Ertuğrul Özkök: "Jet Sosyete bu kareye nasıl girdi?"

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
5bc8fcb42269a218507268fb

Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök, son yazısında ilginç bir bilgiye değindi.

29 Ekim 1935'te çekilen meşhur "Cumhuriyet'i biz böyle kazandık" fotoğrafındaki siyah takım elbiseli adamın o dönemin Uşak belediye başkanlığını yapan, aynı zamanda başarılı senarist/oyuncu Gülse Birsel'in babasının kuzeni olan Kamil Kabalak olduğu ortaya çıktı.

İşte o yazının tamamı:
Hepimizin çok iyi bildiği bir fotoğraf...
Fotoğrafın üzerinde “Cumhuriyet’i biz böyle kazandık” yazıyor.
Meğer hepimizin bildiği bu fotoğrafta, hiçbirimizin bilmediği bir şey varmış.
Daha önce yazmıştı ama bu ayki Tuhaf dergisinde ayrıntıları da vardı.
*
Fotoğrafı 1935 yılının Cumhuriyet Bayramı’nda, Uşak’ın ilk fotoğrafçısı Foto Kazım diye bilinen Kazım Özler çekmiş.

Gerisini Tuhaf dergisine bu yazıyı yazan kişinin ağzından aktarıyorum:
*
“Babamın babası Asım Bey İstiklal Savaşı’nda dört madalya almış. O yıllarda Kurtuluş Savaşı’nda mücadele edenlere çokça verildiği gibi ‘Mücahit Asım” lakabıyla tanınırmış.
O yıllarda ‘cihat’ şimdi Ortadoğu’da olduğu gibi üzerine bomba bağlayıp masum insanların ortasında patlatmak için kullanılmayan, vatanın bağımsızlığı için mertçe savaşmayı ifade eden bir kelime
.
Dedemin daha sonra Türk Tarih Kurumu’na bağışlanmış üzerinde 33 kurşun bulunan bir pelerini var.”
*
Fotoğraftaki siyah ceketli kravatlı kişi ise, o günlerde ilçenin belediye başkanı olan Kamil Kabalak…
Gülse Birsel
’in İstiklal Madalyalı dedesinin kuzeni *…
Fotoğraf Genelkurmay Başkanlığı arşivinden çıkmış…
*
Yazısını şu cümlelerle bitirmiş: “Birbirimize ‘Bizans bilmemnesi’, ‘Şu renk Türk’, ‘Defolup gidecekler’ diye laklak edersek, o isim taktığın adam tak diye bu tarz bir fotoğraf çıkarır koyar ortaya, sana da çok fena kapak olur...”

Her gün bizi birbirimize düşürmek için her türlü nifakı sokan trol kafaları bir kenara bırakıp birbirimize bu güzel gözlerle bakmayı bir öğrenirsek...
İnanın her şey çok daha güzel olacak...

* Özkök'ün yazısında Kabalak'ı dede kuzeni olarak belirtmesi nedeniyle Gülse Birsel'den de düzeltme mesajı geldi:

Özgür

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
Konuyla jet sosyetenin ne alakası var :F Gına geldi artık :A @xemrexxx totoşunun MY konularını geçersin bu gidişle :A @Aserat

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,461
Puanı
1,061
Konuyla jet sosyetenin ne alakası var :F Gına geldi artık :A @xemrexxx totoşunun MY konularını geçersin bu gidişle :A @Aserat
ben en azından macunu ve 2.5-3 reytingi övmüyordum :A edepsiz beni kimlerle kıyaslıyorsun neyse madem abuk bir konuya denk geldim azıcık reklam yapayım @serhatt devlet gibi herif dediğin parlağın dizisi başladı @Çiğdem- ablan çoktan resmin alt tarafını görebilmek için diziyi izlemeye kaçtı @destere si duymasın :A
Dp2ySPcWoAAuDV3.jpg

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,827
Puanı
1,060
ben en azından macunu ve 2.5-3 reytingi övmüyordum :A edepsiz beni kimlerle kıyaslıyorsun neyse madem abuk bir konuya denk geldim azıcık reklam yapayım @serhatt devlet gibi herif dediğin parlağın dizisi başladı @Çiğdem- ablan çoktan resmin alt tarafını görebilmek için diziyi izlemeye kaçtı @destere si duymasın :A
Dp2ySPcWoAAuDV3.jpg
Nesi devlet ayol bunun :A

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
Yazının başlığı öyle safoz. Keyfimden atmadım herhalde. :A

http://hurriyet.com.tr/yazarlar/ertugrul-ozkok/jet-sosyete-bu-kareye-nasil-girdi-40991451
Dp2ySPcWoAAuDV3.jpg
En azından gecenin körüne atılan ve 1 reyting bile alamayan Kösem'i övmekten iyidir. :A