Dizi Starlarının Reytingi Var Mı?

*Dream*

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
5,517
Puanı
710

Milliyet Gazetesi köşe yazarı Ali Eyüboğlu bugünkü yazısında dizi starlarının yer aldıkları projeye katkılarının olup olmadığını yazdı.Eyüboğlu eski reyting ölçüm sisteminde star oyuncuların izlenme oranlarında büyük bir payı olduğunu ancak şuan ki sistemde en önemli konunun senaryo olduğunu ve izleyicilerin dizileri senaryolara göre izlediğini yazdı.İşte Ali Eyüboğlu'nun yazısından bazı noktalar
Dizilerde artık başrol oyuncularından çok “senaryo” önem kazandı…
Şayet ortada seyirciyi saracak bir senaryo yoksa en popüler isimleri de bir araya getirseniz nafile…
Yapımcısının 2 milyon TL peşin, ayda da 240 bin TL ödediği söylenen Kıvanç Tatlıtuğ’un “Kurt Seyit ve Şura”sının durumu ortada…
Kenan İmirzalıoğlu”nun başrolünü oynadığı ‘Karadayı’nın reytingine ne diyeceksin peki?” diyenler olabilir…
Onlara “Karadayı”nın ilk dört hafta reytinglerine bakmalarını öneririm. Yapımcı Kerem Çatay, bir konferansta kendi söyledi, izleyicilerden gelen eleştiri ve öneriler doğrultusunda senaryoda değişikliğe gidip reytingleri yükselttiğini…
Ay Yapım, aynı operasyonu “Kurt Seyit ve Şura”da da yapmasa işi zor…
Beren Saat’in “İntikam”ı uzun soluklu olabildi mi?
Aynı şey Özgü Namal’ın başrolünde oynadığı “Merhamet” için de geçerli…
İşim gereği her dizinin ilk bölümünü mutlaka izlerim.
Yeni sezon dizilerinden ikisinin sadece ilk bölümünü değil, devamını da izledim.
Bu dizilerden biri “Kardeş Payı”, diğeri “Kara Para Aşk”… Tuba Büyüküstün’le Engin Akyürek’in oynadığı “Kara Para Aşk”ta gördüğüm hataları yazmış biriyim, ama buna rağmen dizinin senaryosunun beni çektiğinin altını çizmeliyim. Diziyi takip eden seyirci sayısının eski reyting sistemine göre “düşük”, yeni sisteme göre “iyi” sayılabilecek olmasının sebebi, Tuba Büyüküstün’ün güzelliği veya Engin Akyürek’in yakışıklılığı değil, senaryonun gücü…
TV’de her işin ilk bölüm reytinginin faturası tanıtıma, sonraki haftalarda ise başarı yapımın kendisine fatura edilir.
“Kara Para Aşk”ın her bölümünün ilkinden bir tık daha iyi reyting alması da hikayenin seyirciyi sardığının işareti…

http://www.alieyuboglu.com.tr/

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,845
Puanı
1,061
starların tabi ki de reytingi var:) dizilerin ilk bölümlerine bakarak rahatça görebiliyoruz :)

kss 6.84 (b) ile başladı kıvanç sayesinde dizi beğenilmeyince düştü :)
intikam gibi bir iş 9.23 ile başladı ilk sezon ortalama 7.50 ortalama ile gitti:) ezelin 2.sezon çöküşünden sonra intikam temalı karmaşık bir işle o reytingleri alabilecek çok az isim var:)
tam tersi şekilde karadayı 5.77 ile başladı sevildikçe açıldı:)

starların tabi ki reytingi var ancak onların hatırları için diziler en fazla 5-6 bölüm izlenir :)
şu an türkiyede beren saat hangi işe başlarsa başlasın ilk bölümü 8+ alır
halit ergenç,kıvanç tatlıtuğ 6+ reyting alır
kenan imirzalıoğlu,özgü namal 5+ alır :) ancak bu reytingler ilk bölümlerin reytingleri kesinlikle 5.-6. bölümde dizilerin reytingi ortaya çıkar:)

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,030
Puanı
1,060
Dizide en önemli olan senaryo. :) Güçlü oyuncuların olmasıyla diziler sadece ilk bölümlerinde fazla ilgi görür ama senaryo iyi değilse bu reytingler düşüşe geçer. :)

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
nekadar boşş bir yazı olmuş böyle bizim halkımız senaryoya değil belirlediği oyunculara göre dizi takip ediyorlar oyüzden 1 ayda bir sürü dizi yayından kalkıyor 5 bölümü göremiyorlar
kenan imirzalıoğlu bunda büyük örnektir adam 15 yıldır yaklasık bütün dizileri tuttu deli yürekten başlayıp alacakaranlık acı hayat ezel karadayı kenan beyin olduğu her dizi tutuyor kıvancın dizisi tutmadı diye kenananada çamr atmaya çalısmıs kenanın içinde bulunduğu her yapım tutmuştur
:-):-)

takas

Favori Üye
Reaksiyon puanı
51,208
Puanı
1,059
katılıyorum ama istisnalar dışında bence kenan imirzalıoğlunun kesinlikle reytinge vardır
kıvancında yoktur reytingi

hee birde şuan kara para aşkın atv de tekrarı var izliyorum çok güzel dizi gerçekten tuvana türkay inanılmaz güzel bi kız ya

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,767
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Oyuncuların reytingi vardır ama bu tek başına yeterli değildir işin özeti bu.

Kurt Seyit ve Şura'da Kıvanç ve Farah yerine atıyorum Kenan Ece ile Gizem Karaca olsaydı şu an aldığının yarısını bile alamazdı herhalde.

Aynı şekilde İntikam'da Beren Saat yerine atıyorum Naz Elmas olsaydı 10 bölüm bile sürmezdi. :)

Karadayı niye hala başarılı? Hem starları var hem de senaryo olarak iyi söylenenlere göre. :)

Yani starlar varsa 2-0 önde başlarsın fakat skorun 2-2'ye gelmesi çok da zor değil iyi bir senaryo yoksa. :)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
War tabi ki böyle bir şey ama bunun en doğru kullanım şekli diğer faktörlerinde en doğrum bir biçimde kullanılması.:)

xBUGRAx

Emekli
Reaksiyon puanı
19,807
Puanı
1,060
Var ama bir yere kadar götürebilir diziyi senaryo yan roller yönetmen hepsinin iyi olması gerek..

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Senaryo tabi önemli ama Tuba ve Kenan olmasa Karadayı ve Kara Para Aşk'ı izlermiydim bilmiyorum.:)

Edit: İnş Kenan ve Tuba'yı bir dizi veya filimde görürüz.:)

BXHXXNTCcAAG9cy.jpg

Son düzenleme:

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Küçük Ağa nasıl reyting alıyor??? veya Dikmen??? Bunlari da yazının içine katsaymiş Ali Eyüpoğlu ve star'ların etkisi oldugunu düşünenler:X

ihearyourvoice

Favori Üye
Reaksiyon puanı
203
Puanı
144
Başrole kimi koyarsan koy aynı ratingi alacak yani öyle mi oyuncunun bi önemi yok.

eros

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,439
Puanı
559
Tabiki de var
Ünlü oyuncular olunca dizi daha çok dikkat çekiliyor:)

Fks14

Emekli
Reaksiyon puanı
2,346
Puanı
809
Bir dizinin tutması için en büyük etken senaryo nokta

Lordly

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
1,186
Puanı
284
Hiçbir oyuncunun dizisinin tutacağı garanti değildir, bu apaçık ortada. :)

Onlara “Karadayı”nın ilk dört hafta reytinglerine bakmalarını öneririm. Yapımcı Kerem Çatay, bir konferansta kendi söyledi, izleyicilerden gelen eleştiri ve öneriler doğrultusunda senaryoda değişikliğe gidip reytingleri yükselttiğini…

Karadayı ilk haftalarda 4-5 alıyordu, senaryoyla düzeltilmiş. Kpa daha şimdiden 6-7 alıyor. Ama ben Kpa'da senaryonun bozuk olduğunu düşünmüyorum. Tabi düzeltilecek bişey varsa düzeltilsin 10'lara ulaşalım. :Z

Kurt Seyit'te sorun senaryo değil senarist. :F O kadın senarist değil. :A