En Çok İz Bırakan Sinema Filmini Arıyoruz???

dreamy

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,646
Puanı
710
Röportaj yapılan tiplere bak. :A Alamancı, Alamancının yandaşı, kolsuz ve kadınları çok kötü temsil eden Evrim sevici. :A
Harikayız. :Z
Geceyarısı EN İZ BIRAKAN FİLM i seçtiğimiz serüvende artık son bölüme başlıyoruz...FİNAL!

Ama öncesinde araya kattığımız minik söyleşilerimizle devam ediyoruz.
Final öncesi son söyleşi grubumuza göz atarsak;
Ekli dosyayı görüntüle 83774 Ekli dosyayı görüntüle 83776 Ekli dosyayı görüntüle 83777 Ekli dosyayı görüntüle 83778 Ekli dosyayı görüntüle 83779

@Maskeli Fedai @hayret bi şey @kerem @dreamy @Harunnn60

Öncelikle arkadaşlarıma ayırdıkları vakit ve verdikleri içten cevaplar için çok teşekkür ediyorum.

Öncelikle grubumuza yönelttiğim sorulara bir bakalım değil mi?

1 ) Sinema Ne İfade Ediyor Senin İçin?
2 ) Sinemada gittiğiniz İlk ve Son Film Hangisi?
3 ) Sinema nereye koşuyor?
4) YarıFinale ilerliyoruz... Anketlerde favoriniz var mı?
5)Tek sinemaya gider misiniz? Yoksa hep birileri oldu mu yanınızda?
6) En çok güldüğün ve en çok ağladığın (ağlamayan adamsan,en azından hüzünlendiğin) film hangisi?

Gelelim cevaplara ..

Önce Güneydoğunun Parisinde olduğunu idda eden kardeşim @Maskeli Fedai

1-) Sinema benim için hayatın anlamı aslında. Rutin dertlerden ve monoton bir hayattan birkaç saatliğine de olsa uzaklaştıran bir araç. :)

2-) Sinemada ilk gittiğim film Kurtlar Vadisi Irak'tı. Yer bulmakta epey zorluk çekmiştik. :D Son gittiğim ise Ford V Ferrari yanlış olmasam.

3-) Sinema dijital platformların da işin içine girmesiyle biraz farklı bir boyuta geçiş yaptı. İnsanlar sinema salonunda film izlemek yerine evlerinde oturup rahat rahat film izlemeyi tercih ediyor birkaç senedir. Umarım bu sinemanın o klasik atmosferini bitirmez.

4-) Favorilerim İnception filmiydi. Ancak Hainlok lakaplı bir arkadaşımız ihanet etti sabar eserine.. @Sherlock..

5-) Eğer çok beklediğim bir filmde tek gitmeyi tercih ederim. Onun dışında bazen arkadaşlarla gitmeyi tercih ederim.

6-) En çok güldüğüm film Kutsal Damacana diye hatırlıyorum. Yanlış da hatırlıyor olabilirim. En çok üzüldüğüm ise Leon'du..

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Şimdi ise sırayı Forumumuzun sevilen Almanya Temsilcisi @kerem

1) Topluma ve geniş kitlelere kendini ifade edebilmenin en iyi yoludur bence. Sonu "Dünya bilsin istiyorsan film yap" ile biten ünlü bir söz vardı hatta. Sinema hayatımızın vazgeçilmez bir parçasıdır tabii ki.

2) Sinemada gittiğim ilk film Fight Club'tı diye hatırlıyorum. 2000'li yılların başında gitmiştim. Son film ise 2020 Alman yapımı olan Berlin Alexanderplatz'tı. :D

3) Dijital platformlarla beraber eski değerini kaybettiğini düşünüyorum. Tabii ki platformlar arası rekabet söz konusu olacağı için içerik anlamında kaliteli yapımların olmayacağından şüphem yok ama ben sinemanın o klasik atmosferini daha çok seviyorum.

4) Forrest Gump, Green Mile ve Inception elendiyse geriye Titanic kalıyor o zaman. Ama forumu birazcık tanıyorsam yerli bir yapım kazanacak gibi. :)

5) Şu ana kadar sinemeya hiç yalnız gitmedim ama bir gün denemek istiyorum açıkçası, tek başıma da çok eğleneceğimden şüphem yok. :D

6) En çok üzüldüğüm film Incendies, Schindler's Lists, Turtles Can Fly ya da Green Mile'dı sanırım. En çok güldüğüm filmler ise The Great Dictator ve Back to the Future'dı diye hatırlıyorum.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Üçüncü sırada cevapları alana kadar hertür sıkıştırmada bulunduğuum,üşengeçler kralı sevdiğim @dreamy

1. Keşfedilmeyi bekleyen bir dünya diyebilirim. Herkesin kendinden bir şeyler bulabilmesi mümkün olan ve kendisine katabileceği şeyler barındıran bir aktivite.

2. Sinemada ilk gittiğim filmi hatırlamıyorum ancak son gittiğim sanırım ‘Jumanji: The Next Level” filmiydi. Birkaç ay önce.

3. İnternet kullanımının artmasıyla insanlar tabii ki kolaya yönelmeye başladılar. Kendi telefon, bilgisayarlarından vs. izlemek kolaylaştı. Bu yüzden daha çok sevdiklerimizle güzel vakit geçirebilmek için bir eğlence aracı haline geldi bence.

4. Favorim Forrest Gump’tı ama elendi. Bundan sonra net bir favorim yok ama aralarından en çok kazanmasını istediğim Hababam Sınıfı.

5. Şu ana kadar hiç tek başıma sinemaya gittiğimi hatırlamıyorum. Ailemle ve daha çok arkadaşlarımla gitmeyi tercih ederim.

6. En çok güldüğüm film Ölümlü Dünya olabilir. En çok hüzünlendiğim de The Pianist diyebilirim.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dördüncü olarak fikirlerine önem verdiğim;ricam ile cevap vermeye gelen @hayret bi şey

1-) Günlük hayatın rutininden bir kaç saatlik bile olsa kopup başka bir dünyaya geçmeyi ifade ediyor :)

2-) İlk film yanlış hatırlamıyorsam 2009'da Türkler Çıldırmış Olmalı'ydı. Öncesinde gittim diye hatırlıyorum ama emin değilim :D Son film ise şu korona muhabbeti başlamadan hemen önce Eltilerin Savaşı'ydı. Ailecek gitmiştik.

3-) Sinema özellikle Türk sineması güzel yerlere gidiyor bence. Eski filmlerin tadı 2000'li filmlerde biraz bozulmuş gibi duruyordu ama son yıllarda iddialı filmler ve güçlü kadın yazarlar türedi. Özellikle şu dönemde Türkiye tarihinde hiç olmadığı kadar kadın komedi oyuncusu figürleri var, bunlar çok iyi değerlendirilmeli yapımcılar ve seyirciler tarafından. Kolay kolay bu kadar çok sayı elde edilemez ilerleyen dönemlerde. Gupse Özay, Ecem Erkek, Gülse Birsel, Aylin Kontante, Büşra Pekin, Tuğçe Karabayır ve aklıma şuan gelmeyen birkaç isim daha. Bunlar çok önemli değerler bizim için. Özellikle Ecem Erkek ve Tuğçe Karabayır'da eskilerden Binnur Kaya ve Adile Naşit havası var. Sadece tip olarak değil yetenek olarak.

4-)Benim favorim değil ama kalanlar içinde Hababam Sınıfı iyi. Ama yarışmayı Gülen Gözler kazanmalıydı.

5-) Tek çok gittim. En çok tek gitmeyi severim. Yanımda birisi varsa bir şekilde dikkatimi dağıtır çünkü.

6-)Aile Arasında ve Ölümlü Dünya gülme konusunda kapışır. Çok ağlamam ama Benim Dünyam filmi etkilemişti beni.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ve son olarak foruma ilk geldiğimde bana ilk temas edenlerden olan sevdiğim @Harunnn60

1- Hayattan bir kaç saatliğine koparan, derin düşüncelere daldıran. :-)

2- İlk gittiğim film Organize İşler filmi 2006'da gitmiştik ailecek. :A O yıl daha sonra Keloğlan Karaprens'e Karşı filmi vardı ona da gittik. :A Son gittiğim filmde 2020 Şubat zamanı olması lazım. Eltilerin Savaşına gittim. Oda güzeldi. :A Şimdi kim bilir ne zaman gideriz.. :A

3- Sinema artık televizyon dünyasında olduğu gibi paralı servis platformlarına doğru ufaktan gitmeye başladı. Geçtiğimiz yıllarda Dünyamızda ve Türkiye'de çok büyük tartışmalar oldu, Netflix baya suçlandı ödüllerden men edildi. Şu bir gerçek ki Netflix 2013 yılında ilk dizilerini yapmaya başladığın da kimse bu kadarını beklemiyordu.Şimdi bir sürü dizisi var pastada büyük paya sahip. Bir sürü servisler açılıyor ve herkes pastadan pay kapma telaşında. Ben Sinemanın da televizyonculuk kadar olmasa da bundan etkileneceğini düşünüyorum. Evet sinema tamamen ölmez ama bu servis platformları baya etkileyecek.

4. Titanik umarım 1.olur. :ok: Çok sevdiğim bir filmdir.

5- Bir kez X-MEN Filmine tek gitmiştim 2014 yılında . Yeni filmi çıkmıştı gelmiş geçmiş tüm oyuncuları toplamıştı bu filmde o yüzden kesinlikle gitmem lazımdı. :A O zamanlar X-Men'e arkadaşlarım soğuk bakıyordu daha doğrusu fantastik filmlere. :A Bende eee yeter bee tek giderim bende dedim. :A Filmden keyif aldım tabi ama insan yanına birisini arıyor. :A Film bahane sohbet şahane. :D

6- Çok güldüğüm filmler oldu. :A Bu forumda Recep İvedik pek sevilmiyor ama ilk filmleri gayet komikti ve keyif almıştım. :D Kurtuluş Son Durak diye bir film vardı. Belçim Bilgin, Nihal Yalçın , Damla Sönmez'in oynadığı o filmde komikti. :D Yani çoğu filmde keyiflenmişimdir. :D

Hüzünlü filmlerde ise 7.Koğuşta Mucize filmi baya duygusaldı ciddi gözlerim doldu. :D Modum düştü izlerken. :A Arası beğenmezdim ama bu filmde sempatimi kazandı. :A

Söyleşiye katılan tüm dostlara kucak dolusu sevgilerlimle.
Hepsine vermiş oldukları içten cevaplar için teşekkür ediyorum.

Son söyleşimizi Final aşamasında Forumumuzun Reisi Cumhuru @bazinga yapacağız.
Oda inanışmaz hızlı bir şekilde tüm sorularımı içtenlikle cevapladı.

Geceyarısı Final Başlıyor;
YarıFinal için halen oy kullanmadıysanız;

Üşengeçler kralı ifadesi ilgimi çekti. :A

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Değerli FAV10 ailesi...

Geldik Finale..

Artık Herşey Sizin Elinizde...

Titanik mi Yoksa Hababam Sınıfı mı?

Herkese keyifli oylamalar diliyorum;

Bol katılımlı , keyifli bir süreç olmasını temenni ediyorum.

Bu döneme kadar oylarınız,yorumlarınız ve ilginiz için minnettarım.

Sevgilerimle.

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
1590682766091.png
ile
1590682718225.png
1590682833053.png

Evet.. Devam eden final oylamamız öncesi son söyleşimiz.. Tabikide forumumuzun Reisi Cumhuru Ozanımızla .(@bazinga )

Kendisine vakit ayırıp,keyifli ve içten cevapları için teşekkür ediyorum.

Kendisine yönelttiğim sorulara bakalım önce..

1--- Sinema senin için ne ifade ediyor?

2--- Sinema izlemek mi zor yoksa izlediğini eleştirmek mi?

3---Sinemaya tek mi gidersin,kalabalık mı?

4---Hiç izlemeyi yarıda bıraktığın sinema film mi oldu mu?

5--- Sinema nın geleceğini nasıl görüyorsun ?

6--- Final adayları konusunda ne düşünüyorsun? (Anket) Favorin var mı?

7---İzlediğin ilk ve son sinema filmini hatırlıyor musun ?

8-- Forumda film eleştilerini en beğendiğin üyeler kimler?

-------------------------------------------------------------------------------------------

Ve vermiş olduğu kıymetli cevapları.

Sinema, benim için hayata farklı pencerelerden bakmanın bir yolu. Her pencereden yeni bir şeyler öğrenmek, yeni düşünce tarzları yakalamak mümkün.

Eleştirmek tabii. Eleştirmek için belli bir birikime sahip olmak ve filme, filmin anlattığı şeylere çok iyi hakim olmak gerekiyor. Tabii sevmediğin ama izlemek zorunda hissettiğin bir film olunca da onu izlemek de pek kolay sayılmaz. :-)

3---Sinemaya tek mi gidersin, kalabalık mı?
Çoğu zaman tek ama biriyle gidip filmden çıkınca hemen onunla değerlendirmenin tadı da başka.

Sinemada olmadı, tamamen nefret etsem de sonuna kadar bitirmek için direndim. Evde ise nadiren de olsa yarıda bıraktığım oluyor. Daha birkaç gün önce bir Hint filmini yarıda bıraktım mesela, o kadar bana uzak bir tarzda ilerliyordu ki bitirsem de sevmeyeceğim kesindi. Daha fazla vakit harcamak istemedim.

Sinemanın geleceği çok parlak, üretim tüm hızıyla artıyor. Fakat biraz şekil değiştirecek sinema anlayışı. Artık çoğu filmi Netflix vb platformlar aracılığıyla izleyeceğiz. Geleneksel sinema ise büyük bütçeli gişe filmlerinin evi olacak. Zaten şu anda da gişe filmleri dışındaki filmlerin salonlarda çok az yer bulabildiğini düşünürsek bunu çok olumsuz görmemek lazım. En azından filmlere daha kolay erişebileceğiz.

Final adayları beni şaşırtmadı. Forumdaki çoğu kişi için sinema yerli filmlerden veya çok aşırı popüler, televizyonlarımızda defalarca yayınlanan filmlerden ibaret maalesef. Hababam Sınıfı izlemeyenin olmadığı bir filmdir. Titanic de neredeyse aynı şekilde. O nedenle ikisinin finalde eşleşmesi bence çok normal. İkisi arasında da Hababam Sınıfı'nın kazanacağını düşünüyorum. Toplumumuz için eşsiz bir yerdedir Hababam Sınıfı...

Yaşadığım yerde sinema olmaması nedeniyle sinemayla çok geç tanıştım. Gerçi eskiden filmlere de özel bir ilgim yoktu. Lisede okulla birlikte 120'yi izlemiştik. İlk sinema deneyimim olarak onu sayabilirim sanırım. Son izlediğim ise maalesef pek sevemediğim Little Women idi.

8-- Forumda film eleştirilerini en beğendiğin üyeler kimler?
İsmi Enes olan arkadaşlar pek iyiler bu konuda. :-) @Sherlock ve bu aralar pek film izlemeyen @MEnes'ten bahsediyorum. Diğer arkadaşların yorumlarını da keyifle okuyorum tabii. Her yorum, her bakış açısı değerli benim için. @Tolstoyevski'nin herhangi bir filme yapacağı yorumu ekstra merak ederim mesela. Çok keskin görüşleri vardır ve tahmin etmesi de pek kolay değildir çünkü. :-) Bir de film etkinliklerine katıldıkça bu konuda iyileşiyor arkadaşlar. Pek çok kişinin yorumlarında eskiye göre gelişme görüyorum. Çok sayıda kaliteli film izledikçe insanın kendisini pek çok konuda geliştirmesi kaçınılmaz zaten. :)

Güzel bir söyleşi, güzel bir etkinlik oldu. Teşekkürler. :)

Sizler sayesinde ciddi ilgi gören oylamamız devam ediyor... 54 oya ulaştık... Halen oy vermeyen varsa eğer

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
İkinizin de ellerine ve emeklerine sağlık. Gerçekten güzel bir söyleşi olmuş, okurken yine fazlasıyla keyif aldım. Sayın admine güzel düşünceleri için ayrıca teşekkür ederim tabii, film eleştirisi konusunda aklına ilk gelen isimlerden birisi olmak mutluluk verici. :D @bazinga @The_Erinch

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
İkinizin de ellerine ve emeklerine sağlık. Gerçekten güzel bir söyleşi olmuş, okurken yine fazlasıyla keyif aldım. Sayın admine güzel düşünceleri için ayrıca teşekkür ederim tabii, film eleştirisi konusunda aklına ilk gelen isimlerden birisi olmak mutluluk verici. :D @bazinga @The_Erinch
Finale yakışan bir söyleşi oldu :)

Teşekkürler okuyup,yorumladığın için.

Sevgilerimle 🙏

• Harika
Reactions: Sherlock

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Ekli dosyayı görüntüle 84271 ile Ekli dosyayı görüntüle 84270 Ekli dosyayı görüntüle 84272

Evet.. Devam eden final oylamamız öncesi son söyleşimiz.. Tabikide forumumuzun Reisi Cumhuru Ozanımızla .(@bazinga )

Kendisine vakit ayırıp,keyifli ve içten cevapları için teşekkür ediyorum.

Kendisine yönelttiğim sorulara bakalım önce..

3---Sinemaya tek mi gidersin,kalabalık mı?

8-- Forumda film eleştilerini en beğendiğin üyeler kimler?

-------------------------------------------------------------------------------------------

Ve vermiş olduğu kıymetli cevapları.

Sinema, benim için hayata farklı pencerelerden bakmanın bir yolu. Her pencereden yeni bir şeyler öğrenmek, yeni düşünce tarzları yakalamak mümkün.

Eleştirmek tabii. Eleştirmek için belli bir birikime sahip olmak ve filme, filmin anlattığı şeylere çok iyi hakim olmak gerekiyor. Tabii sevmediğin ama izlemek zorunda hissettiğin bir film olunca da onu izlemek de pek kolay sayılmaz. :-)

3---Sinemaya tek mi gidersin, kalabalık mı?
Çoğu zaman tek ama biriyle gidip filmden çıkınca hemen onunla değerlendirmenin tadı da başka.

Sinemada olmadı, tamamen nefret etsem de sonuna kadar bitirmek için direndim. Evde ise nadiren de olsa yarıda bıraktığım oluyor. Daha birkaç gün önce bir Hint filmini yarıda bıraktım mesela, o kadar bana uzak bir tarzda ilerliyordu ki bitirsem de sevmeyeceğim kesindi. Daha fazla vakit harcamak istemedim.

Sinemanın geleceği çok parlak, üretim tüm hızıyla artıyor. Fakat biraz şekil değiştirecek sinema anlayışı. Artık çoğu filmi Netflix vb platformlar aracılığıyla izleyeceğiz. Geleneksel sinema ise büyük bütçeli gişe filmlerinin evi olacak. Zaten şu anda da gişe filmleri dışındaki filmlerin salonlarda çok az yer bulabildiğini düşünürsek bunu çok olumsuz görmemek lazım. En azından filmlere daha kolay erişebileceğiz.

Final adayları beni şaşırtmadı. Forumdaki çoğu kişi için sinema yerli filmlerden veya çok aşırı popüler, televizyonlarımızda defalarca yayınlanan filmlerden ibaret maalesef. Hababam Sınıfı izlemeyenin olmadığı bir filmdir. Titanic de neredeyse aynı şekilde. O nedenle ikisinin finalde eşleşmesi bence çok normal. İkisi arasında da Hababam Sınıfı'nın kazanacağını düşünüyorum. Toplumumuz için eşsiz bir yerdedir Hababam Sınıfı...

Yaşadığım yerde sinema olmaması nedeniyle sinemayla çok geç tanıştım. Gerçi eskiden filmlere de özel bir ilgim yoktu. Lisede okulla birlikte 120'yi izlemiştik. İlk sinema deneyimim olarak onu sayabilirim sanırım. Son izlediğim ise maalesef pek sevemediğim Little Women idi.

8-- Forumda film eleştirilerini en beğendiğin üyeler kimler?
İsmi Enes olan arkadaşlar pek iyiler bu konuda. :-) @Sherlock ve bu aralar pek film izlemeyen @MEnes'ten bahsediyorum. Diğer arkadaşların yorumlarını da keyifle okuyorum tabii. Her yorum, her bakış açısı değerli benim için. @Tolstoyevski'nin herhangi bir filme yapacağı yorumu ekstra merak ederim mesela. Çok keskin görüşleri vardır ve tahmin etmesi de pek kolay değildir çünkü. :-) Bir de film etkinliklerine katıldıkça bu konuda iyileşiyor arkadaşlar. Pek çok kişinin yorumlarında eskiye göre gelişme görüyorum. Çok sayıda kaliteli film izledikçe insanın kendisini pek çok konuda geliştirmesi kaçınılmaz zaten. :)

Güzel bir söyleşi, güzel bir etkinlik oldu. Teşekkürler. :)

Sizler sayesinde ciddi ilgi gören oylamamız devam ediyor... 54 oya ulaştık... Halen oy vermeyen varsa eğer

Güzel bir söyleşi olmuş @bazinga 'nın 8 numaradaki cevabına katılıyorum. Ben kendi adıma türkçemin yetersizliğinden çok uzatamıyorum ve derinlemesine yorum yazamıyorum. Anlatmak istediklerimi kelimelere dökmek beni çok zorlamakta. Bu konuk kısmına @The_Erinch benide davet etmişti ama sırf bu meseleden dolayı ve Türkiye'de sinemaya sadece 1 kere gittiğim için oradaki durumlara hakim olamadığımdan katılım gösteremedim😊
Elinize sağlık @bazinga @The_Erinch

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Güzel bir söyleşi olmuş @bazinga 'nın 8 numaradaki cevabına katılıyorum. Ben kendi adıma türkçemin yetersizliğinden çok uzatamıyorum ve derinlemesine yorum yazamıyorum. Anlatmak istediklerimi kelimelere dökmek beni çok zorlamakta. Bu konuk kısmına @The_Erinch benide davet etmişti ama sırf bu meseleden dolayı ve Türkiye'de sinemaya sadece 1 kere gittiğim için oradaki durumlara hakim olamadığımdan katılım gösteremedim😊
Elinize sağlık @bazinga @The_Erinch
Teşekkürler Zeynepcim okuyup,yorumladığın için.

Evet,senide ağırlamak çok istedim ama seninle isveçce söyleşi yapacağım,hazırlığımı yapıyorum :D :D

• Güldürdün
Reactions: Dosi