2021 Encanto / Enkanto: Sihirli Dünya - Film Yorumları

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060

A1lGZsWoEtL.jpg

Encanto

Tür:
Animasyon, Macera, Komedi
Süre: 99 dakika

Yönetmen: Jared Bush, Byron Howard, Charise Castro Smith
Senaryo: Charise Castro Smith, Jared Bush, Byron Howard

Oyuncular:
Stephanie Beatriz
María Cecilia Botero
John Leguizamo

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.8/10

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,607
Puanı
860
Çok büyük şeyler vaat etmese de ailecek izlenebilecek hoş bir film olmuş. Müzikal olması biraz daha ilgi çekici hale getirmiş. Hikayesi çok sağlam değil ama bunu görsellik ile örtmeye çalışmışlar. Hafif bir Coco havası vardı ama yanına bile yaklaşamaz. Hikaye biraz hızlı işlendi. Hemen sonuna gelmeye çalışmışlar gibiydi. Önceki yıllara nazaran zayıf bir Disney yapımı olmuş.

6/10

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,027
Puanı
1,060
Ben cinemada türkçe dublajlı ve 3D izlemiştim. Salonda benim dışımda herkes çoluklu çocuklu idi. :A
Görsel olarak çok çok iyiydi. Ama üstdeki yorumlara katılıyorum hikayesi çok zayıftı.

Özellikle de ana hikaye, yani bir mum sayesinde böyle güçler kazanmaları detayı çok saçmaydı. Yani nalaka? Çocuklar için çizgi film bile olsa, bu olay mantık çerçevesine sığmıyor. :A
Ve hikayenin işleyiş şekli ve karakterler de tipik bir Disney-di.

En sevdiğim karakter Luisa idi. Çok tatlıydı bence. :bhr:
Mirabelin ananesi ve çiçekli olan kız kardeşi ise öğğ yani. Bir de şu geleceği gören dayısı çok ezik ve gıcıktı. Böyle saçma sapan gizem oluşturma çabaları vardı onun etrafında.

Puanım:
Senaryo: 3/10
Diğer herşey: 9/10
Ortalama: 6/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Encanto, Kolombiya dağlarında geçen, sihirli bir evde yaşayan bir aileyi konu alan bir animasyon. Madrigal ailesinde bir kişi hariç herkesin sihirli güçleri vardır. Encanto'yu çevreleyen sihir tehlikededir ve bu tehlike karşısında tek bir umut vardır, o da Mirabel'dir.

Filmde dikkatimi çeken şey, seslendirmenlerden birisinin Stephanie Beatriz olmasıydı aslında ve dikkat çekici bir animasyon olmasının da bir etkisi vardı. Görsel anlamda dikkat çekici, müzikleri de iyiydi; ancak izlerken çok sıkıldığım bir animasyondu. Hatta izlerken en çok sıkıldığım animasyonlardan birisi olabilir. Filmde fazlasıyla müzik, müzik eşliğinde danslar vardı ve bu da iyice sıkıyordu. Geçişler de bir o kadar sıkıyordu. Çizimler iyiydi ama konusu ilgi çekici olmasına rağmen senaryosunu da beğenmedim animasyonun. Ben beğenmedim animasyonu, tabii beğeneni de fazlasıyla vardır ayrı konu.

3/10

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,932
Puanı
1,061
İzlemesi keyifli bir film olsa da hikaye olarak son dönemlerde izlediğimiz incelikli animasyonların yanından geçemiyor. Pixar'la kıyaslamak zaten mümkün değil ama Disney'in son dönemdeki Frozen, Moana gibi işlerinin de gerisinde. Keşke bu kadar şarkıya ayrılan süre hikayenin genişletilmesi ve detaylandırılmasına ayrılsaymış. Ayrıca en büyük mucize ailedir mesajı verdikten sonra herkesin güçlerinin yerine gelmesi de kolaya kaçan bir çözüm olmuş aksine "mucize" gelmeden yaşamaya devam etseler verilen mesajı güçlendirebilirmiş. Fakat bu haliyle uzun süre hatırlanacak bir iş değil.

Yine de belli bir standartı tutturduğu için:
7/10

Sherlock

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Vasat bir animasyon filmiydi maalesef, zaten bu sene pek başarılı animasyon filmi izleyemedik. Türü belgesel olarak sayılabilecek Flee tek başarılı animasyon örneğiydi bence bu sezonun filmleri arasında, biraz “underrated” kaldığını düşünerek önermek istiyorum…

Neyse Encanto’ya dönelim… Filmin en büyük sıkıntısı konusu, birçok farklı konuda birçok farklı türde çok başarılı animasyonlar yapıldığından mıdır bilmiyorum ancak yaratıcı bir konu seçelim derken çok kötü bir konu seçilmiş. Hiç ilgi çekici değildi maalesef ne çıkış noktası ne de işleniş olarak.

Animasyonların olmazsa olmazı şarkılar, müziklerdir ancak burada bu anlamda da hem abartılı hem de başarısız bir kullanım söz konusuydu. Bir tane bile akılda kalıcı şarkısı yok filmin sanırım. Senaryo ise bir noktadan sonra çok tahmin edilebilir bir hal alıyor ve fazlasıyla basit, filmin vermek istediği mesajla alakasız bir finale bağlanıyor.

Filmin en büyük artısı görselliğiydi herhalde.

• Beğendim
Reactions: bazinga

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Çok başarılı bir görsellik çok basit ve Polyanna bir işlenişle sonlandırılmış. Bu seneki Mitchells kardeşimin yanında fazla sönük bir animasyon. Keza geçen seneki 2 favori animasyon bundan kat ve kat üst düzey eserlerdi... (Wolfwalkers, Soul) Yer yer keyif aldığım ve tebessüm ettiğim kısımlar oldu ama Pixar bize öyle müthiş animasyonlar izletti ki bunların anlattıkları ve dertleri ve olayın son noktası çok da akılda kalıcı şekilde bitmedi diyebilirim...

Görsel kalite gerçekten çok iyiydi evet doğru. Çizimler ve atmosfer böyle bir konuya göre göz doyuran tatlı bir auraya sahipti ama senaryo da keşke o kalitede olsaymış. Çıkış fikri basit ve bir miktar fazla fantastik. Fantastik olabilir bununla bir derdimiz yok ama bu kadar da yaptım oldu yapmayın be kardeşim altını doldurun... Bunu denemişler gerçi altını doldurmayı ama yine de cesur hamlelerden her seferinde kaçıp kolayı seçmişler. Oscar'ı almasını gerçekten anlayamadım... Tabi ki her Disney ve Pixar animasyonu gibi bu filmin de bir mesaj verme kaygısı vardı bunu yok sayamayız. Bir noktada bu mesajı verdi zaten ama çok sıradan ve basit müziklerle müzikale dönüştürülen bu eser ağızda çok da lezzetli bir tat bırakmadı maaleef...

Vasatın altında kalan bir animasyon Oscar senesi oldu... Kazanandan belli doğrusu... Aah Mitchells ah...

6/10

• Beğendim

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,270
Puanı
1,060
Bir animasyon sever olarak beklentimi karşılamadı...

Disney grubundan daha önce çıkan klasikleri düşüncünde ortalama kalmış.

Büyük bir beklenti ile gidilmeyecek seyirlik bir animasyon.

10 üzerinden 6.

phoebebuffay

Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,789
Puanı
559
Animasyon izlemeyi çok sevmeyen ve sadece beni duygusal olarak etkileyen animasyonları seven biri olarak beğenmediğim bir yapım oldu. Hikaye ve senaryo zayıftı, hiçbir yönden etkilemedi beni. Karakterleri de pek sevemedim. Görsellik olarak da pek bayıldığımı söyleyemem. :A

5/10

• Beğendim