En Son Okudu─čunuz Kitap? ­čôľ

Gerekli24

Favori ├ťye
Kat─▒l─▒m
2 ┼×ubat 2020
Reaksiyon puan─▒
8,401
Puan─▒
600
Ya┼č
19
Ben bunu okumu┼čtum hatta 5/5 verdim. Bahsetti─čim 1984't├╝ de neyse b├Âyle uzun yorumlar─▒ okumas─▒ ├žok keyifli oluyor, bunu da okuyaca─č─▒m :A
Ben bu zannettim ben bunu okumu┼čtum ama onu da ald─▒m. Onu okuyunca da yazar─▒m.

• Harika
Reactions: slhttnmtl

Araf

Emekli
Kat─▒l─▒m
25 Temmuz 2011
Reaksiyon puan─▒
18,376
Puan─▒
1,060
Grigoriy Petrov'un me┼čhur bir eseri vard─▒r "Beyaz Zambaklar ├ťlkesinde" diye. Mustafa Kemal Atat├╝rk, bu kitab─▒ okuyup m├╝fredata konulmas─▒n─▒ istemi┼čtir, ├Âylesine bir kitap. T├╝rkiye'de muhtemelen okumayan olsa bile, bilmeyen yoktur muhtemelen. Kitab─▒n i├žinde ge├žen ─░sve├ž'in boyundurlu─ču alt─▒nda ya┼čayan ve ho┼čnut olmayan bir Finlandiya var. Tabii kitaptaki Snellman karakteri ger├žek hayattan bir karakter ama ger├žek ki┼čili─čini yans─▒tmayan bir karakter. Bu karakterin daha ├žok Petrov'un ki┼čili─čini yans─▒tt─▒─č─▒ s├Âyleniyor.

Neyse, merak etti─čim konu ┼ču; acaba ─░sve├žliler bu kitap hakk─▒nda ne d├╝┼č├╝n├╝yor? Bu konuyu ─░sve├žli bir arkada┼ča, @Dosi'ye soral─▒m. @Dosi bu kitab─▒ okudun mu? Bu kitap ─░sve├ž devleti ve ─░sve├ž halk─▒ taraf─▒ndan nas─▒l kar┼č─▒lan─▒yor? S├Âz sende.

• Be─čendim
Reactions: Dosi

Dosi

S├╝per Mod.
Kat─▒l─▒m
10 Mart 2015
Reaksiyon puan─▒
91,505
Puan─▒
1,060
Grigoriy Petrov'un me┼čhur bir eseri vard─▒r "Beyaz Zambaklar ├ťlkesinde" diye. Mustafa Kemal Atat├╝rk, bu kitab─▒ okuyup m├╝fredata konulmas─▒n─▒ istemi┼čtir, ├Âylesine bir kitap. T├╝rkiye'de muhtemelen okumayan olsa bile, bilmeyen yoktur muhtemelen. Kitab─▒n i├žinde ge├žen ─░sve├ž'in boyundurlu─ču alt─▒nda ya┼čayan ve ho┼čnut olmayan bir Finlandiya var. Tabii kitaptaki Snellman karakteri ger├žek hayattan bir karakter ama ger├žek ki┼čili─čini yans─▒tmayan bir karakter. Bu karakterin daha ├žok Petrov'un ki┼čili─čini yans─▒tt─▒─č─▒ s├Âyleniyor.

Neyse, merak etti─čim konu ┼ču; acaba ─░sve├žliler bu kitap hakk─▒nda ne d├╝┼č├╝n├╝yor? Bu konuyu ─░sve├žli bir arkada┼ča, @Dosi'ye soral─▒m. @Dosi bu kitab─▒ okudun mu? Bu kitap ─░sve├ž devleti ve ─░sve├ž halk─▒ taraf─▒ndan nas─▒l kar┼č─▒lan─▒yor? S├Âz sende.
Kitab─▒ duymu┼čtum ama okumad─▒m. ┼×imdi biraz ara┼čt─▒rd─▒m ve T├╝rk├že ad─▒ ile buradaki kitap├ž─▒larda sat─▒l─▒yor yani T├╝rk├že olarak ama bakt─▒─č─▒m sayfalarda isve├žliler de─čilde finlilerin yorumlar─▒ vard─▒.

• Be─čendim
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Kat─▒l─▒m
25 Temmuz 2011
Reaksiyon puan─▒
18,376
Puan─▒
1,060
Kitab─▒ duymu┼čtum ama okumad─▒m. ┼×imdi biraz ara┼čt─▒rd─▒m ve T├╝rk├že ad─▒ ile buradaki kitap├ž─▒larda sat─▒l─▒yor yani T├╝rk├že olarak ama bakt─▒─č─▒m sayfalarda isve├žliler de─čilde finlilerin yorumlar─▒ vard─▒.
Duydu─čuna ama okumad─▒─č─▒na g├Âre ve kitap hakk─▒nda da ├žok detayl─▒ bilgin olmad─▒─č─▒na g├Âre san─▒r─▒m ─░sve├ž'te ├žok fazla ilgi g├Ârm├╝yor. Tabii i├žinde ─░sve├ž'in halk─▒ndan ziyade, ─░sve├ž'in y├Ânetimine g├Ândermeler var. ─░sve├ž halk─▒n─▒n iyi insanlar oldu─čunu ama ─░sve├ž'teki y├Ânetimin, ─░sve├ž'ten Finlandiya'ya y├Ânetimsel olarak iyi insanlar g├Ândermedi─či yaz─▒l─▒yordu. Rusya'ya ba─članma da ge├žiyor. Anla┼č─▒lan ─░sve├ž'te ilgi g├Âren, ├žok fazla duyulan ve okunan bir kitap de─čil.

• Be─čendim
Reactions: Dosi

bazinga

Admin
Kat─▒l─▒m
1 ┼×ubat 2007
Reaksiyon puan─▒
45,831
Puan─▒
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
S─▒r├ža K├Â┼čk / Sabahattin Ali (2021 #24)

Hi├žbir hikayeye ba─članamad─▒─č─▒m tuhaf bir kitap oldu. Kurmaca hikaye ve romanlara ara vermemin do─čru karar oldu─čunu hat─▒rlatt─▒ fakat ├ž├Âzmek gerek problemi. :(

Yazar─▒n okudu─čum di─čer kitaplar─▒na sayg─▒mdan 1 y─▒ld─▒z vermeyece─čim...

ÔşÉ ÔşÉ

Araf

Emekli
Kat─▒l─▒m
25 Temmuz 2011
Reaksiyon puan─▒
18,376
Puan─▒
1,060
S─▒r├ža K├Â┼čk / Sabahattin Ali (2021 #24)

Hi├žbir hikayeye ba─članamad─▒─č─▒m tuhaf bir kitap oldu. Kurmaca hikaye ve romanlara ara vermemin do─čru karar oldu─čunu hat─▒rlatt─▒ fakat ├ž├Âzmek gerek problemi. :(

Yazar─▒n okudu─čum di─čer kitaplar─▒na sayg─▒mdan 1 y─▒ld─▒z vermeyece─čim...

ÔşÉ ÔşÉ
Koskoca Sabahattin Ali'nin kitab─▒na 2/10 puan verdi. Tarih seni de yazacak @bazinga. :A

Araf

Emekli
Kat─▒l─▒m
25 Temmuz 2011
Reaksiyon puan─▒
18,376
Puan─▒
1,060
Filmi 10 ├╝zerinden, kitab─▒ 5 ├╝zerinden oyluyor. :D

Romandan da vazge├žti─čine g├Âre muhtemelen bilim kitaplar─▒na y├Ânelirsin. Tarihi kitaplarla u─čra┼čaca─č─▒n─▒ sanm─▒yorum, ilgin var m─▒ bilemedim. Ki┼čisel geli┼čimle alakan oldu─čunu sanm─▒yorum. Muhtemelen bilim kitab─▒ okursun art─▒k. :D

bazinga

Admin
Kat─▒l─▒m
1 ┼×ubat 2007
Reaksiyon puan─▒
45,831
Puan─▒
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Filmi 10 ├╝zerinden, kitab─▒ 5 ├╝zerinden oyluyor. :D

Romandan da vazge├žti─čine g├Âre muhtemelen bilim kitaplar─▒na y├Ânelirsin. Tarihi kitaplarla u─čra┼čaca─č─▒n─▒ sanm─▒yorum, ilgin var m─▒ bilemedim. Ki┼čisel geli┼čimle alakan oldu─čunu sanm─▒yorum. Muhtemelen bilim kitab─▒ okursun art─▒k. :D
Hepsiyle var asl─▒nda. Her t├╝rl├╝ kitaptan bir ┼čeyler ├Â─črenmeye a├ž─▒─č─▒m. Fakat romanlara ├žok ihtiyac─▒m yok gibi yeterince film izliyoruz zaten. :A

Araf

Emekli
Kat─▒l─▒m
25 Temmuz 2011
Reaksiyon puan─▒
18,376
Puan─▒
1,060
Hepsiyle var asl─▒nda. Her t├╝rl├╝ kitaptan bir ┼čeyler ├Â─črenmeye a├ž─▒─č─▒m. Fakat romanlara ├žok ihtiyac─▒m yok gibi yeterince film izliyoruz zaten. :A
Romanlar─▒ o kadar da g├Âmme, iyidir romanlar ama iyi ve kendine hitap edeni bulman gerekir. :D

Bak sana harika bir tavsiye vereyim, kitap ve film tavsiyesi. Ger├ži ihtiyac─▒n yoktur da, yine de s├Âyleyeyim. Kitab─▒ okumu┼čsundur muhtemelen ama filmi izledin mi, hi├žbir fikrim yok. :D

Kitab─▒n ismi: Yusuf At─▒lgan - Anayurt Oteli
Filmin ismi: ├ľmer Kavur - Anayurt Oteli (1986)

Hani "kitap birebir filme uyarlansa ne olur" sorusunun kar┼č─▒l─▒─č─▒ bir film. Kitap biraz karma┼č─▒k ama filmi izledi─činde ta┼člar yerine oturuyor. Kitaba ├žok yak─▒n bir ┼čekilde aktar─▒lm─▒┼č. Filmin ├žekim yeri Ayd─▒n'─▒n Nazilli il├žesi. ├çekildi─či otelden az ge├žmedim. :D

Hatta mekanlarla ilgili bilgi veriliyor burada. Ankara Palas Oteli diye ge├žen yer zaten Nazilli'nin Uzun ├çar┼č─▒ diye bahsedilen yerinde. :)

Kitap ve film hitap eder mi sana bilemem de, ikisi bence ├žok iyiydi. Ye┼čil├žam filmlerinin uza─č─▒nda, tiyatral havada ve sanat filmi tarz─▒nda bir film. Ba┼č karakterin melankolik havas─▒ izleyiciye ge├žiyor.

• Be─čendim
Reactions: bazinga

bazinga

Admin
Kat─▒l─▒m
1 ┼×ubat 2007
Reaksiyon puan─▒
45,831
Puan─▒
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Romanlar─▒ o kadar da g├Âmme, iyidir romanlar ama iyi ve kendine hitap edeni bulman gerekir. :D

Bak sana harika bir tavsiye vereyim, kitap ve film tavsiyesi. Ger├ži ihtiyac─▒n yoktur da, yine de s├Âyleyeyim. Kitab─▒ okumu┼čsundur muhtemelen ama filmi izledin mi, hi├žbir fikrim yok. :D

Kitab─▒n ismi: Yusuf At─▒lgan - Anayurt Oteli
Filmin ismi: ├ľmer Kavur - Anayurt Oteli (1986)

Hani "kitap birebir filme uyarlansa ne olur" sorusunun kar┼č─▒l─▒─č─▒ bir film. Kitap biraz karma┼č─▒k ama filmi izledi─činde ta┼člar yerine oturuyor. Kitaba ├žok yak─▒n bir ┼čekilde aktar─▒lm─▒┼č. Filmin ├žekim yeri Ayd─▒n'─▒n Nazilli il├žesi. ├çekildi─či otelden az ge├žmedim. :D

Hatta mekanlarla ilgili bilgi veriliyor burada. Ankara Palas Oteli diye ge├žen yer zaten Nazilli'nin Uzun ├çar┼č─▒ diye bahsedilen yerinde. :)

Kitap ve film hitap eder mi sana bilemem de, ikisi bence ├žok iyiydi. Ye┼čil├žam filmlerinin uza─č─▒nda, tiyatral havada ve sanat filmi tarz─▒nda bir film. Ba┼č karakterin melankolik havas─▒ izleyiciye ge├žiyor.
Kitab─▒ okumad─▒m filmi izlemedim ama filmi izlemek istiyorum bir ara. :D

• Be─čendim

Araf

Emekli
Kat─▒l─▒m
25 Temmuz 2011
Reaksiyon puan─▒
18,376
Puan─▒
1,060
Kitab─▒ okumad─▒m filmi izlemedim ama filmi izlemek istiyorum bir ara. :D
Bence ikisini ayn─▒ anda yapman daha iyi olur, tavsiyem. ─░kisi birbirini tamaml─▒yor gibi geliyor bana nedense, ondan olabilir. :D

Tabii ki kitap y├Ân├╝nden yazar─▒n en iyi kitab─▒, koydu─ču tarzla Aylak Adam. Bu kitab─▒ da iyi ama filmle birle┼čince anla┼č─▒l─▒r oluyor daha ├žok bence. :D

bazinga

Admin
Kat─▒l─▒m
1 ┼×ubat 2007
Reaksiyon puan─▒
45,831
Puan─▒
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bence ikisini ayn─▒ anda yapman daha iyi olur, tavsiyem. ─░kisi birbirini tamaml─▒yor gibi geliyor bana nedense, ondan olabilir. :D

Tabii ki kitap y├Ân├╝nden yazar─▒n en iyi kitab─▒, koydu─ču tarzla Aylak Adam. Bu kitab─▒ da iyi ama filmle birle┼čince anla┼č─▒l─▒r oluyor daha ├žok bence. :D
Aylak Adam'─▒ da hi├ž sevmedim. Uzun s├╝re roman okumay─▒ d├╝┼č├╝nm├╝yorum. :D

• ─░lgin├ž

Araf

Emekli
Kat─▒l─▒m
25 Temmuz 2011
Reaksiyon puan─▒
18,376
Puan─▒
1,060
Aylak Adam'─▒ da hi├ž sevmedim. Uzun s├╝re roman okumay─▒ d├╝┼č├╝nm├╝yorum. :D
├ťslubu ve kurgusu farkl─▒yd─▒ biraz, sevmemi┼č olabilirsin. Sen bilirsin. Herhangi bir okuma yapmak bile iyidir, yeter ki kitaps─▒z kal─▒nmas─▒n. :D

1625928014674.png

Kitapla ilgili ┼ču al─▒nt─▒yla noktal─▒yorum kitapla ilgili konu┼čmam─▒. :D

• Be─čendim

serhatt

Konu Edit├Âr├╝
Kat─▒l─▒m
10 Aral─▒k 2014
Reaksiyon puan─▒
43,234
Puan─▒
1,060
Yaz nedeniyle ve baz─▒ ├Âzel sebeplerden kitap okumaya ara verdim. A─čustos gibi yeniden ba┼člar bu mesaj─▒ uplat─▒r─▒m. :Z
Yeniden ba┼člad─▒m. :Z

M├╝rekkep Bal─▒─č─▒ | Murathan Mungan | 2021 #31

A├ž─▒k├žas─▒ hikaye-roman tarz─▒nda bir kitap okumay─▒ beklerken ┼čiir kitab─▒ ile kar┼č─▒la┼čmak s├╝rpriz oldu. Uzun s├╝redir okumay─▒ istedi─čim fakat i├žeri─či hakk─▒nda bilgi sahibi olmad─▒─č─▒m bu eseri okumak 1 saatimi ald─▒.

Anlams─▒z, kafiyesiz, m─▒sras─▒z ┼čiirlerden olu┼čuyor gibi g├Âr├╝nse de i├žerik bak─▒m─▒ndan h├╝z├╝n ve derin anlamlar ta┼č─▒yor hepsi.

bazinga

Admin
Kat─▒l─▒m
1 ┼×ubat 2007
Reaksiyon puan─▒
45,831
Puan─▒
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
─░yi Hissetmek / David Burns (2021 #25)

@serhatt'─▒n pozitif yorumunun da etkisiyle kar┼č─▒ma ├ž─▒k─▒nca ald─▒─č─▒m bir kitapt─▒, sindire sindire okuyup ge├žen hafta bitirdim.

─░├žeri─či dopdolu bir kitapt─▒. Tamamen bilimsel y├Ântemlerle hareket edip depresyona kal─▒c─▒ ├ž├Âz├╝mler ├╝retmeye ├žal─▒┼čan bir kitapt─▒. Hayat─▒ma ┼čimdiden etkileri olmay─▒ ba┼člad─▒. Olumsuz d├╝┼č├╝nceleri bu kitaptaki y├Ântemlerle alt etmeye ├žal─▒┼č─▒yorum.

Zaman zaman bu y├Ântemleri hat─▒rlamak i├žin 3-5 y─▒lda bir tekrar okunmas─▒ gereken bir kitap. Herkese de okumas─▒n─▒ kesinlikle tavsiye ederim...

ÔşÉÔşÉÔşÉÔşÉÔşÉ

Araf

Emekli
Kat─▒l─▒m
25 Temmuz 2011
Reaksiyon puan─▒
18,376
Puan─▒
1,060

@serhatt'─▒n pozitif yorumunun da etkisiyle kar┼č─▒ma ├ž─▒k─▒nca ald─▒─č─▒m bir kitapt─▒, sindire sindire okuyup ge├žen hafta bitirdim.

─░├žeri─či dopdolu bir kitapt─▒. Tamamen bilimsel y├Ântemlerle hareket edip depresyona kal─▒c─▒ ├ž├Âz├╝mler ├╝retmeye ├žal─▒┼čan bir kitapt─▒. Hayat─▒ma ┼čimdiden etkileri olmay─▒ ba┼člad─▒. Olumsuz d├╝┼č├╝nceleri bu kitaptaki y├Ântemlerle alt etmeye ├žal─▒┼č─▒yorum.

Zaman zaman bu y├Ântemleri hat─▒rlamak i├žin 3-5 y─▒lda bir tekrar okunmas─▒ gereken bir kitap. Herkese de okumas─▒n─▒ kesinlikle tavsiye ederim...

ÔşÉÔşÉÔşÉÔşÉÔşÉ
Kendimi k├Ât├╝ hissetti─čim bir d├Ânemde ald─▒─č─▒m bir kitapt─▒, Ekim 2018'de alm─▒┼čt─▒m. 200 sayfa civar─▒ okumu┼čtum, sonra kald─▒. Yar─▒m b─▒rakt─▒─č─▒m kitaplar aras─▒na girdi. ─░yi bir kitapt─▒ tabii ama bazen ba┼čka kitaplara da dald─▒─č─▒m i├žin arada ├žok yar─▒m kitap b─▒rakabiliyorum. Bir ara kitab─▒n tamam─▒n─▒ bitirece─čim. :D

• Be─čendim

serhatt

Konu Edit├Âr├╝
Kat─▒l─▒m
10 Aral─▒k 2014
Reaksiyon puan─▒
43,234
Puan─▒
1,060

ÔşÉÔşÉÔşÉÔşÉÔşÉ
Al─▒p okuman da bir faydam dokunduysa ne mutlu bana. :Z

Ger├žekten herkes taraf─▒ndan mutlaka okunmas─▒ gereken bir eser. ─░├žerik olarak dopdolu ve faydal─▒, insana adeta yol g├Âsteren cinsten. Dedi─čin gibi belirli s─▒kl─▒kta tekrar tekrar okunmal─▒ ve uygulanmal─▒.

serhatt

Konu Edit├Âr├╝
Kat─▒l─▒m
10 Aral─▒k 2014
Reaksiyon puan─▒
43,234
Puan─▒
1,060
┼×u Hortumlu D├╝nyada Fil Yaln─▒z Bir Hayvand─▒r | Ahmet ┼×erif ─░zg├Âren | 2021 #32

Okudu─čum en s├╝r├╝kleyici, en ├Â─čretici, en ┼čahane kitaplardan birisiydi. Ad─▒ itibariyle bende oldu─ču gibi bir ├Ân yarg─▒ olu┼čturabilir, ne alaka dedirtebilir fakat senelerdir okumay─▒ ertelemekle ├žok b├╝y├╝k hata etmi┼čim.

Hayata kar┼č─▒ umutlu, g├╝├žl├╝ olmay─▒, dik durmay─▒, cesur, sevgi dolu olmay─▒, insan olmay─▒... a┼č─▒layan, bir s├╝r├╝ fakt├Âr├╝ i├žinde bar─▒nd─▒ran, her b├Âl├╝m├╝n sonunda hikaye ├Ârnekleriyle ta├žland─▒ran, insan─▒n kendine g├╝venini yerine getiren gelece─če umutla bakmas─▒na, an─▒ ya┼čamas─▒na vesile olan son derece e─čitici bir kitap.

┼×iddetle tavsiye ediyorum. :Z