En Son Okuduğunuz Kitap? 📖

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
10. KİTAP: REŞAT NURİ GÜNTEKİN - YAPRAK DÖKÜMÜ

Yine çok keyifle okudum yıllar sonra. Ali Rıza Bey'in çöküşünü okumak çok üzdü yine. :( Çok akıcıydı hemen bitti kitap. :D

sıradaki kitabım Karanlıkta Islık Çalmak - Lesley Kagen.

ÇARŞAMBA'YA kadar biter.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Leonardo Da Vinci / Walter Isaacson (2021 #4)

Uzun zamandır kitaplığımda bekleyen, seveceğimi bilsem de heybetli görüntüsünden korktuğum bir kitaptı. Nihayet okudum.

Dünyanın bugüne kadar gelmiş en sıra dışı adamlardan birinin hayatını hemen her yönüyle iyi bir şekilde anlatan, çok iyi bir biyografiydi. Özellikle son dönemde sanat tarihine meraklı olduğum için bir sanatçının çalışma şeklini anlamak açısından da son derece yararlıydı. Kitaptaki pek çok şeyin Leonardo Da Vinci'nin bizzat bugüne kalan not defterlerinden olması etkileyiciliğini arttırdı. Usta gerçekten müthiş bir hayat geçirmiş...

Bu kitabın uyarlamasının filminde Leonardo DiCaprio, Da Vinci'yi oynayacak. İnşallah bir olumsuzluk çıkmaz da proje bir an önce gerçekleşir. DiCaprio böyle müthiş bir adam için ideal bir seçim...

⭐⭐⭐⭐⭐

yigit_00

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,893
Puanı
205
Irvin D. Yalom - Günübirlik Hayatlar (#6)

Ünlü psikiyatrist Irvin D. Yalom'un ilginç bulduğu bazı hastalarıyla yaptığı seansları anlatıyor Günbirlik Hayatlar. Bu kitabında özellikle ölümden korkan hastalarıyla olan seanslarını bizimle paylaşmış yazar. İçindeki bir iki vaka ilgimi çekse de kendini geliştirmek isteyen bir psikoloji öğrencisi olarak kitaptan maalesef istediğimi alamadım.

"Şuan yaşıyorum ve önemli olan bu. Hayat geçici. Her zaman, herkes için. Benim işim ölene kadar yaşamak."

• Beğendim
Reactions: kerem and bazinga

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
11. KİTAP: Karanlıkta Islık Çalmak - Lesley Kagen

masumiyet duygusunu çok iyi yansıttı kitap bana. Sally'nin müthiş bir hayal gücü var.böylelikle kendi inandığı tüm katilleri bize de inandırdı. :eek:severek okudum çok. :bhr:

sıradaki kitabım küçük arı chris cleave
pazara kadar biter @Emre Ozansoy @Angelica
ondan sonra da bahçemde yeşeren umutlar - Debbie Macomber okuyacağım.

Son düzenleme:

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Konfüçyüs Konuşmalar (#6)

Çinli filozof ve eğitmen Konfüçyüs'ün düşüncelerinin anlatıldığı bir eser. Konuşmalar şeklinde oluşuyor, gayet akıcı ve çok rahat okunan bir eser. Giray Fidan, orijinalinden çok güzel çevirmiş ve dipnot ile bilinmeyenleri de belirtmiş. Genel olarak ahlak ve erdem üzerine öğütler yer alıyor, üst insan tanımları da güzeldi. Yani o dönemdeki konuşmaların içeriğinin çoğu hala günümüze ışık tutabiliyor. İçinde çok güzel alıntılar da vardı Konfüçyüs'e dair, yaz yaz bitiremem. Yıllar sonra tekrar okuyacağım, her dönem okunup anlam bulunabilir.

4/5

• Beğendim
Reactions: bazinga

yigit_00

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,893
Puanı
205
Ray Cooney - Karmakarışık (#7)

Bu seneki en büyük hedefim olan kendi tiyatro oyunumu yazmak istediğimi söyleyince tiyatro bilgisine çok güvendiğim bir hocamın "Mutlaka oyunlarını okumalısın" demesi üzerine okudum bu oyunu. Bir bakanın, muhalefet partisinin genel başkanının sekreteriyle bir otelde yasak aşk yaşayacağı sırada odada ceset bulmalarıyla gelişen olayları anlatan bir komedi eseri. Okuması çok keyifli olan bu eser kendi oyunum içinde bazı noktalarıyla ilham verdi bana. En yakın zamanda oyununu da izleme fırsatım olur umarım.

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Akşam Yıldızı / İskender Pala (2021 #5)

İskender Pala'nın okuduğum ilk kitabı oldu. Göbeklitepe'nin gizemli yönlerinden mitolojik denebilecek bir öykü yaratılmaya çalışılmış. Açıkçası öyküsü beni pek sarmadı, dili fena değildi. Yer yer ilgimi çekmeyi başardı ama genel olarak yetersizdi, beklentimi karşılamadı.

⭐ ⭐

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Momo - Michael Ende (#7)

Ocak ayının 7. ve son kitabını da böylece tamamladım. Gayet verimli ve iyi bir okumalı ay oldu. Umarım diğer aylar da bu şekilde devam eder.

'Momo' çocuk kitabı olarak geçiyormuş, ben bunu bilmeden almıştım ama bence yetişkinlerin de okuyup anlam çıkarabileceği bir eser. Çocuk kitabı olarak sınıflandırmak haksızlık olur. Zaman kavramı etrafında şekilleniyor, zamanı verimli kılmak amaçlı çabamızı eleştiriyor bir bakımdan. Farklı bir bakış açısı kazandırıyor zamana karşı. Momo adlı kimsesiz, bir mağarada yaşayan küçük kız baş kahraman olarak karşımıza çıkıyor. Çocuk-yetişkin ayrımı yapılmadan okunması gereken kitaplardan biri diye düşünüyorum.

4/5

• Beğendim
Reactions: Emre Ozansoy

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
12. KİTAP: KÜÇÜK ARI - CHRIS CLEAVE

Kitap çok güzel değilmiş. İdare eder. Kitaba küçük arının gözünden bakınca güzel aslında. Kitaba puanım yüz üzerinden 60.

sıradaki kitabım bahçemde yeşeren umutlar - Debbie Macomber.
çarşamba'ya kadar okurum. @Angelica @Emre Ozansoy

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Sarah Joi : Paris'ten Çiçeklerle

Trevanıan : Yirminci Mil
Paris'ten Çiçeklerle; Srah Joi n tüm kitaplarını okuduğum için,kaçırmadığım bir kitap oldu.Sarah kendine has,naif bir uslübü var, romantik ve sıkmayan bir akıcılığa sahip, geçmiş ve gelecek biryerden sonra çok keyifli ,süprizli örtüşüyor romanlarında.
Kitaba Puanım : 10 üzerinden 8.

Yirminci Mil: Özellikle tercih etmedim, hediye gelen bir kitapdı. Yazarı konusunda yoğun baskı vardı hediye eden arkadaşımda. Ben onun kadar mutlu kalmasamda; kitaplığıma ve hafızama yeni bir değer eklemiş oldum.
Kitaba Puanım: 10 üzerinden 6.
Josh Malerman -Kafes
Kafes: Netflix in bildiğim kadarıyla 50 milyon izleyiciye ulaşan en başarılı filmi olan BİRDBOX un doğuşuna vesile olan yapıt.
Filmi sevenlerin okumasınu tavsiye ediyorum. Okurkende aynı his ve duygularla yaşayıp,farkında olmadan sonunu göreceksiniz.
Kitaba Puanım : 10 üzerinden 9.

• Beğendim

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
13. KİTAP: Bahçemde Yeşeren Umutlar - Debbie Macomber

Kitap insanın içini ısıtıyor :bhr: Çok sürükleyici. İnsan yaşadığı süre içerisinde karşısına nelerin çıkacağını asla ama asla bilemiyor.Bunu gösteren çok güzel bir kitap. @Emre Ozansoy @Angelica @Afet Güçverir

sıradaki kitabım Düşlerimin Prensesi Sevgili Theodosia'm - ANYA SETON

pazara kadar biter.

:bhr:

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Çakıcı'nın İlk Kurşunu - Sabahattin Ali (#8)

Şubat ayının ilk kitabı Sabahattin Ali'den geldi. Sabahattin Ali'nin ölümünden uzun zaman sonra yayınlanmış. İçerisinde dört öykü, şiirleri ve yazıları var. Şiirlerini pek beğendiğimi söylemem, 'kurbağa' şiirleri ve sondaki kurbağa desenleri dikkatimi çekti. Yazıları güzeldi, özellikle ''Kadınlar Üzerine Konferans'' yazısını beğendim. Kitaba adını veren ''Çakıcı'nın İlk Kurşunu'' hikayesi 40 sayfaydı, kitaptaki en uzun öyküydü. Gayet sürükleyici bir hikayeydi. Genel olarak Sabahattin Ali severlerinin okuması gerektiğini düşündüğüm bir eser.

4/5

• Beğendim

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
14. KİTAP: Düşlerimin Prensesi Sevgili Theodosia'm - ANYA SETON

pembe dizilere benziyor kitap. Gerçek bir hikayesi olması beni daha çok içine çekti. Babasının evlenmesini istediği kişiyle görüşen birinin gerçek ve çok özel hayat hikayesi. bir yandan vatanı bir yandan ailesi arasında sıkışıp kalıyor Theodosia. çok güzeldi çok beğendim. @Angelica @Emre Ozansoy

sıradaki kitabım: Bir Öpücükle Başladı Her Şey - Suzanne Enoch
dün gece okumaya başladım bile, çarşambaya kadar biter.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tahıl Beyin / Dr. David Perlmutter (2021 #6)

Sağlıklı beslenme üzerine ilham verici iyi bir kitap okumak istiyordum ve çok güzel bir başlangıç oldu. Nöroloji ve beslenme alanlarında uzman bir doktorun beyin ve beslenme arasındaki ilişkileri bilimsel gerçekleri okuyucunun kolay anlayabileceği şekilde aktardığı başarılı bir kitap.

Kitapta anlatılan şeyler aslında Canan Karatay'ın anlattıklarıyla büyük oranda örtüşüyor. Bu adam da anladığım Amerika'da o derece popüler biriymiş ve daha pek çok kitap yazmış bu kitabın başarısı üzerine. Beslenmeyle ilgili temel prensibi gluten içeren karbonhidratları ve şekeri kesmek üzerine... Ayrıca sağlıklı beyin için bazı başka tavsiyelerde de bulunuyor...

Tabii bu tür konulara her zaman şüpheci yaklaşmak lazım ve tek bir kitaba göre hayatı dizayn etmemek lazım. Kitapta yazan pek çok şeyi uygulamaya çalışacağım ama gluteni tamamen kesmek gibi bir iddiam yok. Kitaptakileri harfiyen yaparsam muhtemelen çok sağlıklı olurum ancak harfiyen yapmak çok zor. Bir kere önerdiği gıda takviyelerini düzenli kullanmak zor. Kitabın bence tek büyük eksiği diğer pek çok uzmanın çok sağlıklı olduğunu söylediği tam tahıllı ekmeklerin kullanılmadığındaki olumsuzluklara hiç değinmemesi. Yüksek lifin sağlık için çok önemli olduğu hep söylenirken ekmekten alınan lifin kuruyemişlerden alınabileceği sadece 1-2 cümleyle geçiştirilmiş. Bu kısım bana çok güven vermedi, özellikle üzerine araştırmaya devam edeceğim... Yazarın bir kitabını daha almıştım, onu da okuyacağım birkaç ay sonra, farklı görüşlerden de beslenme-sağlık ilişkisiyle ilgili kitaplar okumaya devam etmeyi planlıyorum...

⭐ ⭐ ⭐ ⭐

• Beğendim
Reactions: Yiğitt

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
15. KİTAP: Bir Öpücükle Başladı Her Şey - Suzanne Enoch

Kitap çok güzel. Kitap birçok duyguyu içinde barındırıyor. :bhr: bir sürprizle başlayan sürükleyici bir aşk! hemen okuyun. @Emre Ozansoy @Angelica

sıradaki kitabım Seni Her Şeyin Mümkün Olduğu Bir Yere Götüreceğim - Laurent Gounelle
pazara kadar biter.

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
16. KİTAP: Seni Her Şeyin Mümkün Olduğu Bir Yere Götüreceğim - Laurent Gounelle

Kişisel gelişim kitabı gibi olmuş bu kitap. Çok güzeldi yine de. İnsan yaşamını sorguluyor kitap bitince.

sıradaki kitabım: DÖN MUAZZEZ - AYŞENUR YAZICI

ÇARŞAMBA'YA KADAR BİTER. @Angelica @Emre Ozansoy :bhr:

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
2) Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigory Petrov

Fakir ve gelişmemiş bir ülke olan Finlandiya'nın nasıl şimdiki über haline geldiğini konu alan, ütopyaları andıran çok iyi ve akıcı bir roman. Üstünden neredeyse 100 yıl geçmiş olsa da verdiği mesajlar hala güncelliğini koruyor. Zaten yayınlandığı dönemde Türkiye'de de büyük etki yaratmış ve Atatürk de çok beğenip hemen askeri okulların müfredatına koymuş. Şimdiki halimizi gördükçe Finlandiya'ya ayrı bir imreniyor insan ama aslında her ülkenin alması gereken dersler var.

5/5

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yarınsız Yarın / Nazan Öncel (2021 #7)

Nazan Öncel hayranlığım nedeniyle varlığından haberdar olur olmaz okumak istediğim bir kitaptı ve nihayet okuyabildim.

Nazan Öncel'in kelimelerle arasının ne kadar iyi olduğunu şarkılarından çok iyi biliyoruz zaten. Bu kitapta da çok iyi kısımlar vardı. Fakat genel olarak ne anlattığı, ne yapmak istediği pek anlaşılmayan, çok ortaya karışık bir kitap olmuş. Bütün olarak pek sevdiğimi ne yazık ki söyleyemem.

⭐ ⭐

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Serenad - Zülfü Livaneli (#9)

Yıllardır alıp okumak istediğim bir eserdi. Lakin temiz kitap takıntımdan dolayı yıllardır temiz bir baskı bulamamıştım ve okuyamamıştım. Geçtiğimiz günlerde 2021 tertemiz baskını bulunca alır almaz da okumaya başladım...

480 sayfalık bir eser, bir haftada tamamladım. Livaneli'nin sürükleyici eserlerinden biri. Kitap bittikten sonra boğazım düğümlendi, bir boşlukta kaldım. Nazi Almanya'sının yansımalarını gördüğümüz, bir yandan da öğreticiliği olan bir eser. Tarihe ilgisi olanların da ayrı sevebileceğini düşünüyorum. Açıkçası okurken hiç sıkılmadım, çok güzel aktı ama kitabın hikayesine girince biraz gereksiz uzatıldığı da açık bir gerçek. 300 sayfada da çok rahat anlatılabilirmiş, belki daha kısa. Ama bu uzunluğu beni rahatsız etmedi dediğim gibi, Livaneli'nin dilini sevdiğim için rahat bir şekilde oturttum her şeyi.

''Elveda Nadia, elveda Max...''

5/5