50. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali'nin Jüri Başkanı Belli Oldu!

hayret bi şey

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860
C4cU8fhuyzjEK17OUK48U4ct.jpg

Türkiye'nin en prestijli ödül törenleri arasında baş çeken 'Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin bu yıl 50.'si düzenlenecek.

Geçtiğimiz yıl 250.000 kişinin üzerinde katılım ile göz dolduran festivalin bu yılki jüri başkanı belli oldu.

Altın Portakal'da daha önce dört kez en iyi kadın oyuncu seçilen Türkan Şoray bu yılki törenin jüri başkanı olacak.

46dpsdSutfgHEicCPEBoBNhm.jpg

Adayların ne zaman açıklanacağı merak konusu.

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 4-11 Ekim 2013 tarihleri arasında Antalya'da gerçekleştirilecek.​

Son düzenleme:

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Evet çok olay olmuştu:)

Bir şey soracağım. Baktığımızda en prestijli törenimiz bu ama neden TV'den yayınlanmıyor? Yada yayınlanıyor da ben mi denk gelmiyorum?

NTV'de yayınlanıyordu yanılmıyorsam. Bir de bu festival, ödül töreninden daha geniş bir kavram ve tek bir tören olmuyor diye biliyorum. Bir de büyük kanallarda yayınlansa bile pek ilgi olmaz çünkü festival filmlerine ilgi ülkemizde yok denecek kadar az. Üzülerek söylüyorum film dünyasını yakından takip etmeye çalışan ben bile Altın Portakal kazanan filmlerin neredeyse hiçbiri hakkında bir şey bilmiyorum. :)

hayret bi şey

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860
NTV'de yayınlanıyordu yanılmıyorsam. Bir de bu festival, ödül töreninden daha geniş bir kavram ve tek bir tören olmuyor diye biliyorum. Bir de büyük kanallarda yayınlansa bile pek ilgi olmaz çünkü festival filmlerine ilgi ülkemizde yok denecek kadar az. Üzülerek söylüyorum film dünyasını yakından takip etmeye çalışan ben bile Altın Portakal kazanan filmlerin neredeyse hiçbiri hakkında bir şey bilmiyorum. :)

Festival şöyle ;

Son gün haricinde diğer günler filmlerin gösterimleri ve halkla söyleşiler gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl müthiş bir katılım vardı mesela. Sadece tören gecesi yayınlansa yeter bence. :)
Yarışan filmler gişede başarısız olan filmler maalesef. Zaten o filmlerin yapımcıları gişe için değil ödül için yapıyorlar filmleri. Birde para ödülü için olabilir. Ama bu yıl adaylar konusunda umutluyum. Hükümet Kadın , Romantik Komedi 2 , Celal ile Ceren ve Evim Sensin aday olarak bile gösterilse bana yeter. :)
Törenin geçmişi ile ilgili iyi bir çalışma hazırlayacağım önümüzdeki günlerde.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
hayret bi şey post: 1399914' Alıntı:
Festival şöyle

Son gün haricinde diğer günler filmlerin gösterimleri ve halkla söyleşiler gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl müthiş bir katılım vardı mesela. Sadece tören gecesi yayınlansa yeter bence. :)
Yarışan filmler gişede başarısız olan filmler maalesef. Zaten o filmlerin yapımcıları gişe için değil ödül için yapıyorlar filmleri. Birde para ödülü için olabilir. Ama bu yıl adaylar konusunda umutluyum. Hükümet Kadın Romantik Komedi 2 Celal ile Ceren ve Evim Sensin aday olarak bile gösterilse bana yeter. :)
Törenin geçmişi ile ilgili iyi bir çalışma hazırlayacağım önümüzdeki günlerde.

Saydığın filmlerden Hükümet Kadın haricindekilerin şansı yok denecek kadar az bence. :)

hayret bi şey

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860
OzaN post: 1399919' Alıntı:

Saydığın filmlerden Hükümet Kadın haricindekilerin şansı yok denecek kadar az bence. :)

Biliyorum ama bu tarz filmleri aday olarak göstermeliler. Çünkü bu filmler hem gişede başarılı oldu hemde kendilerini halka sevdirmişti. Reklam için aday olmalılar bence.

Birde kategorileri genişletmeliler. Tıpkı televizyon ödülleri gibi komedi ve dramı ayırmaları gerek.

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
hayret bi şey post: 1399927' Alıntı:
Biliyorum ama bu tarz filmleri aday olarak göstermeliler. Çünkü bu filmler hem gişede başarılı oldu hemde kendilerini halka sevdirmişti. Reklam için aday olmalılar bence.

Birde kategorileri genişletmeliler. Tıpkı televizyon ödülleri gibi komedi ve dramı ayırmaları gerek.

Halka hitap etme gibi bir amaçları yok ki festivaller sanat camiası arasında olan bir olay ve tamamen sanatsal kalite odaklı. :)

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

O da doğru ama halka hitap etmeleri gerek bence:)

Doğrusu onların bize hitap etmesi değil bizim onlara hitap edeni anlayabilmemiz. Bunun için de medyaya görev düşüyor. Bu filmlerin tanıtımının daha etkin olarak yapılması gerekir. Mesela Nuri Bilge Ceylan'ın "Bir Zamanlar Anadolu'da" filminde bu başarıyla yapıldı. Film festival filmi olmasına karşın medyada yer buldu ve film en azından bu alandaki diğer filmlere göre daha geniş kitlelere ulaşabildi.

hayret bi şey

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
8,677
Puanı
860
Doğrusu onların bize hitap etmesi değil bizim onlara hitap edeni anlayabilmemiz. Bunun için de medyaya görev düşüyor. Bu filmlerin tanıtımının daha etkin olarak yapılması gerekir. Mesela Nuri Bilge Ceylan'ın "Bir Zamanlar Anadolu'da" filminde bu başarıyla yapıldı. Film festival filmi olmasına karşın medyada yer buldu ve film en azından bu alandaki diğer filmlere göre daha geniş kitlelere ulaşabildi.

Medya görevini tam yapmıyor evet. Geçtiğimiz yılki adaylardan yalnız 'nün adını duymuştum mesela :)