Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Jgv7gs2P.jpg

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre dünya genelinde 264 milyondan fazla insan depresyondan mustarip. Tıpkı birçok hastalığın ilk zamanlarında olduğu gibi, birey tarafından kendisinin aslında depresyonda olduğu bile fark edilmeyebilir. Dahası birçok insan depresyonda olduğunu kabul etmek dahi istemez.

Fakat süreç ilerledikçe kendisi ve çevresi adına bu durum inkar edilemez bir noktaya gelebilir ve bu gibi durumlarda insanlar depresyondaki kişilere teselli etmek adına ılımlı sözlerle yaklaşırlar.

Bununla birlikte, çoğu zaman iyi niyetli olsak da, sözlerimiz depresif bir kişiye sandığımızdan daha fazla zarar verebilir.
İnsanların depresyonlu bir kişiye onları teselli etmek için sıklıkla söyledikleri bazı yaygın ifadeler vardır, ancak bunlar aslında zararlıdır.

İşte bu sözlerden bazıları:

• "Dışarı daha çok çıkmalısın."

960x0.jpg

• Güneş ışığı almanın serotonin seviyelerini arttırdığı ve yürümenin veya egzersiz yapmanın genel olarak kişinin daha iyi hissetmesine yardımcı olduğu doğru olsa bile; depresyonun da ciddi bir sağlık durumu olduğunu unutmamak önemlidir.

• Depresyonda olan bir kişi, dışarı çıkarak bundan kurtulamaz. Onlar için yataktan kalkmak gibi basit bir görev bile oldukça yorucudur ve sinir bozucudur.

• "Neşelen!"

cheerful-smiling-man-cartoon.jpg

• Her ne kadar iyi niyetle söyleseniz bile, depresif bir kişiden 'neşelenmesini' istemek onları daha da üzebilir.

• Dertlerini ''salla gitsin'' diyerek çabucak unutmalarını isteyerek onların acılarını inkar etmiş olursunuz. Eğer gerçekten neşelenebilecek olsalardı, neşelenirlerdi. Sonuçta kimse üzülmekten keyif almaz.

• "Hepsi kafanda / kafanın içinde."

g4e6w0t7OsWv82-wkx9iLKBYFGpKeTQ03CtOhIVjpnkCup4Y1uLWisDzvOrmKE-d8ElwTbaPieLKID-wYGtT5NRcdxQ-6oheHNt96-3X3zIkY1o8rNx0agA4TSgl-VyKhA6gqqQ5yOkvksAh4WGPiNQck135dQ

• Depresyon oldukça ciddi bir sorundur ve hayır, bu rahatsızlık sadece kafanın içinde olup biten hayali bir şey değildir.

• Semptomları iştahsızlıktan uykusuzluğa; sürekli yorgun hissetmekten, değersiz ve kötü hissetmeye kadar değişkenlik gösterebilir .

• ''Hepsi kafanın içinde" diyerek depresyondan mustarip olan kişiye inanmadığınızı ima etmiş olursunuz ve bu depresyon adına daha da zararlı etkiye neden olur.

• "Aşırı tepki veriyorsun / Abartıyorsun"

aid9022210-v4-1200px-Become-a-Stronger-Person-Through-Caregiving-Step-13.jpg

• Eğer depresyondaki bir kişi fiziksel acılarından, şiddetli karın veya sırt ağrılarından, baş ağrılarından ve görme bozukluklarından bahsediyorsa; bunlar uydurma ya da aşırı tepki olmayabilir.

• Bunların hepsi, günlük yaşama devam etmeyi gerçekten zorlaştırabilen fiziksel depresyon belirtileridir.

• "Başkalarının hayata daha kötü / Daha zor yaşamlar var."

D2scHivWsAEtJsE.jpg

• Her insanın farklı 'katlanabilme' seviyeleri vardır. Acılarınızı başkalarıyla kıyaslamak, ne pahasına olursa olsun kaçınılması gereken bir şeydir.

• Kimilerinin yaşamlarının daha zor gözükmesi, başkalarının kendi sorunları hakkında üzülme hakkına sahip olmadıkları anlamına gelmez.

• "Depresif görünmüyorsun / Mutlu görünüyorsun" (Gülümseyen Depresyon)

Smiling-Depression-Secretly-Affects-More-People.jpg

• Depresyondan mustarip bir kişi illa depresif gözükmek zorunda değildir ve "Gülümseyen Depresyon*" durumu psikiyatri biliminde kabul gören, gerçek bir rahatsızlıktır.

• Gülümseyen Depresyondan mustarip olan insanlar; içlerindeki acıyı ve fırtınayı asla belli etmezler ve toplum içinde adeta gülümseyen bir maske takarak acılarını neşelerinde yaşarlar.

• Bu yüzden bir insanın neşeli ya da güler yüzlü gözükmesi; dünyanın en mutlu insanlarından olduğu anlamına gelmeyebilir.

• Fikirlerinizi başkaları üzerinde zorlamak veya yargılamak yerine, onları anlamaya çalışmanız, onlara yer açmanız ve onlara nezaketle yaklaşmanız bu sebeplerden dolayı daha çok daha sağlıklıdır.

kaynakça:

mentalfloss
brightside

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Ayrıca bu tür söylemler dangalaklık belirtisidir.

Şu kusursuz, üzerine çok düşünülmüş "tavsiyeleri" veren kişiler evinden bir kez olsun dışarıya çıkmayan kişilerdir muhtemelen. Bu kadar salak olunamaz.

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,143
Puanı
1,060
Dışarı daha çok çıkmalısın konusunda katılmıyorum. bu durumları yaşayan bizzat doktorun söylediği biri olarak söylüyorum... aksine dışarı çıkmak gezmek depresyonda olan insana daha iyi geliyor .sadece ben değil annem ve abimde yaşadıkları için mesela anneme doktor gezmek istersen gezeceksin boş durmucaksın kendini dinlemiceksin demişti.aynı şekilde abimede aynı şeyler söylendi o yüzden ona katılmadığımı söylemek istedim..

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Eline sağlık @Tolstoyevski
Bu konu bana okulda öğrendiğimiz ve beni şaşırtan bir durumu hatırlattı.
Resim çizen çocuklar, size çizimlerini gösterdiğinde 'ne kadar güzel olmuş' 'çok güzel çizmişsin' denilmemeliymiş. Bu çocuğun ilgisinin azalıp çizmeyi bırakmasına vesile oluyormuş.

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Dışarı daha çok çıkmalısın konusunda katılmıyorum. bu durumları yaşayan bizzat doktorun söylediği biri olarak söylüyorum... aksine dışarı çıkmak gezmek depresyonda olan insana daha iyi geliyor .sadece ben değil annem ve abimde yaşadıkları için mesela anneme doktor gezmek istersen gezeceksin boş durmucaksın kendini dinlemiceksin demişti.aynı şekilde abimede aynı şeyler söylendi o yüzden ona katılmadığımı söylemek istedim..

Dışarı çıkmak bünyeye iyi gelebilir, temiz hava soluklanmak vb. Ama burada bahsedilen ''sürekli evdesin, daha çok dışarı çık'' gibi tavsiyeler ve yoğun depresyonda kişiler için bu tür tavsiyelerin faydalı olmadığını dile getiriyor biraz da ilgili içerik. Yani depresif halden dışarı çıkarak kurtulmak pek olası değil, hatta bazen daha ters bile tepebilir duruma göre...

• Beğendim
Reactions: Angelica

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,143
Puanı
1,060
Dışarı çıkmak bünyeye iyi gelebilir, temiz hava soluklanmak vb. Ama burada bahsedilen ''sürekli evdesin, daha çok dışarı çık'' gibi tavsiyeler ve yoğun depresyonda kişiler için bu tür tavsiyelerin faydalı olmadığını dile getiriyor biraz da ilgili içerik. Yani depresif halden dışarı çıkarak kurtulmak pek olası değil, hatta bazen daha ters bile tepebilir duruma göre...

Valla ters teptiğini ben hiç görmedim ama tabii ki dışarı çıkarak kurtulmuyor destek ve ilaç önemli burda

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Eline sağlık @Tolstoyevski
Bu konu bana okulda öğrendiğimiz ve beni şaşırtan bir durumu hatırlattı.
Resim çizen çocuklar, size çizimlerini gösterdiğinde 'ne kadar güzel olmuş' 'çok güzel çizmişsin' denilmemeliymiş. Bu çocuğun ilgisinin azalıp çizmeyi bırakmasına vesile oluyormuş.

Haklısın ''ben oldum'' psikolojisi gerçekten çok tehlikeli bir durum, futbolda da mesela Emre Mor 17 yaşındayken ''bu çocuk yıldız olacak, harika yetenekli vb'' yorumları gelince kendisi ''ben oldum, ustalaştım'' gibi bir moda girip kariyerini mahvetti malum. Bu çocuk yaşta başa gelince hele daha da kötü. Pedagoji okumuştun sonuçta, orada öğrettiler değil mi? Pedagog birisi olduğun için arada sana da psikolojik danışmanlık için başvurabiliriz bedavaya gelir fena mı :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Valla ters teptiğini ben hiç görmedim ama tabii ki dışarı çıkarak kurtulmuyor destek ve ilaç önemli burda
Bazen ters tepebilir, mesela dışarıdaki lüks yaşamları görür ya da mutlu gözüken insanları görür, sosyal ortamları vb. haliyle daha da bunalıma girebilir biraz da o tarz bir durum var.

Ama temiz hava daima ferahlatır, o üzerine çöken ağırlığı hafifletir insanın. Hele hava temizse, bunaltmıyorsa o konuda katılıyorum... Ama dışarı çıkmanın olumlu yanı daima değil. :A

• Güldürdün
Reactions: Angelica

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Haklısın ''ben oldum'' psikolojisi gerçekten çok tehlikeli bir durum, futbolda da mesela Emre Mor 17 yaşındayken ''bu çocuk yıldız olacak, harika yetenekli vb'' yorumları gelince kendisi ''ben oldum, ustalaştım'' gibi bir moda girip kariyerini mahvetti malum. Bu çocuk yaşta başa gelince hele daha da kötü. Pedagoji okumuştun sonuçta, orada öğrettiler değil mi? Pedagog birisi olduğun için arada sana da psikolojik danışmanlık için başvurabiliriz bedavaya gelir fena mı :A
Olayı güzel özetlemişsin :A
Bize öğrettiklerinde böyle örnek ile verilseydi daha erken öğrenirdik sebebini.
Evet özel olarak öyle bir bölüm okuduk ama başka bölümde öğretmişlerdi .
Ben zaten belleşe yapıyorum o dediğini :A :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Olayı güzel özetlemişsin :A
Bize öğrettiklerinde böyle örnek ile verilseydi daha erken öğrenirdik sebebini.
Evet özel olarak öyle bir bölüm okuduk ama başka bölümde öğretmişlerdi .
Ben zaten belleşe yapıyorum o dediğini :A :A
Futbolun ne faydasını görüyorsunuz diyordunuz bak işte en olmadık yerden en olmadık örnekler çıkabiliyor demek ki :A

Beleşe mi :eek: Geçen hafta maaşım neden eksik yattı peki, ben de bu danışmanlık faaliyetlerinden sanıyordum :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,926
Puanı
1,060
Futbolun ne faydasını görüyorsunuz diyordunuz bak işte en olmadık yerden en olmadık örnekler çıkabiliyor demek ki :A

Beleşe mi :eek: Geçen hafta maaşım neden eksik yattı peki, ben de bu danışmanlık faaliyetlerinden sanıyordum :A
Görevini aksattığın için :A
Sen git futbol konusu ile ilgilen. Yarışmamız :A

• Güldürdün

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,143
Puanı
1,060
Bazen ters tepebilir, mesela dışarıdaki lüks yaşamları görür ya da mutlu gözüken insanları görür, sosyal ortamları vb. haliyle daha da bunalıma girebilir biraz da o tarz bir durum var.

Ama temiz hava daima ferahlatır, o üzerine çöken ağırlığı hafifletir insanın. Hele hava temizse, bunaltmıyorsa o konuda katılıyorum... Ama dışarı çıkmanın olumlu yanı daima değil. :A

Olabilir ya sanırım insanına göre değişebilir bu dimi :D
:A hava konusunda katılıyorum hava kapalı olunca bana afakanlar basar of puf gezerim evde