En Son Okuduğunuz Kitap? 📖

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,338
Puanı
1,060
17. KİTAP: DÖN MUAZZEZ - AYŞENUR YAZICI

Çok duygusal bir kitap olmuş. Çok güzeldi. Hayata tutunmanın öyküsü. Hemen bitirdim kitabı. (17 Şubat'ta bitirmiştim bunu ancak şimdi yazabildim)

18. KİTAP: AŞKIN SANAL HALLERİ - CANAN TAN

Akıcıydı çok. Güzeldi de çok. Sanal aşkla ilgili değişik hikayeler anlatılıyor. Çok ilgi çekici de. Az önce bitirdim kitabı. Öneririm çok bunu da.

@bazinga @Emre Ozansoy @Angelica

Sıradaki Kitabım: Tanrı'nın Unutulan Çocukları - Craig Silvey

Çarşamba'ya kadar biter.

• Beğendim
Reactions: bazinga

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Çingene - Ahmet Mithat Efendi (#10)

İlginç bir kitaptı. Şems Hikmet isminde bir adamın, çingene olan Ziba isimli bir kadına aşık olması; toplumda çingene ile evlenilmesinin doğru olmayacağı kanısından dolayı Hikmet'in Ziba'yı eğitmeye çalışarak çevresine kabul ettirmeye çalışmasını anlatıyor. Hikayesi ilgi çekiciydi ama Ahmet Mithat Efendi'nin sürekli aralara girmesi, bilgiler vermesi, değerlendirme yapması beni sıkıyor ve hikayeden uzaklaştırıyor. Biliyorum, Ahmet Mithat'ın tarzı ama olmasa daha akıcı olurmuş.

3.5/5

• Beğendim
Reactions: kerem and bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,714
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Mitoloji 101: Eski Yunan ve Roma Mitolojisi Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey / Kathleen Sears (2021 #8)

Özellikle sanat tarihi derslerinde çok fazla mitoloji konusu geçince artık mitolojinin temellerine dair bir şeyleri öğrenmenin bir zorunluluk olmaya başladığını fark ettim. Zaten sinemada da sürekli mitoloji referansları çıkıyor. :)

Tabii mitoloji uçsuz bucaksız bir dünya. Her şeyi bir kitapla öğrenmek imkansız. Öğrendiklerimin bazılarını unuttum bile şimdiden. Fakat başlangıç için çok güzel bir kitaptı ve Yunan mitolojisiyle ilgili genel bilgileri edinmiş oldum...

⭐⭐⭐⭐

• Beğendim
Reactions: kerem

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,338
Puanı
1,060
19. KİTAP: Tanrı'nın Unutulan Çocukları - Craig Silvey

Öğlen bitirdim bunu. Sonunu asla tahmin edemezsiniz, çok güzeldi. Anlatılan dostluklar ve kitapta anlatılan olaylar çok iyiydi.

Sıradaki kitabım bir düşten ibaret - alan brennert

pazara kadar biter. @Angelica

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,622
Puanı
1,060
Schrödinger'in Kedisi Neden Şizofren Oldu? | Dr. Sultan Tarlacı

Öncelikle 2 haftada tez hazırlama görevini bana kakalayan yönetime söverek başlamak isterdim. Gurur duymak çok güzel bir duygu fakat nereden başlayacağımı şaşırsam da bir şekilde en kolay kitaplardan en zor ansiklopedileri miyop olana kadar okudum. :A

Bu konuda özellikle Almanca sonra İngilizce sayısız kaynak bulabiliyorken Türkçede çok az kaynak olduğu için kaliteli kitap ayıklamak çok da zor olmadı. Ama bu öyle bir bataklık ki herkesin kendince doğru ve açıklanabilir teorileri olduğu gibi birçok yazar veya profesörün birbirini çürüttüğü bir çok konu da vardı tabii. Elbette böyle bir konuda en kolay yol ''Wikipediacılık'' taslamaktır fakat bunun yanında mübalağasız görüş belirtmek kitabın daha da akıcı hale geldiğini ve düşündürdüğünü hatta sırf bu yüzden buna benzer kitapları okumayı daha çok sevdiğimi de belirtmek isterim.

Sayın Tarlacı sadece 369 sayfalık bir kitaba dolu dolu konular sığdırmış. Özellikle ilk 100 sayfasında kuantum fiziğini formüllerle ve kuramlarla çok güzel anlatmış fakat daha sonrası benzer kitaplarda olduğu gibi kuantumu, yaratıcıyla veya evrensel büyük bir güçle birleştime hikayesi ve müfrit fuzuli subjektif görüşleriyle beklenen sonucu vermiş olmasa dahi dalında okunabilecek en iyi Türkçe kitaplardan birini çıkardığı kuşkusuz. Tabii ki konuya ilginiz varsa kesinlikle tavsiye ederim fakat bu konu hakkında herhangi bir bilginiz yoksa kitabın çok sıkıcı gelebileceğinin altını çizmek isterim.

Kuantum Fiziği ile ilgili kitap önerileriniz varsa çok memnun olurum. :)

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,714
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Fatih-Harbiye / Peyami Safa (2021 #10)

10. kitap daha güzel bir kitap olsun isterdim ama Allah affetsin hiç sevmedim. :) Sırf okumuş olmak için, yarıda bırakmamak için okudum...

Belki yayınevi seçimim de hatalı olmuş olabilir. Eski çok kelime vardı, hepsi sayfa altı notuyla günümüz türkçesine çevrilmiş ancak doğrudan çevrilmesi daha iyi olur. Sık sık günümüzde kullanılmayan kelimelere rastlamak akıcılığı zedeliyor.

Ayrıca bu kitapla birlikte kurgusal kitapları daha az değerli bulduğumdan emin oldum. 1 kurgusal, 1 kurgusal olmayan okuma şeklinde ilerliyordum. Artık 1 kurgusal 2 kurgusal olmayan şeklinde ilerleyeceğim...

Yıldızın 1'i sırf Peyami Safa ismine olan saygımdan...

⭐ ⭐

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,338
Puanı
1,060
20. kitap: bir düşten ibaret - alan brennert

pazar bitirmiştim bu kitabı. yoğundum ancak şimdi yazabiliyorum. Çok dram vardı kitaptı. Tam benlik. :D Çok güzeldi. Tavsiye ederim. Küçücük bir çocuğun çok hüzünlü hikayesi. :(

21. kitap: Bana Sevdiğini Söyle - Julia Quinn

bugün öğlen bitirdim bu kitabı. her karakterin hikayesi çok güzeldi. Ailesi için evlenmeyi düşünürken aşkı bulunca yine de ümidini kaybetmeyen bir genç kızın hikayesi. Sonu çok iyiydi. bu arada başları sıkıcı ama sonrası süper. sakın yarıda bırakmayın kitabı. okuyun hepsini. öneririm çok.

sıradaki kitabım: ben böyleyim lisa kleypas
pazara kadar biter. @Angelica

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,714
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Kısa Almanya Tarihi / James Hawes (2021 #11)

Geçmişten günümüze Almanya tarihiyle ilgili güzel bir özetti. Günümüze kadar gelmesi isabetli olmuş ve geçmişle gelecek arasındaki bağ iyi kurulmuş. Özellikle Almanya'nın kökenleriyle ilgili bilgim çok azdı ve oralara giriş yapmak güzel oldu. Tabii daha iyi kavramak için eksik parçaların tamamlanması ve o dönemlere ait diğer ülkelerle ilgili de daha çok bilgi edinmek gerekiyor...

Aynı kitap serisinin İtalya ve İspanya için olanını da almıştım. Araya 2-3 kitap sıkıştırdıktan sonra onlara geçerim. Eğer onlar da bunun kadar iyiyse tüm seriyi alıp okurum gibi tez zamanda...

⭐ ⭐ ⭐ ⭐

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,622
Puanı
1,060
Fehlstart | Marion Messina

İlginç bir kitap, iyi mi kötü mü olduğunu söyleyemem çünkü okuduğumdan beri olmuş veya olmamış olarak iki tarafa bölünmüş durumdayım. Beni büyüleyen cümlelere rastladım, onları dilsel bir zarafetle olmasa da bir şekilde derinlemesine okuyunca anladım. Bununla birlikte iğrenç bulduğum ve okuma arzusunu engelleyen bayağı ve kaba ifadeler karşısında şok oldum. Anlam arayan ama başarısızlığa mahkum olan gençlerin hayatında seksin -içmenin yanı sıra- bu stresli ve olumsuz günlük hayattan kaçmanın tek yol olduğu ve bunun da bir insan olmadan gerçekleştirebilmenin izlenimini vermesi hayal kırıklığına uğrattı...

• Beğendim

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,338
Puanı
1,060
22. kitap: ben böyleyim - lisa kleypas

Çok beğenemedim bu kitabı. Komik olaylar oldu çok ama yetersiz geldi ya bana. :( Çok tavsiye etmem. Bir kadın var, bir adam da ondan çok nefret ediyor. Sonra bir sürü olaylar oluyor. Konusu da tuhaftı.

sıradaki kitabım: Diriliş - Lev N. Tolstoy
çarşambaya kadar biter. @Angelica

• Beğendim
Reactions: Angelica

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,215
Puanı
1,060
1615125566612.png

Öncelikle İngilizce bir kitap;
Son dönem için (basıldığı dünem) son derece akıcı ve okuma seyri yüksek bir gerilim kitabı.
Polisiye,gerilim tarzı sevenlere tavsiye edebilirim.

10 üzerinden 7.

• Beğendim

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,903
Puanı
1,061
3) 1984 - George Orwell

Bir açığımı daha sonunda kapatmış oldum. Pek bir şey yazmaya gerek yok zaten çok ünlü ve güncelliğini hala koruyan bir roman. Okuduktan sonra bu popülerliğin nedenini daha iyi anladım zira buradaki dünya tasviri maalesef imkansız değil. :(

5/5

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,714
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tek Bir Şey / Gary Keller, Jay Papasan (2021 #12)

Bir zaman yönetimi eğitimindeki eğitmenin önerisi üzerine listeme eklediğim bir kitaptı. Büyük hedeflere ulaşmak için zaman yönetiminin ve odak belirleme üzerine faydalı bir kitaptı.

Tabii bu tür kitapların biraz popülerlik olmaya çalışma huyu var. Bazı şeyleri abartılı buldum, bazı noktalarına katılmadım ya da bana uymadı ama bu tip kitaplardan yararlı 1-2 küçük detay almak bile ya da daha önce bildiğin halde uygulamadığın şeyleri hatırlamak bile büyük kardır. Bazıları için hayat değiştirici bile olabilir bu tip tavsiyeler.

⭐ ⭐ ⭐ ⭐

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Pal Sokağı Çocukları - Ferenc Molnar (#11)

Çocuk kitabı/çocuk edebiyatı eseri olarak geçiyor ama kesinlikle her yaştan, her kesimin okuyup bir anlam çıkarabileceği bir yapıt olmuş. Yazarın anlatımını, kurduğu dünyayı; çocukların birliğini, beraberliğini, kurdukları dünyalarını çok sevdim. Kesinlikle okunması gereken kitaplar arasında bir eser...

5/5