46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri | Kazanan Tahminleri

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
62,793
Puanı
1,061
Herkese merhaba. Uzun zamandır koruduğum sessizliğimi Altın Kelebek Ödülleri için yazacağım tahmin yazısıyla bozmak istiyorum. Altın Kelebek'i sevmediğim, kazananlarını ve organizasyonu sıkça eleştirdiğim, demediğimi bırakmadığım doğru olsa da hem böyle yazı aşkım, hem de bu sene daha iyi sonuçların çıkabileceği umuduyla ana dallarda neler olabileceğine kendimce göz atmak istedim. Aslında törenin ilk başta Aralık'ta yapılması planlandığı için kasım ayında bir tahmin yazısı yazmıştım ama asıl aday listesinin ortaya çıkışından sonra aynı yazı üzerinde ufak değişiklikler yaparak sıfırdan paylaşmak istedim.

NOT: Tahminlerimi yaparken kişisel beğenilerime göre değil, jüri ve izleyicinin neleri beğenebileceğine göre hareket ettim.

* Tüm adayları görmek için tıklayın.

EN İYİ DİZİ

mucize_doktordaki_demir_bakin_kimin_oglu_cikti_firat_altunmese_kimdir_1570265597_8969_w750_h522.jpg

Burada kimin kazanacağı yüz kilometre öteden belli bence. Son 3 yılda Diriliş Ertuğrul, Vatanım Sensin, Çukur gibi hem reytingleri güçlü, hem de izleyici desteği yüksek olan yapımların ödül aldığını düşünürsek hem jürinin, hem de halkın hemfikir olacağı bir yapımda birleşmek şart. Ve Eylül'de başlamasına rağmen yıla damga vuran Mucize Doktor bunun için biçilmiş kaftan. Kırdığı reyting rekorları, yarattığı otizm farkındalığı ve her şeyden öte gerçekten "kaliteli" bir dizi olmasıyla 28 Şubat gecesi tüm ekibi sahnede göreceğimize inancım tam. Ki bana kalırsa geceden alacağı tek ödül bu da olmayacak.

Peki olur da birilerinin kafasına saksı düşerse neler olur? O yüzden reyting + izleyici desteği yüksek olan diğer yapımlardan geçen senenin kazananı Çukur, arkasındaki ciddi fan desteğiyle Hercai, iki yıldır adından söz ettiren Bir Zamanlar Çukurova'ya dikkat. Yine Kanal D dizisi olmasının ve sosyal medyanın da etkisiyle Zalim İstanbul da sürpriz potansiyeline sahip ama hiçbirinin Mucize Doktor karşısında ipi göğüsleyeceğini sanmıyorum.
  • Kazanacak: Mucize Doktor | FOX
  • Kazanabilir: Çukur | Show TV
  • Sürpriz: Zalim İstanbul | Kanal D
  • Kazanmalı: Mucize Doktor | FOX
  • Kazanmamalı: Hercai | ATV
EN İYİ ERKEK OYUNCU
Mucize-Doktor-haber-resim-dd73c39a-89f3-4b85-af84-2bf31427c2f4-mpositioned-640x360.jpg

Yine kazananı tartışmasız bir dal. Altın Kelebek her ne kadar diğer kategorilerde saçmalardan seçmeler sunsa da asıl kısımda yani dram kategorilerinde genellikle iyi iş çıkarıyor. 2016'da İlker Kaleli-Burçin Terzioğlu, 2017'de Tolga Sarıtaş-Aslı Enver, 2018'de Aras Bulut İynemli-Özge Özpirinçci tercihlerinden de amaçlarının gerçekten sezonun oyunculuklarıyla beğeni toplamış isimlerini ödüllendimek olduğunu görüyoruz. Bu nedenle bu yılın kesin dizi galibi Mucize Doktor'sa, erkek oyuncu galibi ise banko Taner Ölmez. Çıkardığı muhteşem performansın sezon boyunca pek çok yerde mükafatlandırılacağı kesin ama jüri bir aptallık yapmadığı takdirde bu uzun yolculuğun nerede başlayacağı şimdiden açık ve net. Kısacası gelecek hafta biricik Ali Vefa'mızı Zorlu PSM sahnesinde görmeye hazır olun.

Muhtemelen kendisinin en büyük rakibi de çok büyük olasılıkla Emmy kazandığı için listeye eklenen Haluk Bilginer. Kariyerinin altın döneminde çok önemli bir ödül kazanmışken yeni bir Altın Kelebek'e ihtiyacı olmadığı ortada ama Şahsiyet'in yarattığı etki sayesinde jüriden büyük destek görebilir. Diğer iddialı isimler arasında ise geçen senenin kazananı Aras Bulut İynemli ve içler acısı "oyunculuğu"yla Akın Akınözü var.
  • Kazanacak: Taner Ölmez | Mucize Doktor
  • Kazanabilir: Haluk Bilginer | Şahsiyet
  • Sürpriz: Aras Bulut İynemli | Çukur
  • Kazanmalı: Taner Ölmez | Mucize Doktor
  • Kazanmamalı: Akın Akınözü | Hercai
EN İYİ KADIN OYUNCU
5def86fc67b0a9153c43106d.jpg

Eğer gerçekten "adil" bir törenden bahsediyor olsaydım Demet Evgar'ın ödülü alıp götürmesi gerekiyordu ama dizisinin aylardır ekranda olmaması nedeniyle hak ettiği zaferi alamayacak gibi görünüyor. Yine çoğu adayın dizisi yayında olmadığı için listenin yarısını eleyebiliriz. O yüzden listenin tamamına baktığımda en olası ihtimal Bahar Şahin gibi geliyor bana. Kanal D etkisi sayesinde jürinin (Hürriyet yazarlarının) en az yarısında oy alacağı kesinken arkasındaki sosyal medya desteğini de unutmamak gerek. Reytingleri düşük olan diziyi böyle bir hamleyle tekrar göz önüne getirmek isteyebilirler.

Geçen senenin galibi Özge Özpirinçci de ihtimali yüksek olan bir isim ama peş peşe kendisine ödül verileceğini düşünmüyorum. Ebru Şahin de sosyal medya desteğiyle öne çıkabilir ama Yıldızı Parlayanlar ödülü aldığı için burada adını duyacağımızı sanmam. Diğer tarafta da jürideki prestijli isimlerin oylarını toplayabilecek Hilal Altınbilek dikkat çekiyor.
  • Kazanacak: Bahar Şahin | Zalim İstanbul
  • Kazanabilir: Özge Özpirinçci | Kadın
  • Sürpriz: Hilal Altınbilek | Bir Zamanlar Çukurova
  • Kazanmalı: Demet Evgar | Avlu
  • Kazanmamalı: Ebru Şahin | Hercai
EN İYİ KOMEDİ DİZİSİ
5d5e647d7af5071cb83db1af.jpg

Altın Kelebek'in bu kategoride ne kadar "esnek" davrandığını Arkadaşım Hoşgeldin ve Güldür Güldür Show örneklerinden unutmayalım. Üstelik geçen sene Jet Sosyete'nin haklı ödülünün sırf Kanal D'de olduğu için (çünkü kanalın o yıl adından söz ettirebilen bir dizisi yoktu ve ana kategorilerde de ödül verilmesi gerekiyordu) sözde "komedi" Çocuklar Duymasın'a kaptırdığına tanık olduğumuzu da düşünürsek bu iki formüle birden uyacak tek yapım var, o da Çok Güzel Hareketler 2. Yine "dizi" olmadığı için sitem edeceğimizi ama geçen sene daha beteri vardı deyip fazla üstünde durmayacağımızı şimdiden hayal edebiliyorum.

Ona en yakın isim ise daha önce tam kadro sahneye çıkıp dakikalarca süren konuşmalarıyla kulaklarını bol bol çınlattığımız Güldür Güldür Show. Ekranlara verdiği uzun aradan sonra hem dizilere kafa tutan reytingiyle, hem de ayrılan oyuncuların geri dönüşüyle küllerinden yeniden doğduğu ortada. Jet Sosyete ise hak etmesine rağmen asla gerçekleş(e)meyecek bir rüya olarak kenarda bekleyecek gibi görünüyor.
  • Kazanacak: Çok Güzel Hareketler 2 | Kanal D
  • Kazanabilir: Güldür Güldür Show | Show TV
  • Sürpriz: Jet Sosyete | TV8
  • Kazanmalı: Jet Sosyete | TV8
  • Kazanmamalı: Çocuklar Duymasın | Kanal D
EN İYİ ERKEK OYUNCU
jet-sosyete-8-2-kapak_16_9_1523701300.jpg

Açıkçası bu dalda kimin kazanacağı konusunda hiçbir fikrim yok. Sadece 2 yıl üst üste ödülü eve götüren Çağlar Çorumlu'nun hat-trick yapma ihtimalini zayıf görüyorum. Bu da beni rol arkadaşı Cengiz Bozkurt'a götürdü. Sektörde tanınan bir isim olduğu için ve listenin zayıflığının da etkisiyle performansından bağımsız olarak oy toplamış olabileceğini düşünüyorum. Yine de tahminimi yaparken pek bir dayanağım olmadığını da belirtmek isterim.

Güldür Güldür'ün öne çıkanlarından Onur Buldu da ödül için güçlü bir isim sayılabilir. Güldür Güldür aşkından faydalanabilir. Belki sosyal medyadaki influencer'lığı, Benimle Söyle'yi sunmuş olması ve yılın en çok konuşulan isimlerinden biri olması nedeniyle Enis Arıkan da olası bir aday. Fakat ödül gelirse dizideki (zaten 2. sezonda pek öne çıktığı da söylenemez) performansına değil tanınırlığına gelecek bence.
  • Kazanacak: Cengiz Bozkurt | Jet Sosyete
  • Kazanabilir: Onur Buldu | Güldür Güldür Show
  • Sürpriz: Enis Arıkan | Jet Sosyete
  • Kazanmalı: Cengiz Bozkurt | Jet Sosyete
  • Kazanmamalı: Tamer Karadağlı | Çocuklar Duymasın
EN İYİ KADIN OYUNCU
Guldur-Guldur-Naime-Ecem-Erkek-kimdir-nereli-kac-yasinda-7033.jpg

Güldür Güldür'ün tökezlediği dönemde adeta can suyu oldu Ecem Erkek. Yıllanmış oyuncular arasında güneş gibi parlaması ve programla alakası olmayanları bile güldürebilen tartışmasız yeteneğiyle eli boş dönmeme ihtimal içok yüksek. Naime'nin sosyal medyada yarattığı etki ortadayken başka bir adaya para koyulmasını da mantıklı bulmuyorum. En azından botokslu Pınar Altuğ'un aksine gerçek bir "komedi" performansının ödül alacağı ve pek itiraz edemeyeceğimiz kesin.

Demirören yönetimi altındaki bir törenin Gülse Birsel'e (kısa zaman öncesine kadar kendi yazarları olmasına rağmen) ödül verebileceğini sanmadığım için Şennur'la bu sezon çok daha öne çıkması sayesinde Hasibe Eren de kağıt üstünde iyi bir alternatif gibi görünüyor. Belki eski rol arkadaşı gibi şans onun yüzüne de güler belki.
  • Kazanacak: Ecem Erkek | Güldür Güldür Show
  • Kazanabilir: Hasibe Eren | Jet Sosyete
  • Sürpriz: Gülse Birsel | Jet Sosyete
  • Kazanmalı: Gülse Birsel | Jet Sosyete
  • Kazanmamalı: Pınar Altuğ Atacan | Çocuklar Duymasın
EN İYİ DİZİ & ERKEK OYUNCU & KADIN OYUNCU (ROMANTİK-KOMEDİ)
5d88b1ae0f25440d44fa090a.jpg

Mucize Doktor'un dram dallarındaki zaferi ne kadar kesinse romantik komedide ise Afili Aşk'ın adını 3 kez duyacağımız o kadar kesin. O yüzden ayrı ayrı değerlendirmek yerine hepsini birlikte mercek altına alacağım. Geçen sene Erkenci Kuş nasıl yılın en öne çıkan romantik komedisi olduysa bu sene de aynı yoldan Afili Aşk gidiyor. Kaldı ki Kanal D'nin bir yere ödülleri yığması gerekecek ve buralar da yapacağı şov için çok iyi bir fırsat. O nedenle başta Çağlar Ertuğrul ve Burcu Özberk olmak üzere tüm ekibi, gece için hazırlıklara başlasın derim.

Bu üçlüye yaklaşabilecek en iddialı yapım ise Kuzey Yıldızı: İlk Aşk. Sezonun en çok izlenen yapımlarından biri olmasının yanı sıra beklenmedik bir sosyal medya desteği de var. Bu nedenle (çok düşük ihtimal de olsa) İsmail Demirci ve Aslıhan Güner'e de dikkat edilmesini öneriyorum. Jüriden olmasa da halktan bolca oy topladığı kesin.

EN İYİ DİZİ
  • Kazanacak: Afili Aşk | Kanal D
  • Kazanabilir: Kuzey Yıldızı: İlk Aşk | Show TV
  • Sürpriz: Her Yerde Sen | FOX
  • Kazanmalı: -
  • Kazanmamalı: Erkenci Kuş | Star TV
EN İYİ ERKEK OYUNCU
  • Kazanacak: Çağlar Ertuğrul | Afili Aşk
  • Kazanabilir: İsmail Demirci | Kuzey Yıldızı: İlk Aşk
  • Sürpriz: Furkan Andıç | Her Yerde Sen
  • Kazanmalı: İsmail Demirci | Kuzey Yıldızı: İlk Aşk
  • Kazanmamalı: Can Yaman | Erkenci Kuş
EN İYİ KADIN OYUNCU
  • Kazanacak: Burcu Özberk | Afili Aşk
  • Kazanabilir: Aslıhan Güner | Kuzey Yıldızı: İlk Aşk
  • Sürpriz: Aybüke Pusat | Her Yerde Sen
  • Kazanmalı: Aslıhan Güner | Kuzey Yıldızı: İlk Aşk
  • Kazanmamalı: Demet Özdemir | Erkenci Kuş
EN İYİ İNTERNET DİZİSİ
haluk-bilginer-01-1.jpg

Geçtiğimiz yıl ilk kez ödüllere dahil olan internet dizisi kategorisinde üç alternatif öne çıkıyor. Yıllar sonra BluTV ile dönen Behzat Ç., 2018 yapımı olmasına rağmen ne hikmetse oylamaya dahil edilen fakat arkasında güçlü bir destek olan Şahsiyet ve Netflix'in ilk Türk dizisi Hakan: Muhafız. Aslında geçen sene Şahsiyet varken Fi'nin aldığı ödülü düşünürsek jürinin yine popülist bir seçime gideceğini ve tercihinin Muhafız'dan yana olacağını düşünmek mümkün ama bu senenin dizisi olmamasına rağmen erkek oyuncu dalıyla birlikte oylamaya eklendiğini düşünürsek Şahsiyet'in yüzü gülebilir. Herkesi ortak paydada buluşturacak bir dizi olduğu için şansı yüksek.

Ama Altın Kelebek'in genellikle kaliteden çok popülerliğe önem vermesi nedeniyle ne kadar eleştiri toplarsa toplasın, yarattığı etki bakımından Netflix'in şansı da yüksek. İş tamamen Hürriyet jürisine kalsa kesin kazanır derdim ama halk ve jüri desteği her şeyi değiştiriyor. BluTV'nin büyük umutlarla başlatıp büyük bir hüsranla sonuçlanan Behzat Ç. macerası da ihtimaller arasında.
  • Kazanacak: Şahsiyet | PuhuTV
  • Kazanabilir: Hakan: Muhafız | Netflix
  • Sürpriz: Behzat Ç. | BluTV
  • Kazanmalı: Şahsiyet | PuhuTV
  • Kazanmamalı: Hakan: Muhafız | Netflix
EN İYİ DİZİ ÇİFTİ
0

Çiftlerden ziyade fanların yarıştığı kategoriye geldi sıra. Adaylar arasında ödülü alabilecek birçok isim var fakat yılın büyük kısmında Ebru Şahin ve Akın Akınözü'nün dikkat çektiğine şahit olmuş biri olarak aklıma ödül için başka bir alternatif gelmiyor. Sosyal medyanın yanı sıra reytinglerde de güçlü olması, jürinin kararını vermesinde etkili olacak gibi. Kaldı ki şahsen Hercai'nin başka bir kategoride ödül alma ihtimalin de yüksek olacağını düşünmediğim için sırasının burada savılacağına inanıyorum.

Yine bu alanda Burcu Özberk-Çağlar Ertuğrul ikilisine de dikkat. Zamanında Tatlı İntikam'la yaşanan sürprizi tekrarlamaları pek ala mümkün. Demet Özdemir-Can Yaman, Ozan Dolunay-Sera Kutlubey gibi çiftleri de kenara not edelim.
  • Kazanacak: Ebru Şahin & Akın Akınözü | Hercai
  • Kazanabilir: Burcu Özberk & Çağlar Ertuğrul | Afili Aşk
  • Sürpriz: Ozan Dolunay & Sera Kutlubey | Zalim İstanbul
  • Kazanmalı: Barış Arduç & Burcu Biricik | Kuzgun
  • Kazanmamalı: Çoğu aday?
EN İYİ SENARYO
093726544-re.jpg

Belki Mucize Doktor'a çok kıyak geçtiğimi düşüneceksiniz ama o ödül almazsa kim alacak, öyle değil mi? Son birkaç yılın kazananlarına baktığımda yönetmen ve senaryo ödüllerinden en az birinin oyunculuk ödülü aldığını da fark ettim. Özellikle Sen Anlat Karadeniz'in hem yönetmen, hem senaryo ödüllerini aldığını (oyunculuk ödülü almasa da) düşünürsek bu tezim kuvvetleniyor. Mucize Doktor'un iki dalda da şansı oldukça yüksek olsa da senaryo ödülü biraz daha kesin geliyor bana. Çok etkileyici bir konuyu eli yüzü düzgün bir şekilde uyarlayan ve dizinin başarısında büyük pay sahibi olan Pınar Bulut ve Onur Koralp ikilisinden daha iyi bir seçim düşünemiyorum kendi adıma.

Alternatif olarak Gökhan Horzum (Çukur), Hercai ekibi ve Hande Altaylı (Kadın) da şansının yüksek olduğunu düşündüğüm diğer isimler arasında. Keşke kıyamet kopsa da bir Gülse Birsel (Jet Sosyete) sürprizi görsek ama nerede..
  • Kazanacak: Pınar Bulut & Onur Koralp | Mucize Doktor
  • Kazanabilir: Gökhan Horzum | Çukur
  • Sürpriz: Hande Altaylı | Kadın
  • Kazanmalı: Gülse Birsel | Jet Sosyete
  • Kazanmamalı: Berşan Tan, Eda Tezcan, Feraye Şahin & Pelin Gülcan | Hercai
EN İYİ YÖNETMEN
mucize-doktor-a-yanlis-bilgi-tepkisi-685922-5.jpg

Aslında tüm ödülleri Mucize Doktor'a yığarlar mı pek emin değilim ama sezonun rekortmen dizisine yığılmazsa kime yığılır ki. Ayrıca kategoride herhangi bir Kanal D yapımı olmaması da Yusuf Pirhasan ve Aytaç Çiçek'in önünü açıyor. Dizinin destekçilerinin yanı sıra hem jürinin prestijli kısmı hem de Hürriyet'i temsil eden kısmını ortak bir paydada birleştirme ihtimali yüksek. Geçen sene Sen Anlat Karadeniz'in hem senaryo, hem yönetmen ödülünü topladığını unutmamak lazım.

Ama ilk cümledeki ihtimal gerçekleşirse en olası isimler Cem Karcı ve Benal Tairi. Halk oylamasının %70 gibi önemli bir paya sahip olması ve sosyal medyada gördüğü büyük destek sayesinde zarftan isimleri çıkabilir. Yine Murat Saraçoğlu (Bir Zamanlar Çukurova) ve Sinan Öztürk (Çukur) de akla yatan seçimlerden.
  • Kazanacak: Yusuf Pirhasan & Aytaç Çiçek | Mucize Doktor
  • Kazanabilir: Cem Karcı & Benal Tairi | Hercai
  • Sürpriz: Sinan Öztürk | Çukur
  • Kazanmalı: Yusuf Pirhasan & Aytaç Çiçek | Mucize Doktor
  • Kazanmamalı: Cem Karcı & Benal Tairi | Hercai
Diğer TV dallarındaki tahminler:
  • En İyi Çocuk Oyuncu: Beren Gökyıldız | Kızım
  • En İyi Dizi Müziği: Toygar Işıklı | Çukur
  • En İyi Gündüz Kuşağı Programı: Gelinim Mutfakta | Kanal D
  • En İyi Yarışma Programı: Kelime Oyunu | teve2
  • En İyi Magazin Programı: Müge ve Gülşen ile 2. Sayfa | Kanal D
  • En İyi Kadın Sunucu: Müge Anlı
  • En İyi Erkek Sunucu: Ali İhsan Varol
  • En İyi Kadın Haber Sunucusu: Buket Aydın
  • En İyi Erkek Haber Sunucusu: Cem Öğretir
  • En İyi Haber Programı: Tarafsız Bölge
  • En İyi Spor Programı: Yüzde Yüz Futbol

alperuz

Favori Üye
Reaksiyon puanı
11,351
Puanı
700
En iyi kadın oyuncu ödülünü car car bağırıp duran Bahar Şahin almasın lütfen rica ediyorum :A
Yasak Elma'dan kimseyi de aday diye koymamışlar :FNeyse Zalim sezon sonunda reytingsizlikten biterken biz 4.sezona koşuyor olacağız :bhr: @serhatt @Dosi @Özgür @xBUGRAx

Bu arada ellerine, emeğine sağlık @Aserat ım :love1:

serhatt

Moderatör
Reaksiyon puanı
62,471
Puanı
1,060
En iyi kadın oyuncu ödülünü car car bağırıp duran Bahar Şahin almasın lütfen rica ediyorum :A
Yasak Elma'dan kimseyi de aday diye koymamışlar :FNeyse Zalim sezon sonunda reytingsizlikten biterken biz 4.sezona koşuyor olacağız :bhr: @serhatt @Dosi @Özgür @xBUGRAx

Bu arada ellerine, emeğine sağlık @Aserat ım :love1:
En iyi kadın oyuncular belli. Şevval Sam Eda Ece :bhr:

• Harika
Reactions: alperuz

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
@Aserat emeğine sağlık;
İnternetten oy verdim ben. Kimlere verdiğimi yazarım sonra ama jürinin etkisiyle bazıları değişecektir.
Tek düşüncem Mucize Doktor un hakettiği ödülleri almasından yana :love1:

• Beğendim
Reactions: Aserat

cookies

Tecrübeli Üye
Reaksiyon puanı
18,793
Puanı
1,060
En iyi komedi oyuncusu : Eda Ece
En iyi komedi dizisi : Yasak Elma
En iyi dizi çifti : Yasak Elma- Halit ve Egosu
En iyi senaryo : Yasak Elma
En iyi kadın oyuncu : Sevval Sam

• Harika
Reactions: alperuz

Sherlock

Süper Mod.
Reaksiyon puanı
47,672
Puanı
1,060
Şahsiyet'in aday olduğunu bilmiyordum, garip geldi doğrusu. Umarım mümkün olduğunca az saçmalık eşliğinde atlatılan bir ödül töreni olur...

Eline ve emeğine sağlık. :) @Aserat

• Beğendim
Reactions: Aserat

Angelica

Favori Üye
Ayın En Favori Üyesi
Reaksiyon puanı
56,823
Puanı
1,060

Çift ödülü için fanların yarıştığı demişsin katılmıyorum oyunculuklarını beğendiğimiz için alsınlar istiyorum ben kendi adıma söyleyeyim Ebru ile Akının uyumları oyunculukları çok güzel o yüzden hak ettiklerini ve almaları gerektiğini düşünüyorum :D

Emre Ozansoy

Moderatör
Reaksiyon puanı
56,753
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
Çift ödülü için fanların yarıştığı demişsin katılmıyorum oyunculuklarını beğendiğimiz için alsınlar istiyorum ben kendi adıma söyleyeyim Ebru ile Akının uyumları oyunculukları çok güzel o yüzden hak ettiklerini ve almaları gerektiğini düşünüyorum :D

Ebru ile Akın'ın uyumu iyi, ama daha fazla hak edenlerin olduğunu düşünüyorum abla. :F

• İlginç
Reactions: Angelica