7. Aserat TV Ödülleri (2020-2021) | Aserat'tan Sezonun En İyileri - Part III

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
2189831-horz.jpg

Önceki Kazananlar: 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 | 2020

Ve 7. Aserat TV Ödülleri'nde son durağa geldik. Dram ve komedi kazananlarından sonra diğer önemli kategorilerimize geldi. Sezon böyle kalabalık olunca seçim yapmak da hayli zor oldu ama kararlarımdan memnunum, umarım sizler de okuduktan sonra aynı fikirde olursunuz. O zaman uzatmadan 3. ve son bölüme başlayalım.​

EN İYİ SENARYO
bir-baskadir-oyunculari-1024x678.jpg

Adaylar:
Bir Başkadır
Berkun Oya
Fatma
Özgür Önurme
Gibi
Feyyaz Yiğit & Aziz Kedi
Kırmızı Oda
Banu Kiremitçi Bozkurt
Yarım Kalan Aşklar
Ethem Özışık, Ercan Bonomo & Hakan Uğur

Önceki yazıda da dediğim gibi Bir Başkadır'la Berkun Oya kolay gibi görünen zor bir işi başarıyor. Basit temalardan yola çıkarak Türkiye'nin gerçeklerini tek tek arşınlarken manidar anektodlarla karşımıza çıkıyor ve bu gözlemlerini de iyi detaylandırılmış karakterlere teslim ediyor. Belki bazı karakterlerine yeterince alan açamaması biraz eleştirilebilir ama sonuçta dizi amacını başarıyor mu, başarıyor. Ayrıca iyi veya kötü fark etmeden, bir dijital dizinin en az bu denli konuşulup tartışıldığı bir ortam yaratmasıyla da ayrıca takdire değer olduğunu düşünüyorum. Hızlı tüketim çağının özellikle pandemi etkisiyle iyice kuvvetlendiği bir ortamda, insanları durup düşünmeye sevk ediyor 8 bölümlük yolculuk boyunca. Kaliteli iş çıkarmak için yüksek bütçelere, fantastik hikayelere gerek olmadığını bir kez daha yüzümüze vurduğu için kendisine ve ona bu imkanı veren Netflix'e (hocam, BluTV ağlıyor) ne kadar minnettar olsak az.​

KAZANAN: Bir Başkadır | Berkun Oya
İKİNCİ: Gibi | Feyyaz Yiğit & Aziz Kedi

TARİHÇE
2020: Mucize Doktor2019: Jet Sosyete2018: Şahsiyet
2017: Poyraz Karayel2016: Hayat Şarkısı2015: Poyraz Karayel

EN İYİ YÖNETMEN
masumlar-apartmani-nin-final-sahnesi-izleyicileri-13681016-9071-amp.jpg

Adaylar:
Bir Başkadır
Berkun Oya
Fatma
Özer Feyzioğlu & Özgür Önurme
Kırmızı Oda
Cem Karcı, Benal Tairi & Ali Balcı
Masumlar Apartmanı
Çağrı Vila Lostuvalı & Çiğdem Bozali
Yeşilçam
Çağan Irmak

Masumlar Apartmanı'yla 13. bölümden sonra, hikayeyi mahvedeceklerinin sinyallerini verdikleri (ki bu düşüncemde pek de yanılmadım) için mecburen vedalaşsam da eşsiz rejisini takdir etmeden geçmek istemem. Poyraz Karayel'de de meziyetlerine vakıf olduğumuz Çağrı Vila Lostuvalı, ortağı Çiğdem Bozali'yle birlikte, kendisini pek gösteremediği Ay Yapım projelerinden sonra yine özünü bulmuş desem abartmış olmam. Uluslarası projelere dahi taş çıkartabilecek bir işçilikle zaten kağıt üstünde de ilgi çekici olan bir hikayeye ne kadar şey kattığını anlatmaya satırlar yetmez. Üstelik bunu bir haftada, 150 dakikalık bölüm yetiştirme telaşının içinde yapabilmesine de şapka çıkarmak gerek. Eminim konusu psikoloji olmasa da Gülseren Budayıcıoğlu dizileri tutardı zira her birinin (Kırmızı Oda'yı ödüllendirmeyi de çok isterdim) ne kadar işinin ehli ekiplere teslim edildiğini görünce bu başarı pek şaşırtmıyor.​

KAZANAN: Masumlar Apartmanı | Çağrı Vila Lostuvalı & Çiğdem Bozali
İKİNCİ: Kırmızı Oda | Cem Karcı, Benal Tairi & Ali Balcı

TARİHÇE
2020: Mucize Doktor2019: Avlu2018: Ufak Tefek Cinayetler
2017: Hayat Şarkısı2016: Poyraz Karayel2015: Benim Adım Gültepe

EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN GENÇ OYUNCU
ahsen-eroglu.jpg

Adaylar:
Ahsen Eroğlu
Menajerimi Ara
Emir Özden
Masumlar Aparftmanı
Gizem Katmer
Masumlar Apartmanı
Kadir Bertan
Kırmızı Oda
Semi Sırtıkkızıl
Menajerimi Ara

Hepimiz bıkmadık mı yüzü gözü botokstan kevgire dönmüş insanlardan? Üstelik daha yolun başında olan genç isimler dahi böyle müdahalelere girişiyor ve ortaya yeteneksiz ama sırf sosyal medyası var diye başrol olan "oyuncular" çıkıyor. İşte Ahsen Eroğlu öyle bir dönemde geldi ki içimizden şöyle bir "oh" çektik. Tabii kendisini daha önce birkaç dizide daha izlemiştik ama Menajerimi Ara'nın kariyerinde bir dönüm noktası olacağını görmek için sadece ilk bölümü izlemek yeterliydi. Bu doğallığı sadece görünüşüyle değil performansıyla da perçinlerken orijinal dizinin başaramadığı bir şeyi yaparak bizleri ajansa yeni gelen kızın peşinden öyle bir sürüklüyor ki Dicle'nin baba acısını sanki biz yaşıyoruz, kariyerinde yükselirken sanki evladımız yükselmiş gibi seviniyoruz. Her ne kadar ilk bölümlerdeki o karakter, senaryo değişiklikleriyle biraz yalpalasa da rolüne asılırken gösterdiği o dev içtenlik hala varlığını sürdürüyor.​

KAZANAN: Ahsen Eroğlu | Menajerimi Ara
İKİNCİ: Kadir Bertan | Kırmızı Oda

TARİHÇE
2020: Selahattin Paşalı | Aşk 101 & Babil2019: Elçin Afacan | Bir Aile Hikayesi2018: Ecem Erkek | Hayat Sırları
2017: Miray Daner | Vatanım Sensin2016: Büşra Develi | Tatlı Küçük Yalancılar2015: Ataberk Mutlu | Poyraz Karayel

EN İYİ KONUK OYUNCU
maxresdefault (6).jpg

Adaylar:
Aslıhan Gürbüz
Kırmızı Oda
Burcu Biricik
Kırmızı Oda
Evrim Alasya
Kırmızı Oda
Melisa Sözen
Kırmızı Oda
Nur Fettahoğlu
Hükümsüz
Öner Erkan
Bir Başkadır

Bu sezon Kırmızı Oda, Menajerimi Ara, Hükümsüz, Hekimoğlu gibi işlerle birlikte ülkemizdeki konuk oyunculuk statüsü de bir anda çağ atladı. Öyle ki Kırmızı Oda neredeyse kategorinin tamamına hükmederek kazananın kim olacağını açıkça beyan ediyor. Sezon içinde pek çok hikaye geldi geçti ama hiçbirimizin Alya'yı unutması mümkün değildi. Tek boyutlu bir role hapsedildiği Alef faciasına inat, Melisa Sözen aynı seneye sığdırdığı derinlikli rolüyle, kendisine hak ettiği değeri vermiyoruz sorusunu tekrar akıllara getirdi. Sevgisizliğin bir insanı getirebileceği nokta her hafta çarpıcı bir anlatımla ekranlara taşınırken Alya hem kendine hem de bizlere şifa oldu. Kendisi 13 hafta boyunca oyunculuk yapmadı; her geldiğinde kalbimizi aldı, içini binbir çeşit duyguyla doldurup yerine taktı. Dünyadaki tüm televizyon ödüllerini hak etse de maalesef Türkiye'de adaletli sonuçlar göremeyeceğimiz için bu büyük ayıbı sembolik bir ödülle de olsa ben kapatmak istiyorum.​

KAZANAN: Melisa Sözen | Kırmızı Oda
İKİNCİ: Burcu Biricik | Kırmızı Oda

TARİHÇE
2020: Demet Akbağ | Çok Güzel Hareketler 22019: Helin Kandemir | Hakan: Muhafız
2018: Özlem Tokaslan | UTC2017: Demet Evgar | Vatanım Sensin

EN İYİ TOPLU PERFORMANS
maxresdefault.jpg

Adaylar:
Bir BaşkadırGibiKırmızı OdaMasumlar ApartmanıYeşilçam

Kırmızı Oda'nın içeriği veya ortaya koymaya çalıştığı "gerçekçi olmayan" terapi anlayışı tartışılabilir ama sanmıyorum ki, diziyi az da olsa izlemiş herhangi biri kadronun başarısına şapka çıkarmasın. Aslında Bir Başkadır'a karşı da boş değildim ama ana kadrodan Binnur Kaya, Tülin Özen, Burak Sevinç, Meriç Aral, Gülçin Kültür Şahin, Baran Can Eraslan, Sezin Bozacı; konuk oyunculardan Evrim Alasya, Melisa Sözen, Salih Bademci, Hande Doğandemir, Burcu Biricik, Aslıhan Gürbüz, Erkan Petekkaya, Pınar Deniz, Sema Keçik, Sezin Akbaşoğulları, Yiğit Özşener, Esra Ronabar, Uğur Yücel ve konuk karakterlerin hikayesine iz bırakan, gencinden yaşlısına kadar her bir oyuncunun ortaya koyduğu muhteşem performansların hakkını yemeye içim el vermedi.​

KAZANAN: Kırmızı Oda
İKİNCİ: Bir Başkadır

TARİHÇE
2020: Babil2019: Avlu2018: Vatanım Sensin
2017: Poyraz Karayel2016: Poyraz Karayel2015: Benim Adım Gültepe

EN İYİ DİZİ ÇİFTİ
t25_kirmizi-odanin-alyasi-yen-912.jpg

Adaylar:
Alya & Doktor Hanım
Kırmızı Oda
(Binnur Kaya & Melisa Sözen)
Ateş & İpek
Hekimoğlu
(Timuçin Esen & Ebru Özkan)
Cemre & Ozan
Alev Alev
(Demet Evgar & Berkay Ateş)
Feris & Serkan
Menajerimi Ara
(Canan Ergüder & Serhat Teoman)
Safiye & Gülben
Masumlar Apartmanı
(Ezgi Mola & Merve Dizdar)

Burada herkesi ters köşe yapacağına inandığım bir seçimle karşınızdayım. Bugüne kadar hep aşk üzerinden giden çiftleri ödüllendirdim ama bana kalırsa "çift" olmak için illa sevgili olmaya gerek yok. Kardeş, arkadaş, anne-baba derken pek çok kombinasyonu da çift olarak kabul etmek mümkün ama işi daha da ileri taşıyıp Alya ve Doktor Hanım ikilisini onurlandırmaya karar verdim bu sefer. Belki işin etik boyutuna bakarsak pek çok durum gerçekle uyuşmuyordur ama kim takar etiği. 13 hafta boyunca Melisa Sözen devleşirken, Binnur Kaya'nın da ondan eksik kalmadığını hep birlikte görmüşken başka bir seçim yapmaya elim gitmiyor işte. Alya'nın dinlediği masallarda, Doktor Hanım'ın Alya'nın evini ziyaretinde, kısacası adım adım kuvvetlenen bu özel bağda o kadar sahici duygular vardı ki sevgilileri izlerken bile bu denli tesirlisini hissetmemiştim. Bu vesileyle hikayenin gerçek kahramanları Gülseren Budayıcıoğlu ve gerçek Alya'ya da teşekkürlerimizi sunmak gerek.​

KAZANAN: Alya & Doktor Hanım | Kırmızı Oda
İKİNCİ: Feris & Serkan | Menajerimi Ara

TARİHÇE
2020: Ali & Nazlı | Mucize Doktor2019: Kuzgun & Dila | Kuzgun2018: Hilal & Leon | Vatanım Sensin
2017: Hilal & Leon | Vatanım Sensin2016: Ece & Haluk | Baba Candır2015: Yaren & Karlos | Ulan İstanbul & Reyhan & Mazhar | BBS

EN İYİ YAPIM ŞİRKETİ
ogm-pictures-logo-animasyon-thumb.jpg

Her ne kadar (özellikle son dönemde) sıkça eleştirilse de yüksek prodüksiyon kalitesi ve işinin ehli ekipleri bir araya getirerek ortaya koyduğu nitelikli projelerle, "öteki" karakterlerin hikayelerini ekranlara taşıyarak Türk televizyonlarına yeni bir soluk getirmesiyle;

KAZANAN: OGM Pictures (Kırmızı Oda, Masumlar Apartmanı, Camdaki Kız ve Netflix projeleri ile)

TARİHÇE
2020: MF Yapım2019: BKM2018: Ay Yapım
2017: O3 Medya2016: Most Production2015: Limon Film

EN İYİ PROGRAM (Yarışma / Eğlence / Kültür-Sanat)
maxresdefault (3).jpg

Daha önce iki ayrı kategori olarak verilen bu ödüller bundan sonra tek başlık altında birleşiyor. Bu değişikliğin başını ise bedavaya oyunculuk, yönetmenlik ve senaristlik dersleri izleme imkanı sunarak ekranlara nimet gibi düşen bir yapımla getirmek istiyorum:
KAZANAN: Yılmaz Erdoğan ile Öğrence | TRT 2

TARİHÇE
2020: Yarışma - Güven Bana | ATV
Eğlence - Benimle Söyle | Kanal D
2019: Yarışma - Aileler Yarışıyor | TRT 1
Eğlence - Uykusuzlar Kulübü | TV100
2018: Yarışma - Yemekteyiz | TV8
Eğlence - Tolgshow | FOX
2017: Yarışma - Kelime Oyunu | teve2
Eğlence - Güldüy Güldüy Show | Show TV
2016: Yarışma - Kuyruk | TRT 1
Eğlence - Dada | Star TV
2015: Yarışma - Eyvah Düşüyorum | Star TV
Eğlence - Dada Dandinista | Star TV

GENEL DURUM
Adaylık sayıları:
11Kırmızı Oda
10Bir Başkadır, Masumlar Apartmanı
7Yarım Kalan Aşklar
6Fatma, Menajerimi Ara
5Hekimoğlu, Yeşilçam
4Gibi
310 Bin Adım, Alev Alev, Hükümsüz
2Ayak İşleri, Camdaki Kız, İlginç Bazı Olaylar
1Mucize Doktor, Öğretmen

Ödül sayıları:
4Kırmızı Oda
3Bir Başkadır
2Masumlar Apartmanı, Menajerimi Ara, Yarım Kalan Aşklar
1Camdaki Kız, Fatma, Gibi, Hekimoğlu, İlginç Bazı Olaylar

Kanalların ödül ve adaylık sayıları:
Netflix16 adaylık, 4 ödül(Bir Başkadır, Fatma)
BluTV12 adaylık, 2 ödül(Yarım Kalan Aşklar, Yeşilçam)
TV811 adaylık, 4 ödül(Kırmızı Oda)
TRT 110 adaylık, 2 ödül(Masumlar Apartmanı)
Exxen9 adaylık, 2 ödül(Hükümsüz, Gibi, İlginç Bazı Olaylar)
Kanal D7 adaylık, 2 ödül(Hekimoğlu, Camdaki Kız)
Star TV6 adaylık, 2 ödül(Menajerimi Ara)
Gain5 adaylık, 0 ödül(10 Bin Adım, Ayak İşleri)
Show TV3 adaylık, 0 ödül(Alev Alev)
FOX2 adaylık, 0 ödül(Mucize Doktor, Öğretmen)
TRT 21 ödül(Yılmaz Erdoğan ile Öğrence)

Pizza Yes GIF
clap hipster GIF

Ve böylece 7. Aserat TV Ödülleri'nin de sonuna geldik! Gelecek yılın bol bol kaliteli proje izleyeceğimiz bir sezon olması dileğiyle şimdilik hoşçakalın. Takip eden herkese sonsuz teşekkürler. :Z
------

slhttnmtl

Favori Üye
Reaksiyon puanı
24,021
Puanı
1,060
'En İyi Çıkış Yapan Oyuncu' kategorisinde Ahsen Eroğlu için yazılan her bir kelimeye katılıyorum, Dicle'ye öyle bir hayat verdi ki Feris'in kovduğu zaman gerçekten üzülüp ajansa geri döndüğünde de gerçekten sevinmiştim. Konuk kısmında konukların hepsini tam izlemedim ama Kırmızı Oda'nın ilk zamanlarında Evrim Alasya 2 yıl aradan sonra bomba gibi dönmüştü, keza Aslıhan Gürbüz'ün performansı ve Hükümsüz'de Nur Fettahoğlu'nun performansı mükemmeldi yalnız Melisa Sözen'in tek son bölümdeki sahnelerini izledim Burcu Biricik hakkında hiçbir fikrim yok. :(

OGM, Netflix kısmında çok güzel işler çıkardı bugüne kadar ama TV'de tek Gülseren Budayıcıoğlu'nun kitaplarını uyarlamaları biraz sıktı ama DEK, KO ve MA ile çok iyi işler çıkardılar, Yılmaz Erdoğan ile Öğrence'yi de zamanında izleyecektim de ne yazık ki izleyemedim ama bu vesileyle tekrardan aklımda. :A Eline sağlık. @Aserat

• Beğendim
Reactions: Aserat

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
'En İyi Çıkış Yapan Oyuncu' kategorisinde Ahsen Eroğlu için yazılan her bir kelimeye katılıyorum, Dicle'ye öyle bir hayat verdi ki Feris'in kovduğu zaman gerçekten üzülüp ajansa geri döndüğünde de gerçekten sevinmiştim. Konuk kısmında konukların hepsini tam izlemedim ama Kırmızı Oda'nın ilk zamanlarında Evrim Alasya 2 yıl aradan sonra bomba gibi dönmüştü, keza Aslıhan Gürbüz'ün performansı ve Hükümsüz'de Nur Fettahoğlu'nun performansı mükemmeldi yalnız Melisa Sözen'in tek son bölümdeki sahnelerini izledim Burcu Biricik hakkında hiçbir fikrim yok. :(

OGM, Netflix kısmında çok güzel işler çıkardı bugüne kadar ama TV'de tek Gülseren Budayıcıoğlu'nun kitaplarını uyarlamaları biraz sıktı ama DEK, KO ve MA ile çok iyi işler çıkardılar, Yılmaz Erdoğan ile Öğrence'yi de zamanında izleyecektim de ne yazık ki izleyemedim ama bu vesileyle tekrardan aklımda. :A Eline sağlık. @Aserat
Teşekkürler yorumun için. :D

Herşey çok güzel giderken En iyi dizi çifti bozdu @Aserat :A

Eline sağlık 🤗
İlla bir şey bulacaksın. :A Teşekkürler canım. :Z
------

Boş boş şeyler atmayı bırak düzgün cevap ver. :A

mesmeso

Moderatör
Reaksiyon puanı
9,535
Puanı
860
En iyi çifte nasıl DicBar yazmazsın. :D

Ellerine sağlık. Yazdıklarının hepsine katılarak okudum.

• Beğendim

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
En iyi çifte nasıl DicBar yazmazsın. :D

Ellerine sağlık. Yazdıklarının hepsine katılarak okudum.
Teşekkürler. Görsel uyum olarak çok iyi bir çift ama hikaye bazında pek iyi işlenemediler buraya almam için işleniş de önemli. :A

Burada ödüller çoğu kategoride izlemediğim şeylere gitmiş. :A

Genel olarak Bir Başkadır her türlü başarıyı hak ediyor. :Z
Teşekkür ettim. :A Bak ben 4 tane ödül vermişim sen o kadar övdüğün diziye anca bir tane. :A

• Güldürdün
Reactions: bazinga and mesmeso

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Teşekkürler. Görsel uyum olarak çok iyi bir çift ama hikaye bazında pek iyi işlenemediler buraya almam için işleniş de önemli. :A

Teşekkür ettim. :A Bak ben 4 tane ödül vermişim sen o kadar övdüğün diziye anca bir tane. :A
Ben yüzlerce ülke dizisi arasından verdim sen tek bir ülke arasından. :A

• Güldürdün

ozmoturk

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,084
Puanı
410
En iyi çıkış yapan oyuncular arasında Melis Sezen'in aday bile olmaması :eek:

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,595
Puanı
1,060
Yani, Aserat ödülleri işte. Verilen emek dışında pozitif tek bir şey yok. :A

kerem

Favori Üye
Reaksiyon puanı
28,595
Puanı
1,060
Masumlar ve Bir Başkadır'a ödül vermişim ya işte ikisi de sevdiğin diziler. :A
Rakipsiz oldukları kategorilerde vermişsin zaten, şaşırmadım o yüzden. :A

Melis Sezen bu sezonun en iyi çıkış yapan oyuncusuydu kesinlikle, Sadece kanalından dolayı devam eden ve 1 reyting alan dizinin başrolüne ödül vermek ne alaka? :A

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Rakipsiz oldukları kategorilerde vermişsin zaten, şaşırmadım o yüzden. :A

Melis Sezen bu sezonun en iyi çıkış yapan oyuncusuydu kesinlikle, Sadece kanalından dolayı devam eden ve 1 reyting alan dizinin başrolüne ödül vermek ne alaka? :A
Reytinge göre değil performansa göre ödül verdiğim için olabilir mi acaba? (b) Ayrıca Sadakatsiz'i izleyip de aday etmeseydim haklısın derdim ama izlemediğim diziye ödül vermek saçma olur değil mi. :A