezdim doğrusu. Evrenler arası sıçrayış muhabbetleri, Kızının tam güce ulaşmış Jobu Tupaki olması, Kara delik muhabbeti, hepsi kendine has ve bambaşka bir dünyanın içindesiniz hissi veriyor. Film başlangıçta olduğu gibi Evelyn'in hayatının kaotikliğini gösterdiği gibi devam ediyor ve sonuna kadar öyle devam ediyor...

Tempo hemen hemen hiç durmuyor ve bize orjinal karakterler izletebilmeyi başarıyor. Yer yer aşırı absürtlükler ve anlamsız sahneler de sunmuyor değil. Ancak insana dair, dünyaya dair, çok sert ve anlamlı tespitler de bırakmayı biliyor. Özellikle taş sahnesi muazzamdı... Kızıyla annenin yüzleştiği sahne baştan sona mükemmeldi. Finalde Evelyn'in herkese dokunup, tüm farklı evrenlerin aynı anda akışını izlediğimiz ve kurgunun çıldırdığı noktalar gerçekten iyiydi. Biraz abartılı olduğu kısımlar yok değildi ama izlemesi çok farklı bir deneyimdi.. Anne kızın son yüzleşmesi ve anılar üzerinden yazılan diyaloglar, oradaki muhteşem oyunculuklar filmin dramatik değerini de arttırdı. Finali gerçekten başarılı bir finaldi.

İlk izlediğimde yılın en iyi filmlerinden olduğuna, oyunculukların gerçekten başarılı olduğuna emindim ama Oscar'da bu kadar ön planda olacağını hiç düşünmediğim bir filmdi. Tüm oyunculuk Oscar'larında aday olmasını hiç beklemiyordum mesela... Erkek oyuncuda bile adaylık alması çok şaşırtıcıydı böyle güçlü bir yılda... Akademi gerçekten de bayılmış filme demek ki... Yine de sunduğu çok çılgın ve farklı bir seyirlik olduğu için filmi seviyorum, sadece Oscar'ı süpürmesin lütfen...

8.5/10
Sevdiğin ve iyi olduğunu düşündüğün bir film çok ödül alınca niye soğuyorsun ki? O zaman yeterince sevmemiş oluyorsun. :A

• Güldürdün
Reactions: MEnes

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
Sevdiğin ve iyi olduğunu düşündüğün bir film çok ödül alınca niye soğuyorsun ki? O zaman yeterince sevmemiş oluyorsun. :A
Çünkü daha çok sevdiğim filmler var ve bu filmin LOTR'un rekorunu geçmesi canımı sıkıyor. Her ne kadar sevsem bile... :A Filmi sevdim evet ama Akademi'nin ve festivallerin bu kadar çok sevip tüm ödülleri süpürmesini o kadar çok sevmedim... :A