2018 Capernaum / Kefernahum - Film Yorumları

Sherlock

Moderatör
7 Eylül 2016
12,957
10,125
710
İstanbul
65388


Capernaum / Kefernahum

Tür:
Dram
Yönetmen: Nadine Labaki

Oyuncular:
Zain Al Rafeea
Cedra Izam
Nadine Labaki

Filmin Özeti:
Lübnan & Fransa ortak yapımı dram filmi, Lübnanlı bir çocuk olan Zain'in hikayesini anlatıyor. Film, Zain'in sıradan bir küçük çocuktan, kendisini istismar eden ailesine baş kaldırıp kaçan, zekası ve pratikliği ile sokaklardaki yaşam savaşından galip çıkan ve kendisine yapılan haksızlığın karşısında dimdik duran, 12 yaşındaki genç bir delikanlıya dönüşümünü gözler önüne seriyor. Bu süreçte Zain hayat mücadelesi veriyor, Etiyopyalı mülteci Rahil ve onun bebeği Yonas'a göz kulak oluyor, şiddet suçundan hapse giriyor ve en sonunda mahkemede adalet arıyor.

Filmin Fragmanı:
 

Dosi

Favori Üye
10 Mart 2015
33,881
23,491
1,060
Çok güzel mükemmel bir film! Filmin her sahnesi duygu yüklü ve bu tarz olayların sadece bir film değilde aslında hayatın ta kendisi olduğunu bilmek çok acı verici.
Zain'ın yaşını 12 diye belirttiler filmde ama 7-8 yaşlarındaki bir çocuk görünümünde. Çocuğun oyunculuğuda harikaydı👌
Zain'in kızkardeşinin götürüldüğü sahnede duygulandım.
Zain'ın küçük siyahi bebeğe baktığı sahnelerde çok hoşdu.
Rahil ile yargıç konuşurken bir an Zain'ın bıçakladığı onun oğlumu yoksa diye geçti aklımdan. Filmin sonunda Rahil'in oğluna kavuşma sahnesinde gözyaşlarımı tutamadım.
Puanım 9.5/10
 
Son düzenleme:

ozgur2113

Moderatör
28 Aralık 2011
17,511
13,322
859
Çarşamba günü Kadıköy Sineması’nda arkadaşlarla izledim. Gerçekten muhteşem bir filmdi. Filmin giriş sahnesi (mahkeme sahnesi) o kadar vurucu ki, Zain’in söylediği söz içime oturdu.

Film, çok gerçekçi bir şekilde anlatıyor hikayeyi. Malesef bir Ortadoğu gerçeği... Zain, kız kardeşi ve küçük Yonas o kadar başarılıydı ki. Kadronun amatör isimlerden seçilip de bu kadar başarılı bir performans çıkarılması takdire şayan.

Zain’in ailesinden nefret ettim. Özellikle annesinin Zain cezaevindeyken, “bir kardeşin olacak, adını da Zahra koyacağız” dediği sahnede o kadar sinir oldum ki. Bir çocuk ölür, yerine yenisini yaparız mantığıyla çocuk yapıyorlar.

Zain’in kız kardeşinin birbirleriyle olan bağı beni çok etkiledi. Kızı koruması, daha sonra öldüğünü öğrendiğinde o adamı öldürmesi...

Yonas ve Zain’in tüm sahneleri o kadar tatlıydı ki. Yüzümde buruk bir tebessümle izledim ikiliyi.

Beni dağlayan bir sahne de mültecilerin hepsinin bir arada yaşadığı o küçücük yerde Yonas’ı görmek oldu. En sonunda annesine kavuştuğunda çok mutlu oldum.

Ve son olarak, son sahnede Zain’e artık kimliğin olacak denildiğindeki gülümsemesi o kadar anlamlı ki. Film boyunca hiç gülmeyen Zain’in, o gülüşü bir çok şeyi anlatıyordu.

9/10
 

bazinga

Admin
1 Şubat 2007
96,083
34,873
1,060
Böyle filmler her zaman gelmiyor, şahane bir filmdi. Lübnanlı yönetmen harika iş çıkarmış. Yıllar önce forumdaki etkinliklerde izlediğimiz Mecid Mecidi filmlerinin tadındaydı biraz. Anlaşılan artık İran sineması dışında bir de Lübnan sinemasını takip edeceğiz. :)

Tam yorum:


9/10
 

MasacRE

Favori Üye
5 Ocak 2012
18,944
9,222
859
Çok etkileyici bir film. Daha en başında filmin sonlarında olacak olan mahkeme sahnesinde geçen "aileme beni dünyaya getirdikleri için dava açıyorum" sözüyle zaten nasıl bir şeyle karşı karşıya olacağımızı anlatmışlar. Ayrıca birini bıçaklamak dolayısıyla hapise girdiğini de öğrendiğimizden kimi yaralamış sorusu da filmin içindeki bir merak unsuru olarak yer alıyor. Onu da film ilerledikçe öğreniyoruz zaten.

Türkiye'de de özellikle doğu kesiminde çok olan bir durum bu marifetmiş gibi yapabildiğin kadar çocuk yapmak. Filmin ana temasında yer alan bu unsur da bu durumu bir çocuk üzerinden başarılı bir şekilde yansıtmış. Yalnız yer yer çocuğun yapabildikleri o yaşa göre abartılı gibi, zaten bazı sahnelerde bir olay olurken kesiliyor başka bir sahneye direk sonuca geçiyor. Bir de filmin sonunu çok beğenmedim, orası da hızlı geçiştirilmiş. Süresi ona göre daha iyi planlanabilirmiş diye düşünüyorum.

8/10
 
  • Beğendim
Reactions: bazinga and Dosi

Sherlock

Moderatör
7 Eylül 2016
12,957
10,125
710
İstanbul
Bu senenin en etkileyici filmlerindendi, anlatılan hikayenin gerçek olması filmin etkileyiciliğini arttırıyor.

Filmin başında yer alan mahkeme sahnesiyle filme dalış yapıyorsunuz ve sonrasında o dünyadan çıkamıyorsunuz. Bir sürü profesyonel oyuncuyla çalışan, çok yüksek bütçelerle çekilen filmlerin yapamadığını yapabilen bir film Capernaum. Böyle düşündüğüm zaman filmin değeri gözümde katlanıyor. Kesinlikle senenin en iyi filmlerinden ve Oscar adaylığını hak etmiş sonuna kadar.

Filmde Zain karakterini canlandıran Zain Al Rafeea kusursuz bir performans sergilemiş, oyunculuğu ile devleşmiş resmen.

Filmin yönetmenliğini Nadine Labaki üstleniyormuş. Kendisi önceden tanımadığım bir yönetmen ancak bu filminin ardından çekeceği diğer filmleri merakla bekleyeceğiz gibi duruyor. Çok başarılı bir iş çıkarmış.

Puan: 8.5/10
 
  • Beğendim
Reactions: MasacRE and bazinga

sokak sanati

Emekli
23 Şubat 2013
79,934
46,839
1,061
Muhteşem bir filmdi. Bitmesin istedim. Çok keyifle izledim. Son sahnede Zain'in gülümseyen fotoğrafına 50 saat bakabilirdim. O kadar derinden etkiledi film beni.:bhr:

Zain ile Yonas'ın ilişkisi, Yonas'ın tatlı halleri, Yonas ile annesinin ilişkisi hepsi çok başarılı işlenmiş. Beni en çok bu üçlü etkiledi. Zain'in ailesinden yaşça çok küçük ama zeka olarak çok büyük biriydi. Çocuk doğurmasınlar mesajı da güzeldi.
Bizim burada yargıladığımız Suriyelilerin orada ne güçlükler ile yaşamaya çalıştığıni görmek üzücüydü. Onların bazılarını artık daha iyi anlıyorum. Erdoğan iyi ki almış onları buraya.:(

Zain'ı oynayan çocuk geleceğin en önemli aktörü olacak bence. Çok başarılıydı.
Yönetmeni de tebrik etmek lazım. 19 yaşında ve 2 yaşında 2 çocuğu devleştirip bize profesyonelce izletmek harikaydı. Çekimleri falanda muhteşemdi.

Her şeyi ile mükemmel bir filmdi.
9.5/10