Bu Değişiklik Bilgisayar Kullanım Kalitenizi Arttıracak!

Entr

Üye
Reaksiyon puanı
139
Puanı
64
Web Sitesi
mafolduktv.live

Avrupa ve Amerika'da uzun süre önce veda edilen HDD diskli bilgisayarlar maalesef ülkemizde hala satılıyor, artan fiyatları bir nebze düşürmek için kullanılan bu eski teknolojiden kurtulmanın zamanı geldi. Fazla teknik detaylara girmeden bir öneride bulunacağım, Hepsiburada veya Amazon üzerinden Kingston marka bir SSD alabilirsiniz. Taktırmak için ise fazla para isteyen bilgisayarcıları geri çeviriniz, çünkü oldukça kolay bir takma işlemi vardır.

Bu değişiklikle bilgisayarınız adeta uçacak, peki ne artıları var?

** 5 saniye gibi az sürede bilgisayarınızın açılış/kapanışı
** Kopyalama, taşıma işlemlerinizde 10 kata kadar hızlanma
** Takılma/Donma sorunlarının neredeyse tamamen bitmesi
** Kullandığınız programların daha hızlı ve işlevsel çalışması

Ekli dosyayı görüntüle 103074

gibi pek çok artısı var. Değişikliği yaptıktan sonra, ben daha önce bilgisayar kullanmıyormuşum diyeceksiniz. Piyasada 300TL'den başlayan SSD'ler 1000+ TL'ye kadar çıkıyor. Eğer çok program yüklemeyecekseniz 128GB modellerden birini alabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 103077
128 ve 250 GB'lik SSD'ler alacaksanız dikkatli olun. Windows'u onun içine kurarsanız ve diğer programları, uygulamaları ve oyunları (Yeni bazı oyunlar en az 50GB yer istiyor) kurarsanız bir süre sonra yavaşlar. Mesela Photoshop, video editleyecekseniz Premiere Pro gibi uygulamalar için ssd önemli daha hızlı oluyor vb. (ek olarak işlemci de önemli) ayrıca SSD'nin %20-%30 boş olmasında fayda var çünkü yavaşlar. Alacaksanız ve bütçeniz de varsa bence en az 500 GB olmalı daha iyi çünkü.

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
Doğru, yazın nolur bilmem de 10 Haziran'da verilecek cevabım var. :A Show yüzümüzü kara çıkarmazsa o gün bomba olacak. :A
İnşallah amin.. :A

Ram'in çok düşük o yüzden takılıyordur, en az 8 olmalı o da en az. Çift ram girişin varsa 8 GB'lık taktır, toplamda 12GB ram'İn olur.
------

128 ve 250 GB'lik SSD'ler alacaksanız dikkatli olun. Windows'u onun içine kurarsanız ve diğer programları, uygulamaları ve oyunları (Yeni bazı oyunlar en az 50GB yer istiyor) kurarsanız bir süre sonra yavaşlar. Mesela Photoshop, video editleyecekseniz Premiere Pro gibi uygulamalar için ssd önemli daha hızlı oluyor vb. (ek olarak işlemci de önemli) ayrıca SSD'nin %20-%30 boş olmasında fayda var çünkü yavaşlar. Alacaksanız ve bütçeniz de varsa bence en az 500 GB olmalı daha iyi çünkü.
Ben 250GB kullanıyorum, mühendislik programlarım (çok ağır programlar) photoshop, sanal makine, 2 oyun vs. yüklü ama 70GB boş alanım var.

• Harika
Reactions: slhttnmtl

emreemreu

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
6,276
Puanı
1,060
İş yerinde kullandığım masaüstü bilgisayarıma takıldı SSD diski ve uçuyor maşallahı var şimdi. Önceden zulüm çekiyordum adeta. :A

• Güldürdün
Reactions: mrt-06

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
@mrt-06 Bak ne buldum :A:A:A

• Güldürdün

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
İş yerinde kullandığım masaüstü bilgisayarıma takıldı SSD diski ve uçuyor maşallahı var şimdi. Önceden zulüm çekiyordum adeta. :A
Konuda yazdığım gibi; "ben daha önce bilgisayar kullanmıyormuşum diyeceksiniz." :A

@mrt-06 Bak ne buldum :A:A:A
O değiştirdiğim de uzun ömürlü bir bilgisayar olmadı. :A MMC kartlı olanı kullandım hep. :A

XanTier

Emekli
Reaksiyon puanı
8,234
Puanı
1,061
Konuda yazdığım gibi; "ben daha önce bilgisayar kullanmıyormuşum diyeceksiniz." :A

O değiştirdiğim de uzun ömürlü bir bilgisayar olmadı. :A MMC kartlı olanı kullandım hep. :A
O dediğimde SSD almış olsaydın şimdiye ne hallerde olurdun kimbilir :A:A
Ah ah, çok uğraştım sana zamanı yakalatmak için ama başaramadım bi türlü :A

• Üzücü

mrt-06

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
59,811
Puanı
1,061
O dediğimde SSD almış olsaydın şimdiye ne hallerde olurdun kimbilir :A:A
Ah ah, çok uğraştım sana zamanı yakalatmak için ama başaramadım bi türlü :A
Gamer olurdum ve bu benim için kötü olurdu bence. :A

1.000 TL'ye SSD'ye mahkûm olacağımıza direkt bilgisayar alabilsek daha iyi olmaz mıydı? 😡😡😡 @mrt-06
250 YTL'lik olanından al canım. :bhr:

@mrt-06 bilgisayar kafayı yedi iyice kendiliğinden açılıp kapanıyor :A
Ustam sen ram takmadan o bilgisayar için üzgünüm. :A