95. Akademi Ödülleri'nde Türkiye'yi Temsil Edecek Film Belli Oldu!

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,935
Puanı
1,061
Kerr.jpeg

95. Akademi Ödülleri 12 Mart 2023'te sahiplerini bulmaya hazırlanıyor.

'En İyi Uluslararası Film' dalında aday olması için her yıl olduğu gibi bu yıl da ülkeler adaylarını belirlemeye başladı. Öte yandan geçen yıl 'Bağlılık: Hasan' ile şansını deneyen ancak başarılı olamayan Türkiye'yi temsil etmek için seçici kurula başvuran 9 film geçtiğimiz günlerde belli olmuştu.

Ekleme: Tayfun Pirselimoğlu imzalı, başrollerini Erdem Şenocak ve Jale Arıkan'ın paylaştığı, Altın Portakal ve İstanbul Film Festivali'nden ödülle dönen 'Kerr' ülkemizi temsil edecek film olarak seçildi. (10 Eylül 2022)

FbUPGD_XkAAXQcw

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Daha önce yabancı bir filmle başvurduğumuzu hiç hatırlamıyorum. Klondike ilginç bir ilk olabilir bu konuda, şansı olabilecek bir filme benziyor.

Onun dışındaki filmlerin şansı olabileceğini sanmıyorum. Kurak Günler en doğru seçim olur ama onun da kısa listeye dahi kalabileceğini düşünmüyorum.

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,935
Puanı
1,061
Önceden başvuran filmlerin listesini göremezdik bu sene ne olduysa artık. :A Kurak Günler gitsin isterim ama makus kaderimizi tersine çeviremez. Klondike de yurt dışı festivallerinde çok ilgi görmüş yani Türkiye adına şansı olabilir. Hele ki TRT ortak yapımı olduğunu düşünürsek gönderilme ihtimali daha fazla ama Ukrayna-Rusya temasılı bir filmi Türkiye'nin seçmesi pek makul olmaz gibi. Diğer filmleri de kafadan elersek 7. Koğuştaki Mucize'de olduğu gibi çok beğenildi ve izlendi diye ihale Bergen'e kalacak gibi hissediyorum. :A

Bu arada bu filmin yapımcıları gerçekten aday olabileceklerini düşünüp başvuru mu yapmışlar pes. :eek:

FbUP_GwXgAEztJv

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,607
Puanı
860
Kurak Günler jürinin sevebileceği tarzda bir film. Bergen işi saçma olur.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Klondike Ukrayna tarafından aday olarak belirlenmiş yani film sayısı 8'e düştü. Kurak Günler veya Bergen'den başkası giderse sürpriz olur.

Adaylığı hayırlı olsun. :) Eli yüzü düzgün bir filmse aday olması zor olmayacaktır. Bizim kaptırmamız kötü olmuş ama hakikaten bizle de alakası olmayan bir film, onların adayı olması daha doğru. :A

Bu elemanlar gider Bergen'i falan seçer. Bu komiteye Oscar işlerinden anlayan birilerinin seçilmesi gerekiyor. Bergen gibi bir filmin Oscar'da kısa listeye kalma şansı bile %0.00000001 bile olamaz. Bunun filmin iyi kötü olmasıyla hiçbir alakası yok (izlemedim, bilmiyorum, izlemek de istiyorum aslında) tamamen filmin türüyle ve evrensel olmayışıyla ilgili...

• Beğendim
Reactions: Aserat

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,935
Puanı
1,061
95. Akademi Ödülleri'nde Türkiye'yi temsil edecek film Tayfun Pirselimoğlu imzalı, Altın Portakal ve İstanbul Film Festivali'nden ödül alan "Kerr" oldu! Film 24 Eylül'de MUBI'de yayınlanacak!

3732768.jpg

Hangi basiretsiz yapıyor bu seçimleri acaba
Daha önce yabancı bir filmle başvurduğumuzu hiç hatırlamıyorum. Klondike ilginç bir ilk olabilir bu konuda, şansı olabilecek bir filme benziyor.

Onun dışındaki filmlerin şansı olabileceğini sanmıyorum. Kurak Günler en doğru seçim olur ama onun da kısa listeye dahi kalabileceğini düşünmüyorum.
Kurak Günler jürinin sevebileceği tarzda bir film. Bergen işi saçma olur.

• Beğendim
Reactions: mesmeso

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,731
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
95. Akademi Ödülleri'nde Türkiye'yi temsil edecek film Tayfun Pirselimoğlu imzalı, Altın Portakal ve İstanbul Film Festivali'nden ödül alan "Kerr" oldu! Film 24 Eylül'de MUBI'de yayınlanacak!

3732768.jpg
Tayfun Pirselimoğlu hiç tanımadığım bir yönetmen. Filmlerinin benlik olmadığını sezdiğim için izlemeye elim gitmemişti hiç. Kötünün iyilerinden denebilecek bir seçim ama elbette Kurak Günler daha doğru bir seçim olurdu. Ve yine elbette kısa listeye kalma şansımız bile yok denecek kadar az.

İnşallah gelecek yıl Kuru Otlar Üstüne ilki başarır ve aday olur...

• Beğendim
Reactions: Sherlock and Aserat

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,696
Puanı
1,060
Şuradan 3-5 kişi toplansak hem bu komiteden daha iyi aday listesi çıkarırız hem de çıkardığımız bu listesinden daha doğru bir film seçimi yaparız Oscar aday adayı film seçimi için.

Onun dışında aday listesine kalma şansımızın en yüksek olduğu yıl geçen yıldı sanırım, onu da bu komite Bağlılık Hasan'ı seçerek yok etti. Bu sene zaten şansımız çok azdı ama yapılan seçim yine kötü maalesef.