En Son Okuduğunuz Kitap? 📖

dreamy

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
11,721
Puanı
710
Nasıl kitap? Akıyor mu?
Sabahattin Ali daha önce hiç okumamıştım, bu ilk oldu o yüzden yazardan gitmeyeceğim. Hikayesi bazı yerlerde tahmin edilebilir ilerledi bence. Tek sıkıntısını o olarak görüyorum yoksa gayet iyi bir kitap tavsiye ederim. :D

• Beğendim
Reactions: DarkLegenD

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

Güzel bir kitaptı, mesajı da güzeldi. Zaman zaman sıktı, fazla akıcı da bulamadım... 'Fahrenheit 451' kağıdın tutuşma sıcaklığı anlamına geliyor. İtfaiyeciler yangın söndürmek yerine, burada kitapları yakıyor... Kitap okunması istenmeyen bir distopya, evde kitap bulundurulması bile yasak. Montag karakteri üzerinden verilmiş. Filmi de var, hatta filmin kitaptan çok daha iyi olduğu yorumlarını da okumuştum. Kısa sürede filmi de izleyeceğim.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
The Catcher in The Rye

Seneler önce Türkçe çevirisi olan Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı okumuştum ve tadı damağımda kalmıştı. Çok ilginç ve keyifli bir kitap, kurgusu anlatım tarzı dili vb eşine çok nadir rastlanır cinsten. İlk okuduğumda çevirisini biraz garipsemiştim, Hollywood çevirisi gibi gelmişti ancak orijinal dilinde de değişen bir şey olmadığını fark ettim, yazarın anlatım tarzı gerçekten çok değişik ve bana göre güzel. Genç Holden Caulfield’in birkaç gününü anlatmasına rağmen samimi birincil şahıs anlatımı kitabı unutulmaz kılıyor. Özellikle sonlar doğru aslında muzipçe gözüken ama özünde dramın yattığı güzel bir kesit sunuyor.

Bu aynı zamanda hayatımda okuduğum ilk orijinal -sadeleştirilmemiş- dilde İngilizce roman oldu. Bu yüzden yeri bende ayrı olmaya devam edecek. Dili fazlasıyla akıcı ve rahat, b2’de bile akıp gidiyor.

Bu da kitaba adına veren şarkı...

• Harika
Reactions: Yiğitt

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
The Catcher in The Rye

Seneler önce Türkçe çevirisi olan Çavdar Tarlasında Çocuklar’ı okumuştum ve tadı damağımda kalmıştı. Çok ilginç ve keyifli bir kitap, kurgusu anlatım tarzı dili vb eşine çok nadir rastlanır cinsten. İlk okuduğumda çevirisini biraz garipsemiştim, Hollywood çevirisi gibi gelmişti ancak orijinal dilinde de değişen bir şey olmadığını fark ettim, yazarın anlatım tarzı gerçekten çok değişik ve bana göre güzel. Genç Holden Caulfield’in birkaç gününü anlatmasına rağmen samimi birincil şahıs anlatımı kitabı unutulmaz kılıyor. Özellikle sonlar doğru aslında muzipçe gözüken ama özünde dramın yattığı güzel bir kesit sunuyor.

Bu aynı zamanda hayatımda okuduğum ilk orijinal -sadeleştirilmemiş- dilde İngilizce roman oldu. Bu yüzden yeri bende ayrı olmaya devam edecek. Dili fazlasıyla akıcı ve rahat, b2’de bile akıp gidiyor.

Bu da kitaba adına veren şarkı...
Yazarı Salinger'in hayatını anlatan bir de film var, geçtiğimiz ay izlemiştim ve çok beğenmiştim. Çavdar Tarlası ile yazarın hayatından izleri yansıtan bir film. Kitabını da ayrı olarak çok beğenmiştim. :X

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Yazarı Salinger'in hayatını anlatan bir de film var, geçtiğimiz ay izlemiştim ve çok beğenmiştim. Çavdar Tarlası ile yazarın hayatından izleri yansıtan bir film. Kitabını da ayrı olarak çok beğenmiştim. :X

Bir ara fırsat bulunca mutlaka izleyecepğm, tek kitabıyla hayran bırakan yazarlardan zira. Zaten bileğim kadarıyla yayınlanmış başka romanı yok belki hikayeleri var, gizemli ve izole bir tipmiş. Aslında bu romanın film olmasını isterdim ama galiba kendisi hayatta istemezdi, kitapta çünkü Hollywood karşıtlığı baya göze çarpıyordu. Hatta “benim karavanımda roman ve hikaye yazabilirler ama senaryo yazanları kovarım” gibi bir cümle geçiyordu, o yüzden saygı gereği filme çevrilmez gibi en azından telif süresi bitene kadar.

• Beğendim

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Bir ara fırsat bulunca mutlaka izleyecepğm, tek kitabıyla hayran bırakan yazarlardan zira. Zaten bileğim kadarıyla yayınlanmış başka romanı yok belki hikayeleri var, gizemli ve izole bir tipmiş. Aslında bu romanın film olmasını isterdim ama galiba kendisi hayatta istemezdi, kitapta çünkü Hollywood karşıtlığı baya göze çarpıyordu. Hatta “benim karavanımda roman ve hikaye yazabilirler ama senaryo yazanları kovarım” gibi bir cümle geçiyordu, o yüzden saygı gereği filme çevrilmez gibi en azından telif süresi bitene kadar.
Evet tek romanı var, hikayeleri ölümünün üzerinden 60 yıl sonra yayınlansın istiyordu (yıl yanlış olabilir), tabi geçtiğimiz yıllarda maalesef ki korsana düştü ve hikayeleri herkesçe okundu gibi bir şey oldu. Salinger'in hayatını anlatan filmi izlediğinde Çavdar Tarlası'nı izler gibi oluyorsun biraz da, epey hayatını yansıtmış çünkü. Ayrı bir film olsun ister miydim, efsane kitaba güzel bir film isterdim aslında. :D

• Beğendim

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,187
Puanı
1,060
1584283836037.png

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
On Küçük Zenci - Agatha Christie

Sonunda okuyabildim, sürükleyici bir eserdi, şaşırtıcı bir sonla bitti. Agatha'nın diğer eserlerine de şans vermek lazım. :X

xBUGRAx

Emekli
Reaksiyon puanı
19,807
Puanı
1,060
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

Güzel bir kitaptı, mesajı da güzeldi. Zaman zaman sıktı, fazla akıcı da bulamadım... 'Fahrenheit 451' kağıdın tutuşma sıcaklığı anlamına geliyor. İtfaiyeciler yangın söndürmek yerine, burada kitapları yakıyor... Kitap okunması istenmeyen bir distopya, evde kitap bulundurulması bile yasak. Montag karakteri üzerinden verilmiş. Filmi de var, hatta filmin kitaptan çok daha iyi olduğu yorumlarını da okumuştum. Kısa sürede filmi de izleyeceğim.

Bu kitap benim yarım bıraktığım tek distopya. Hiç akıcı değildi ya en sevdiğim tür normalde sabrına sağlık. :A

• Güldürdün

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Bu kitap benim yarım bıraktığım tek distopya. Hiç akıcı değildi ya en sevdiğim tür normalde sabrına sağlık. :A
Çok kalın bir kitap değildi, yoksa bırakabilirdim yani. 15-20 güne yayarak anca bitirdim, düşün durumu. Haftaya falan filmini de izleyeceğim, daha iyi kavrarım sanırım. :A

• Güldürdün
Reactions: xBUGRAx

xBUGRAx

Emekli
Reaksiyon puanı
19,807
Puanı
1,060
Çok kalın bir kitap değildi, yoksa bırakabilirdim yani. 15-20 güne yayarak anca bitirdim, düşün durumu. Haftaya falan filmini de izleyeceğim, daha iyi kavrarım sanırım. :A

Günah be o kitaba 15 - 20 gün bırakaydın. :A Cesur Yeni Dünya'yı aldım hocamız bahsetti sağlam distopya. :A

• Güldürdün

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Bir Kuzey Macerası - Jack London

Daha önce de okumuştum bu kitabı ama hiç aklımda kalmamış, hiç okumadım diye biliyordum. Bir saatte okudum, ince ve akıcı bir kitap. İki bölümden oluşuyor, ilk bölümün ne anlattığını anlayamadım. Yorumlara bakınca benim gibi çoğu kişi anlayamamış, zaten asıl hikaye ikinci bölümde önemli olan orası. Bir adamın karısının kaçırılması, onun peşinden koşması, yıkılan hayalleri, hayatının yollarda bitişi... Sayfa sayısı küçük, anlamı büyük. Okunabilecek bir eser bence. :)

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Ateş Yakmak - Jack London

Jack London'ın okuduğum ikinci kitabı. Kuzey'in soğuklarını yine içimde hissettim, arkada da şöminede ateş sesi ile rüzgar sesi açarak okudum. İçerisinde üç hikaye var, ilk ikisi Ateş Yakmak. İkisi de aynı gibi geliyor, gidişatları aynı olsa da farklı sonla bitiyor. Son hikayesi 'Yaşama Azmi' de açlığı, hayatta kalmayı hissettiren bir eser, ben fazla sevemedim sonuncusunu. İlk ikisi daha güzel geldi. :X

• Beğendim

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Bir Psikiyatristin Gizli Defteri: En Sıradışı Vakalar - Dr. Gary Small

Arkadaşımın tavsiyesi üzerine alıp okudum, iki haftaya yaydım. Gerçekten güzel olayları kaleme almış, okurken akademik değil de öyküleyici anlatımla kaleme alması da akıcı kılmış. Okurken hiç sıkmıyor, nasıl sonuçlanacak diye bekliyorsunuz her olayı. :X

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Ateş Yakmak - Jack London

Jack London'ın okuduğum ikinci kitabı. Kuzey'in soğuklarını yine içimde hissettim, arkada da şöminede ateş sesi ile rüzgar sesi açarak okudum. İçerisinde üç hikaye var, ilk ikisi Ateş Yakmak. İkisi de aynı gibi geliyor, gidişatları aynı olsa da farklı sonla bitiyor. Son hikayesi 'Yaşama Azmi' de açlığı, hayatta kalmayı hissettiren bir eser, ben fazla sevemedim sonuncusunu. İlk ikisi daha güzel geldi. :X
Jack London’un Adem’den Önce adlı uzun hikaye - kısa romanını okumuş muydun? Martin Eden’den sonra en sevdiğim London yapıtıydı, hatta yer yer Martin’den bile daha iyi. Okumadıysan çok şanslısın...

• Beğendim

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Jack London’un Adem’den Önce adlı uzun hikaye - kısa romanını okumuş muydun? Martin Eden’den sonra en sevdiğim London yapıtıydı, hatta yer yer Martin’den bile daha iyi. Okumadıysan çok şanslısın...
Jack London'un Bir Kuzey Macerası ile Ateş Yakmak eserlerini okumuştum sadece, dur hemen listeme yazdım dediğini. Karantina sonrası saatlerce kitap alışverişi yapmak istiyorum. :bhr:

• Beğendim

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Tanrı Adına Savaş - Karen Armstrong: Kitaptaki tarihi kişiliklerin 2-3 tanesi dışında herkes iyi insan veya kötü olmayan insan olarak gösterilmiş. Bu 2-3 kişinin arasında Atatürk var. :D Sıra onun yaptıklarına gelince şok oluyorsunuz. Sadece tek taraflı anlatım var bu kısımda ve bu anlatım sonrasında Atatürk kitaptaki en acımasız, en kötü tarihi kişi olarak canlanıyor kafanızda. Kitap ilerlerken tarihi kişiliklere/olaylara iki yönlü olarak bakmaya çalışıyor (modernistler ve köktendincilerin açısından). Fakat Atatürk kısmında bunu göremiyoruz. Ne feminist hareketlerinden bahsediliyor ne de bilimi, aklı yücelttiği sözlerinden. Sanırım yazar Atatürk düşmanı. :D Buna rağmen 8.0 verdim kitaba.

Ölüm Sessiz Geldi - Agatha Christie: Başlangıç için çok iyi kitap. 8.5

Çocukluk - Lev Nikolayeviç Tolstoy. 7.5

Son düzenleme:
  • Beğendim

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Serenad

156B894A-27C9-4936-B940-82F9197BDDCB.jpeg

Oldukça akıcı ve sürükleyici bir roman. Bir kere ele aşınca birkaç günde rahatlıkla bitecek düzeyde. Hikaye anlamı kesinlikle oldukça iyi. Üstelik kitabın geçtiği çevre yaşadığım çevreye çok yakın, İÜ’de görevli bir kadın memur üzerine olduğu için konu haliyle her gün geçip gittiğim kapıdan bahçeye kadar birçok detayı çok rahat gözümde canlandırabildim.

Ancak ne var ki kitap hakkındaki öylesine yüksek dozda övgülere kesinlikle anlam veremedim. Tamam hikaye anlatımı iyi, sürüklüyor ama kitabı bitirdiğinde o vermesi beklenen edebi tadı alamıyor insan. Çünkü romanların en olmazsa olmaz özelliği edebi ruhu bu kitapta eksik. Büyük ölçüde didaktik ve tarihe yorum odaklı bir kitap, bu sayede evet daha önce bilmediğimiz birçok tarihi bilgiyi öğrendik bunlara itirazım yok ancak bir romanın esas amacı bir şeyler öğretmek değildir, bu yüzden bir şeyler öğretti diye onu başarılı bulmak esas romanlara haksızlık bana göre. Post-modern Türk edebiyatından şimdilik çok az sayıda kitap okudum ama gerek İhsan Oktay’ın Puslu Kıtalar Atlası, gerekse de Orhan Pamuk’un Yeni Hayat’ı acayip bir tat bırakmıştı bittiklerinde. Bence bu “edebi derinlik” dedikleri şey ile doğrudan alakalı, ki o da kurgusal türlerin esas ruhunu oluşturuyor. İşte bu kitapta o ruh eksikti.

6.8

• Beğendim
Reactions: Aserat and Yiğitt