FK1 Driving Miss Daisy / Bayan Daisy'in Şoförü (1989) Film Bilgileri & Yorumları

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
0097239.jpg

Bayan Daisy ve soförü - Driving Miss Daisy (1989)

Türü: Komedi, Dram
Yönetmen: Bruce Beresford
Senaryo: Alfred Uhry

Oyuncular:
Morgan Freeman
Jessica Tandy
Dan Aykroyd
Patti LuPone
Esther Rolle

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (4)

En İy Film
En İyi Kadın Oyuncu
En İyi Özgün Senaryo
En İyi Saç & Makyaj

Oscar Adaylıkları (5)

En İyi Erkek Oyuncu
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
En İyi Kurgu
En İyi Kostüm Tasarımı
En İyi Prodüksiyon Tasarımı

Filmin Özeti
Bayan Daisy (Jessica Tandy), iyi bir yaşamı olsa da kendisini hiçbir zaman zengin görmeyen ve fakir olduğu günleri unutmayan kendi halinde, eski öğretmen olan yaşlı bir kadındır. Daisy, araba kullanma konusunda sürekli sorunlar yaşamaktadır. Bu sebeple, oğlu Boolie (Dan Aykroyd), ona bir şoför tutmaya karar verir ve çalıştığı yerde iyi bir iş çıkaran Hoke Colburn'ü (Morgan Freeman) annesinin şoförü olarak işe alır. Ancak Bayan Daisy, bir şoföre ihtiyacı olmadığını düşünmekte ve Hoke'u her seferinde azarlamaktadır. Oysa farklı kişiliklere sahip bu iki insanın aslında birçok ortak yönü vardır. Çıktıkları hayat yolculuğunda, ömür boyu sürecek bir dostluk kuracaklardır.

Filmin Fragmanı

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Yoğunluktan dolayı fırsat bulamamıştım izlemeye, nihayet izleyebildim. :)

Güzel, sevimli bir hikaye. Çok mu orijinal, ilgi çekici bir konusu vardı? Bence hayır ama sanıyorum iyi oyunculukların da etkisiyle kendisini izlettirdi.

Morgan amcamız sesiyle Oscar adaylığı almış resmen. O nasıl ses kullanımıdır öyle? :D Morgan Freeman'ın ana karakterlerden olup da sevmediğim film hatırlamıyorum zaten. :) Oscar adaylığını da haketmiş gibi gözüküyor. :)

Filmdeki Daisy teyzemizi canlandıran oyuncu da çok iyi oynamış. Rakiplerini bilmemekle beraber Oscar'ı haketmiş gibi gözüküyor. :)

Filmin en iyi film ödülünü kazanacak kadar güçlü olduğunu pek düşünmüyorum aslında ama anlaşılan 1989 yılı sinema açısından çok da parlak bir yıl değilmiş. Dead Poets Society dışındaki hiçbir filmi izlememişim o yılın adaylarından ve hiçbirinin de ününü pek duymadım doğrusu. İzlediğim iki aday arasından bence de Driving Miss Daisy daha iyi. :)

Filmin ilk kısımları bence çok iyiydi ama son kısımlarından aynı tadı alamadım. Yine de yıl geçişlerindeki karakter değişimlerinin çok iyi olduğunu belirtmek lazım. Makyaj Oscar'ını boşa almamış. :)

Sonuç olarak iyi bir filmdi ama çok da fazla beklentiye girmeden izlemek gerek. :)

7.5/10

Son düzenleme:

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
daha öncede izlediğim ve çokda sevdiğim bir filmdir baştan sona sıkılmadan izlemiştim bu tarz hikayeleri olan filmleri seviyorum morgan freeman ve jessica teyze muhteşem oynamışlar @OzaN ın dediği gibi morgan freeman ın oynadığı ve sevmediğim bir film yoktur... demekki oynayacağı filmleri iyi seçiyor adam :)

puanım=9

@Forumdash @sürgünüm @Çiğdem- @berkann @sokak sanati @xemrexxx @cevaa

berkann

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Filmi dün gece izledim ama yorumlamak için yeni fırsat buldum.

Bana kalırsa çok da iyi olmayan bi filmdi. Kötü diyemem ama iyi de diyemem. Etkileyici desem değildi, dramatik desem değildi, komedi yönü güçlüydü desem değildi. Yani filmin öne çıkan bir tarafı yok. -bir yer var gelecem ona.- En etkilenebileceğim yerlerde bile çok fazla etki bırakamadı.
2. yarıdan sonra filmin ana konusu ırkçılık oluyor. Tabi ben 89 yılında ırkçılık var mıydı, yok muydu düşünürken, az önce filmin 1940'lar ve 50'lerde geçtiğini öğrendim. Neyse lafın kısası en etkilendiğim yer: Hokk'un işemeye çıkmasıydı.

Makyaj iyiydi.

Oyunculuklar bakımından Morgan Freeman'ın oyunculuğu çok öne çıkıyordu. Bence filmin en iyisiydi. Adaylığı hak etmiş, ödülü de alabilirdi.
Kadın oyuncunun Oscar alabilecek kadar iyi olduğunu düşünmüyorum. Ortalamaydı bence performansı.

Puanım: 7

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Oldukça sade bir film.Keyifle izlenebilicek hoş bir film olmuş duygusal olayların gidişatı önceden tahmin edilse de bunun hiçbir önemi olmadığı çok keyifli bir seyirlik..

Mekanlar, renkler süperdi. Bunların yanında zaten film boyunca bir "şık arabalar geçidi"ne şahit oluyoruz.

Jessica Tandy rolünün hakkını vermiş arada insanın aman be yeter bırak uğraşma ne kadar zorluk çıkarsada Hoke pes etmedi,inatla savaştı ve Daisy'nin ölmeden önce elinde kalan tek varlığı bu dostluk oldu.

Morgan Freeman'a ayrı paragraf açmak gerekiyor kendisinden büyüleyici bir performans izliyoruz,mimikleri yeter bu filmi anlatmaya,o ne oyunculuktur öyle ders vermiş adeta.:)

8/10

@OzaN @berkann @destere

destere

Favori Üye
Reaksiyon puanı
41,332
Puanı
1,059
Oldukça sade bir film.Keyifle izlenebilicek hoş bir film olmuş duygusal olayların gidişatı önceden tahmin edilse de bunun hiçbir önemi olmadığı çok keyifli bir seyirlik..

Mekanlar, renkler süperdi. Bunların yanında zaten film boyunca bir "şık arabalar geçidi"ne şahit oluyoruz.

Jessica Tandy rolünün hakkını vermiş arada insanın aman be yeter bırak uğraşma ne kadar zorluk çıkarsada Hoke pes etmedi,inatla savaştı ve Daisy'nin ölmeden önce elinde kalan tek varlığı bu dostluk oldu.

Morgan Freeman'a ayrı paragraf açmak gerekiyor kendisinden büyüleyici bir performans izliyoruz,mimikleri yeter bu filmi anlatmaya,o ne oyunculuktur öyle ders vermiş adeta.:)

8/10

@OzaN @berkann @destere
daha önce izlediğim çok güzel bir filmdir, puanı düşük vermişsin onu bari 8.5 yapaydın :)

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Normalde TV'den film izlemiyorum ama niyeyse bugün canım TRT 2'de bu filmi izlemek istedi. İyi ki de izlemişim. Konu ve karakterler bakımından Green Book'u hatırlattığı için de olabilir ama çok tatlı ve samimi bir yapım olmuş. Hoke'un babacan tavırları (ve özellikle gülüşü), Daisy'nin ön yargılarından arınması ve aralarındaki arkadaşlık derken filme hemen kaptırdım kendimi.

Hoke'un işemek için izin alırken söyledikleri, yaşlılıktan kafası giden Daisy'nin kendini öğretmen sanması, sinagogun patlatılması, polisin söyledikleri, mezarlıkta yaşananlar, Daisy'nin Hoke'a okumayı öğrensin diye verdiği hediye ve finalde Hoke'un kendi elleriyle Daisy'ye yemek yedirmesi çok etkileyici sahnelerdi. Hizmetçinin aniden ölmesi de üzücü bir sürpriz oldu. :(

Biraz yavaş tempolu bir film ve çok büyük şeyler vaat etmiyor belki ama başrol oyuncularının harika performansları ve senaryonun samimiyetiyle su gibi akıp gidiyor. Yukarıda da dediğim gibi Green Book'u sevenler bunu da beğenecektir. Zaten bu film de onun gibi En İyi Film Oscar'ını almış. Rakiplerini bilmediğim için hak edip etmediğini söyleyemem ama boşa giden bir ödül olmamış bence. :D

8.5/10

• Beğendim
Reactions: bazinga