FK10 Donnie Brasco (1997) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1591108953587.png

Donnie Brasco

Tür:
Biyografi, Suç, Dram
Yönetmen: Mike Newell

Oyuncular:
Al Pacino
Johnny Depp
Michael Madsen

IMDb

Filmin Fragmanı:

• Harika
Reactions: Angelica

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Bu filmi çok beğendim.
Oyuncu kadrosu harika olan ve temposuda iyi olan harika bir filmdi. Kadro kalabalık olduğu için izlerken karakterlere adapte olmak biraz zamanımı aldı. Filmin sonu biraz açık bitti gibi.

Al Paçino'nun karakteri öldümü acaba. Evden ayrılırken hareketleri biraz şüpheliyi. Onun sonunu görmek isterdim ve Johnny Depp'in FBI olduğuna inanmadılar. Ben işin sonunda onunda suçlularla işbirliği yapıp aralarına katılacağını sandım. Sadece kafama takılan mafyanında polisinde başlarına birşey gelmeden serbestçe dolaşmaları oldu.
Filmdeki o öldürülen adamları kestikleri sahne çok sertti. Johnny Depp'in oyunculuğu da iyiydi. Yaşadığı duyguları çok iyi yansıttı.

9/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sıradan bir gangster/köstebek filmi senaryosunun güçlü oyunculuk performanslarıyla şahlandığı bir film olmuş.

Filmi senaryo anlamında biraz olsun ayrıştıran nokta bana kalırsa ajanın zorluklarını iyi aktarması oldu. İş için hayatını riski etmekten öte bir iş yapıyorlar, birinin dostluğunu kazanıp sonra onu arkasından bıçaklaman gerekiyor. Bunu en iyi aktaran filmlerden biri olmuş. Filmin sonunda verilen 500$'lık ödül de buna vurgu aslında, şaka gibi bir rakam.

Her ne kadar senaryo köstebeğin bakış açısına odaklanmaya çalışsa da ortada bir Al Pacino faktörü var. Kariyerinin artık düşüşe geçtiğinin düşünüldüğü bir dönemde yine aşmış kendini, müthişti. Bugüne dek onu hep mafyanın tepesindeki adamlardan biri olarak izlemeye alışıktık. Burada mafyanın en alt tabakasındaki ezilen adam görmek güzel bir tecrübeydi. Filmin çekmeceli son sahnesi efsaneydi, hiç unutmayacağım en klas sahnelerden biriydi.

Johnny Depp de nadir insan suretindeki başarılı performanslarından birini sunmuş. Al Pacino'nun aşmış performansının ister istemez gölgesinde kalmış tabii orası ayrı.

7.5/10

• Beğendim
Reactions: Sherlock and Dosi

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu filmi çok beğendim.
Oyuncu kadrosu harika olan ve temposuda iyi olan harika bir filmdi. Kadro kalabalık olduğu için izlerken karakterlere adapte olmak biraz zamanımı aldı. Filmin sonu biraz açık bitti gibi.

Al Paçino'nun karakteri öldümü acaba. Evden ayrılırken hareketleri biraz şüpheliyi. Onun sonunu görmek isterdim ve Johnny Depp'in FBI olduğuna inanmadılar. Ben işin sonunda onunda suçlularla işbirliği yapıp aralarına katılacağını sandım. Sadece kafama takılan mafyanında polisinde başlarına birşey gelmeden serbestçe dolaşmaları oldu.
Filmdeki o öldürülen adamları kestikleri sahne çok sertti. Johnny Depp'in oyunculuğu da iyiydi. Yaşadığı duyguları çok iyi yansıttı.

9/10
Filmde öldürüleceği çok açık.

Fakat gerçekte karakterin sonu biraz farklı olmuş. FBI baskını sonrasında tutuklanmış ve 20 yıl yatıp çıktıktan sonra kanserden ölmüş... Filmde dramatik bir son yazmak için böyle bir değişiklik yapmışlar ancak FBI'ın onu hemen bırakması saçmaydı zaten...

• Beğendim
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Filmde öldürüleceği çok açık.

Fakat gerçekte karakterin sonu biraz farklı olmuş. FBI baskını sonrasında tutuklanmış ve 20 yıl yatıp çıktıktan sonra kanserden ölmüş... Filmde dramatik bir son yazmak için böyle bir değişiklik yapmışlar ancak FBI'ın onu hemen bırakması saçmaydı zaten...
Bunun gerçek bir hikaye olduğunu bilmiyordum :eek:
O bahsettiğin çekmece sahnesini ben de beğendim. O sahnede ölüme gitmeye hazırlanan biri olarak algıladım ki öyleymiş anlaşılan.

• Beğendim
Reactions: bazinga

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,830
Puanı
1,060
Bu filmle devam ettim harikaydı bence ajanlığın zorluklarını aktarma şekli çok iyiydi Johnny Depp dost olup onu arkadan vuracak ajan rolünü başarıyla canlandırmış Al Pacino tartışmasız efsane zaten diğer oyuncularda kısacası muhteşem bir filmdi :D

9\10

• Beğendim
Reactions: bazinga

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Filmlerin oyuncu kadrolarının ne kadar önemli olduğunu, daha doğrusu yine ve yeniden Al Pacino'nun ne kadar büyük bir oyuncu olduğunu bu filmle net bir şekilde anlayabiliriz.

Böyle diyorum ve biraz abartıyorum çünkü filmin senaryosu da çok çok sıradan ve ucuz değil, bu tip filmlerde genelde mafya tarafı kahramanlaştırılır ve olaylar tamamen bu tarafın gözünden aktarılır. Burada öyle değil, olaylar FBI'ın daha doğrusu muhbirin gözünden de aktarılıyor. Onun dertleri, kaygıları, çift kimlikli ve hatta çift kişilikli olmasından ötürü ailesiyle ve kendi içerisinde yaşadığı sorunlar gayet iyi bir şekilde işleniyor.

Ancak her şeye rağmen yukarıda bahsettiğim noktaya geliyoruz. Al Pacino burada daha çok yardımcı oyuncu konumunda; karakteri de mafyanın alt tabakasında bulunan, hayatı boyunca hep bir şeyler hayal edip başaramamış ve o noktada debelenmiş bir adam. Buna rağmen karakterini öyle yüksek bir seviyeden oynuyor ki onun karakterinin hikayesi net bir şekilde filmin odak noktasını ele geçiriyor.

Johnny Depp sürekli farklı bir tipe bürünmesinden ötürü artık karikatürize geliyor bana filmlerindeki performansları, o yüzden burada kendisini insan suretinde görmek iyi hissettirdi. Bana göre gerçekten akılda kalıcı bir performans da sergilemiş ama Al Pacino işte...

Onun dışında yönetmenlik performansı başarılıydı; yukarıdaki yorumlarda da bahsedildiği gibi çekmeceli son sahne derin anlamlar içeren, akılda kalıcı bir sahneydi.

• Beğendim
Reactions: bazinga and Dosi