2021 A Quiet Place Part II / Sessiz Bir Yer 2 - Film Yorumları

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com

MV5BMTE2ODU4NDEtNmRjNS00OTk1LTg4NmMtNTAzYzVlNzJmYjgzXkEyXkFqcGdeQXVyODk4OTc3MTY@._V1_FMjpg_UX1...jpg

A Quiet Place Part II

Tür:
Dram, Korku, Bilim-Kurgu
Süre: 97 dakika

Yönetmen: John Krasinski
Senaryo: John Krasinski, Scott Beck, Bryan Woods

Oyuncular:
Emily Blunt
Millicent Simmonds
Cillian Murphy

IMDb Linki

Puanlar:
IMDb: 7.9/10
Rotten Tomatoes: 91%
Metacritic: 71/100

Filmin Fragmanı:

Filmle ilgili yorumlarınızı bu başlık altından yapabilirsiniz.

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Biraz da güncel filmlere yorum yapayım hazır elim değmişken, sonra hepsi son güne kalıyor. :A

A Quiet Place'in ilk filmini düşük beklentilerle izlemeye başlamamın da etkisiyle çok sevmiştim. Belki de bu yüzden devam filmi için beklentilerim gerçekten çok yüksekti fakat maalesef bu beklentilerimin karşılandığını söyleyebilmem mümkün değil. IMDb başta olmak üzere birçok dizi/film puanlama platformunda devam filminin, ilk filmden yüksek puanlar alması da bunda büyük etken oldu.

İlk filmin bana kalırsa en büyük başarısı sessizliği kullanarak yarattığı gerilimdi ve türevlerinin aksine standart bir giriş-gelişme-sonuç kurgusuna sahip olmamasıydı. Burada ise bence bunlar yok.

İlk filmde nereden geldiklerini görmediğimiz yaratıklar vardı ve bu yaratıkların nasıl durdurulabileceğini öğreniyorduk. Burada böyle bir durum yok maalesef. İlk filmde karakterlerimizi görmeye başladığımız noktanın öncesi, yani yaratıkların nasıl dünyaya geldiği gösteriliyor. Bu noktadan itibaren zaten ilk filmdeki özgünlük biraz kayboluyor.

Ardından ilk filmin sonuna geliyoruz, ailenin babasını canlandıran John Krasinski'ye veda etmiştik. Bu noktadan sonra evet, yine geriliyoruz ancak yeni pek bir şey sunmuyor bizlere film. Zaten bir süre sonra olaylar birbirini tekrar etmeye başladığı ve karakterlerimiz hep bir şekilde bu olaylardan kurtulabildiği için film tahmin edilebilir bir hal de alıyor.

Ben açıkçası filmin sonunu da pek sevemedim. İlk filmde ailenin babasının ölmesi gerçekten beklenmedik bir şeydi ve şaşırmıştık, üzerine yaratıkların yok edilebileceğini görmüştük. Burada ise hem film çok tahmin edilebilir ilerledi, hep bir şeylerden son anda kurtuldular hem de sonu çok klişe geldi bana. Stranger Things izliyor gibi hissettim açıkçası ki bu pek hoşuma gitmedi. :A

İlk filmden farklı olarak gördüğümüz tek şey yaratıkların yüzme bilmemelerini öğrenmemiz oldu sanırım...

Üçüncü film fikri de bana zorlama geliyor açıkçası, zaten artık yaratıkları yok etmenin yolunu buldular. İkinci filmde bile ilk filmin üzerine koyulan neredeyse hiçbir şey yokken, üçüncü filmde gerilim ortamını nasıl yeniden yaratacaklar merak ediyorum. Tabii devam filmlerine karar verilmesinin en büyük sebebi filmin gişedeki başarısı, bu yüzden zorlama dahi olsa çok şaşırmıyorum bu kararın alınmasına ama kişisel olarak bu seri için beklentilerimi düşürdüğümü belirtmem gerek...

Tüm bunları bir kenara bırakırsak John Krasinski'nin yönetmenliğini yine beğendiğimi söylemem gerek. Ses kurgusu ve miksajı yine çok başarılı, filmin en büyük alametifarikası bu zaten. Fakat müzik kullanımını burada biraz daha fazla buldum, bu yüzden film bu noktada da ilk filmin gerisindeydi bence...

Emily Blunt, çocuk oyuncular ve bu filmle aramıza katılan Cillian Murphy gayet iyiydi. Yalnız Emily Blunt ilk filmde karakterinin de daha ön planda olması sebebiyle filmi tek başına taşıyordu, bu filmde ise karakterinin de gelişimi doğrultusunda pek ekstra bir şey izletmiyor. Roller daha eşit paylaştırılmış. Çocuk oyunculardan Millicent Simmonds'ı ayırmak gerek tabii, birazcık ailenin babasının misyonunu da üstlenmesi sebebiyle de ön plana çıkmayı başarmış. İlk filmde de kendisinin performansını beğenmiştim, kaldı ki onun karakteri üzerinden birçok şey çözülüyordu zaten.

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Demin izledim..

Birinci bölüme göre çok daha gerilim ve aksiyon dozu yüksek olmuş...

Özellikle son 5 dk...Gerim gerim izledim ki çok iyi bir sahneydi.

Tabikide dizi misali bittiği için artık üçü ne zaman gelir bilmem...

Çok beğendim.

ama sinemada da izlemek isterim.

10 üzerinden 7.5 👍

Son düzenleme:
  • Beğendim
Reactions: mesmeso and bazinga

Dosi

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
107,776
Puanı
1,060
İlk filmden sonra devamını izlemem diye karar vermiştim ama süresi ve ilk filme hakim olduğum için şans vereyim dedim. Pişman olmadım. Yine ilk film ayarında olmuş ama ilk filme göre çok heyecanlandırmadı bazı sahneler çünkü bizi az çok neyin beklediğini tahmin etmek kolay oldu.
Bazı oyuncuları unuttuğum için baba karakterini görünce kadın tekrar evlenmiş o bebekte büyümüş sandım ama çok geçmeden o küçük çocuğun ilk filmde ölen çocuk olduğunu hatırladım.
Film daha ilk sahnelerde bol gerilim ile başladı.
Bu film ilk filme göre daha anlaşılır ama tekrara sarmış. Sherlock'un da dediği gibi bende izlerken Stranger Things izliyormuşum gibi hissettim. Devam filmi geleceği kesin ve yine aynı şekilde kapışmaları izlemek bir tık daha heyecanı öldürür.

7.5/10 (ilk film ile aynı puan olmuş oldu. Kıyaslandığımda bu film daha anlaşılır olup ama daha az gizem barındırdığı için aynı puanı veriyorum)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Tam yorum: A Quiet Place Part II

İlk filmi çok seven benim için ciddi bir hayal kırıklığı oldu. Tamamen ilk filmin kalıntılarından beslenmeye çalışan bir film olmuş. Devam filminden ziyade ortalama bir The Walking Dead bölümü gibi hissettirdi. Emily Blunt'ın karakterini merkezine almaması, her karakteri saçma şekillerde farklı yerlere yollamaları çok hatalı olmuş. Yine de eğlenceli anları vardı.

5/10

• Beğendim
Reactions: mesmeso and Dosi

Araf

Emekli
Reaksiyon puanı
23,220
Puanı
1,060
A Quiet Place Part II, John Krasinski'nin yönetmenliğini yaptığı aynı isimli 2018 yapımı filmin devam filmi ve yine bu filmi Scott Beck ve Bryan Woods ile birlikte senaristliğini üstleniyor. Tabii birtakım farklılıklar var filmle ilgili ama genel olarak bir önceki filme benzer şekilde ilerliyor.

İlk filmle kıyaslamalı,:

İlk filmde yaratığın perde arkası gösterilmemişti, ikinci filmde gösteriliyor, hatta ilk filmden daha fazla görünüyor yaratık. İlk filmde film boyunca sadece dört karakter ön plandaydı, bunun ötesinde iki üç karakter varla yok arasındaydı ama bu filmde fazlasıyla karakter vardı. Hatta fazlasıyla karakter olması ve yaratığın da ön plana çıkması, biraz da zombi yapımlarını anımsatıyor. Filmde bu kez Emily Blunt'un partneri Cillian Murphy oluyor ve kendisini ilk kez bu kadar kısık sesli görüyoruz.

Yaratığın ön planda olması da, yaratığın filme yapmacıklık katmasına sebep olmuş. Yaratıkla aksiyon artıyor ama yapmacıklık da artıyor. İlk filmden farklardan birisi de, çocuk karakterlerin daha fazla ön plana çıkması, onu da ekleyeyim ama onun dışında ilk filmden çok büyük fark yok. Sadece serinin bu filminde bir tık daha fazla hareketlilik vardı. Bunun dışında bana göre bir önceki filme çok büyük bir katkı sağlamıyor.

5/10

05.07.2021

• Beğendim
Reactions: mesmeso and bazinga

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
A Quiet Place Part II, John Krasinski'nin yönetmenliğini yaptığı aynı isimli 2018 yapımı filmin devam filmi ve yine bu filmi Scott Beck ve Bryan Woods ile birlikte senaristliğini üstleniyor. Tabii birtakım farklılıklar var filmle ilgili ama genel olarak bir önceki filme benzer şekilde ilerliyor.

İlk filmle kıyaslamalı,:

İlk filmde yaratığın perde arkası gösterilmemişti, ikinci filmde gösteriliyor, hatta ilk filmden daha fazla görünüyor yaratık. İlk filmde film boyunca sadece dört karakter ön plandaydı, bunun ötesinde iki üç karakter varla yok arasındaydı ama bu filmde fazlasıyla karakter vardı. Hatta fazlasıyla karakter olması ve yaratığın da ön plana çıkması, biraz da zombi yapımlarını anımsatıyor. Filmde bu kez Emily Blunt'un partneri Cillian Murphy oluyor ve kendisini ilk kez bu kadar kısık sesli görüyoruz.

Yaratığın ön planda olması da, yaratığın filme yapmacıklık katmasına sebep olmuş. Yaratıkla aksiyon artıyor ama yapmacıklık da artıyor. İlk filmden farklardan birisi de, çocuk karakterlerin daha fazla ön plana çıkması, onu da ekleyeyim ama onun dışında ilk filmden çok büyük fark yok. Sadece serinin bu filminde bir tık daha fazla hareketlilik vardı. Bunun dışında bana göre bir önceki filme çok büyük bir katkı sağlamıyor.

5/10

05.07.2021
Tablo hemen güncelliğini yitirdi, helal olsun. :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga and Araf

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,533
Puanı
860
Devam filminden çok ayrı bir film gibiydi. Önceki filmin hikayesine bir ekleme olmadan yeni bir hikayeye geçmiş gibiydiler. Evrendeki hikaye genişletilmiş ve ilgi çekici hale getirilmiş. İlk filme göre tempo daha yüksek ve aksiyonu fazlaydı. Sonuna bakarsak bir devamının olacağı çok belli. Filmden çok bir dizinin sezon finali bölümü gibiydi.

Film teknik açıdan beni doyurdu ama hikaye olarak cidden bir gelişme göremedim. "Devam" filmi deyince insan hikayede bir ilerleme bekliyor ama başta yaratıkların geliş şekli gösterildi ondan sonrası normal bir aksiyon filmi tadında geçti. O yüzden buradan çok puan kırılır.

6/10

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
İlk filme göre bazı olayların nasıl geliştiğini ve karşımızdaki gücün nasıl bir güç olduğunu daha fazla öğrenmeyi beklediğimiz bir filmdi. Bu filmde bunu bir nebze yapmışlar ve hikayeyi bir çevreye yaymışlar. Başka insanlar, başka ortamlar ve yine yeniden güzel ve tatlı bir gerilim. Kaliteli ses kurgusu aynı şekilde devam etmiş. Hikaye biraz daha iyi olabilirdi.

Seriyi uzatma pahasına hikaye kalitesinden ödün verip bol bol adrenalin sahneleri yüklemişler. Evet keyifliydi evet daha iyi olabilirdi ama bu haliyle de kendini izleten iyi bir gerilim filmi diyebilirim. Hikayenin çözümü 3. filmde olacaktır büyük ihtimal ve olaylar nereye bağlanacak göreceğiz. Emily Blunt ve Murphy ikilisi fena iş çıkarmamış. Zaten ikisi de üst segment oyuncular ama öyle çok büyük iş düşmemiş. İlk filmi düşününce özellikle. Yönetmenlik yine ilk film gibi iyiydi, John Krasinski bu seride işini iyi yapıyor.

Devam filmlerine kapı bırakmak için bu filmin biraz daha ara film olma özelliği taşıması daha etkileyici bir film olmasını engellese de keyifli bir 97 dakika izlediğimiz gerçeğini yok sayamam. İlk film epey orjinal gelmişti elbette ama bu film biraz daha yavan kaldı elbette onun yanında. Yine de eğer 3'te olacaksa finale açtığımız kapıyı merak ettirmeyi başardılar.

7.5/10

• Beğendim
Reactions: bazinga

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Demin izledim..

Birinci bölüme göre çok daha gerilim ve aksiyon dozu yüksek olmuş...

Özellikle son 5 dk...Gerim gerim izledim ki çok iyi bir sahneydi.

Tabikide dizi misali bittiği için artık üçü ne zaman gelir bilmem...

Çok beğendim.

ama sinemada da izlemek isterim.

10 üzerinden 7.5 👍
@Sherlock :-)

MasacRE

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,160
Puanı
1,059
İlk filmin oldukça altında kalmış onun kötü bir kopyası olmaktan kurtulamamış gerilim konusunda yetersiz hikayesi de zayıf bir film. Yine de kötü korku, gerilim filmleri arasından sıyrılıyor belirli ölçüde tabii ki.

6/10

• Beğendim
Reactions: bazinga