Netflix After Life - Dizi Yorumları

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Dünyaca ünlü İngiliz komedyen Ricky Gervais, uzun bir aranın ardından yeni dizisi After Life ile geri döndü. Eşini kaybettikten sonra intihara meyilli bir hale gelen Tony'nin hikayesini ele alan dizinin altı bölümlük ilk sezonu geçtiğimiz günlerde Netflix'te yayınlandı.

Diziyle ilgili yorumları bu başlıktan yapabilirsiniz...

65915

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
1x1 1x2

Su gibi aktı ilk iki bölüm. Dramatik ögeler etrafına kurulu bir dizi olsa da gayet komik, izlemesi keyifli. Replik kalitesi yüksek dolu dolu olmuş. Ricky Gervais her zamanki gibi korkusuz ve acımasız. :)

Uyuşturucu kısmı kötü yerlere gitmeye müsait ama bakalım devamı nasıl olacak?

8/10 8/10

• Beğendim
Reactions: DarkLegenD

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,277
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
5. bölüm de dahil.

Ben diziye Twitter'da gördüğüm bir sahnesi sayesinde başladım fakat işin içinde intihar falan olduğunu bilmiyordum. Daha da sardı böylelikle. Hem güldürüyor, hem de üzüyor. Ensedeki yağ tulumu ve sütlaç efsane. Muazzam gidiyor. Benim sahne ise son bölümde görünüşe göre.

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
2x1

Yeni sezonunu iple çektiğim bir diziydi bu dizi, çünkü Ricky Gervais'in farklı bir üslubu var. Konuşmaya başladığı anda sanki stand up gösterisine dönüşüyor olay. Komedyen üslubunu kullanarak vermek istediğini mesajları, sanki stand up gösterişi sunarcasına aktarıyor. Bu harika bir özellik. Yeni sezonda bu özelliği kendini gösterdi.

Şöyle düşünelim:
Tony karakteri şimdi eve birisi çat kapı geliyor (hayat kadını olan karakter), verdiği bir tepki var, hazır cevaplılığı var. Tam da stand up havasında. Eve birisi geliyor (teslimatçı), izin bile almadan yıkanabiliyor, rahatlığa bak. Meditasyon yapmaya gidiyor, meditasyon yaptıran kişinin ses çıkarması da önemli göndermeydi. Bir de psikolog göndermesi vardı, "takma kafana" diyecek kadar düşebilen ve hiçbir halta yaramayan. Gerçi o psikolog olayını Tony güzel bir göndermeyle kapatmıştı ama aynı psikologa sonra Matt o psikologa gitti ilginçtir.

Bölüm üzerine:
Geçen sezon Hemşire ile yakınlaşma ihtimali bulunan Tony'nin eşini yine unutamadığını gördük. Anlaşılan bu sezonda da aynı şekilde eşini unutamaması sürecek, yine her bölümde kendini gösterecek eşini izlemeleri. Gerçi böylesi daha iyi. Yıllarını verdiğin eşini unutman da kolay olmayacaktır haliyle. En sevdiğim sahneler Tony ile Anne arasındaki sahnelerde geçiyor. Diziyi bu ikisi arasında kurgula, yine izlenir. Mezarlıkta sürekli olarak denk gelip, muazzam replik çıkarıyorlar. Tony'de karakter olarak acayip değişmişti. Her ne kadar iğnelemeleri de olsa iyilik meleği olmuştu. Geçen sezona göre o psikolojik bozukluk tam olarak yoktu.

Bölümde biraz dağılma da vardı karakter olarak. Matt eşinden ayrıldı, Kath ona niyetini belli etti, Lenny burnuyla müzik yapan çocuğun annesiyle hayatına devam etti gibi gibi. Ayrıca bölümdeki 100 yaşındaki kadınla röportaj da çok iyiydi. Kadın sert bir dille hayatın gerçeklerini yüze vurdu.

Özlemişim diziyi. İyi bir başlangıçtı. Sezon finalinde yine harika bir bağlantı bekliyorum, aynı ilk sezondaki gibi. İlk sezonun sezon finali çok iyiydi, ilk beş bölümdeki olaylarla güzel bir bağlantı kurulmuştu.

8.5/10

• Beğendim
Reactions: bazinga

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
2x2

Tony ile Anne sahneleri yine çok iyiydi. Hayat kadını ile postacının arasını yapacak sanırım Tony, ilginç olacak. Tony ilk sezondan çok farklı. Hiç böyle şeyleri tenezzül etmezdi, şimdi birisini çağırıp yemek yapabiliyor ama tabii bir türlü gönlünü açamıyor. Tony'nin babasının Lisa'nın ismini duyduktan sonra "artık kanser değil" demesinin ardından verdiği tepki çok iyiydi. Hemşirenin içi gitti o tepkiye karşı. Bir türlü açamadı gönlünü hemşireye karşı Tony, açamazdı da daha.

Burnuyla flüt çalan James'in sahneleri biraz sıktı, Amdram grubu da öyle. Psikolog sahneleri de aynı şekilde. Tabii bölümü bu ikisi baltalayamadı, yine de iyi bir bölümdü.

Yaşamla ölüm arasında göndermelerin de olduğu bölüm, iyi bir bölümdü.

8/10

• Beğendim

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,726
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Sezonu bitirdim. Zamanında başlığını açtığımı unutmuşum. Forumda başka izleyen olduğunu bilsem yazardım bölüm bölüm. :D

Çok seviyorum bu diziyi. Güzel bir sezondu genel olarak. O kadar güzel ve özgün diyaloglar var ki. Bozmadan böyle devam eder umarım.

İlk ve son bölüm sezonun en iyileriydi bence.

• Beğendim
Reactions: Angelica and Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Sezonu bitirdim. Zamanında başlığını açtığımı unutmuşum. Forumda başka izleyen olduğunu bilsem yazardım bölüm bölüm. :D

Çok seviyorum bu diziyi. Güzel bir sezondu genel olarak. O kadar güzel ve özgün diyaloglar var ki. Bozmadan böyle devam eder umarım.

İlk ve son bölüm sezonun en iyileriydi bence.
Dizinin konusu var mı diye baktığımda şaşırmıştım, hele de senin açtığını görünce. Atypical'ı açmamıştın çünkü zamanında, bu diziyi açmışsın. :D

Bölümleri de değerlendirsen iyiydi. Puanlama yapmayı da sevmiyorum aslında da, puanlayarak gittim. :D

Ricky Gervais stand up usulü dizi yazıyor aslında, çok etkileyici. Son bölüm de etkileyici olmuştur haliyle. Kelimelerle arası çok iyi. :)

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
2x3

Geçen sezon Tony büyük çöküşteydi, onu o çöküşten kurtaran Matt idi. Bu sezon Matt çöküşte, onu o çöküşten kurtaran Tony oluyor. Tony hemşireyi kaybetme noktasına geldi bu bölümde iyice. Hele de ilginçtir Matt'le birlikte gittiği barda hemşireyi de gördü. Matt de terapistini gördü. Terapist gerçekten abartılı bir tipleme ama tabii İngiliz mizahında karakterler kimi zaman abartılı ve argoya kaçtığı için aslında şaşırmıyorum bu kadar abartıya.

Bölümde yeni bir konu daha belirdi, Tambury gazetesini kurtarmak. Gazetenin sahibi gazeteyi kapatma kararı alınca, devreye Sandy'e üzülen Tony girdi ve gazeteyi kurtarmak için çabalar başladı. Tony ile Kath'in burç muhabbeti iyiydi. Burçlara bayıla bayıla bakıp, ona inanlara da güzel gönderme yaptı Tony. Hayat kadını Roxy ile Postacı Pat çıktı, o sahneler de iyiydi. Çizgi film karakteri gibi adam Pat, aklına eseni yapıyor. Kedilerle konuşan teyzenin dertleşmek istemesi vardı, o da hüzünlüydü. Bunu ancak Tony anlayabildi. Bu bölümde Sandy'nin doğum gününden Lisa'ya kadar gidildi, renk katan görüntüler ortaya çıktı. Sonda da düğünde Lisa vardı. Her gün özlem dolu Tony.

Dizideki en iyi terapist kim? Tony'nin mezarlıkta konuştuğu Anne. Bunu da belirtmeden geçmeyeyim.

8.5/10

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Çok duygusal bir bölümdü ve evet, dizideki sezon finali ile mükemmel bağlantı geliyor, hissediyorum. Bu bölüm o izlenimi verdi.

Bölümün en iyi sahnesi, kesinlikle Tony ile Anne'nin sahnesiydi. Eşinin ölümünün ardından girdiği o travmayı mezarlıktaki terapistine anlatabildi ancak. Gözünden yaşlar süzüldü, Ricky Gervais'in oyunculuğu çok iyiydi orada. Esas duygulandıran yer ise, Lisa'nın videosundaki terleyen çalışana "kokuyorsun" demek yerine, minnet edip teşekkür etmesiydi, sonrasında da çalışanın ağladığını söylemesiydi. Hepimizin unuttuğu bir şey olan minnet etme duygusunu Ricky Gervais kalemiyle tekrar hatırladık. Sonrasında da Sandy'e gidip minnet duygusunu göstermesi vardı. Lisa'nın o sahnesi duygulandırdı.

Matt'in, Kath'i reddetmek için bahane araması, sonrasında da eşini Amdram'a gittikleri yer için ikna etmesi vardı. Kath'in üzülmesi, sonrasında da Tony'nin onu teselli etmesi çok iyiydi. İlk sezondaki Tony umursamazdı ama şimdi Tony, kahve içmeye götürüp, muhabbet edebiliyordu. Eşinden bahsetti, eşi üzerinden örnek verdi, duygularını açıkladığı için doğru olanı yaptığını söyledi. Sonra gitti, gazetenin sahibiyle konuşarak, onunla da eşi üzerinden örnek vererek bir şans daha istedi, beceriksiz ama iyi bir ekip olduğunu söyledi. İkna etti, Sandy de mutlu oldu. Ayrıca bölümdeki botokslu kadın da güldürdü. Çok abartılı olsa da, bu kadar abartıya kaçan insanlar da var.

9/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
2x5

Biraz absürd tarafı olsa da, özellikle son sahnelerde duygusallığa dönüştü olay.

Gazete kurtarıldı, röportajlara devam edildi. Röportajlarda bile bir yalnızlık hissiyatı vardı. Yıkanmayı alışkanlık haline getirmemiş, posta kutusu yerine yanlış kutuya posta atmış olan adam, kendisinin yalnızlığını paylaşıyordu. Revü için önce mezarlıktaki terapisti Anne'ye teklif götürdü, sonrasında da gazetenin sahibine. Revü sahneleri de ilginçti. Kath, sırf yalnız gelmemek için yakışıklı olmayan birisiyle gelmesi ilginçliklerden birisiydi. Amerikan komedisi olsaydı, muhtemelen yanında yakışıklı birisi olurdu. İngiliz komedisinde ise, bunun tersi bir durum söz konusu olabiliyor. İstifçi Brian'ın stand up gösteri yapışı utanç vericiydi ama Ricky Gervais'in klasik stand up tarzı aslında. James'in hareketleri baştan sona utanç vericiydi.

Bölümdeki esas olay ise, Tony'nin babasını kaybetmesiydi. Hemşirenin ismi genelde çok fazla geçmiyor da, isminin Emma olduğunu hatırladım. Hemşire Emma'nın babasının öldüğünü haber vermesi üzerine Tony, huzurevine gitti ve üzüntüsü yüzünden okuyordu. Emma, her gün gelen başka bir evladın olmadığını söyledi ve haklıydı da. Huzurevine kapatıp aylarda gelmeyen de var. Tony ise, bunun tersine, her gün gidip geliyordu. En başından beri ilgisini çektiğini de söyledi Tony, Emma'ya. İşte o sahne iyiydi aslında. Tony'nin gözyaşlarını tutamaması, gözlerinin dolması vardı ki, bölüme damgasını vuran sahneydi.

Tony'nin babasını oynayan David Bradley bir yerden tanıdık geliyordu ama çıkaramıyordum. Filmografisini inceleyince hatırladım. Harry Potter'da Argus Filch'i canlandırıyordu. Biraz daha yaşlandı, hatırlayamam da doğaldı aslında.

8.5/10

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
2x6

Bu dizinin en sevmediğim yönü, kısa sürüyor oluşu ve her bitişte beni duygulandırıyor oluşu. Geçen sezon finalinde olduğu gibi, bu sezon finalinde de duygulandım, gözlerim doldu. Ricky Gervais yine yapmış yapacağını. Dizinin müzikleri de çok iyi seçilmiş. Bir de klişeye kaçılmıyor müziklerde, bilinmedik müzikler seçiliyor. Bu yönünü de seviyorum dizinin.

Terapistin Hitler esprisi yapmaya çalışması, tamamen Ricky Gervais'e özgü aslında. Gösterilerinde sıkça dile getirebiliyor bunu. Hatta hızını alamayıp, cenaze töreni için de yazmış Hitler esprisi. Babası Ray'in ölümünden sonra nezaketlere karşı bir tavır sergiliyor, bunu hak etmediğini düşünüyor ve bunlar da önemli detaylardı. Bu kadar ince düşünmek herkesin harcı değil. Bölümdeki 8 yaşındaki kız gibi davranan adamın, kızının utanması ve Tony'nin "babanın değerini hayattayken bil" mesajı çok iyiydi. Postacı Pat'in kart vermesi, kaba davrandığı için Tony'nin özür dilemesi ve Pat'in de görmezden gelmediği için minnet duyması çok iyiydi.

Tony'nin cenaze töreni konuşmasında tekrar tekrar hatırlanası sözler:

"Babam 1939 doğumlu. Derdi ki, o kadar çirkin bir bebekmiş ki, Hitler savaş ilan etmiş. Çok kalender bir adamdı. Büyük hırsları yoktu, çok çalıştı, içmeyi sevdi, aşık oldu, evlendi, bir çocuğu oldu, onlara bakmak için elinden geleni yaptı, sanırım sıradan bir hayat yaşadı. Annem öldüğünde... Annemi her şeyden çok sevmişti. Hayatımda hiç öyle tatlı bir çift görmedim. Galiba o yüzden ben de o güzel hayali kurdum. Yani yedi sekiz milyar insanın yaşadığı bu gezegende ruh eşinle karşılaşma hayalini. Neyse, annem öldüğünde babam yıkılmamıştı. Ama bunu bile yansıtmadı. Eski usul bir adamdı. Sen mutsuzsun diye herkesi mutsuz etmen gerekmiyor. Benimkine zıt bir yaklaşım. Başa çıktı. Ta ki gücü yetmeyene kadar. İşte o zaman Emma devreye girdi. Ona baktığın için teşekkürler. Seni seviyordu. Nedenini anlıyorum."

Ray, oğlu Tony'e bir fiske bile atmamıştı kötü bir şey yapsa bile. Sadece "beni hayal kırıklığına uğrattın" demesi bile yetiyordu. Bu diyalog da çok iyiydi. Tony ile Emma'nın Billy Murray'in "Groundhog Day" filmine gönderme yapmaları çok iyiydi. Ricky Gervais anlaşılan o filmin etkisinde kalmış, çok sevmiş. Çok güzel gönderme yaptı Emma karakteriyle "Groundhog Day" gibi yaşamaya. Tony ile Emma, geçen sezon finalinde olduğu gibi, bu sezon finalinde de perdeyi iyi bir şekilde kapattı. Tony ad koymadan, Emma'nın varlığıyla birlikte olmak istedi. Aslında hiçbir şekilde Lisa'ya ihanet etmek istemedi ve bu yüzden belki de hiçbir şekilde isim koymak istemedi. Tony'nin terapisti Anne ile gazete sahibi arasında da arkadaşlık bağları oluşmaya başladı gibi, orası da iyiydi. Matt için de her şey iyi bitti. Bu arada Emma'nın gelmesinden önce intihar etmek üzere olan Tony'nin köpek havlamasının ortaya çıkışı çok iyiydi. Köpek çok iyi performans sergiledi, orası çok iyi detaydı. Sonrasında da kapıda Emma'nın çıkması vardı ki, o da çok iyiydi ve "Groundhog Day"li bitiriş geldi ardından.

Bitmesine üzüldüğüm bir sezon daha oldu ve yine çok sevdim. Özellikle son üç bölümdeki Ricky Gervais'in gözyaşlarıyla oyunculuğu çok iyiydi, çok duygulandırdı. Sezon finali yine çok iyiydi, aynı geçen sezon finalindeki gibi çok iyiydi.

Duygulandırması, başarılı müzikleriyle ve çok iyi bağlantısıyla:
10/10

• Beğendim

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
İkinci Sezonun Dizi Müzikleri:

1. Bölüm: Carpenters - Top Of The World

1. Bölüm: Jackson Brown - These Days

2. Bölüm: Balmorhea - Masollan (Müzikal)

2. Bölüm: Goldmund - Finding It There (Müzikal)

2. Bölüm: Jimmy Webb - If These Walls Could Speak

3. Bölüm: Luther Vandross - So Amazing

4. Bölüm: David Browie - Can You Hear Me (2016 Remaster)

5. Bölüm: Judy Collins - Send In The Clowns

5. Bölüm: Billy Joel - And So It Goes

6. Bölüm: Commodores - Three Times A Lady

6. Bölüm: Iron & Wine - Passing Afternoon

6. Bölüm: Don Diablo - Silence ft. Dave Thomas Jr.

6. Bölüm: Sufjan Stevens - The Only Thing

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

Dizinin ikinci sezonunda geçen şarkıları derledim. Farklı farklı, kimisi de bilinmeyen yabancı şarkılar ve şarkıcılar, tam da keşfetmelik. İyi dinlemeler.

@bazinga, @Tolstoyevski, @MasacRE, @Sherlock, @MEnes, @Maskeli Fedai, @Çiğdem, @Dosi, @Forumdash, @DarkLegenD, @xemrexxx, @Çiğdem, @mrt-06, @Yiğitt, @Bully, @sokak sanati, @serhatt, @kerem, @Ahmed, @S.G.A.T., @xBUGRAx, @eskici, @Turkuazz, @dreamy, @alperuz, @denizz19, @vadikızı, @hayret bi şey, @The_Erinch, @Hachiko, @emreemreu, @Emre Ozansoy, @tolgab, @xdragxx, @Polat Şaşmaz, @RevaN, @HeisenBerg,.

alperuz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,351
Puanı
700
Dizinin ikinci sezonunda geçen şarkıları derledim. Farklı farklı, kimisi de bilinmeyen yabancı şarkılar ve şarkıcılar, tam da keşfetmelik. İyi dinlemeler.

@bazinga, @Tolstoyevski, @MasacRE, @Sherlock, @MEnes, @Maskeli Fedai, @Çiğdem, @Dosi, @Forumdash, @DarkLegenD, @xemrexxx, @Çiğdem, @mrt-06, @Yiğitt, @Bully, @sokak sanati, @serhatt, @kerem, @Ahmed, @S.G.A.T., @xBUGRAx, @eskici, @Turkuazz, @dreamy, @alperuz, @denizz19, @vadikızı, @hayret bi şey, @The_Erinch, @Hachiko, @emreemreu, @Emre Ozansoy, @tolgab, @xdragxx, @Polat Şaşmaz, @RevaN, @HeisenBerg,.
Eline sağlık.

• Beğendim
Reactions: Araf

Angelica

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,127
Puanı
1,060

Mutlaka dinlicem müzikleri of ramazan geldi geleli izlemekte zorlanıyorum ya:(

• Beğendim
Reactions: Araf

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060

Jimmy Webb, 14 Nisan'da 62 yaşında hayatını kaybetmiş. 10 gün sonra da dizide şarkısı çaldı, şarkısını göremedi ama şarkısının yayınlanması da ayrı bir anlamlı oldu.

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Dizi çok ağır ve yer yer durgun, Ricky ise çok asabi geliyor bana bu dizide. Bir iki bölümünü izlemiştim ama enerjim tükenmişti. Oysaki Ricky’nin stand-uplarını oldukça beğenmiştim. Bu dizide ise Six Feet Under’in daha az dram ama daha asabi ve durgun tadını aldım.

• Olmamış
Reactions: DarkLegenD

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
Dizi çok ağır ve yer yer durgun, Ricky ise çok asabi geliyor bana bu dizide. Bir iki bölümünü izlemiştim ama enerjim tükenmişti. Oysaki Ricky’nin stand-uplarını oldukça beğenmiştim. Bu dizide ise Six Feet Under’in daha az dram ama daha asabi ve durgun tadını aldım.
Durgun değil aslında, sonuna kadar izle. Düşündürme amaçlı bölümler, yer yer de güldürüyor, kara mizah. Domino taşı gibi devriliyor sezon finalinde, "vay be" diyorsun. Bunalımda olan bir karakterin olduğu bir diziden de çok büyük hareketlilik bekleme ama çok ağır da gitmiyor.

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski