En Son Okuduğunuz Kitap? 📖

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Grigoriy Petrov'un meşhur bir eseri vardır "Beyaz Zambaklar Ülkesinde" diye. Mustafa Kemal Atatürk, bu kitabı okuyup müfredata konulmasını istemiştir, öylesine bir kitap. Türkiye'de muhtemelen okumayan olsa bile, bilmeyen yoktur muhtemelen. Kitabın içinde geçen İsveç'in boyundurluğu altında yaşayan ve hoşnut olmayan bir Finlandiya var. Tabii kitaptaki Snellman karakteri gerçek hayattan bir karakter ama gerçek kişiliğini yansıtmayan bir karakter. Bu karakterin daha çok Petrov'un kişiliğini yansıttığı söyleniyor.

Neyse, merak ettiğim konu şu; acaba İsveçliler bu kitap hakkında ne düşünüyor? Bu konuyu İsveçli bir arkadaşa, @Dosi'ye soralım. @Dosi bu kitabı okudun mu? Bu kitap İsveç devleti ve İsveç halkı tarafından nasıl karşılanıyor? Söz sende.
Kitabı duymuştum ama okumadım. Şimdi biraz araştırdım ve Türkçe adı ile buradaki kitapçılarda satılıyor yani Türkçe olarak ama baktığım sayfalarda isveçliler değilde finlilerin yorumları vardı.

• Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Kitabı duymuştum ama okumadım. Şimdi biraz araştırdım ve Türkçe adı ile buradaki kitapçılarda satılıyor yani Türkçe olarak ama baktığım sayfalarda isveçliler değilde finlilerin yorumları vardı.
Duyduğuna ama okumadığına göre ve kitap hakkında da çok detaylı bilgin olmadığına göre sanırım İsveç'te çok fazla ilgi görmüyor. Tabii içinde İsveç'in halkından ziyade, İsveç'in yönetimine göndermeler var. İsveç halkının iyi insanlar olduğunu ama İsveç'teki yönetimin, İsveç'ten Finlandiya'ya yönetimsel olarak iyi insanlar göndermediği yazılıyordu. Rusya'ya bağlanma da geçiyor. Anlaşılan İsveç'te ilgi gören, çok fazla duyulan ve okunan bir kitap değil.

• Beğendim
Reactions: Dosi

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sırça Köşk / Sabahattin Ali (2021 #24)

Hiçbir hikayeye bağlanamadığım tuhaf bir kitap oldu. Kurmaca hikaye ve romanlara ara vermemin doğru karar olduğunu hatırlattı fakat çözmek gerek problemi. :(

Yazarın okuduğum diğer kitaplarına saygımdan 1 yıldız vermeyeceğim...

⭐ ⭐

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Sırça Köşk / Sabahattin Ali (2021 #24)

Hiçbir hikayeye bağlanamadığım tuhaf bir kitap oldu. Kurmaca hikaye ve romanlara ara vermemin doğru karar olduğunu hatırlattı fakat çözmek gerek problemi. :(

Yazarın okuduğum diğer kitaplarına saygımdan 1 yıldız vermeyeceğim...

⭐ ⭐
Koskoca Sabahattin Ali'nin kitabına 2/10 puan verdi. Tarih seni de yazacak @bazinga. :A

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Filmi 10 üzerinden, kitabı 5 üzerinden oyluyor. :D

Romandan da vazgeçtiğine göre muhtemelen bilim kitaplarına yönelirsin. Tarihi kitaplarla uğraşacağını sanmıyorum, ilgin var mı bilemedim. Kişisel gelişimle alakan olduğunu sanmıyorum. Muhtemelen bilim kitabı okursun artık. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Filmi 10 üzerinden, kitabı 5 üzerinden oyluyor. :D

Romandan da vazgeçtiğine göre muhtemelen bilim kitaplarına yönelirsin. Tarihi kitaplarla uğraşacağını sanmıyorum, ilgin var mı bilemedim. Kişisel gelişimle alakan olduğunu sanmıyorum. Muhtemelen bilim kitabı okursun artık. :D
Hepsiyle var aslında. Her türlü kitaptan bir şeyler öğrenmeye açığım. Fakat romanlara çok ihtiyacım yok gibi yeterince film izliyoruz zaten. :A

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Hepsiyle var aslında. Her türlü kitaptan bir şeyler öğrenmeye açığım. Fakat romanlara çok ihtiyacım yok gibi yeterince film izliyoruz zaten. :A
Romanları o kadar da gömme, iyidir romanlar ama iyi ve kendine hitap edeni bulman gerekir. :D

Bak sana harika bir tavsiye vereyim, kitap ve film tavsiyesi. Gerçi ihtiyacın yoktur da, yine de söyleyeyim. Kitabı okumuşsundur muhtemelen ama filmi izledin mi, hiçbir fikrim yok. :D

Kitabın ismi: Yusuf Atılgan - Anayurt Oteli
Filmin ismi: Ömer Kavur - Anayurt Oteli (1986)

Hani "kitap birebir filme uyarlansa ne olur" sorusunun karşılığı bir film. Kitap biraz karmaşık ama filmi izlediğinde taşlar yerine oturuyor. Kitaba çok yakın bir şekilde aktarılmış. Filmin çekim yeri Aydın'ın Nazilli ilçesi. Çekildiği otelden az geçmedim. :D

Hatta mekanlarla ilgili bilgi veriliyor burada. Ankara Palas Oteli diye geçen yer zaten Nazilli'nin Uzun Çarşı diye bahsedilen yerinde. :)

Kitap ve film hitap eder mi sana bilemem de, ikisi bence çok iyiydi. Yeşilçam filmlerinin uzağında, tiyatral havada ve sanat filmi tarzında bir film. Baş karakterin melankolik havası izleyiciye geçiyor.

• Beğendim
Reactions: bazinga

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Romanları o kadar da gömme, iyidir romanlar ama iyi ve kendine hitap edeni bulman gerekir. :D

Bak sana harika bir tavsiye vereyim, kitap ve film tavsiyesi. Gerçi ihtiyacın yoktur da, yine de söyleyeyim. Kitabı okumuşsundur muhtemelen ama filmi izledin mi, hiçbir fikrim yok. :D

Kitabın ismi: Yusuf Atılgan - Anayurt Oteli
Filmin ismi: Ömer Kavur - Anayurt Oteli (1986)

Hani "kitap birebir filme uyarlansa ne olur" sorusunun karşılığı bir film. Kitap biraz karmaşık ama filmi izlediğinde taşlar yerine oturuyor. Kitaba çok yakın bir şekilde aktarılmış. Filmin çekim yeri Aydın'ın Nazilli ilçesi. Çekildiği otelden az geçmedim. :D

Hatta mekanlarla ilgili bilgi veriliyor burada. Ankara Palas Oteli diye geçen yer zaten Nazilli'nin Uzun Çarşı diye bahsedilen yerinde. :)

Kitap ve film hitap eder mi sana bilemem de, ikisi bence çok iyiydi. Yeşilçam filmlerinin uzağında, tiyatral havada ve sanat filmi tarzında bir film. Baş karakterin melankolik havası izleyiciye geçiyor.
Kitabı okumadım filmi izlemedim ama filmi izlemek istiyorum bir ara. :D

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Kitabı okumadım filmi izlemedim ama filmi izlemek istiyorum bir ara. :D
Bence ikisini aynı anda yapman daha iyi olur, tavsiyem. İkisi birbirini tamamlıyor gibi geliyor bana nedense, ondan olabilir. :D

Tabii ki kitap yönünden yazarın en iyi kitabı, koyduğu tarzla Aylak Adam. Bu kitabı da iyi ama filmle birleşince anlaşılır oluyor daha çok bence. :D

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bence ikisini aynı anda yapman daha iyi olur, tavsiyem. İkisi birbirini tamamlıyor gibi geliyor bana nedense, ondan olabilir. :D

Tabii ki kitap yönünden yazarın en iyi kitabı, koyduğu tarzla Aylak Adam. Bu kitabı da iyi ama filmle birleşince anlaşılır oluyor daha çok bence. :D
Aylak Adam'ı da hiç sevmedim. Uzun süre roman okumayı düşünmüyorum. :D

• İlginç

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Aylak Adam'ı da hiç sevmedim. Uzun süre roman okumayı düşünmüyorum. :D
Üslubu ve kurgusu farklıydı biraz, sevmemiş olabilirsin. Sen bilirsin. Herhangi bir okuma yapmak bile iyidir, yeter ki kitapsız kalınmasın. :D

1625928014674.png

Kitapla ilgili şu alıntıyla noktalıyorum kitapla ilgili konuşmamı. :D

• Beğendim

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,496
Puanı
1,060
Yaz nedeniyle ve bazı özel sebeplerden kitap okumaya ara verdim. Ağustos gibi yeniden başlar bu mesajı uplatırım. :Z
Yeniden başladım. :Z

Mürekkep Balığı | Murathan Mungan | 2021 #31

Açıkçası hikaye-roman tarzında bir kitap okumayı beklerken şiir kitabı ile karşılaşmak sürpriz oldu. Uzun süredir okumayı istediğim fakat içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığım bu eseri okumak 1 saatimi aldı.

Anlamsız, kafiyesiz, mısrasız şiirlerden oluşuyor gibi görünse de içerik bakımından hüzün ve derin anlamlar taşıyor hepsi.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İyi Hissetmek / David Burns (2021 #25)

@serhatt'ın pozitif yorumunun da etkisiyle karşıma çıkınca aldığım bir kitaptı, sindire sindire okuyup geçen hafta bitirdim.

İçeriği dopdolu bir kitaptı. Tamamen bilimsel yöntemlerle hareket edip depresyona kalıcı çözümler üretmeye çalışan bir kitaptı. Hayatıma şimdiden etkileri olmayı başladı. Olumsuz düşünceleri bu kitaptaki yöntemlerle alt etmeye çalışıyorum.

Zaman zaman bu yöntemleri hatırlamak için 3-5 yılda bir tekrar okunması gereken bir kitap. Herkese de okumasını kesinlikle tavsiye ederim...

⭐⭐⭐⭐⭐

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

@serhatt'ın pozitif yorumunun da etkisiyle karşıma çıkınca aldığım bir kitaptı, sindire sindire okuyup geçen hafta bitirdim.

İçeriği dopdolu bir kitaptı. Tamamen bilimsel yöntemlerle hareket edip depresyona kalıcı çözümler üretmeye çalışan bir kitaptı. Hayatıma şimdiden etkileri olmayı başladı. Olumsuz düşünceleri bu kitaptaki yöntemlerle alt etmeye çalışıyorum.

Zaman zaman bu yöntemleri hatırlamak için 3-5 yılda bir tekrar okunması gereken bir kitap. Herkese de okumasını kesinlikle tavsiye ederim...

⭐⭐⭐⭐⭐
Kendimi kötü hissettiğim bir dönemde aldığım bir kitaptı, Ekim 2018'de almıştım. 200 sayfa civarı okumuştum, sonra kaldı. Yarım bıraktığım kitaplar arasına girdi. İyi bir kitaptı tabii ama bazen başka kitaplara da daldığım için arada çok yarım kitap bırakabiliyorum. Bir ara kitabın tamamını bitireceğim. :D

• Beğendim

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,496
Puanı
1,060

⭐⭐⭐⭐⭐
Alıp okuman da bir faydam dokunduysa ne mutlu bana. :Z

Gerçekten herkes tarafından mutlaka okunması gereken bir eser. İçerik olarak dopdolu ve faydalı, insana adeta yol gösteren cinsten. Dediğin gibi belirli sıklıkta tekrar tekrar okunmalı ve uygulanmalı.

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,496
Puanı
1,060
Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır | Ahmet Şerif İzgören | 2021 #32

Okuduğum en sürükleyici, en öğretici, en şahane kitaplardan birisiydi. Adı itibariyle bende olduğu gibi bir ön yargı oluşturabilir, ne alaka dedirtebilir fakat senelerdir okumayı ertelemekle çok büyük hata etmişim.

Hayata karşı umutlu, güçlü olmayı, dik durmayı, cesur, sevgi dolu olmayı, insan olmayı... aşılayan, bir sürü faktörü içinde barındıran, her bölümün sonunda hikaye örnekleriyle taçlandıran, insanın kendine güvenini yerine getiren geleceğe umutla bakmasına, anı yaşamasına vesile olan son derece eğitici bir kitap.

Şiddetle tavsiye ediyorum. :Z

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İyileştiren Yiyecekler / Mehmet Öz (2021 #26)

Beslenmenin önemine ve genel beslenme prensiplerinin ne şekilde belirlenmesi gerektiğine dair yararlı bir kitaptı. Basit ve etkileyici bir anlatım diline sahipti. Tarif kısmı ilgimi çekmedi Türkiye şartlarında bu tip yemekler yapabilmek çok zor olsa gerek malzemelere ulaşmanın zorluğu itibarıyla. Fakat genel olarak kitabı okuduğumdan bu yana daha fazla sağlıklı şey yemeye çalışıyorum. İnşallah bu tarz birkaç kitap daha okuduktan sonra tamamen istenen seviyeye geleceğim. :A

⭐ ⭐ ⭐ ⭐

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,496
Puanı
1,060
Bir Delinin Hatıra Defteri | Gogol | 2021 #33

Genel olarak sınıfsal farklılıklara odaklanan kitap birden fazla hikaye sunuyor okura. En dikkatimi çeken hikaye de ise dönemin yoksul bir memurunun çaresizliğini, bir palto uğruna alt tarafı bir palto uğruna nelerden vazgeçtiğini gerçekçi bir dille anlatıyor.

Kitabı okurken çok fazla uykum geldi ve kopukluklar yaşadım her ne kadar beğenmesem de etkileyici bir yanı da vardı fakat fazlasıyla kasvetli ve yorucu bir kitaptı, okuduğum en ağır klasiklerden biriydi diyebilirim.

• Beğendim