Başyapıt - 1 Alien / Yaratık (1979) - Film Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
0078748.jpg

Yaratık - Alien (1979)

Türü: Korku, Bilim-Kurgu
Yönetmen: Ridley Scott
Senaryo: Dan O'Bannon (story), Ronald Shusett (story), Dan O'Bannon (screenplay)

Oyuncular:
Tom Skerritt
Sigourney Weaver
Veronica Cartwright
Harry Dean Stanton
John Hurt

IMDb Sayfası

Oscar Ödülleri (1)
- En İyi Görsel Efekt

Oscar Adaylıkları (1)
- En İyi Sanat Yönetmenliği

Filmin Fragmanı

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Ridley Scott son yıllarda pek ilgi çekici işler yapmamış olsa da genel olarak başarılı bulduğum bir yönetmen. Bu da onun 2. filmi ama çok cesur bir iş çıkarmış. Yaptığı ilk bilim kurgu olan film hem yılı hem de türünü göz önüne alınca normal standartların üstünde bir film olmuş.

Bilim kurgu - Yaratık türündeki bir çok filme ilham kaynağı olmuş bir film. O zamana kadar çekilmemiş bir iş yapmışlar ve başarılı olmuşlar. Gerçekten gerildiğim bir çok yer oldu filmde. Görsel efektleri yılına göre başarılı ki Oscar almış o yıl efekt dalında. Zaten ödülü de o yaratık sayesinde almışlardır. Yılına göre güzel görünüyordu :) Senaryosunda pek derinlik yoktu. Ama zaten konusu itibariyle derinlik beklemek saçma olur. Her bilim kurguda derinlik ararsak Matrix'in ne anlamı olur ki o zaman :)

Sigourney Weaver filmi sırtlamış resmen. O yaşamak için verdiği çaba, ekibinin yaşadıklarının onun üzerindeki psikolojik etkisini çok iyi yansıtmış. Ekibin diğer üyelerinden her şeye 'right' diyen adamı da sevdim. Tebessüm ettiğim sahnelerde o ve zenci arkadaş vardı :) Genel olarak oyunculuk performansı sırıtan yoktu. Bazı sahnelerde kendimi onların yerine koyup ürktüğüm doğrudur.
Son olarak o tatlı mı tatlı kediyi kurtardıklarına çok sevindim. Herkes onun peşinden gitti. Hatta adam onun yüzünden harcandı resmen. Kurtulması iyi oldu, yoksa boşa gidecekti her şey :D

Farklı olan her filmi sevdiğim gibi bunu da sevdim. O zamana kadar denenmemiş olanı deneyip başarılı olan bir film. Puanım;

7.5/10

Son düzenleme:

sürgünüm

Emekli
Reaksiyon puanı
65,193
Puanı
1,059
Yapım yılına göre iyi bir film olduğu söylenebilir ama izlerken zaman zaman sıktı beni. Akışı ve sürükleyiciliği açısından biraz sorun var bence.

Ridley Scott kalitesini ortaya koymuş, şimdi neyse eskiden de öyleymiş. Kadrodan Sigourney Weaver ve Dallas'ı oynayan Tom Skerritt dışında kimseyi tanımıyorum ama hepsi de iyi iş çıkarmışlar.

Kafamı kurcalayan bir soru var. Bu canavar neden uzay mürettabatına saldırdı. Yani derdi nedir bu soru hep cevapsız kaldı. Üstelik bir de akıllı varlıkmış gibi refleks vermesi falan biraz sınırları zorladı. :) @MEnes

Canavarın Kane'in kaskını asitle yakıp suratına yapışması ve daha sonra karnını deşip içinden çıkması en etkileyici sahne idi.

Gerilim filmi olarak 8.5 puanı hak ediyor ama korku filmi olarak sınıfta kalır ...

7.5/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Yapım yılına göre iyi bir film olduğu söylenebilir ama izlerken zaman zaman sıktı beni. Akışı ve sürükleyiciliği açısından biraz sorun var bence.

Ridley Scott kalitesini ortaya koymuş, şimdi neyse eskiden de öyleymiş. Kadrodan Sigourney Weaver ve Dallas'ı oynayan Tom Skerritt dışında kimseyi tanımıyorum ama hepsi de iyi iş çıkarmışlar.

Kafamı kurcalayan bir soru var. Bu canavar neden uzay mürettabatına saldırdı. Yani derdi nedir bu soru hep cevapsız kaldı. Üstelik bir de akıllı varlıkmış gibi refleks vermesi falan biraz sınırları zorladı. :) @MEnes

Canavarın Kane'in kaskını asitle yakıp suratına yapışması ve daha sonra karnını deşip içinden çıkması en etkileyici sahne idi.

Gerilim filmi olarak 8.5 puanı hak ediyor ama korku filmi olarak sınıfta kalır ...

7.5/10
Senaryoda boşluk vardı o yönden. Benim de aklıma geldi izlerken, orayı açıklamamışlar. Açıklasalardı daha bir anlam kazanırdı olay :)

Şuan filmi düşününce aklıma geldi.

Bunlar gezegene ilk gittiklerinde keşfe çıktıklarında bu yaratığın evi gibi bir yere gelmişlerdi. Orda aynı türde doğmamış yumurta içinde olan 7 8 tane daha vardı bundan. Klasik hayvan yuvasını korur mantığıyla orası bu yaratığın evi bu da onu korumak istedi ve saldırdı. Sanırım olay bundan ibaret :)

Son düzenleme:

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bilim-kurguda çığır açtığı iddia edilebilecek filmlerden biri. Yapım yılına göre her şey muazzam. Fakat gel gelelim filmde ciddi bir olmamışlık da var. Özellikle ilk yarım saat olaylar gelişmeye başlayana kadar çok sıkıcı geçiyor, sonra toparlanıp ilgi çekmeye başlıyor. Özellikle yaratıkla ilgili teoriler düşünülmeye başlandığında falan ayrıca ilgi çekici oluyor ama en sonunda da "canavar var kaçıyoruz" temasına bağlanıyor.

Oyunculardan Sigourney Weaver çok iyiydi diğerleri sıradandı. Yalnız Ridley Scott kediye bile oyunculuk yaptırmış helal olsun. :):)

Çekim yılına bakılacak olursa gerçekten saygıyı hak eden bir iş ama benim çok sevdiğim söylenemez. Aslında ikinci kez izlenecek bir film de değildi ama işte eksik kalmasın o kadar etkinliği yönetiyoruz diye izlemiş bulunduk. :):)

6.5/10

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Bilim-kurguda çığır açtığı iddia edilebilecek filmlerden biri. Yapım yılına göre her şey muazzam. Fakat gel gelelim filmde ciddi bir olmamışlık da var. Özellikle ilk yarım saat olaylar gelişmeye başlayana kadar çok sıkıcı geçiyor, sonra toparlanıp ilgi çekmeye başlıyor. Özellikle yaratıkla ilgili teoriler düşünülmeye başlandığında falan ayrıca ilgi çekici oluyor ama en sonunda da "canavar var kaçıyoruz" temasına bağlanıyor.

Oyunculardan Sigourney Weaver çok iyiydi diğerleri sıradandı. Yalnız Ridley Scott kediye bile oyunculuk yaptırmış helal olsun. :):)

Çekim yılına bakılacak olursa gerçekten saygıyı hak eden bir iş ama benim çok sevdiğim söylenemez. Aslında ikinci kez izlenecek bir film de değildi ama işte eksik kalmasın o kadar etkinliği yönetiyoruz diye izlemiş bulunduk. :):)

6.5/10

Defalarca izlenilesi epik yapım koskoca Yüzüklerin Efendisi bile alınmamışken bu filmin başyapıt listesinde ne işi olduğunu senin gibi ben de çözemedim aslında. :) Yani ilk 20 de bulunan tek üçleme mi başyapıt değil? :)

Üstelik Alien 2 de 72 film içindeydi sanırım? :(

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Defalarca izlenilesi epik yapım koskoca Yüzüklerin Efendisi bile alınmamışken bu filmin başyapıt listesinde ne işi olduğunu senin gibi ben de çözemedim aslında. :) Yani ilk 20 de bulunan tek üçleme mi başyapıt değil? :)

Listede olmayanlar başyapıt değil demek değil bunu sen de biliyorsun. Yüzüklerin Efendisi, Star Wars ve Batman üçlemesini alsaydık zaten 72 film bitmiş oluyordu. :):)

Bu film benim de etkinlikte yer almasını istemediğim bir filmdi ama maalesef yoğun oy üzerine almak zorunda kaldık. :) İkincisi yok merak etme. :D

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860

Listeyi incelediğimde ilk aklıma gelen oydu. Yüzüklerin Efendisi gibi benim için ve çoğu kişi için de gelmiş geçmiş en iyi uyarlama serilerden biri olan (belki de en iyisi?) bu serinin listede olmaması çok acı verici. :( En az 10 kez izlemişimdir tüm seriyi. Sıkılınca açar o destası savaş sahnelerini tekrar tekrar izlerim. Şu zamana kadar bu teknolojide bile o savaş sahnelerindeki mükemmelliğe ulaşılamamıştır. Listede kesinlikle olmalıydı.

Listede olmayanlar başyapıt değil demek değil bunu sen de biliyorsun. Yüzüklerin Efendisi, Star Wars ve Batman üçlemesini alsaydık zaten 72 film bitmiş oluyordu. :):)

Bu film benim de etkinlikte yer almasını istemediğim bir filmdi ama maalesef yoğun oy üzerine almak zorunda kaldık. :) İkincisi yok merak etme. :D
Batman'i Star Wars'ı boşver bu olsa yeterdi. :D Altı üstü 3 film, hepsi de mükemmel filmler. :D

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,715
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Listeyi incelediğimde ilk aklıma gelen oydu. Yüzüklerin Efendisi gibi benim için ve çoğu kişi için de gelmiş geçmiş en iyi uyarlama serilerden biri olan (belki de en iyisi?) bu serinin listede olmaması çok acı verici. :( En az 10 kez izlemişimdir tüm seriyi. Sıkılınca açar o destası savaş sahnelerini tekrar tekrar izlerim. Şu zamana kadar bu teknolojide bile o savaş sahnelerindeki mükemmelliğe ulaşılamamıştır. Listede kesinlikle olmalıydı.

Batman'i Star Wars'ı boşver bu olsa yeterdi. :D Altı üstü 3 film, hepsi de mükemmel filmler. :D
Yüzüklerin Efendisi + Hobbit özel etkinliği yaparız bir ara. Sen boşver diyorsun da başkaları da onları isteyebilirdi. Hadi birini almadık diyelim 72 filmden 6 tanesinin 2 film için harcanması çok sağlıklı olmazdı 72 filme zor düştük zaten pek çok iyi film dışarıda kaldı. Tabii araya sızan çok iyi olmayan bazı filmler de oldu ama olur o kadar. :D

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,072
Puanı
860
Yüzüklerin Efendisi + Hobbit özel etkinliği yaparız bir ara. Sen boşver diyorsun da başkaları da onları isteyebilirdi. Hadi birini almadık diyelim 72 filmden 6 tanesinin 2 film için harcanması çok sağlıklı olmazdı 72 filme zor düştük zaten pek çok iyi film dışarıda kaldı. Tabii araya sızan çok iyi olmayan bazı filmler de oldu ama olur o kadar. :D
Hobbit zaten o ayara çıkamadı hiç bir zaman. Yüzüklerin Efendisi başka ya. Ne bilim, duyunca bile içim hoş oluyor. :D Ama ne yapalım sağlık olsun. Böyle seçilmişse liste saygı duymak gerekir. :D

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
Günümüz bilim-kurgusunu etkileyen ve bilim-kurgu sinemasında devrim yaratan bir film. Dönem standartlarının çok üstünde olduğu söylenebilir kesinlikle. Bugünkü bilim kurgu filmlerinin bile bu filmden etkilendiği görmek mümkün.

Konu olarak da aslında türünün ilk ve en başarılı örneklerinden olabilir. Alien karakteri aslında felsefi açıdan değerlendirilebilecek bir karakter. Üzerine çok geniş yorumlamalar getirilen bir karakter. Yine Ridley Scott'un çektiği Prometheus'ta bu daha da belirgin. Alien'ın zeki olması sınırları zorladı demiş ama zaten zeki bir yaratık Alien. Davranış biçimi bir hayvanı andırsa da kendini gizleme ve avlanma taktiği açısından gelişmiş bir zekaya sahip olduğu söylenebilir. Alien'ın mürettebata saldırma sebebi de üreme amacından kaynaklanıyor. Alien'ın bütün amacı ve davranışları üreme üzerine kurulu.

Filmin son kısmında da gördüğümüz gibi Alien aslında mürettebatı öldürmüyor onları yumurtaların olduğu alana götürüyor ve ürüyor.

Oyunculuklar fena değildi. Özellikle Sigourney Weaver iyiydi.

İlk izlediğimde daha çok gerilmiştim ama yine de gerildim diyebilirim. Ridley Scott'un yönetmenliği mükemmeldi gerçekten.

Bence başarılı bir film. İlk kısımları biraz ağır olsa da hem teknik açıdan hem de gerilim açısından başarılı bir film.

7.5/10

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
ayy bunuda bitirdik 12'de 10 yapabildim film seçme hakkı elde ettim ozaman @OzaN kalan 2 filmide etkinlik bitmeden izleyip full yapmayada çalışırım :A:A

bu filmi ben 90lı yıllarda çok fazla izlemiştim o yıllarda uzaylı filmleri özellikle çok aşırı yaygındı hatta uzay gemisi gördüğümü bile hep söylüyorum iddamında arkasındayım:A:A:A

çocukken çok aşırı etkileniyordum mesala burdakı yaratıklardan çok korktuğumu hatırlıyorum şimdi korkmadım tabikide ama iğrendim midem çok hassas iğrenç görünüyorlar:ppp:
zamanına göre düşünürsek eğer gayet başarılı bir film bence birkaç sahneden bahsedeyim birazda :-):-):-)
ıyyy şu kadının yüzüne yapışan yaratık sahnesinden çocukken ne korkardım ayoll hala tiksindiğimi fark ettim vlla yüzündenken :ppp::ppp::ppp:
çok iğrenc birşey aa tabi şu kedili olan sahnedeki korkutucu yaratığıda sayarsak çocukken ne korkardım bunlardan :(:(:(

son sahnede herzaman bana süpermanın dünyaya gönderişini hatırlatır şimdi süpergilr diyelim :F:F:F
8.0/10