En Son Okuduğunuz Kitap? 📖

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Küçük Şeyler - Samipaşazade Sezai (#1)

İş Bankası Yayınları'nın 72 sayfalık hikaye kitabı, epey zaman önce almıştım ama okuma fırsatı bulamamıştım. 2021 yılının ilk kitabı olsun istedim. Batılı anlamda ilk öykü denemesi olarak geçiyor. İçerisinde toplam 7 öykü ve 1 çeviri mevcut. Hikayelerde çok sıradan olaylar var ama yazar çok ustalıkla işlemiş, etkileyici yansımış.

3.5/5

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Kozmos / Carl Sagan (2021 #1)

2021'in ilk kitabı oldu. Evrene, dünyamız ve uzaya dair önemli meselelere değinen içeriği değerli bir kitap. Bazı bölümlerinde bilimsellik dozu fazla kaçmış ve akıcılığı zedelemiş ister istemez. Yine de okuduğuma kesinlikle sevindim, bazı şeylere daha geniş perspektiften bakabilmeyi sağladı.

⭐⭐⭐⭐

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Veronika Ölmek İstiyor - Paulo Coelho (#2)

Tek kelimeyle bayıldım, bir solukta bitirebilirdim ama doya doya okumak istedim ve 3-4 güne yaydım. Coelho'nun 'Simyacı' kitabına da bayılmıştım. (Çok yakında 2. kez okuyacağım) İntihar eden Veronika'nın kurtularak bir hastanede gözlerini açması ve bir hafta içinde öleceğini öğrenmesini anlatıyor. O hastanede de harika hikayelere tanık oluyoruz. Sonu çok tatmin etmedi aslında ama kitabı gerçekten çok beğendim.

5/5

Son düzenleme:

yigit_00

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,893
Puanı
205
Ray Bradbury - Fahrenheit 451 (#1)

Kitap düşmanlığı üzerine kurulmuş, itfaiyecilerin yangın söndürmekle değil, kitapları yakıp yangın çıkarmakla görevli oldukları bir dünyada itfaiyeci olan Guy Montag adlı karakterin "aydınlanma" hikayesini okuyoruz kitapta. Yıllar boyunca öğrendikleri, yaptıklarıyla tamamen ters düşen fikirlere kapılan karakterin tepkileri, düşünceleri çok iyi yansıtılmış kitapta. Ben sadece bazı yerlerde uzun uzadıya betimleme yapılmasından sıkıldım ama onun dışında gayet iyi kitaptı. Tavsiye ederim.

"Kitaplar aptal olduğumuzu bize hatırlatmak için var."

yigit_00

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,893
Puanı
205
İlber Ortaylı - Bir Ömür Nasıl Yaşanır? (#2)

Kitap, Yenal Bilgici adlı gazetecinin, İlber Ortaylı ile yaptığı bir söyleşi üzerine kurulu. Soru - cevap üzerine kurulu. Okurken sorulan sorulardan ve yer yer İlber Hoca'nın verdiği cevaplardan o samimi ortamda sanki siz hocayla söyleşi yapıyorsunuz gibi hissediyorsunuz. Söyleşide eğitimden seyahate, kitaplardan tiyatrolara birçok konuda İlber Hoca'nın tavsiyelerini okuyoruz. İlber Hoca tecrübelerinden, bildiklerinden, gördüğü yerlerden, tanıştığı insanlardan nasıl onun kadar başarılı bir insan olabileceğinizin ipuçlarını da alabilirsiniz.

"Yalnız kalmayı öğrenirseniz, düşünmeyi de öğrenirsiniz."

• Beğendim
Reactions: kerem and bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Dönüşüm / Franz Kafka (2021 #2)

Kafka'nın okuduğum ilk kitabı oldu ama sevemedim maalesef. Bir gün böcek olarak uyanmak gibi çok ilginç bir giriş yapsa da aynı ilginçliğini koruyamıyor. İncecik olmasına rağmen akıcı bulmadığım bir kitap oldu. Metaforlarla dolu anlatısı beni pek açmadı, Allah sevenlerine bağışlasın. :)

⭐ ⭐

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yabancı / Albert Camus (2021 #3)

Zeki Demirkubuz'un Yazgı'sını izlediğimden beri okumak istediğim bir kitaptı. Önce kitabı okusam aynı derece sever miydim bilmiyorum ama neyle karşılacağımı az çok bildiğimden kitabı da sevdim. Yalnız Zeki Demirkubuz'un senaryosu kitabın iyileştirilmiş hali gibi olmuş. Yine de filmin asıl güçlü noktası ana karakterinin ilginçliğine dayanıyordu ve bunu tamamen kitaptan almış. Bu nedenle Nobel ödüllü bu eser de aynı derecede saygıyı hak ediyor.

⭐ ⭐ ⭐ ⭐

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,586
Puanı
1,060
Dönüşüm / Franz Kafka (2021 #2)

Kafka'nın okuduğum ilk kitabı oldu ama sevemedim maalesef. Bir gün böcek olarak uyanmak gibi çok ilginç bir giriş yapsa da aynı ilginçliğini koruyamıyor. İncecik olmasına rağmen akıcı bulmadığım bir kitap oldu. Metaforlarla dolu anlatısı beni pek açmadı, Allah sevenlerine bağışlasın. :)

⭐ ⭐
Ben Almanca okudum ama bazen aldığın kitabın yayınevi de kitabın akıcılığında büyük rol oynuyor. Benim okuduğum kitap çok akıcıydı çünkü. :D
------

Konuyu epey boşlamışım. Gelde bir anda okuduğun 3-4 kitabın özetini çıkar. :A

• Beğendim
Reactions: bazinga

yigit_00

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,893
Puanı
205
J.D. Salinger - Çavdar Tarlasında Çocuklar (#3)

Kitapta Holden Caulfield adlı 16 - 17 yaşlarında okul hayatında başarısız olan bir gencin gittiği son okuldan da atıldıktan sonra yaşadığı 3 günü anlatıyor. Kitabın güzel yanı şu; kitap fazlasıyla içinden. Yani karakterimiz bu süre zarfında arkadaşlarıyla kavga da ediyor, kafede kahve de içiyor, kız arkadaşıyla zaman da geçiriyor. Kitap bittikten sonra "Ee, ne okudum ben şimdi?" diye düşünebilirsiniz en başta. Fakat daha sonrasında Holden'ın daha 16 yaşında insanların ne kadar sahte olduğunu anlayıp bu yüzden hayata uyum sağlayamamasını ne güzel anlattığını anlıyorsunuz kitabın. Kitap sonunda da gerçekten Central Park'ın içindeki gölde yaşayan ördeklerin kışın göl buz tuttuğunda nereye gittiklerini merak etmekten alıkoyamıyorsunuz kendinizi.

"Bir insan öldü diye onu sevmekten vazgeçmek zorunda mısın, Tanrı aşkına; özellikle de, hayatta olanlardan bin kez daha iyi kalpli bir insansa?”

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Yabancı - Albert Camus (#3)

Uzun zamandır merak ettiğim kitaplardan biriydi ve Ocak ayı listeme koymuştum. 110 sayfalık, bir çırpıda tamamlanabilecek bir eser. Ben iki güne yayarak okudum. Öncelikle Camus'un dili rahat anlaşılır ve akıcı. Topluma karşı yabancı olan, toplumun kabullerini benimsemeyen ve kendi nesnelliğini/gerçekliğini doğru bulan Meursault'ın hikayesini anlatıyor. 'Yabancı'nın duygusuzluğunda yer yer kendimi hissettim, bu tarz karakterlere çok da yabancı değiliz sanki...

4/5

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
8. KİTAP : EN SON YÜREKLER ÖLÜR - CANAN TAN

bazen ölüm bile ASLA ayıramaz sevenleri.... bu da mutlaka okunması gereken güzel bir roman. nehir ve deniz harikalardı. :(

SIRADAKİ KİTABIM AŞK KAPIYI ÇALINCA - Susan Elizabeth Phillips

BUGÜN ÖĞLEN BAŞLADIM, ÇARŞAMBA'YA KADAR BİTER. :D @Angelica @Emre Ozansoy

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,021
Puanı
1,060
Hayvan Çiftliği-George Orwell (#1)

Aslında bu kitabı neredeyse okumayan kalmamıştı zannedersem ben de yılın ilk haftasında bitirmiştim konuyu görünce yazmak istedim. Okumayı da çok istiyordum zaten. Kitaba gelecek olursak hayvanların çiftlik sahibi Bay Jones'a baş kaldırdıktan sonraki maceralarını anlatıyor. Okumayan kaldıysa mutlaka okumalısınız.

5/5

cokiyitvci

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,302
Puanı
1,060
9. KİTAP: AŞK KAPIYI ÇALINCA - Susan Elizabeth Phillips

çok güzel ve eğlenceliydi... çok kötü bir dönem geçiren bir dizi yıldızı, Las Vegas'da geçirdiği kötü bir gecenin ardından, kendini dünyada en çok nefret ettiği erkekle (yakışıklı ve bencil eski dizi arkadaşıyla) evli bulur. işler çok karışıyor. herkese öneririm. :D @Angelica @Emre Ozansoy

sıradaki kitabım REŞAT NURİ GÜNTEKİN - YAPRAK DÖKÜMÜ

pazara kadar biter.

ondan sonra ise Karanlıkta Islık Çalmak - Lesley Kagen okuyacağım.

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: Emre Ozansoy

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Kitap etkinliğine katıldığım için yorum yazıyorum yoksa üşendiğim için yazamazdım. :A

1) Sineklerin Tanrısı - William Golding

İlk başlardaki ada tasvirlerinin aşırı detaylı olması yer yer hikayeden koparsa da insanların (hatta masum olarak gördüğümüz çocukların) ne kadar vahşileşebileceğini etkileyici şekilde gözler önüne seriyor. Günümüzün dünyasında da hala geçerli olan pek çok mesaj (özellikle bizi yönetenlerle ilgili) var ki bu da dünyanın yıllardır değişmediğini gösteriyor.

4/5

yigit_00

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,893
Puanı
205
J.K. Rowling - Harry Potter ve Felsefe Taşı (#4)

Ben genelde çok sevilen, çok tanınan film ve kitaplara karşı önyargılıyımdır. Bu yüzden şimdiye kadar Harry Potter serisini ne okumuş, ne de izlemiştim. Bu kitapla beraber ben de serinin içine girmiş bulundum. Önyargılı olmamdan kaynaklı olarak kitaba karşı bir beklentim yoktu. Kitaba 0 beklentiyle başladığım için kitabı beğenmek zor olmadı. Sonunda yapılan twist'le beraber serinin devamını da okumak için heyecanlanıyorum.

"Annenin sana olan sevgisi kadar güçlü bir sevgi ne derin izler bırakır. Yara izine benzemez bu, gözle görülmez. Böylesine yürekten sevilmek, seven insan gitse bile, bizi sonsuza kadar korur."

• İlginç

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Gezgin - Halil Cibran (#4)

İçerisinde kısacık hikayeler bulunan, 80 sayfalık bir eser. Hikayelerin felsefi anlamları var, içerisinde öğütsel anlamda mesajlar var. Hikayelerin dili çok yalın, her yaştan okuyucunun anlayabileceği hikayeler. Lakin ben pek beğenemedim eseri, hikayeleri öyle güçlü ve derin anlamlı da bulduğumu söyleyemem. Halil Cibran'ın 'Ermiş' kitabındaki içerik çok daha dolu ve anlamlıydı, bu eseri Halil Cibran'ın kaleme aldığına da inanamadım pek. Ölümünden sonra yayılmış bir eseriymiş bu arada.

2/5

• Beğendim

yigit_00

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,893
Puanı
205
George Orwell - Hayvan Çiftliği (#5)

Kitapta bir çiftlikteki hayvanların, çiftliğin sahibi olan insanlara karşı kendilerini köle gibi çalıştırdıkları için ayaklanmasını fakat daha sonrasında başa gelen domuzun gücü eline aldıktan sonra onlara insandan daha kötü muamele etmesi anlatılıyor. Bu başyapıtı uzun uzun yorumlamaya gerek yok, kitabın konusu ve alttaki alıntı bile eleştirilmek istenen şeyi çok iyi bir şekilde veriyor. George Orwell'ın akıcı kalemi de işin içine girince bir çırpıda okuyuveriyorsunuz kitabı.

"Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar öbürlerinden daha eşittir."

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Genç Kız Kalbi - Mehmet Rauf (#5)

Servetifünun dönemi eserlerinden biri, genellikle dilleri daha ağır ve psikolojik betimlemelerin yoğunluğundan biraz yavaş akar. Ama gerçekten çok başarılı bir roman olmuş, 89 sayfasıyla bir çırpıda tamamladım. Pervin isimli bir genç kızın günlüğü olarak yazılmış. Pervin'in kendi ağzından amcası, yengesi ve ev ahaliyle ilgili anlatımları epey güldürdü. Aşırı doğal ve samimi geldi anlatım zaten. Kitabın sonu daha derin bitebilirdi, biraz yüzeysel kalmış ama genel olarak beğendiğim bir eser oldu.

4/5