Dijital Platformlar İçin Dikkat Çeken Araştırma!

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
WhatsApp-Image-2021-02-12-at-17.46.51.jpeg

Marketing Türkiye için XSights Araştırma tarafından gerçekleştirilen dijital yayın platformları araştırmasında elde edilen sonuçlar kamuoyuyla paylaşıldı.

Netflix, BluTV, Tivibu, Turkcell TV, Vodafone TV, PuhuTV, Amazon Prime, beIN Connect ve yarışa geçtiğimiz ay itibariyle dahil olan Exxen ile Gain'in yer aldığı dijital platform yarışı her geçen gün kızışmaya devam ederken 500 katılımcıyla yapılan araştırmada dikkat çekici sonuçlara ulaşıldı.

Araştırmanın tamamına şuradan ulaşabilirsiniz.

Platformların üyelik durumu

Netflix %79 ile açık ara zirveye yerleşirken BluTV ise %21 ile 2. sırada yer aldı. Yeni platformlardan Exxen %11, Gain ise %5'lik bir orana sahip.
tbl2.jpg

Platformlar neden tercih ediliyor?
Dijital platformların öncelikli tercih nedenleri arasında %73 ile "iyi içerikler" ve "esnek saatler" öne çıkıyor.

KURTLAR-SOFRASINDA-DIZI-KEYFI-01.jpg

Yeni bir platforma üye olmak için kriterler
Katılımcıların yeni üyelik açmak için aradığı kriterlerden başlıcası ise %84 ile uygun fiyatlı olması. İçeriklerin beğeni oranı, yüksek görüntü kalitesi ve televizyonun aksine daha az reklam vermeleri de önemli faktörlerden.

KURTLAR-SOFRASINDA-DIZI-KEYFI-04.jpg

Hangi platformlarda üyelik yenileme daha fazla?
Katılımcıların %97'si dijital platform üyeliklerini yenilediğini belirtirken Netflix bu başlıkta da %72 ile öne çıktı. İlk aylarını geride bırakan platformlardan Exxen %8, Gain ise %2'lik bir orana ulaştı.

tbl3d4.jpg

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,021
Puanı
1,060
Katılımcı sayısı çok az ama sıralamalar genel olarak bu şekildedir diye düşünüyorum.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu çok daha gerçekçi bir liste olmuş justwatch listelerine göre. :)

BluTV'nin bu yıl yaptığı atakla pazar payını arttıracağını düşünüyorum.

Turkcell TV+ tamamen Turkcell'lilere verilen bedavalar, yapılan indirimler sayesinde listede.

Vodafone TV de benzer şekilde.

Tivibu 50+ ve A/B dışı kitleye hitap ediyor daha çok.

Bein Connect'in Amazon Prime'ın gerisinde olması ilginç geldi. Bence Amazon Prime'dan daha çok üyesi vardır.

Amazon Prime Video'nun pazar payı çok iyi gözüküyor. Bir de azıcık özen gösterseler Türkiye'ye daha da yükselebilirler demek ki...

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Çoğu kişi eleştiriyor ama

Exxen %11 Pay edinmiş... Katılımcı sayısı çok düşük neticede bir veri.

Exxen dizi seviyelerini Hükümsüz ve üstüne alabilirse pastadaki değeri artar.

Açıkçası; Netflix-Amazon-Exxen üyeliklerim var.

Bein ve Turkcell (Digitürk ve GSM şirketimden) sahibim.

Kendi adıma %80 Netflix %19 Exxen %1 Diğerleri demem lazım.

• Beğendim
Reactions: Gizmen

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060

Turkcell TV+ tamamen Turkcell'lilere verilen bedavalar, yapılan indirimler sayesinde listede.

Bein Connect'in Amazon Prime'ın gerisinde olması ilginç geldi. Bence Amazon Prime'dan daha çok üyesi vardır.

Amazon Prime Video'nun pazar payı çok iyi gözüküyor. Bir de azıcık özen gösterseler Türkiye'ye daha da yükselebilirler demek ki...
Burada Amazon Prime'dan kasıt yalnızca Amazon Prime Video mu, yoksa doğrudan Amazon Prime kullanan insanların sayısı mı? Sonuçta kargoyu bedavaya getirmek veya Twitch kanallarına abone olmak için satın alan bir kesim de vardır. Bu durumda ikinci seçenekteki kitle de yüzdelik dilime dahil ediliyorsa, %14 çok da gerçekçi bir veri olmuyor...

DR

Favori Üye
Reaksiyon puanı
10,016
Puanı
1,061
Zamanında Fi, Şahsiyet, Jet Sosyete gibi dizileri yayınlayan puhu tv'nin exxen ile aynı dereceyi alması üzücü. :(

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Burada Amazon Prime'dan kasıt yalnızca Amazon Prime Video mu, yoksa doğrudan Amazon Prime kullanan insanların sayısı mı? Sonuçta kargoyu bedavaya getirmek veya Twitch kanallarına abone olmak için satın alan bir kesim de vardır. Bu durumda ikinci seçenekteki kitle de yüzdelik dilime dahil ediliyorsa, %14 çok da gerçekçi bir veri olmuyor...
Hepsi bir aradadır. Sonuçta Amazon Prime alan herkes Amazon Prime Video da almış oluyor. Niye ki %14'ü az mı buldun? :A

Gizmen

Favori Üye
Reaksiyon puanı
2,857
Puanı
360
Liste inandırıcı. Gerçi katılımcı sayısı çok az ama genele bakıldığında yine buna benzer bir tablo çıkabilirdi ortaya. Exxen'in şimdiden 11 i görmesine sevindim ancak gain 5 yüzdelikte kalması üzdü beni gerçi tabii gerçek veri değil. Anket sadece ama yinede gain medya daha üstlerde olmayı hak ediyordu bence. İçerik bakımından çeşitli olmaya çalışıyor.

• Beğendim
Reactions: The_Erinch

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060

Patron, bu kadar mı sevmiyorsun Exxen i. Bir kelime bile etmemişin. :bilmem:
3 ay olmadan anket verisine göre %11 pay elde etmiş.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Patron, bu kadar mı sevmiyorsun Exxen i. Bir kelime bile etmemişin. :bilmem:
3 ay olmadan anket verisine göre %11 pay elde etmiş.
Exxen ile ilgili başka bir konuda yazmıştım bu mesajımdan önce o nedenle tekrara girmedim. Oldukça başarılı gözüküyor oranı ama ne kadar koruyabileceği, ne kadarının bedava üyelik etkisi olduğu da önemli. Dizileri, yapımları sosyal medyada hiç ilgi görmüyor gözüküyor.

Uzun vadede %11 üyelik başarısını sabitlerse başarılı kabul edilebilir tabii ki. Fakat maliyet olayını çok bilemiyoruz. Muhtemelen Netflix ve BluTV'den sonra içeriğe en çok para yatıran platform şu an Exxen.

• Beğendim

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,590
Puanı
1,060
Konu sayesinde Turkcell TV'den yeni haberdar oldum. :A

Fiyattan ziya kişisel olarak düşünürsem Fransızca/İspanyolca altyazı seçeneği benim için en önemlisi. Güzel bir içerik izlemenin yanında altyazı seçeneği sayesinde yabancı dilimi de geliştirebiliyorum. Bu yüzden blutv'ye üye olmadım mesela. :)

• Beğendim

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Hayır aksine yüksek buldum. :A Bein Connect'in önünde olması şaşırtıcı mesela ama dediğim gibi hepsi içerisindeyse olabilir tabii. :A
Halkımız Amazon kullanıyormuş demek ki gerçekten. :A Forumda da aslında üye sayısı çok az değil. :A

Tabii bu araştırma sanırım genç ve dijital yayıncılık kullanan kitle arasında yapılmış. Ülkenin %14'ü gibi düşünmemek lazım. Araştırmada tüm katılımcıların en az 1 platforma üye oldukları belirtilmiş.

• Beğendim
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Halkımız Amazon kullanıyormuş demek ki gerçekten. :A Forumda da aslında üye sayısı çok az değil. :A

Tabii bu araştırma sanırım genç ve dijital yayıncılık kullanan kitle arasında yapılmış. Ülkenin %14'ü gibi düşünmemek lazım. Araştırmada tüm katılımcıların en az 1 platforma üye oldukları belirtilmiş.
Jeff Bezos ülkemizin hücrelerine çoktan nüfuz etmiş. :A

Orasının öyle olduğu kesin zaten ama ülkenin genelini düşünürsek daha bile yüksek olabilir bence bu oran, sonuçta dediğim gibi Amazon'un asıl hizmet verdiği alan e-ticaret ve Prime üyelik sayesinde birçok indirimden yararlanılabiliyor, kargo bedavaya geliyor ve inanılmaz hızlı. Prime Video tarafıyla hiç ilgilenmeyip, sadece bu amaçlı kullanan bir kitle de vardır. Sağlıklı ve gerçekçi bir sonuç için Prime abonesi olanların, Prime Video kullanılıp kullanmadığının netleştirilmesi gerekiyor...

Beni asıl şaşırtan ise Gain oldu. Bedava olmasına ve buradaki kitleyi doğrudan hedefliyor olmasına rağmen oranı çok düşük bence. Bana çok uzun vadeli ve başarılı olabilecekmiş gibi gelmiyor, sonuçta bir noktada ücretli hale gelecek ve ondan sonra işi çok daha zor olacak...

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Jeff Bezos ülkemizin hücrelerine çoktan nüfuz etmiş. :A

Orasının öyle olduğu kesin zaten ama ülkenin genelini düşünürsek daha bile yüksek olabilir bence bu oran, sonuçta dediğim gibi Amazon'un asıl hizmet verdiği alan e-ticaret ve Prime üyelik sayesinde birçok indirimden yararlanılabiliyor, kargo bedavaya geliyor ve inanılmaz hızlı. Prime Video tarafıyla hiç ilgilenmeyip, sadece bu amaçlı kullanan bir kitle de vardır. Sağlıklı ve gerçekçi bir sonuç için Prime abonesi olanların, Prime Video kullanılıp kullanmadığının netleştirilmesi gerekiyor...

Beni asıl şaşırtan ise Gain oldu. Bedava olmasına ve buradaki kitleyi doğrudan hedefliyor olmasına rağmen oranı çok düşük bence. Bana çok uzun vadeli ve başarılı olabilecekmiş gibi gelmiyor, sonuçta bir noktada ücretli hale gelecek ve ondan sonra işi çok daha zor olacak...
Yani onun çok da bir önemi yok bence. Bir de zaten Amazon e-ticarette de öyle bir trendyol, hepsiburada gibi aşırı popüler durumda değil. Çevremde pek kullanana rastlamadım. (Gerçi artık çevrem de yok pandemi nedeniyle, bütün gün evde oturuyoruz. :A)

Bir de o prime üyeliği alan kitle illa ki video hizmeti olduğunu da biliyordur ve arada bir de olsa açıp bakmıştır. Daha da önemlisi alırken etkili olmuştur.

Gain'in oranının düşük olması üzücü gerçekten. Oysa çok kaliteli içerik üretiyorlar. Fakat ürettikleri içeriğin maliyeti muhtemelen çok yüksek değil. Uzun süre daha bedava ilerleyerek devam edebilirler bence. Tabii zamanla sıçrama yapamazlarsa kalıcı olmaları çok mümkün değil gibi. :(

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Yani onun çok da bir önemi yok bence. Bir de zaten Amazon e-ticarette de öyle bir trendyol, hepsiburada gibi aşırı popüler durumda değil. Çevremde pek kullanana rastlamadım. (Gerçi artık çevrem de yok pandemi nedeniyle, bütün gün evde oturuyoruz. :A)

Bir de o prime üyeliği alan kitle illa ki video hizmeti olduğunu da biliyordur ve arada bir de olsa açıp bakmıştır. Daha da önemlisi alırken etkili olmuştur.

Gain'in oranının düşük olması üzücü gerçekten. Oysa çok kaliteli içerik üretiyorlar. Fakat ürettikleri içeriğin maliyeti muhtemelen çok yüksek değil. Uzun süre daha bedava ilerleyerek devam edebilirler bence. Tabii zamanla sıçrama yapamazlarsa kalıcı olmaları çok mümkün değil gibi. :(
Yani orası öyle tabii. :A En azından bir bakıp çıkmış olma ihtimalleri yüksek dediğin gibi Prime Video'ya. :A Popüler olmadığı konusuna çok katılmıyorum ya, Prime'a özel fırsatlardan faydalanan baya bir insana denk geldim şahsen ama Türkiye özelinde bir Trendyol kadar da popüler değil elbette. :A

İçerikleri gerçekten kaliteli ama önemli eksikleri de var maalesef. Her ne kadar televizyon için yayınladıkları reklama hayran kalsam da yetersiz bir pr çalışması yaptılar bence en başta, yalnızca mobilde kullanılabilir olması önemli bir dezavantaj, son olarak kimse tam olarak Gain'in nasıl bir yayın politikası olduğunu, ne zaman ücretli olacağını vb. bilmiyor... Bu kadar belirsizlik varken işleri zor maalesef...

• Beğendim
Reactions: bazinga