2018 Ahlat Ağacı - Film Yorumları

mesmeso

Konu Sahibi
Moderatör
Reaksiyon puanı
9,604
Puanı
860
2014239-920293817.jpg

Ahlat Ağacı (2018)

Tür: Dram
Senaryo: Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan, Akın Aksu
Yönetmen: Nuri Bilge Ceylan

Oyuncular:
Aydın Doğu Demirkol
Murat Cemcir
Bennu Yıldırımlar
Hazar Ergüçlü
Serkan Keskin
Tamer Levent
Akın Aksu
Ahmet Rıfat Şungar
Kubilay Tunçer
Öner Erkan

Filmin Konusu

Bazıları için taşra, tüm umutların eninde sonunda yalnızlıkla kesiştiği bir sürgün yeridir. Tıpkı babaların ve oğulların kesişen kaderleri gibi, tüm umutların, hayallerin, çaresizlikle kesiştiği hudutsuz bir sürgün yeri...

Filmin Fragmanı

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
İzlediğim en iyi NBC filmi diyemem ama onun filmleri içerisindeki en görsel şovun olduğu, rüzgarın yüzümüzü okşadığı, izlemesi hem keyifli hem rahatsız edici filmdi. Daha önce bu kadar çok film de izlemedim, bazı sahneleri resmen kitap gibiydi. Sinan’ın yazdığı kitabı okuyamadık ama izlemiş olduk bir bakıma. Kış Uykusu’ndan daha iyi bir film değildi belki ama Kış Uykusu kadar güzeldi, ondan farklı olarak hayattan bir kesitti resmen işlenen konu. Gerçekçiliği de yönetmenin her zamanki standart üstü kalitesindeydi, çoğu karakter çevrede görebileceğimiz doğal kişiler ve tabi ki bunda diyalogların özellikle Sinan karakterinin etkisi çok büyük.

Bazı sahnelerde Tarkovski filmleri gibi felsefeye fazla ağırlık verilmesi gerçekçiliği biraz etkilese de derinlik bakımından çok iyiydi. Zaman zaman gördüğümüz hayali metaforlarlar, özellikle son sahnedeki kuyuda kendini asma görüntüsü de klasik NBC metaforlarından. En nihayetinde küçümsediği ve iğrendiği babasının hayatına ve babasına hak veren ve anlayan gencin tüm hayallerini öldürüp yoluna devam etmesi...

Film boyunca arkaplanda çalan klasik müzik bir başka etkileyiciydi ve filmin ruhuna tam oturmuş diyebiliriz.

9.0/10

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Nuri Bilge Ceylan ile aynı dönemde yaşayıp, onun filmlerini ana dilimizde izleyebildiğimiz için çok şanslıyız. Kış Uykusu çok bambaşka bir yerdeydi ve bu film onun biraz altında ama yine de şüphesiz yılın en iyilerinden. Doğu Demirkol çok iyiydi, Murat Cemcir çok iyiydi. Filmin senaryosu şahaneydi. İmam sahnelerini özellikle sevdim. Günümüz Türkiye'sindeki bir gencin ruh halini çok iyi yansıtan, dolu dolu bir film.

Tam yorum:

9/10

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,922
Puanı
1,060
Filmi baya beğendim, içindeki diyaloglar, samimi ve doğal oluşu bize yansıtma şekli, müzik ve görüntüleri çok beğendim. Eleştireceğim konu süresi. Tamam sıkmadan kendini izlettirdi ama 3 saat çok fazla bir süre. Türk dizilerinin süresinden yakınırız ve kendini sinemadada göstermiş.

Ailemden büyüklerimiz bazen gençliğini, yaşanmışlıklarını anlatır ve bizde etrafında oturup keyifle dinleriz, işte bu filmdeki konuşmalar bana o anları anımsattı ve çok keyifli ve sıkılmadan izledim o kısımları. Özellikle yazarla olan konuşması ve imamlar ile olan sahneler bana göre filmin en güzel kısımlarıydı. Bunların yanı sıra doğal dediğim kısım oyuncuların rollerini çok iyi yapması ve yapmacık durmaması. Filmde günümüzü özetleyen çok detaylar vardı ve ben bu kısmı çok başarılı buldum.
Sinan annesine kırıcı şeyler söyledi babası ile zamanımda kaçtı diye ve kabaca konuştu annesiyle ama aynı sahnede annesine kitabını verirken güzel sözler yazdı. Bu sahne hem güldürdü hem de düşündürdü. Hepimiz zaman zaman karşımızdakilere "kötü" tepki verirken aslında dilimizle söylediğimiz ild yüreğimizde taşıdığımız bir değildir.
Sinan o çok küçümsediği köyü ve çok eleştirdiği babasının izinden gitmek zorunda kalıyor ve babasının Sinan'ın kitabını okumuş olması güzel bir detaydı.
8.5/10

xemrexxx

Favori Üye
Reaksiyon puanı
132,535
Puanı
1,061
Filmi baya beğendim, içindeki diyaloglar, samimi ve doğal oluşu bize yansıtma şekli, müzik ve görüntüleri çok beğendim. Eleştireceğim konu süresi. Tamam sıkmadan kendini izlettirdi ama 3 saat çok fazla bir süre. Türk dizilerinin süresinden yakınırız ve kendini sinemadada göstermiş.

Ailemden büyüklerimiz bazen gençliğini, yaşanmışlıklarını anlatır ve bizde etrafında oturup keyifle dinleriz, işte bu filmdeki konuşmalar bana o anları anımsattı ve çok keyifli ve sıkılmadan izledim o kısımları. Özellikle yazarla olan konuşması ve imamlar ile olan sahneler bana göre filmin en güzel kısımlarıydı. Bunların yanı sıra doğal dediğim kısım oyuncuların rollerini çok iyi yapması ve yapmacık durmaması. Filmde günümüzü özetleyen çok detaylar vardı ve ben bu kısmı çok başarılı buldum.
Sinan annesine kırıcı şeyler söyledi babası ile zamanımda kaçtı diye ve kabaca konuştu annesiyle ama aynı sahnede annesine kitabını verirken güzel sözler yazdı. Bu sahne hem güldürdü hem de düşündürdü. Hepimiz zaman zaman karşımızdakilere "kötü" tepki verirken aslında dilimizle söylediğimiz ild yüreğimizde taşıdığımız bir değildir.
Sinan o çok küçümsediği köyü ve çok eleştirdiği babasının izinden gitmek zorunda kalıyor ve babasının Sinan'ın kitabını okumuş olması güzel bir detaydı.
8.5/10
Kim bu çocuk güzelim kızın önünü kapamış:A @Çiğdem @Forumdash

Danger UA!

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
3,713
Puanı
560
2018'de izlediğim en iyi film. Bunun bir Türk filmi olması çok gurur verici. NBC iyi ki varsın. Her sahnesi dolu dolu bir filmdi. İçindeki ortama ve çevresine yabancı Sinan rolü Doğu Demirkol'a tam oturmuş. Murat Cemcir de aynı şekilde çok iyi performans göstermiş. İkisinin de bu kadar iyi bir performans ortaya koyacağını beklemezdim.

Gerçekten çok gerçekçi bir film. Her diyalog ve karakter hayatın içinden. Dertli dertli düşüncelere dalan milli piyangocu dayı, kitaplığında sadece Olasılıksız, Şu Çılgın Türkler gibi herkeste bulunan kitaplar olan, kuru hamaset yapan kumcu vs. gibi.

Filmin sonu da çok anlamlıydı. Bence kesinlikle NBC'nin en iyi filmi.

9/10

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
NBC'nin Kış Uykusu için çok dialoglu olmasına kakafoni filan demiştim:X Buarada ana karakterin dialogları kafa acıyor.

Gerek kitap yazarıyla yaptiklari konuşmalar gerek imam arkadaşlarıyla yaptiği hayata ve dinsel düşüncelerin günümüz yorumuyla muhteşemdi. Kış Uykusun'da fazlaca dinsel dialoglar vardi. Bi ara bu bölümleri bulup ikisini peşpeşe izlemek gerek...

Baba karakteriyle oğul karakterleri iyi işlenmiş. Gizli baba-oğul ilişkisi vardı. Filmin sonunun bağlantısı buydu. Baba geleceğe dair sorular soruyordu ama aklında hiçbrşey yoktu. Sinan kendini asmadı. Hayatına yeni bir başlangiç yaptı yeniden doğdu o kuyu sahnesinde(bence)

Filmdeki kadın karakterin hiçbir önemi yok gibiydi sanki:X Karaktere hiçbir dokunuşu olmadı. Yada tanımamıza yardım edecek hiçbir eylemde bulunmadılar. Tuhaf.

8/10