Diziler Bu Kadar Uzun Olmasa Ne Olurdu?

The Killing

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
8
Puanı
159
İzleyici Füsun İnci, yerli dizilerin bu kadar uzun olmaması durumunda yaşanacak olumlu noktaları sıraladı:
1- Dizilerin sonu, birbirlerine dakikalarca bakakalan insanlarla bitmezdi.
2- Bir gerçeği açıklamak, bir yanlış anlamayı düzeltmek aylar almazdı.
3- Prime time kuşağında özetiyle birlikte bir dizi 20.00-23.00 arasında toplam üç saat sürmezdi.
4- Eğlence programları, yarışmalar, ve talk show'lar daha çok izlenirdi. Tartışma programları gece 01.00'de başlayıp sabahın köründe bitmezdi.
5- Uzunluk ve yavaşlıkta Türk dizileri Latin Amerika soap operalarıyla (sabun köpüğü pembe diziler) yarışmazdı.
6- Dizileri uzatmak için geriye dönüşler, eskiyi hatırlamalar, şarkılardan dizi klipleri çekmeler bu kadar olmazdı.
7- Dizi oyuncuları daha çok kazanmak için çok çalışmak zorunda kalmazlar, tiyatroya zaman ayırabilirlerdi.
8- 'Dizi manyaklığı', 'dizi müptelalılığı', 'dizideki karakterleri gerçek sanma' gibi rahatsızlıkların verdiği hasar daha az olurdu.
9- Senaryo yazarları klişelere daha az başvurur; yabancı dizilerden aşırma olmayan senaryolar yazarlardı. 10- Kaçırılan diziyi izlemek için İnternette daha az vakit geçirilirdi.
11- Dizi oyuncuları sokaklarda rahat yürür, "O kızı artık üzme.", "Bana da tecavüz et." gibi abuk sabuk yorumlarla karşılaşmazlardı.
12- Dizi oyuncularını yakalayan paparazzilerin "Gelecek bölümde ne olacak?"tan başka soruları da olurdu.
13- Sinema, konser, tiyatro gibi etkinliklere daha çok gidilirdi.
14- İnsanlar sohbete, komşuluğa daha fazla önem verirlerdi.
15- Elektrik kesintileri kabusa dönmez, enerji tasarrufu yapılabilirdi.

Bir kısmına katılıyorum ama özellikle son yorumlar gerçek dışı, ben süre kısalmasının genel anlamda olumlu olmakla beraber olumsuz sonuçlar da doğurabileceğini düşünüyorum. Mesela aynı oyuncu daha fazla para kazanablmek için birden fazla dizide oynayabilir, bu senaristler,yönetmenler vb. için de geçerli. Süre kısalınca 90 dakikalık olay 45 dakikada anlatılacak mı bakalım ? Aynı konuyu iki bölüme yayıp yine aynı duruma getirmesinler !..

Bir kısmına katılıyorum ama özellikle son yorumlar gerçek dışı, ben süre kısalmasının genel anlamda olumlu olmakla beraber olumsuz sonuçlar da doğurabileceğini düşünüyorum. Mesela aynı oyuncu daha fazla para kazanablmek için birden fazla dizide oynayabilir, bu senaristler,yönetmenler vb. için de geçerli. Süre kısalınca 90 dakikalık olay 45 dakikada anlatılacak mı bakalım ? Aynı konuyu iki bölüme yayıp yine aynı duruma getirmesinler !..

Katılıyorum. Türk dizileri çok uzun ve karmaşık senaryolara dayanıyor. 45 dakikada bir dizi kendini anlatamaz. Amerikan yapımı gördükleri şeyler hemen Türkiye'de uygulamaya çalışıyorlar. :)

Katılıyorum çoğuna. Bizde eskisi gibi 40 dakika olması çok zor şu an. Ama en azından 75 dakikaya düşürülmeli. 120 dakikayı bile geçen diziler var şu an...

Dizi süreleri biraz kısalsın bari. Böyle çok uzun oluyor.

Katılıyorum çoğuna. Bizde eskisi gibi 40 dakika olması çok zor şu an. Ama en azından 75 dakikaya düşürülmeli. 120 dakikayı bile geçen diziler var şu an...

Gençlik dizileri genelde 75 dakika. Diğerleri de 75 dakikaya düşürülmeli. :) Ama reytingleri nasıl etkiler bilemeyiz. :)

Bence her dizi için bir reyting hesaplanması yapılmalı. Örneğin,
1-Öyle Bir Geçer Zaman Ki 21,56
2-Öyle Bir Geçer Zaman Ki-Özet 12,45
21,56+12,45=34,01 34,01/2=17,05
Böyle iki tane ayrı programmış gibi gösterileceğine;
1-Öyle Bir Geçer Zaman Ki 17,05
denilmesi belki uzun özeti engeller.

Bence her dizi için bir reyting hesaplanması yapılmalı. Örneğin,
1-Öyle Bir Geçer Zaman Ki 21,56
2-Öyle Bir Geçer Zaman Ki-Özet 12,45
21,56+12,45=34,01 34,01/2=17,05
Böyle iki tane ayrı programmış gibi gösterileceğine;
1-Öyle Bir Geçer Zaman Ki 17,05
denilmesi belki uzun özeti engeller.

Bu uygulama iyi olabilir ama hesaplamanda hata var, özet ile yeni bölümün süreleri eşit kabul ederek hesaplamışsın, gerçek sonuç daha yüksek çıkar yeni bölüm daha uzun olduğu için...