Dizi Tekrarlarının Yayınlanmasına Ünlü Oyunculardan Tepki!

Emre Ozansoy

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
56,992
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
tekrar-jBTp_cover.jpg.webp

Sumru Yavrucuk, Haluk Bilginer, Zerrin Tekindor gibi isimler yayınlanan dizi tekrarlarına tepki gösterdi!

Koronavirüs salgını nedeniyle yayınlanan dizilerin çekimlerine ara verilince, başta TRT 1 olmak üzere kanallar arşivinde bulunan eski dizileri yayınlamaya başlamıştı.

Tekrarları yayınlanan dizilerde oynayan oyuncular ise yayınlanan tekrarlardan hiç bir telif hakkı kazanamadığı için ‘Sinema ve Dizi Oyuncuları Meslek Birliği’nin sitesinden ‘Telif hakkımızdır’ başlığı altında telif haklarının ödenmesi için çağrıda bulundu.

Sumru Yavrucuk: "Şimdi çalışıyorum ama durmak zorunda bırakılırsam? İşlerimiz güvencedir."

Damla Sönmez: "Diziler kalabalık ekiplerin ortak çalışmasının ürünü. Seyirciyle buluşmaya devam ettikçe ortak çalışmaya iştirak eden her emekçi hakkını almalıdır."

Erkan Can: "Telif tüm icracı sanatçıların emekleri karşılığındaki temel haklarıdır."

Zerrin Tekindor: "Telif hakkı kavramı üreten sanatçıya ait bir haktır. Bu hakkı almak için yeterince beklemedik mi?"

Haluk Bilginer: "Yurt dışında 35 yıl önce oynadığım dizilerden hala telif alıyorum. Kendi ülkemde oynadığım dizilerden neden alamıyorum."

İpek Tuzcuoğlu: "Emeğin karşılığı telif, telifin karşılığı adalet, adaletin gücü vicdandır."

Hazem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
7,625
Puanı
1,060
Dizi tekrarları yayınlamak yıllardır her kanalın yaptığı birşey. Daha önce hiçkimse tek laf etmiyordu bu durumla ilgili neden şimdi rahatsız olmaya başladılar?

• Beğendim
Reactions: EmreCan

takas

Favori Üye
Reaksiyon puanı
51,208
Puanı
1,059
Bi daha mı oynuyorlar tekrarlarda da para istiyolar saçmalığa bak telifmiş

batuhankaralar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,619
Puanı
1,061
Valla oyuncuların teliflerini yapımcılar çatır çatır ödüyor. Oyuncuların yapımcıyla sözleşmesinde her yayında telif ödeme maddesi yoksa kanalın istediği kadar yayınlama hakkı var. Uyanık olup bunu düşünmeyen oyuncular tepki gösterebilir :)

batuhankaralar

Favori Üye
Reaksiyon puanı
16,619
Puanı
1,061
Dipnot olarak Haluk Bilginer'in söylediklerine de katılıyorum. Amerika'da öyle güzel işleyen bir telif sistemi var ki aynısı bizde olsa pek çok Yeşilçam emekçisi fakirlik içinde ölmezdi. Bu sisteme geçmek için çok geç kaldık.

• Beğendim
Reactions: Emre Ozansoy

Felon

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,120
Puanı
560
telif konusu aslında haklı kendi açılarından yayınlayan kanalda ben sana daha önce hakkını verdim düşünceside hoş değil mal mı bu istediği zaman tekrar sürsün piyasaya