Yeme-İçme Dondurma

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Özellikle yaz mevsiminde, sıcak havalarda tüketilen ve kışın soğuğunda tüketmeye pek cesaret edilemeyen; en büyük artısı ferahlatmak iken en büyük riski ise boğaz ağrısına yol açması olan bir çeşit soğuk tatlı türü.

Genel olarak "kapalı dondurma" ve "açık (külahta) dondurma olarak ikiye ayrılır. Kapalı dondurmalar, paketlenmiş halde fabrikalarca üretilip marketlerde satılan dondurmalardır ve en bilinen markası Algida'dır. Kapalı dondurmalar tek kişilik (Magnum, Cornetto vb.) ve kutulu dondurmalar olmak üzere genel olarak ikiye ayrılır.

algida-dondurma-fiyatlari.jpg

Açık dondurmalar ise dondurmacı dükkanlarında külahta ya da kutulu olarak satılır ve renk renk, çeşit çeşit dondurmayı külahta yemek mümkün hale gelir...

dondurma-shutet_16_9_1595417893.jpg

Zeyno

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,638
Puanı
560
Aslında daha çok sade ve küllahta dondurma tercih edenlerdenim ama son iki senedir pandemi nedeniyle malesef kapalı hatta kase dondurmalara geçiş yapmak zorunda kaldım :-)

FAVORİM ❤

algida-kulah-maras-usulu-120-ml24-dondurma-algida-23344-30-B.jpg

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: Angelica

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İnsanı en çok mutlu eden tatlı çeşitlerinin başında gelir. Özellikle çocukken rengarenk farklı modeller her yazı hevesle bekleme sebebiydi. Mart gibi ilk dondurmalar çıktığında yaşanan mutluluk eşsizdi. Hele ki ilgi çekici yeni modeller çıkmışsa... Tweety, Bugs Bunny gibi özel karakterliler gibi...

Büyüdükçe ise daha sade olanlarını sevmeye başlıyorsun ister istemez. Kaliteli yerde yapılmış açık şekli en iyisidir fakat kalitelisini her yerde yakalamak zordur...

Bu nedenle çoğu zaman hazır çeşitlerinden yemek durumunda kalıyoruz ve ne yazık ki Algida'nın büyük ölçüde tekel oluşturması nedeniyle fazla çeşit de bulamıyoruz. Algida ise maalesef Türkiye'de ürünlerinin içeriğine hiç önem vermiyor. Bol bol glikoz şurubu dolduruyor, Magnum ve Cornetto dahil tüm ürünlerinde kalite düşüşü hissetmek mümkün. 20-30 liraya satılan Magnum Crack'lere bile glikoz şurubu koyuyor olmaları skandal...

• Beğendim
Reactions: Dante

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Külah dondurma yemeyeli yıllar olmuş. Hiç canım çekmiyor. Bir ara senelerce yemediğim olmuştu :A
Türkiye'de iken son senelerde favorim
Bu
8690637785771_classics_antep_fistik_2500x2500px_e_ticaret_gorsel-1269149-png.png.ulenscale.600...png

İsveç'te ise 2 çeşit harici pek yemiyorum :A havalar ısındı ve buzlukta stok yaptım. Marketlerde tanesi 10-15 krona ama biraz uzak bir markette 8 tanesi 20 krona. Bir kaç paket alıp attım buzluğa. Bugünde hava baya sıcak ve dışarı sık sık çıkıp yorulunca iyi geldi :A

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Yaz aylarının gelmesi ile malum dondurma markalarının Dominik’te bulunan fabrikalarından doğru ülkemize gönderdiği ve satışını gerçekleştirdiği besindir. Sıcak havalarda iyi gider…

Forum üyelerimizden @EmRe Ozansoy’un da favori besinlerindendir…

ice cream GIF

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,093
Puanı
1,060
Yaz aylarının gelmesi ile malum dondurma markalarının Dominik’te bulunan fabrikalarından doğru ülkemize gönderdiği ve satışını gerçekleştirdiği besindir. Sıcak havalarda iyi gider…

ice cream GIF
,

Yaptığın şuan çok ayıp...

Emre Ozansoy

Moderatör
Reaksiyon puanı
56,998
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com

ice cream GIF
Eafg03LX0AECgmG.jpg

• Beğendim
Reactions: Angelica