5100 Metrede Süren Yaşam : La Rinconada Şehri

The_Erinch

Konu Sahibi
Favori Üye
Reaksiyon puanı
32,362
Puanı
1,060
Dünyanın yıl boyu kalıcı olarak yaşanan en yüksek yerleşim bölgesi, Peru’daki 5100 metre yükseklikte bulunan La Rinconada şehri.
Peruda bulunan bu yerleşim yeri, altın madeni nedeniyle uzun yıllardır yaşam alanı olarak tercih edilmektedir.
Yüksekliğin 5000 metreyi aştığı yerleşim yerinde; orada yaşamaya alışkın olmayan biri için ciğerlerinde çökme ve ölüme kadar neden olacak sağlık sorunlarına yol açmaktadır.
Yükseklikden kaynaklı hiçbir bitki yada doğal ürün yetişmemektedir.
Şehirde altyapı adına hiçbirşey yokdur. Çöp taşıma,atık toplama adınada bir bölüm olmadığı için şehir tamamen pislik ve çöp içindedir.
Şehirdeki tek yaşam kaynağı ALTIN dır. Şehir ALTIN işleyen maden tekelleri tarafından idare ediliyordur. Şehirde tek başınıza rahat yürüyemezsiniz muhakkak para ile güvenlik tutmanız gerekemektedir.
Altın madenlerinde çok ağır şartlarda binlerce insan çalışmaktadır.
Kadınların altın madenlerinde çalışması kendi inançları gereğince yasakdır, şehri çevreleyen dağ figürü dikkatli incelendiğinde uyuyan bir güzel kadın benzemektedir.
Kadınlar madende çalışırsa inançlarına göre uyuyan o kadın uyanarak şehri yokedecekdir.O nedenle kadınlar sadece etrafa saçılanlardan altın aramaktadır.

Okul falan yokdur;çocuklar küçük yaşlarda madenlerde çalışmaya gitmektedir. Dünyanın en yüksek rakımlı insan yerleşimi olan, dikey olarak beş kilometre yükseklikteki bu dağlık şehirde 30.000’den fazla insan yaşıyor.Maden şirketleri çalışanlarına maaş ödemez. Bunun yerine, cachorreo adı verilen arkaik bir çalışma sistemi altında faaliyet gösterirler. Bu sistemde çalışanlar otuz gün ücretsiz çalışır ve otuz birinci günde taşıyabilecekleri kadar cevher almalarına izin verilir.

İnanılmaz kötü koşullara rağmen binlerce insan altın uğruna burada yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedir.

1704535971652.png
1704536118083.png
1704536067333.png
1704536035785.png
1704536459558.png
1704536497265.png
1704536479139.png

Yaa kıyamam çok üzüldüm ya😢 böyle bir yer olduğunu bilmek çok üzücü 🥺 @The_Erinch en duygusal konu bu olmuş abi 😢
insanlar altın uğruna bu kadar apır koşullarda yaşıyorular ,,özellikle çocuklar adına gerçekten üzücü
Çok güzel konu abi devamını dilerim. @The_Erinch
teşekkür ederim Ömzercim, elimden geldiğince hep farklı birşeylerle gelmeye çalıştım,takip etmene seviniyorum.
İnsanları sömürüyorlar. :( @The_Erinch
insnalar kabullenmiş gibi.......

insanlar altın uğruna bu kadar apır koşullarda yaşıyorular ,,özellikle çocuklar adına gerçekten üzücü

teşekkür ederim Ömzercim, elimden geldiğince hep farklı birşeylerle gelmeye çalıştım,takip etmene seviniyorum.

Abi seni forumda M.Saim Orhan’a benzetiyorum desem kabalık yapmış olur muyum ? :( 😢 Seni asla ama asla üzmek adına demedim sadece açtığın konular bana onu çağırıştıyor.

deniz altı altın madenciliğinde cocuklar kullanıyor-kongo kobalt madenlerinde cocuklar kullanılıyor.. bunlar youtubede izlediklerim. say say bitmez. insanlık gelişiyor deniliyor fakat gelişmiyor.

Hemde çok üzücü abi ya

• Beğendim
Reactions: Angelica
Videoyu izlediğimde sanki onların yerindeymişim gibi nefessiz kaldım, düşüncesi bile psikolojikman nefesini kesiyor insanın .. Her şeyden çok altın uğruna zor şartlar altında çalıştırılan çocukların olması son derece üzücü 🙁

Emeğine sağlık @The_Erinch 2024 yılının ilk konusu etkileyici olmuş :ok:

Videoyu izlediğimde sanki onların yerindeymişim gibi nefessiz kaldım, düşüncesi bile psikolojikman nefesini kesiyor insanın .. Her şeyden çok altın uğruna zor şartlar altında çalıştırılan çocukların olması son derece üzücü 🙁

Emeğine sağlık @The_Erinch 2024 yılının ilk konusu etkileyici olmuş :ok:
Video benide etkiledi zaten video izledikden sonra konuyu buraya taşımak istedim ☺️

• Beğendim
Reactions: Zeyno
Bana See dizisinin ilk sezonunu hatırlattı orda bir şehir böyle görünüyordu evler aynıydı galiba.

Paranin Laneti diyorum ben böyle şeylere. Bazı şeylere hükmetmenin bedeli var. Altın Madeni olan yerde doğarsın işte ama köle olursun. Afrika da böyle dünya böyle malesef. Elinde güç olanların harici yapacak birşeyi yok. Böyle şeylerde nedense hep kendimi yerine koyuyorum.

• Aynen
Reactions: The_Erinch
Paranin Laneti diyorum ben böyle şeylere. Bazı şeylere hükmetmenin bedeli var. Altın Madeni olan yerde doğarsın işte ama köle olursun. Afrika da böyle dünya böyle malesef. Elinde güç olanların harici yapacak birşeyi yok. Böyle şeylerde nedense hep kendimi yerine koyuyorum.
Çok uzağa gitmeye gerek yok...
Kendi elinde olanları işleyemeyip, ekonomik köle olan bir ülke söyle bana? 🤔🤔🤔🤔