Dünya'nın Dışına Yolculuk!

XanTier

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
adoptaspacecraftvoyager1.jpg

Yıldızlararası Sonda, Güneş Sisteminde incelemelerini yaptıktan sonra terk edecek olan ve başka yıldızlara doğru yıldızlar arası (Interstellar) seyahat yapan cihazlara verilen ad. Bu cihazların diğer uydulardan farkı gezegenimizin ya da başka gezegenlerin yörüngesine girmek değil, aksine Dünya’dan olabildiğince uzaklaşmak. Geçmişten günümüze 5 sonda yıldızlararası yolculuk yapması için uzaya yollandı:
  • Pioneer 10 (2 Mart 1972)
  • Pioneer 11 (6 Nisan 1973)
  • Voyager 1 (5 Eylül 1977)
  • Voyager 2 (20 Ağustos 1977)
  • New Horizons (19 Ocak 2006)
89576_subitem_full.png
Sondalar ve izledikleri rotalar
-Pioneer 10 yollandıktan sonra 30 yıl boyunca seyahat etti. 1973 yılında Jüpiter'in 132,252 kilometre yakınından geçti ve yanından geçerken giderek yaklaştığı Jupiter'i fotoğrafladı. [1] 2003 yılında yaşadığı güç kaybı ve mesafenin iyice artması sebebiyle Dünya ile radyo iletişimi zayıflayarak sona erdi. [2]
-Pioneer 11 tıkpı P10 gibi güneş sistemini keşfetti, Jupiter ve Satürn'ün yakınından geçti ve incelemelerde bulundu. [3] [4] 1995 yılında ise aynı sebepten ötürü, güç azalması ve mesafenin artması sebebiyle sinyaller giderek zayıfladı ve iletişim koptu.
-Voyager 1 hala iletişime devam eden ve insanlık tarafından yollanmış Dünya'ya en uzak cihaz konumunda. Güneş sistemini terk etmiş olan tek sonda Voyager 1. V1 de Jupiter, Satürn ve Jupiter'in uydusu Titan'ı incelemekte kullanılmış. [5] [6] [7]
-Voyager 2 de hala iletişimde ve Jupiter ve Satürn'e ek olarak Uranüs ve Neptün'ü de fotoğraflamayı başardı. [8] [9] [10]
-New Horizons Diğerlerine göre daha yeni yollanan bu sondanın amacı Plüton'u ve Kuiper Kemerini incelemek. [11]
Canlı takip için:
https://theskylive.com/spacecraft

Bu yolculukların iki temel amacı var. Birincisi güneş sistemini de incelemek, ikincisi bu görevlerini tamamladıktan sonra da Dünya'ya dönmeleri değil, Güneş Sistemi'nin dışına doğru seyahat etmek.

Evren’in bir noktasında insanlıktan başka zeki yaşam formları olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Ancak onların yerlerini keşfetmemiz ya da onların bizi keşfetmesi bu büyük evrende hiç de kolay bir şey değil. Sondaların içinde uzaylılar tarafından bulunma olasılığına karşı hazırlanmış birer mesaj var. Peki mesajda ne yazıyor? Daha önemlisi o mesaj hangi dilde yazıldı? Uzaylıların Dünya dillerini bilme olasılığı olmadığına göre, bu mesaj ne şekilde yazılabilir? Tabii ki evrenin her noktasında aynı ve değişmez olan Matematik ve Fizik ile!

1200px-Pioneer_plaque.svg.png

Pioneer 10 ve 11'in içinde bulunan plaka

636213257540063350-768825167_goldrec2.jpg

Voyager 1 ve 2'nin içinde bulunan altın plaka
Mesajlarda özetle insanların neye benzediği; Dünya’nın evrendeki konumunu anlatan çizimler; videolar, ses kayıtları ve şarkılar bulunmakta.

Santimetre, kilometre, ışık yılı gibi uzaklık birimleri; saniye, dakika, gün, yıl gibi zaman birimleri; 10 tabanlı sayı sistemi (rakamlar neden 0’dan 9’a kadar olmak zorunda? Bu evrenin bir kuralı değil, insanların 10 parmağının olmasının bir sonucu) sadece Dünya’mıza özgü olgular. Bu sebeple Dünya’nın konumu nasıl belirtilebilir? Hangi dilde? Hangi birimlerle? Hangi sayılarla? Bu mesaj ne zaman yollandı? Kaç yıl önce? Dünya yılı mı Jüpiter yılı mı Güneş yılı mı? Çizilen insanların boyu ne kadar? Bu nasıl belirtilebilir? Yukarıdaki plakaların incelemesi yakında!

Bu mesajların amacı insanoğlunun binlerce yıl sonra bile olsa bulma ihtimali olan başka zeki yaşam formuna "Merhaba, biz varız!" demek...
Ya da en azından "Merhaba... Bir zamanlar biz vardık..." demek...

Son düzenleme:

yatutarsa

Favori Üye
Reaksiyon puanı
13,224
Puanı
1,060
Voyager ve Pioneer araçlarını düşünmek bende tuhaf şeyler uyandırıyor. Pioneer ile iletişim kesileli çok oluyor, Voyager araçlarının da yaklaşık 10 yıl içinde ömrünü tüketeceği düşünülüyor, teorik olarak daha yüz milyonlarca yıl yollarına devam edebilecek olsalar da Dünya'mızla bağlantı kuramayacaklar. Bizden milyarlarca km ötede insan yapımı araçların dolaşıyor olduğunu bilmek heyecan verici, on yıl kadar sonra tamamen habersiz dolaşacak olmalarını bilmek de üzücü biraz. Bu araçlar içinde gözdem tabii ki New Horizons. Plüton'a yakın geçiş yapacağı zamanı büyük bir heyecanla beklemiştim, 2015'teki o NASA canlı yayınını da unutamıyorum, gözlerim dolmuştu tam o an geldiğinde, bir benzer durumu Philae kuyruklu yıldıza indiğinde de yaşamıştım, Philae de rahmetli oldu, onu da anmış olalım ama başardığı şey müthişti.
Araçlarla birlikte gönderilen altın plakalar ve ses kayıtları da o yıllarda Dünya dışı yaşama karşı duyulan büyük heyecanın bir göstergesi. Türkçe kayıtta sabah-ı şerifleriniz hayrolsun mu ne diyordu. :D Dünya dışı yaşam arayışlarında, özel olarak bu altın plakalarda ve bilimin halk arasında anlaşılmasında büyük katkıları olan Carl Sagan'ı da anmamak olmaz, en sevdiğim ve saygı duyduğum insanlardan biri.
s-3f4b2b5727c0836141479ee39057c0652b453aea.jpg

XanTier

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Voyager ve Pioneer araçlarını düşünmek bende tuhaf şeyler uyandırıyor. Pioneer ile iletişim kesileli çok oluyor, Voyager araçlarının da yaklaşık 10 yıl içinde ömrünü tüketeceği düşünülüyor, teorik olarak daha yüz milyonlarca yıl yollarına devam edebilecek olsalar da Dünya'mızla bağlantı kuramayacaklar. Bizden milyarlarca km ötede insan yapımı araçların dolaşıyor olduğunu bilmek heyecan verici, on yıl kadar sonra tamamen habersiz dolaşacak olmalarını bilmek de üzücü biraz. Bu araçlar içinde gözdem tabii ki New Horizons. Plüton'a yakın geçiş yapacağı zamanı büyük bir heyecanla beklemiştim, 2015'teki o NASA canlı yayınını da unutamıyorum, gözlerim dolmuştu tam o an geldiğinde, bir benzer durumu Philae kuyruklu yıldıza indiğinde de yaşamıştım, Philae de rahmetli oldu, onu da anmış olalım ama başardığı şey müthişti.
Araçlarla birlikte gönderilen altın plakalar ve ses kayıtları da o yıllarda Dünya dışı yaşama karşı duyulan büyük heyecanın bir göstergesi. Türkçe kayıtta sabah-ı şerifleriniz hayrolsun mu ne diyordu. :D Dünya dışı yaşam arayışlarında, özel olarak bu altın plakalarda ve bilimin halk arasında anlaşılmasında büyük katkıları olan Carl Sagan'ı da anmamak olmaz, en sevdiğim ve saygı duyduğum insanlardan biri.
s-3f4b2b5727c0836141479ee39057c0652b453aea.jpg
Evet, üvey evlat Plüton epey heyecanlı zamanlardı. Canlı izlememiştim, ama o küçük kırmızımsı gezegen hep benim favorim olmuştur :D
Carl Sagan kesinlikle çok büyük adam, o plakaları hazırlayan kişilerden birisi de o zaten. Plakaların anlamını araştırırken gerçekten hayretler içinde kalmıştım bir insan ya da uzaylı bu çizimlerden nasıl bu manayı çıkarabilir diye. Onun da konusunu açacağım zaten bir iki güne kadar biraz daha arraştırdıktan sonra.

Aman boşver burada kapı gibi yatutarsa'n var sen aç konuları, ikimiz çalar oynarız en kötü. :D Daha plakalar hakkında yazacağım şeyler de var diğer konuya sakladım. :p
@Tolstoyevski de katılır diye umuyorum :D

Sennbunu bana gece hatırlat yine @XanTier :X
Piki :bhr:

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Son dönemde uzaya karşı ilgim giderek azaldı. Özellikle teknik konulardan baya bir uzağım. Dünya dışında yaşamın olduğundan kuşkum yok ama bunun kesin kanıtlandığını ya da temas edildiğini dünya gözüyle göreceğimi pek sanmıyorum, bu da beni uzaydan ziyade dünyaya indirgiyor. Klişe bir cümlem olacak ama sahiden de ben öldükten sonra uzaylıları da evrenin dışını da ne yapayım ki? Doğmadan önce hiçbiri umrumda değildi, öldükten sonra da umrumda olmayacak, eğer uzayın bir köşesinde kablolara bağlı şekilde uyanmazsak tabi. :D

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,317
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
Son dönemde uzaya karşı ilgim giderek azaldı. Özellikle teknik konulardan baya bir uzağım. Dünya dışında yaşamın olduğundan kuşkum yok ama bunun kesin kanıtlandığını ya da temas edildiğini dünya gözüyle göreceğimi pek sanmıyorum, bu da beni uzaydan ziyade dünyaya indirgiyor. Klişe bir cümlem olacak ama sahiden de ben öldükten sonra uzaylıları da evrenin dışını da ne yapayım ki? Doğmadan önce hiçbiri umrumda değildi, öldükten sonra da umrumda olmayacak, eğer uzayın bir köşesinde kablolara bağlı şekilde uyanmazsak tabi. :D
Ben rüyamda bir şey gördüm yoksa o gerçektenmi oldu uzaylılar dünyaya iniyor
Dünyalıların sevgisini çalıyor ardından terör başlıyor 2000 yılında çığırından çıktı
Rüyada bide yıl 31 Aralık 1998 di saat 23.59
Bir saniye sonra 31 Aralık 1999 saat 23.59 @XanTier bunu yapacak iki gezegen var sirius prensesi dünyada Alephonekosun prensesiymiş evlenip gezegeni ele geçirmek
Dünyanın liderleri erkek olunca şavaşmaları lazım Atlantis ve murka kıtasının yok olmasının sebebi uzaydan gelen saldırılar ve mayalardada
Superstar ve sirius Alephonekos gezegeni

@yatutarsa @S.G.A.T.

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Satürn çok güzel ya. :D

Bir de zaten konuda da belirtmişsin. Matematik ve fizik dili sadece bu Dünya'ya ait olan bir şey. Bence en mantıklı olan şey görsel/video. Gülen, ağlayan bir insan olabilir bu. Ya da Dünyayı tanıtan bir şeyler.

XanTier

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Ben rüyamda bir şey gördüm yoksa o gerçektenmi oldu uzaylılar dünyaya iniyor
Dünyalıların sevgisini çalıyor ardından terör başlıyor 2000 yılında çığırından çıktı
Rüyada bide yıl 31 Aralık 1998 di saat 23.59
Bir saniye sonra 31 Aralık 1999 saat 23.59 @XanTier bunu yapacak iki gezegen var sirius prensesi dünyada Alephonekosun prensesiymiş evlenip gezegeni ele geçirmek
Dünyanın liderleri erkek olunca şavaşmaları lazım Atlantis ve murka kıtasının yok olmasının sebebi uzaydan gelen saldırılar ve mayalardada
Superstar ve sirius Alephonekos gezegeni

@yatutarsa @S.G.A.T.
1999 mu? Tam da benim Hissikablelvuku'nun vuku bulduğu yıl :A

@dizi kolik sen de bakmalısın mutlaka :A

Son düzenleme:

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Keşke saturnde yasaydık yada dunyanın da etrafında bı halka olsaydı:bhr:
Bence ses yerıne @berkann ın dediği gibi görsel yollasalarmış. Resim mesela?
Belki uzaylı yoktur. Nasıl insan/hayvan kısaca canlı formu bı anda olmadıysa o gezegenlerde de sonradan olacaktır? Kim bilir saturn'un ilk adem ve havvasını biz dunya ırkı görucez?:Z yada oralarda yasayan biz olucaz yıne?

İkinci yazını da merak ettım. @XanTier

Şunuguzellği de şuraya bırakayım...

S.G.A.T.

Favori Üye
Reaksiyon puanı
8,351
Puanı
1,061
Keşke saturnde yasaydık yada dunyanın da etrafında bı halka olsaydı:bhr:
Bence ses yerıne @berkann ın dediği gibi görsel yollasalarmış. Resim mesela?
Belki uzaylı yoktur. Nasıl insan/hayvan kısaca canlı formu bı anda olmadıysa o gezegenlerde de sonradan olacaktır? Kim bilir saturn'un ilk adem ve havvasını biz dunya ırkı görucez?:Z yada oralarda yasayan biz olucaz yıne?

İkinci yazını da merak ettım. @XanTier

Şunuguzellği de şuraya bırakayım...
uyu derim, kanka. :A