2020 Biz Böyleyiz - Film Yorumları

Özgür

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
1579519744241.jpeg

Biz Böyleyiz

Tür:
Komedi
Yönetmen: Caner Özyurtlu

Oyuncular
Berrak Tüzünataç, Engin Öztürk,
Özge Özpirinçci, Şebnem Bozoklu,
Meriç Aral, Boran Kuzum
ve Hümeyra

Filmin Özeti
Çocukluk ve gençlik dönemleri bir arada geçmiş bir grup yazlık arkadaşı, ellerinde büyüdükleri Nezihe'nin rahatsızlandığı haberiyle, İstanbul'dan İzmir’deki Nezihe'nin evine doğru yola çıkar. Yıllar sonra ilk kez birkaç günlüğüne bir arada kalmak zorunda olan, birbirine zıt karakterlerle dolu ekibi, sürpriz gelişmeler, geçmiş hesaplaşmalar ve içine düşülen birbirinden komik olaylar beklemektedir.

• Harika
Reactions: The_Erinch

Özgür

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
28,119
Puanı
1,059
Vizyona girdiği ikinci gününde izlemiştim ama yorumunu yapmak nasip olmadı forumdaki sorundan dolayı. :A

Son zamanlarda hem kadrosuyla, hem fragmanıyla en merak ettiğim işlerden biriydi Biz Böyleyiz. Bu kadrodan kötü bir iş çıkmaz dedim ve yanılmadım da.

Soğuk günlerde içim ısındı ve kendimi o Ege kasabasında, Neziş’in evinin bahçesinde, havuzunda hissettim karakterlerle beraber. :D

Geçmişinden çıka gelen insanlarla yıllar sonra bir araya gelmek bazen böyle yüzleşmelere sebep olabiliyor. Müzikleri ve oyunculuklar (Malesef Berrak Tüzünataç dışında) gayet iyiydi. Özellikle Boran Kuzum (karakterinin şakaları ve yaptıklarıyla Hümeyra ile filmi sırtlayan isimlerden) Şebnem Bozoklu, Meriç Aral ve usta Hümeyra rollerine aşırı yakışmıştı. Özge Özpirinçci harika bir oyuncu olmasına rağmen filmde kendini pek gösterebileceği sahneler olmadı ama enerjisi yeter. :bhr: Engin Öztürk ise beni bayağı şaşırttı çünkü kendisini soğuk biri sanıyordum ama bu filmde gerçekten samimiydi. :D Caner Özyurtlu, önceki filmlerine göre çok güzel bir yönetmenlik yapmış. Senaryoda tempo bazen düşse de ve son kısımlar yer yer uzasa da eli yüzü düzgün, karakterlerin düz olmadığı sıcacık bir iş olmuş.

Film Nezihe’nin fenalaşması ve gençlerin bunun haberini alması üzerine başlıyor.

Eski sevgili olan Gökçe ve Emre’nin yıllar sonra bir araya gelmesiyle işler değişiyor. Üstelik Gökçe yanında kız arkadaşı Beril’ke gelince karmaşa başlıyor. Nezihe’nin son günlerini huzurlu geçirmesi için bir arada kalmak zorunda olan grupta her biri ayrı türde. :F Ama benim favorim kesinlikle Boran’ın canlandırdığı ergen Emrah. :F Hatay Medeniyetler Sofrası ve ölümle ilgili şakaları çok iyiydi. :F

Ekip geri döndükten sonra telefonlarının bir daha çalması ve cenaze görmemiz bir an korkuttu Nezihe öldü diye ama Yulduz’un öldüğünü öğrenince o garip ve komik haller çok iyiydi. :F

Kaza sahnesi aşırı saçmaydı ama sonrasındaki yüzleşm/hesaplaşma sahnesi ile Nezihe’nin öldüğü sahne çok güzeldi. Nezihe’nin ölmeden önce havuza girdiği ve herkesin bir arada eğlendiği o mutlu sonla bitseydi keşke.

Filmin sonunda Nezihe’nin çiçeklerini Emrah’ın sulaması detayı duygulandırdı. :(

8/10

• Harika
  • Beğendim
Reactions: Aserat and xBUGRAx

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
Vizyona girdiği ikinci gününde izlemiştim ama yorumunu yapmak nasip olmadı forumdaki sorundan dolayı. :A

Son zamanlarda hem kadrosuyla, hem fragmanıyla en merak ettiğim işlerden biriydi Biz Böyleyiz. Bu kadrodan kötü bir iş çıkmaz dedim ve yanılmadım da.

Soğuk günlerde içim ısındı ve kendimi o Ege kasabasında, Neziş’in evinin bahçesinde, havuzunda hissettim karakterlerle beraber. :D

Geçmişinden çıka gelen insanlarla yıllar sonra bir araya gelmek bazen böyle yüzleşmelere sebep olabiliyor. Müzikleri ve oyunculuklar (Malesef Berrak Tüzünataç dışında) gayet iyiydi. Özellikle Boran Kuzum (karakterinin şakaları ve yaptıklarıyla Hümeyra ile filmi sırtlayan isimlerden) Şebnem Bozoklu, Meriç Aral ve usta Hümeyra rollerine aşırı yakışmıştı. Özge Özpirinçci harika bir oyuncu olmasına rağmen filmde kendini pek gösterebileceği sahneler olmadı ama enerjisi yeter. :bhr: Engin Öztürk ise beni bayağı şaşırttı çünkü kendisini soğuk biri sanıyordum ama bu filmde gerçekten samimiydi. :D Caner Özyurtlu, önceki filmlerine göre çok güzel bir yönetmenlik yapmış. Senaryoda tempo bazen düşse de ve son kısımlar yer yer uzasa da eli yüzü düzgün, karakterlerin düz olmadığı sıcacık bir iş olmuş.

Film Nezihe’nin fenalaşması ve gençlerin bunun haberini alması üzerine başlıyor.

Eski sevgili olan Gökçe ve Emre’nin yıllar sonra bir araya gelmesiyle işler değişiyor. Üstelik Gökçe yanında kız arkadaşı Beril’ke gelince karmaşa başlıyor. Nezihe’nin son günlerini huzurlu geçirmesi için bir arada kalmak zorunda olan grupta her biri ayrı türde. :F Ama benim favorim kesinlikle Boran’ın canlandırdığı ergen Emrah. :F Hatay Medeniyetler Sofrası ve ölümle ilgili şakaları çok iyiydi. :F

Ekip geri döndükten sonra telefonlarının bir daha çalması ve cenaze görmemiz bir an korkuttu Nezihe öldü diye ama Yulduz’un öldüğünü öğrenince o garip ve komik haller çok iyiydi. :F

Kaza sahnesi aşırı saçmaydı ama sonrasındaki yüzleşm/hesaplaşma sahnesi ile Nezihe’nin öldüğü sahne çok güzeldi. Nezihe’nin ölmeden önce havuza girdiği ve herkesin bir arada eğlendiği o mutlu sonla bitseydi keşke.

Filmin sonunda Nezihe’nin çiçeklerini Emrah’ın sulaması detayı duygulandırdı. :(

8/10
Biz de birazdan gireceğiz beklentilerim iyice yükseldi. :Z

• Harika
Reactions: Özgür

xBUGRAx

Emekli
Reaksiyon puanı
19,807
Puanı
1,060
O kadar laf edip anneme eşlik etmek için gitmiş oldum bugün filme. :A

Boran Kuzum şaşırttı tatlıymış. Annem de en çok Emrah'ı sevdim dedi. :A Özge'cim arkadaş hatırına kabul etmeseydin bu rolü keşke. Anlamadım zaten saf mı işine mi gelmiyor. O Meltem kısmını açıklığa da kavuşturmadılar. Neyse üstüne para alarak tatil yapmış. :A Emre karakteri çılgın değil itici olmuş Berrak yüzünden. :A

Engin'e el hareketi yapmak çok yakışıyor. :bhr: :A Hümeyra kraliçe zaten...

Benim en sevdiğim kısım Nezihe'nin o adamın Tunç olmadığını bilerek anlattığı hikâyeydi. :F Yulduz kayması da iyiydi. :A:A

• Harika
  • İlginç
Reactions: Aserat and Özgür

Aserat

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,794
Puanı
1,061
Konu hortlamışken ben de yorum yazayım. Çok tatlı bir film olmuş ama daha iyi olma fırsatını kaçırmış bence. Gerçi işin içindekiler de olaya filmden ziyade bir hatıra gözüyle baktığı için normal ama böyle geniş bir konudan daha farklı ve eğlenceli bir yapım çıkabilirdi. Gökçe-Emre meselesinin bu kadar uzaması filmi baltalıyor.

En sevdiğim karakter herkes gibi Emrah oldu. Boran Kuzum çok doğal oynamış ve senaryo da komedi olarak ona torpil geçmiş. Hümeyra'ya laf etmek zaten haddim olamaz. Sadece yaşı iyice artmasına rağmen enerjisini asla kaybetmemesi helal olsun dedirtiyor. Allah başımızdan eksik etmesin. Açıkçası ben Şebnem Bozoklu'yu da kontrol manyağı Dolunay olarak çok sevdim ama potansiyeli değerlendirilememiş. Mesela kocasını kıskanma meselesinden veya Efsun'un kocası meselesinden biraz daha köpürtülüp komik sahneler çıkarılabilirdi ama bir yerden sonra etkisiz kalmış. Meriç Aral ve Engin Öztürk de beklediğimden çok daha iyi oynamış ama Özge Özpirinçci ve Berrak Tüzünataç zayıf halkalar olarak kalmış. Özge'nin arkadaş hatrı için oynadığı, rolün de sırf o oynasın diye çalakalem yazılmış olduğu o kadar belli ki. Berrak'ın da filmin hikayesini yazarak böyle bir işe önayak olmasına saygı duyuyorum ama rolünün ağırlığı ve kendisinin sınırlı yeteneği birleşince pek tatmin edici bir şey çıkamamış ortaya.

Oyunculardan bu kadar uzun bahsettim çünkü filmin asıl yükü buradan geliyor. Yoksa yönetmenlik veya senaryo olarak çok dikkat çekici bir özelliği yok ama o samimi atmosfer ve ekibin uyumu sayesinde iki saat akıp geçiyor. Sadece filmin sonunun Neziş'in ölüm haberinin geldiği veya ondan önce havuza girdikleri sahneyle bitmesini tercih ederdim. Bir de Neziş öldü sanırken Yulduz'un ölmesi ve Emrah'ın yorumu harikaydı. :A

7/10

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,595
Puanı
1,060
Oscar'ın en iyi filmlerini bitireli baya oldu o yüzden filmi izlemeye fırsat kolladım. Berrak Tüzünataç'ı çıkartırsak kadro tam benlik zaten. Özellikle Özge ve Engin'i buluşturduğu için filmi izlemek istiyordum ama sinema salonunda henüz karşılaşamadım bir türlü. :( Görürsem kesinlikle izleyeceğim filmlerden biri olacak. O yüzden yorumları görmezden geldim. :A

Yiğitt

Emekli
Reaksiyon puanı
45,870
Puanı
1,061
Filmi dün gece izledim, öncelikle kadrosu harikaydı. Tek boş isim yoktu. Berrak Tüzünataç'ı pek sevdiğim söylenemez, bana biraz soğuk bir isim geliyor her zaman. Ama filmde dikkatimi çekti, gayet güzel iş çıkarmış.

Yaz, tatil hayalleri kurarken Ege'nin o güzel görüntüleriyle içimi ısıtan bir film oldu. Neziş'in evi harika ötesi bir ev, bayıldım... Hümeyra da çok tatlıydı, izlemeyi özlemişim. :bhr:

Filmin senaryosu beni fazla tatmin etmedi. Klasik bir senaryoydu, böyle güzel bir kadroyla daha efsane bir iş ortaya çıkabilirmiş. Emre ve Gökçe isimlerine alışmam biraz zaman aldı, en yakın arkadaş mevzusu da güldürdü. Boran Kuzum'un 'Emrah' karakterini çok sevdim, filmde en çok dikkatimi çeken isim o oldu. Doğaldı ve hiç sırıtmadı. Özge fazla ön planda değildi. Şebnem Bozoklu'yu filmde fazla sevemedim. Meriç Aral çok tatlıydı, Engin Öztürk güzel iş çıkarmıştı.

Genel olarak filmi sevdim, kadroyu çok sevdim ama senaryoya ısınamadım. Yönetmenlik güzeldi, görüntüler çok hoşuma gitti. Emeklerine sağlık diyelim. :X

7/10

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Demin bitirdim filmi...
Çok keyif aldım; güldüm; hüzünlendim;düşündüm..

Hümeyra bayağı yaşlanmış ama gene harika oynamış.
Çok keyifliydi film... Katmak istedikleri;size vermek istedikleri.. Yakalarsanız çok etkiler..

Tek eksisi zorlama ARGO .. Onun dışında keyifle izlersiniz.

10 Üzerinden 8.

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,580
Puanı
1,060
Kadrosunun şaşası yüzünden izlemek istediğim ama hep ertelediğim filmi nihayet izleyebildim. Çok basit bir konusu olmasına rağmen oyuncular izlenir kılmış filmi, arada tıkanmalar olsa da sıkmadan izlettirdi. Böyle bir kadro kolay kolay bir araya gelmez. Keşke daha farklı bir senaryo ya da işleyiş olsaydı. Yukarıda da dendiği gibi bu ekipten çok daha iyi bir film ortaya çıkabilirdi, senaryo kurbanı olmuş biraz. :(

Emre-Gökçe ikilisinin ilişkisi hoşuma gitmedi, Berrak'ı sevmediğimden midir yoksa iyi yazılmadığından mıdır bilmiyorum ama ilgi çekici değildi. Grubun kendi arasındaki atışmaları iyiydi, Dolunay karakterini oynayan Şebnem Bozoklu'nun hünerleri daha fazla kullanılabilirdi fazlasıyla yüzeysel kalmış. Özge'nin rolü de pasifti, kocasıyla olan ilişkisi de kendi karakterinin etkisizliği gibi bir diğer yüzeysel kalan taraf olmuş. Neziş keşke ölmeseydi, Hümeyra herkesten iyi iş çıkarmış. Yulduz'un ölmesi ve ölümünün onun telefonundan haber verilmesi bana saçma geldi, anlık heyecan yaratmak istemişler ama olmamış. Boran Kuzum'u hiç sevmesem de filmin en iyilerinden biriydi. Ve Engin... adeta parlıyordu bayılıyorum bu adama keşke Berrak'la partner yapma gibi bir girişimde bulunmasalardı.

Kadrosu hatırına: 8/10