2019 7. Koğuştaki Mucize - Film Yorumları

Sherlock

Moderatör
7 Eylül 2016
21,916
26,692
1,060
İstanbul
72275


7. Koğuştaki Mucize

Tür:
Dram
Yönetmen: Mehmet Ada Öztekin

Oyuncular:
Aras Bulut İynemli
Nisa Sofiya Aksongur
Celile Toyon

Filmin Özeti:
7. Koğuştaki Mucize, 7 yaşındaki kızı ile aynı zeka yaşına sahip bir babanın adalet arayışını konu ediyor. Yönetmenliğini Mehmet Ada Öztekin'in üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Aras Bulut İynemli, Nisa Sofiya Aksongur, Celile Toyon, İlker Aksum, Mesut Akusta, Deniz Baysal, Yurdaer Okur gibi isimler yer alıyor.

Filmin Fragmanı:
 

Ahmed

Emekli
12 Eylül 2013
23,150
14,556
1,060
Bugün gitdim filme. Hakkaten muazzam bir işti.
Aras Bulut İynemli'ye karşı sevgim artdı resmen. Oyunculuğu muhteşemdi. Küçük çocuk da aynı şekilde, baya iyi oynuyordu.
4-5 sahnede ağladım, hele idam öncesi bir sahne vardı hıçkırarak ağladım. Bu duyguyu yaşatmış olması bile bana değdi.
Sondaki ters köşe çok iyiydi. Bu kadar ağlamaya böyle bir son yakışırtı. :bhr:
Sadece bazı uzun sahneler biraz puan kırdırdı.

9/10
 

Yiğitt

Emekli
9 Aralık 2013
73,004
43,983
1,061
Ankara
Aras Bulut İynemli yaşamış, yaşatmış vallahi. Muhteşem bir iş çıkarmış, adama tekrardan hayran oldum. Nilsa Sofiya da çok tatlıydı, o da çok güzel iş çıkarmıştı.

Sinemada herkes ağladı vallahi, benim de gözlerim doldu. Müzikleri de güzeldi, ''Lingo Lingo'' diyerek çıktık salondan. Sonunda da o çaldı zaten.

Deniz Baysal da çok tatlıydı, güzel olmuş. Yıldıray Şahinler, İlker Aksum, Mesut Akusta, Sarp Akkaya vb. tüm kadro süperdi, babaannemiz de tatlıydı.
Güzel bir ters köşeyle sona erdi film. Hepimiz Memet idam edildi sandık, meğerse Yusuf Ağa kendini feda etmiş. Helal olsun, o gizemli karakterden bir sürpriz bekliyordum zaten.

Bu yılın sinema sezonunu da güzel filmle açtık, tüm ekibin emeklerine sağlık. :bhr:

9/10
 
  • Beğendim
Reactions: Forumdash

Özgür

Moderatör
28 Aralık 2011
21,703
17,909
1,059
Film, tek kelimeyle harika... Uzun zamandır bu kadar güzel performansların bir arada olduğu başka bir iş izlemedim.

Görüntüleri, müzikleri, senaryosu ve yönetmenliğiyle harika bir iş olmuş. Duygusu çok yoğundu. Kendimi o kadar tutmama rağmen 2 sahnede ciddi anlamda kötü oldum.

Aras Bulut İynemli, gerçekten bu rollerin adamıymış gibi. Döktürmüş. Memo’yu çok güzel yaşamış. Nisa Sofiya Aksongur o küçücük haliyle resmen “ben de buradayım” demiş. Zaten Kuzgun’da da çok beğenmiştim. Pırıl pırıl bir kız... İlker Aksum, Mesut Akusta da çok iyiydi. Yurdaer Okur’a diyecek bir şey yok yine harikaydı, karakterinin her sahnesinde içimden küfürler ediyordum. Ama artık iyi adamları oynama vakti geldi bence. :A Deniz Baysal da altından kalkmıştı rolünün. Yıldıray Şahinler’i böyle bir rolde görmek çok güzeldi. :A

Sondaki ters köşe güzeldi ama beni pek tatmin etmedi gibi.

Ters köşe güzel düşünülmüş aslında. Ama o kadar basit miydi yer değiştirmek onu düşündüm. Bir de beni şu anlamda tatmin etmedi. 7. Koğuştaki Mucize ismiyle aslında ölmeyeceğini hissetmiştim ama öyle sahneler vardı ki tamam, bitti dedim. Yine de fena değildi.

Babaanne’nin ölümüne aşırı üzüldüm. :(

Ova’nın cezaevine gelmesi ve sonrasında Mesut Akusta’nın karakteriyle olan sahnesi aşırı iyiydi. Memo herkesin sevgisini kazandı. Askorozlu’nun da dediği gibi hangisi böyle bir babaydı ki?

İdam öncesi Memo ve Ova’nın müdürün odasındaki sahnede ağladım... Baba idam repliğiyle Ova’nın bakışlarıyla bittim resmen.
 

The_Erinch

Favori Üye
24 Kasım 2019
7,307
7,564
590
Manisa
Meyve veren ağaç taşlanır;"Vay efendim Kore den çalıntı, vay efendim seneryo özgün değil,vay efendim vay efendim".... Zaten diziler;filmler birbirinden esinlenir,kitaplar büyük kaynaktır dizi ve filmlere ve her ülkede birbirinden esinlenebilir. Bunu bir suçmuş gibi lanse etmek kadar kara cahillik olamaz. Film muazzamdı..Özellikle Aras oscarlık oynamış.. Uzun aradan sonra keyifle yerli film izledim..Ağlarken bir anda gülebileceğiniz bir film.....Ben çok beğendim ve herkesede tavsiye ederim. 9/10
 
  • Beğendim
Reactions: Forumdash

Sherlock

Moderatör
7 Eylül 2016
21,916
26,692
1,060
İstanbul
Meyve veren ağaç taşlanır;"Vay efendim Kore den çalıntı, vay efendim seneryo özgün değil,vay efendim vay efendim".... Zaten diziler;filmler birbirinden esinlenir,kitaplar büyük kaynaktır dizi ve filmlere ve her ülkede birbirinden esinlenebilir. Bunu bir suçmuş gibi lanse etmek kadar kara cahillik olamaz. Film muazzamdı..Özellikle Aras oscarlık oynamış.. Uzun aradan sonra keyifle yerli film izledim..Ağlarken bir anda gülebileceğiniz bir film.....Ben çok beğendim ve herkesede tavsiye ederim.
Yorumunu yaptıktan sonra puan da verirsen daha iyi olur. :) (10 üzerinden)
 

blacklion

Favori Üye
30 Ekim 2019
4,367
4,101
390
Film güzeldi, baya ağlattı beni. Bugün zaten ruh halim ağlamaya çok müsait. Melankolik bir ruh halim vardı. Filmde mantık hataları da söz konusuydu. Rejisini ve müziklerini çok sevmedim. Muğla'da çekim yapılıyor ve belli bir dönemi anlatıyor ama çok ucuz olmuş yani döneme dair pek bir şey göremedik, Muğla'dan da yani çok daha iyi görüntüler görebilirdik. Tabi ki genellemiyorum, iyi sahnelerde vardı. Ama Mehmet Ada Öztekin'in işleri genel olarak öyle, açılar ve çekimler vs. bana samimiyetten uzak izlenimi veriyor. Sanatsal da değil yani bir olmamışlık var görüntüler arası geçişler de çok bağımsızdı filmde. Aras Bulut İynemli'nin haricinde herkes bana film, film diye bağırıyordu yani içine almadı maalesef çok iyi oyuncular olmasına rağmen kadroda. Küçük kız çok yetenekliydi, büyük halini Hayal Köseoğlu'nun canlandırması açıkçası noooo dedirtti. Neyse ki büyük bir rolü ve etkisi yoktu.

Kadro muazzam ama başı sonu belli işlerden birisi. Sonundaki ters köşe tamamen zorlama olmuş ve genel izleyiciyi filmden umutla çıkarmak için yapılmış...

Sonuç olarak gidilebilecek, izlenilebilecek bir film. Ama çok sinematografisi yüksek bir film beklentisi olmamalı.

Cezai ehliyeti olmayan birini bile bile hapse atmak, sebep olmak doğru düzgün dinlemeden sorgusu bile yapılmadan açıkçası çok saçma. Bir kere içeri girsin diye aşırı zorlama bir olay üstüne kurulu. Her şeyi geçtim içeride kızını, eşini öldüren türlü türlü şerefsizler sanki çok masummuş gibi Mehmet'i dövüyorlar, filmin başında da yaşatmazlar diyorlar. Ulan bile bile niye koğuşa alıyorsunuz.

Her suçun cezası bellidir, komutanda olsa adam orda bir insanı, şahidi öldürüyor hiçbir sorgulama yok. Adaletsiz bir ülkeyiz de bu kadar da değil, niye direk yarbayla görüstürüyorlar çok saçma. Bir de tamam öldü deyip, adam asılacak diyorlar. Her sey bu kadar basit mi. Yani filmde tamamen olay olsun da mantığı çok önemli değil olayı her sahnede var. Hele çocuğu hapse aldırdıklari sahne, herkesin gözü önünde yapılıyor kimsede görmüyor... Zorlama olmuş yani.

Mehmet'in babaaanesinin öldüğünü öğrendiği sahne çok iyiydi. Yani filmin başında daha babaannenin öleceği zaten iyi film izleyicisi olan birinin anlayabileceği bir şey zaten karakter direk onun ölümünden ve Mehmet'in acısını göstermek amacıyla yapılmış.

Sonundaki idam olayı aşırı zorlama olmuş. Keşke onun yerine ters köse yapacağız diye zorlamasaydılar, mutlu sonla bitecekse de şahidi konuşturup çözüme kavuştursalardi gam yemezdim. Ölseydi yine iyi olurdu yahu bir filmde kötü bitsin, ters köşe esas benim için bu olurdu. Esas adaletsizliğe en önemli vurgu bu olurdu... Zorlama üstüne zorlamalar maalesef. Yerli sinemaya gitmeme kararımı bozduğuma pişman değilim ama biraz daha özen lütfen!


6/10
 
  • Beğendim
Reactions: ömer karataş

xdragxx

Emekli
26 Şubat 2011
32,719
5,287
1,060
25
ANKARA
Orijinalini izlediğim için film beni pek sarsmadı fakat küçük kız çocuğunun ve Aras'ın oyunculukları güzeldi. Puanım 7.5
 
  • Beğendim
Reactions: Forumdash

Tolstoyevski

Favori Üye
Gereksiz beklentiye girilmeden izlenildiğinde gayet güzel bir film olduğu inkar edilemez. İzlemesi keyifli ve fazlasıyla duygu dolu. Benim gibi ruhsuz birisini bile duygulandırmayı başardı. Ama esas olarak oyunculuklar gerçekten harika. Aras Bulut eğer Türk olmasaydı ve bu film de yabancı bir film olsaydı aynı performansla oscarı alırdı, Jaqiouen ismi Google’a bakmaya üşendiğim ismi batasıcadan eksiği yok fazlası var oyunculuk olarak.

Normalde mutlu sonla biten filmleri sevmem ama öyle bir film oldu ki küçük kızın başına üst üste gelen ölümlerden sonra bir de babasının haksız yere idam edilmesini içim kaldırmazdı. Üstelik içinde bulunduğumuz dönemden de kaynaklı iyice ruhum çekilirdi, belki hayatın kendisi adaletsiz ve bu tür nice suçsuz insan idam edildi şimdiye kadar; ama hiç değilse bazen filmlerde o adalet sağlansın. Zaten sinemanın olmazsa olmaz amacı “realizm” değildir o yüzden bu filmi gerçekçi olmadığı yönünde eleştirmek fazlasıyla sığ bir bakış olur. Tarantino da son filminde olmasını istediği bir tarihi olayı kurgulamıştı gerçeğinin tam tersine.


Yarbay olacak karaktersiz aslında kendince haklı. Evlat acısı var ve onun getirdiği bir intikam alma hissiyatı. Bir asker kaçağının doğruluğu tartışılacak sözleri üzerine o intikamın uçacak olmasını önlemek için asker kaçağını kendi infaz ediyor. Bu kadar kolay mi? Evet bu kadar kolay. Neler duymadık mi “kazayla” ölüp giden bu tür askeriye içi vakaları geçmişten bugüne? Neyse. Zaten o sahnede Esaretin Bedeli uyarlaması vardı bir sahneden.

En sondaki ters köşe ise bence gayet tatmin edici oldu. Duvardaki leke mevzusu da aslında filmin geneline uygun olmasa da hoş bir detaydı ve adam o lekeyi bu yolla temizlemiş oldu bir bakıma. Ama idam edilirken tabureyi devirir devirmez Hiç can çekişmeden oracıkta ölmesi rahatsız etti. İşte gerçekçilik - realizm konusunda eleştirilecekse bir film bu tür yönetmelik hatalarıyla eleştirilmeli zaten. Gerek o sahne gerek filmin geneline yansıyan doğal değil yapay 80’ler havası gibi belli başlı zayıflıkları yok değildi filmin. Ama hikayenin naifliği ve oyunculukların harika olmasıyla o tür şeyler rahatça görmezden gelinebiliyor.

8.1/10
 

Forumdash

Favori Üye
21 Temmuz 2012
62,456
35,193
1,060
Uzun uzun ne yorum yazacak takatim var ne de mecalim:( Harika ve muazzam ötesi oyunculuk, senaryo, uyarlama, yönetmenlik👏👏👏

Sadece Aras'a övgüler düzerek yada öne çekilerek pr yapılması diğer oyunculara haksızlık edilmiş. Yada şöyle söyleyeyim her bir karakterin ayrı ayrı filmi olmalı!!!

8.5/10
 

Dosi

Favori Üye
10 Mart 2015
45,520
42,370
1,060
Zey TV 🍒
Harika bir film. Tüm oyunculuklar çok güzeldi, özellikle hapishanedeki her bir oyuncunun oyunculuklarını beğendim.
Aras, İlker Aksum, Sarp Akkaya ve küçük yıldızın oyunculukları en beğendiğim oldu.
Aras'ın hapise düşmesi, orda dayak yemesi, Baba annesinin ölmesi, Ova'nın hapishane sahneleri, kaçak olan askerin infazı, Müdür odasında "Baba idam, baba iyi adam" sahnesi ve Ova'nın babasına kavuşma sahneleri çok duygusaldi. Kisacası filmdeki tüm sahneler çok iyiydi.
9/10
 

bazinga

Admin
1 Şubat 2007
82,921
38,102
1,060
Çekilin, tepki oklarının hedefi olmaya geldim. :A

Fragmanından samimiyetsizlik aktığı için sinemada izlemek istememiştim. Fakat özellikle dış dünyada bu kadar gündem olunca izlemek kaçınılmaz hale geldi. Gerçekten seveceğimi umarak başladım ama sonuç fiyasko oldu.

Filmdeki her şey bana çok sahte geldi. Özellikle duygusal sahnelerde ağır çekimlerle, abartılı müziklerle yapılan "bakın burada ağlamalısınız" vurgusu aşırı rahatsız etti. Sinematografik açıdan zaten en ufak bir güzellik yok ama yönetmen gerçekten çok başarısız. O kadar kötü çekilmiş sahneler var ki... Oyunculuklar da bence çok kötüydü. Sade Aras Bulut İynemli fena değildi. Onun performansı da abartılıyor. Hele arada şive yapmaya çalışan çocuklar falan çok başarısızlardı. Başroldeki küçük kız da bence çok kötüydü oyunculuk anlamında. Koğuştaki sahnede Mesut Akusta'nın yanına gittiği bir sahne var mesela ben utandım çekim ekibinin yerine. Bu kadar sahte bir sahne çekilemez.

Daha bir gece öncesi benzer bir dert anlatmaya çalışan The Hunt'ı izledim mesela. O kadar gerçekçi, o kadar doğal, o kadar etkileyiciydi ki... Sinematografik açıdan ve oyunculuk açısından aşmış olduklarını söylemeye bile gerek yok. Bizdeki ise her tarafından samimiyetsizlik akan, izleyiciyi ağlatmaya çalışmaya yönelik bir iş.

Uzun zamandır bu kadar kötü film izlemedim. Zaten bu kadar övgüyü neden aldığı merakım olmasa yarısında kapatırdım. Gerçek sinema bu değil!

3/10
 
  • Olmamış
Reactions: Aserat

Araf

Emekli
25 Temmuz 2011
30,865
12,728
1,060
Aydın
Neymar filmi önermeden önce 15 bindi, önerdikten sonra 18 bin oldu IMDb'de puanlama sayısı. Netflix'te de yer alıyor olması, filmin geniş kitlelere ulaşması açısından da iyi. :)
 

Ahmed

Emekli
12 Eylül 2013
23,150
14,556
1,060
Film bizim en çok izlenen kanallardan birinde TV'de ilk kez olarak bu akşam yayınlanacak. Devamlı fragmanı dönüyor kanalda.

Türk kanallardan önce yayınlanmasına şaşırdım açıkcası. :D
 

bazinga

Admin
1 Şubat 2007
82,921
38,102
1,060
IMDb'de 24.877 oy olmuş ve puanı 8.3

123 oy sonra Top 250'ye girip girmeyeceği belli olacak. Bence girecek, hayırlısı. :D