FK12 Dead Man / Ölü Adam (1995) - Film Yorumları

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Film bana pek hitap etmedi açıkçası. Filme başlamadan önce konusunu okumuştum. Bence ilgi çekici bir konusu olmasına rağmen filmin devamında bu hikaye kendini merak ettirmedi, en azından bende durum böyle. Hikayenin işleyişinde belli sıkıntılar vardı, çok durgundu. Yer yer hoşuma giden kısımlar olsa da bence genel olarak sıkıcıydı. Yönetmenin bakış açısı, sanatsal olarak vermek istediği bir şeyler vardır muhakkak ama bana pek geçmedi.

Filme dair beğendiğim şeyler: müzikler, karakterler ve oyunculuklar.

Özellikle çok konuşan ödül avcısı karakterini çok beğendim. Trajikomik ölümü kahkaha attırdı. :D

5.5/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Film bana pek hitap etmedi açıkçası. Filme başlamadan önce konusunu okumuştum. Bence ilgi çekici bir konusu olmasına rağmen filmin devamında bu hikaye kendini merak ettirmedi, en azından bende durum böyle. Hikayenin işleyişinde belli sıkıntılar vardı, çok durgundu. Yer yer hoşuma giden kısımlar olsa da bence genel olarak sıkıcıydı. Yönetmenin bakış açısı, sanatsal olarak vermek istediği bir şeyler vardır muhakkak ama bana pek geçmedi.

Filme dair beğendiğim şeyler: müzikler, karakterler ve oyunculuklar.

Özellikle çok konuşan ödül avcısı karakterini çok beğendim. Trajikomik ölümü kahkaha attırdı. :D

5.5/10
Ve efsane geri geldi etkinliğe. Hoş geldin. :D

• Beğendim
Reactions: gundix123

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,896
Puanı
1,060
Fena olmayan bir filmdi. Filme odaklanmak biraz zaman aldı. Siyah beyaz oluşu keyif almamı engelledi ve bazı kısımlar fazla sıkıcı ve durgundu. Dances with Wolves filmini istemsizce aklıma getirdi. O filmin çok çok altındaydı tabiki.
William ve Nobody arasındaki sahneleri beğendim. Filmde bol bol ölüm vardı. Ölen bir adamın kafasına basılıp kan fışkırdığı sahne iğrençti.
Filmdeki müzikleri sevdim ve tatmin edici bir son ile bitti.

6/10

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,092
Puanı
1,060
Filmi bugün izledim ilginç bir film başta sıkılcam galiba dedim ama sonra güzel sardı ve güzeldi John Deep harikaydı tabii Nobody karakterini çok sevdim film aslında naif olan bir adamın silahlanmanın çok olduğu bir ortamda nasıl azılı suçluya dönüştüğünü anlatan bir filmdi güzel anlattı o yüzden çok beğendim :D

8.5/10

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,695
Puanı
1,060
Gerçekten ilginç bir filmdi. İlk bakışta klasik bir western filmi olduğu düşünülebilir ancak öyle değil, yönetmen Jim Jarmusch bu türe farklı bir bakış açısı getirmeyi başarmış.

Her şeyden önce ana karakterimizin, karakter gelişimini çok başarılı buldum. Western filmlerinde genellikle filmin başından itibaren ya çok iyi ya da çok kötü bir baş karakter görürüz, bu karakter hemen her yönden gelişmiştir. Bu filmi muadillerinden ayıran en önemli unsurlardan birisi bence buydu. Johnny Depp’in canlandırdığı baş karakterimiz, muhasebeci olan ve iş arayan masum bir adamdan, adeta bir seri katile dönüşüyor. Bu dönüşüm hikayesi güzel yazılmış, tutarlı olduğunu söyleyebilirim.

Bunun dışında Kızılderililer’in masum, Amerikalılar’ın ise kötü taraf olarak konumlandırılması, Nobody’nin kendisinden hiç beklenilmeyecek derecede sanatsal bir insan çıkması, hemen her diyalogunda değerli bir şeyler söylemesi -bu tarz karakterler genellikle savaşçı yönleriyle, bilek kuvvetleriyle ön plana çıkıyorlar- filmi yine türevlerinden ayıran unsurlardandı.

Filmin en önemli sıkıntısı ise temposuydu. Biraz daha hızlı bir işleniş ve kurguyla çok daha büyük bir film ortaya çıkabilirmiş. Bunun dışında Nobody’nin çoğu repliği/diyalogu değerli olsa da yer yer bu repliklerin/diyalogların baydığı ve haddiden uzun olduğu da bir gerçek.