FK10 Chungking Express / Hong Kong Ekspresi (1994) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1592242298286.png

Chungking Express / Hong Kong Ekspresi

Tür:
Komedi, Suç, Dram, Gizem, Romantik
Süre: 102 dakika

Yönetmen: Kar-Wai Wong
Senaryo: Kar-Wai Wong

Oyuncular:
Brigitte Lin
Tony Chiu-Wai Leung
Faye Wong
Takeshi Kaneshiro

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 8.1/10
Rotten Tomatoes: 87%
Metacritic: 77/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Parasite, Koreeda falan derken Uzak Doğu sinemasıyla barıştığım bir dönemde bu film hiç iyi olmadı...

Tarantino'nun aşırı sevdiği film olarak ünlenen bir film. Tarantino'nun ipiyle kuyuya inmem bir daha. Sade yazsın, yönetsin mümkünse. :D Fakat neden sevdiğini az çok anladım. Özgün bir tarzı var filmin, şarkı kullanımı başarılı. Çarpıcı sahneleri var. Bunlar onun da sevdiği şeyler. Lakin gel gelelim bunlar karın doyurmuyor. Senaryosu bomboş. Filmin üzerinde konuşulabilecek bir şey bulamadım ben, hiçbir karakterle hiçbir anında bağ kuramadım.

4.5/10

• Beğendim
Reactions: Sherlock and Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Adaylar listesine baktığımda Uzak Doğu diye yazdığı için büyük umutlarla ilk seçtiğim film bu oldu. Maalesef umduğumu bulamadım. Filmde tam olarak ne anlatılmak istedi anlamadım. Başlangıç ve son birbiryle bağlantılı gelmedi bana. Artık oyuncuları birbirlerine benzettiğim için mi bilemem ama geçişlerde bana kopukluk var gibi geldi. Bir hikayeden diğerine hızlı geçişler oldu.
'Sarı Saçlı' kadının hikayesi ilgimi çekti ama bir sonuç izleyemedim o hikayede de. 3 ayrı kadın vardı dizide ve şu anahtarı teslim eden hostes ne ara hikayeye girdi onuda anlamadım izlerken.
Karışık bir filmdi.
5/10

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Adaylar listesine baktığımda Uzak Doğu diye yazdığı için büyük umutlarla ilk seçtiğim film bu oldu. Maalesef umduğumu bulamadım. Filmde tam olarak ne anlatılmak istedi anlamadım. Başlangıç ve son birbiryle bağlantılı gelmedi bana. Artık oyuncuları birbirlerine benzettiğim için mi bilemem ama geçişlerde bana kopukluk var gibi geldi. Bir hikayeden diğerine hızlı geçişler oldu.
'Sarı Saçlı' kadının hikayesi ilgimi çekti ama bir sonuç izleyemedim o hikayede de. 3 ayrı kadın vardı dizide ve şu anahtarı teslim eden hostes ne ara hikayeye girdi onuda anlamadım izlerken.
Karışık bir filmdi.
5/10
Madem beğenmedin niye onca kişiye seçtirdin bu filmi? :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Madem beğenmedin niye onca kişiye seçtirdin bu filmi? :A
En az iki yorum katkım olsun diye :A
Aslında acaba ben mi bir şey anlmadım diye merak ettim. Senin yorum bana cesaret verdi :A
Puanıda baya iyiymiş normalde filmin.
5 te çok kötü bir rakam değil ama :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Şahane bir katkı oldu gerçekten teşekkürler. :A
Rica ederim. Kapanışa yakışır bir katkı olduğunun farkındayım :A
Bunu telafi edeceğim ama. Yüksek puanlar verilen bir filmi daha seçip izleyeceğim :Z

Festen'i beğendim. Yüksek puanım gelecek ona :bhr:

• Beğendim
Reactions: bazinga

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Bu filmin gerçekten verdiğiniz puanlar derecesinde kötü olduğuna inanmak istemiyorum ya. :A

• Güldürdün
Reactions: Dosi

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
Bu filmin gerçekten verdiğiniz puanlar derecesinde kötü olduğuna inanmak istemiyorum ya. :A
Sen izle yüksek ver. Yanışmış olan biz olalım :Z ben de insanlara oyla dediğim için pişmanlık duymayayım :A ama ben demeseydimde herkes uzak doğu nedeniyle oylardınız illa ki :A

• Güldürdün
Reactions: Sherlock

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Tarantino olmanın kolay olmadığının kanıtı resmen bu film. :A

Yorumlanacak pek de bir şey yok ama yazmaya çalışacağım bir şeyler...

Dört tane karakterimiz var, filmin amacı bu dört karakterin hayatına belli bir süreliğine tanıklık etmemiz ve hemen ardından da hayatlarından usulca çıkmamız...

Tarantino'nun bu filmi sevmesinin sebebi kesinlikle kurgusudur, kendisine bunu sorma şansım yok ama bundan eminim. Pulp Fiction'daki kurgunun benzeri bir kurgusu var filmin ama Pulp Fiction'ın sahip olduğu kalitenin zerresini içerisinde barındırmıyor...

Önce dört karakterden ananas sevdalısı erkek karakterimizi izliyoruz, tabii aynı zamanda da bir tane sarı saçlı kadın karakterimiz var. Onun hikayesi de akıyor bir yandan. Bu iki karakter, iki farklı hayata sahip ve birbirleri ile pek alakaları yok. Daha sonra filmin kurgusu neticesinde bir barda karşı karşıya geliyorlar, otel odasında sabahlıyorlar sonra yolları ayrılıyor. Buraya kadar tamam, kurguyu da beğendim ama sonra...

Sonra bir polis ile kuzeninin dükkanında çalışan bir kadının yollarının kesişmesini izliyoruz. Polis olan karakterimiz sevgilisi tarafından yeni terk edilmiş ve bir buhranın içerisinde. Kuzeninin yanında çalışan kızımız ise başka bir ülkeye gitmenin hayali ile para biriktiriyor. Bunları anlamamızın hemen ardından polisi terk eden kadın gelip, polisin evinin anahtarını bu kızımıza veriyor. Ardından bomboş sahneler izliyoruz, kuzeninin yanında çalışan kadın, polisin evine giriyor ve çıkıyor... Defalarca... Orada oyuncaklarla dans ediyor, balıkları besliyor ve çeşitli eylemler gerçekleştiriyor. Filmin neredeyse sonuna kadar bu sahneleri izliyoruz.

Buradaki kurgu ise kuzeninin yanında çalışan kızımız başka bir ülkeye gidiyor, ardından geri geliyor ve polisle yolları tekrar kesişiyor. Polisimiz, kızın kuzeninin dükkanını satın almış falan... Zaten burada bu iki karakterin de hikayesinden çıkış yapıyoruz...

Sonuç olarak birbiri ile çeşitli noktalarda kesişen dört karakterin hikayesini yarım yarım izlemiş oluyoruz, farklı bir deneme ve kurgu ama hem başarısız bir senaryo hem de bomboş sahneler izlediğimiz için filmin bana kalırsa başarılı olduğunu söylemek bir hayli zor.

Filmin en büyük artısı şarkısı...

Şarkı için yarım puan fazladan vereceğim.

• Beğendim
Reactions: Dosi and bazinga