9. Aserat TV Ödülleri (2022-2023) | Aserat'tan Sezonun En İyileri - Part III

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
63,103
Puanı
1,061
9. ASERAT TV ÖDÜLLERİ.jpg

2022-2023 sezonunda yayınlanan dizilerden 20 tanesinin toplam 79 adaylık aldığı 9. Aserat TV Ödülleri'nde son düzlüğe geldik. 2021-22 sezonuna göre daha verimli geçen bir dönemi geride bırakırken önümüzdeki aylarda izleyeceğimiz nitelikli iş sayısının daha da fazla olmasından başka bir dileğim yok. Üç gündür takip eden herkese teşekkür ederek kazananlara geçelim.​

Kazananlar: Part I | Part II

EN İYİ SENARYO
kizilcik-serbeti-4-1674118140.jpg

Adaylar:
Ayak İşleri
Caner Özyurtlu
Volkan Öge
Deniz Alnıtemiz
Bozkır
Levent Cantek
Gibi
Feyyaz Yiğit
Aziz Kedi
Kızılcık Şerbeti
Melis Civelek
Zeynep Gür
Var Bunlar
Giray Altınok
Kerem Özdoğan

Süre ve sansür baskısı nedeniyle dijital işlerin daha çok egemen olmaya başladığı senaryo dalında uzun süre sonra ilk kez bir TV dizisi ödül alıyor. Son 10 yılda pek çok trend işe imzasını atan Melis Civelek, ortağı Zeynep Gür'le birlikte yine tecrübesini konuşturarak şapkadan tavşan çıkarırken düşük reytinglerle başlayan bir işten sezonun fenomenlerinden birini çıkararak kolay unutulmayacak bir başarıya imza attı. Kızılcık Şerbeti'nin senaryosu soap opera olmanın verdiği bazı abeslikleri barındırmıyor değil ama genel bazda karakter gelişimlerine özen gösteren tutarlı senaryosuyla, pek çok önemli konuda durduğu konumla, teknik olarak da asla sıkmayan, konuları uzatmadan sonuca bağlayabilen akıcı ve sürükleyici yapısıyla televizyona 2 buçuk saat iş yazmanın pek çok zorluğunu başarıyla aştı.​

KAZANAN: Kızılcık ŞerbetiİKİNCİ: Gibi

4: Melis Civelek'in genel yayın yönetmenliğini yaptığı kanal sayısı. (ATV, Kanal D, Star TV, Show TV)

TARİHÇE
2022: İlk ve Son2021: Bir Başkadır2020: Mucize Doktor2019: Jet Sosyete
2018: Şahsiyet2017: Masum2016: Hayat Şarkısı2015: Poyraz Karayel

EN İYİ YÖNETMEN
hs-102-unit-00591-2.jpg

Adaylar:
Abdullah Oğuz
Mezarlık
Cem Karcı
Ömer
Ketche (Hakan Kırvavaç)
Kızılcık Şerbeti
Mert Baykal
Umur Turagay

Sıcak Kafa
Umut Aral
Gökçen Usta

Biz Kimden Kaçıyorduk Anne?

Sıcak Kafa'nın iyi niyetli bir deneme olmaktan öteye geçebilmesinin en büyük mimarlarından biri yönetmen Mert Baykal'dı. Kendisini sadece yönetmen sıfatıyla anmak haksızlık olur çünkü senaryo ekibinde de yer aldığı dizisiyle 200 sayfa bile sürmeyen romana kendi bakış açısını katarak tutku projesinin altından kalktı. Halihazırdaki materyale yaptığı eklentileri işlek kılarak büyük bir özenle kurduğu görsel atmosferi hikayenin ruhuna katarak kusur bulunamayacak bir iş çıkardı. 8 bölümün 3'ünü çeken Umur Turagay da meslektaşının kurduğu dünyaya zeval getirmeden tutarlılığı koruyunca ikisine de hakkını vermek farz oldu. Dünyanın bambaşka bir salgına teslim olduğu dönemde böyle bir taşın altına ellerini koymuş olmaları da pastanın üstündeki krema gibi diyebilirim.​

KAZANAN: Sıcak KafaİKİNCİ: Ömer

36: Mert Baykal'ın (son sezonunda dahil olduğu) Muhteşem Yüzyıl'da çektiği bölüm sayısı.

TARİHÇE
2022: Kulüp2021: Masumlar Apartmanı2020: Mucize Doktor2019: Avlu
2018: Ufak Tefek Cinayetler2017: Hayat Şarkısı2016: Poyraz Karayel2015: Benim Adım Gültepe

EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN GENÇ OYUNCU
FwUd2fVWYAE_o87.jpg

Adaylar:
Çağla Naz Kargı
Ömer
Demircan Kaçel
Kuş Uçuşu
Eylül Tumbar
Orkuncan İzan
Güzel Günler
Rahimcan Kapkap
Kızılcık Şerbeti

Güzel Günler'in kadrosu zaten önceden kalplerimizi kazanan isimleri buluşturması nedeniyle yeterince ilgi çekiciydi ama bunca yıldızın üstüne kendi yıldızını da çıkarması hepimize büyük sürpriz oldu. Uzun süredir tiyatro sahnesine çıkan, 'Misket' oyunundaki performansıyla da büyüleyen (bizzat şahidim), daha önce 'Hekimoğlu' ve 'Yargı' gibi işlerde de kısa roller alan Orkuncan İzan'ın canlandırdığı Feyyaz kısa sürede dizinin gizli kahramanı oldu. Samimiyeti bir an bile elden bırakmayan oyunculuğuyla Füsun'a hayran hayran bakarken bizim hayranlığımızı toplarken, hem komedi hem de dram sahnelerinde rolün kendisi için yazıldığını düşündürecek kadar doğal bir performans çıkardı. Buradaki başarısıyla da gelecekte yeni projelerini (Atatürk kadrosunda yer alıyor) merakla bekleyeceğim isimler arasına girdi.
KAZANAN: Orkuncan İzanİKİNCİ: Rahimcan Kapkap

3: Misket'in bugüne kadar aldığı ödüllerin sayısı.

TARİHÇE
2022: Onur Durmaz | Yargı2021: Ahsen Eroğlu | Menajerimi Ara2020: Selahattin Paşalı | Aşk 101 - Babil2019: Elçin Afacan | Bir Aile Hikayesi
2018: Ecem Erkek | Hayat Sırları2017: Miray Daner | Vatanım Sensin2016: Büşra Develi | Tatlı Küçük Yalancılar2015: Ataberk Mutlu | Poyraz Karayel

EN İYİ KONUK OYUNCU
Ekran görüntüsü 2023-07-06 185945.png

Adaylar:
Başak Daşman
Nazan Kesal
Son Gün
Serhat Kılıç
Son Gün
Şenay Gürler
Ayak İşleri
Yetkin Dikinciler
Sıcak Kafa

Son iki yılın kazananlarından sonra bu sezon izlediğim konuk oyuncular arasında kesin bir favori belirlemekte zorlansam da son dakikada izlediğim Son Gün imdadıma yetişti. TRT'nin yeni platformu Tabii'de yandaş yapımcıların imza attığı vasat projeler yığını arasında ortalama üstü oluşuyla parlayan yapım, episodik hikayelerden oluşup sonunda birleşen yapısıyla dikkat çekerken her bölümdeki oyuncularına da kendilerini gösterebilmeleri için yeterince alan sağladı. Bana göre 8 kişilik kadro içinden en öne çıkan isim de 5. bölümde izlediğimiz Nazan Kesal oldu. Hem karakterinin ilmek ilmek tırmanan gerilimli hikayesiyle hem de kendisinin uzun zamandır aşina olduğumuz sessiz ama derinden oyununu bir kez daha tekrar etmesiyle dizinin en parlak taraflarından biri olmayı başardı.
KAZANAN: Nazan KesalİKİNCİ: Serhat Kılıç

18: Nazan Kesal ve Ercan Kesal'ın evli olduğu yıl sayısı. (2005-günümüz)

TARİHÇE
2022: Selen Uçer | Evlilik Hakkında Her Şey2021: Melisa Sözen | Kırmızı Oda2020: Demet Akbağ | Çok Güzel Hareketler 2
2019: Helin Kandemir | Hakan: Muhafız2018: Özlem Tokaslan | Ufak Tefek Cinayetler2017: Demet Evgar | Vatanım Sensin

EN İYİ TOPLU PERFORMANS
Fd0gwryXwAAu2AN.jpg

Adaylar:
BozkırCezailerGüzel GünlerKızılcık ŞerbetiÖmer

İyi senaryo yazmak kadar iyi kadro kurmak da başarının sırlarından biri. Klasik iki başrol anlayışına dayanan dizilerden de başarılı olanlar çıkıyor ama kadronun tamamından verim alınamadığı takdirde uzun vadeli bir başarıdan söz edilemiyor. Bu yıl hem TV'de hem dijitalde "ensemble" anlayışının pek çok iyi örneğini görme fırsatı bulduk ama bu sefer biraz farklı bir alternatife yönelip Cezailer'in kadrosunu öne çıkaracağım. Tek mekanda geçen aykırı bir kara komedi dizisi olarak izleyicide kabul görmesi zor bir işin ters tepmemesinde Yiğit Özşener, Rıza Kocaoğlu, Esra Bezen Bilgin, Hayal Köseoğlu, Onur Ünsal, Cem Zeynel Kılıç, Hakan Karsak, Görkem Kasal, Ushan Çakır (kendisine nefretim baki) ve Şerif Erol'dan oluşan küçük ama etkili kadronun payı asla yadsınamaz.
KAZANAN: CezailerİKİNCİ: Ömer

1973: Diziye ilham olan Rosenhan Deneyi'nin gerçekleştiği yıl.

TARİHÇE
2022: Erşan Kuneri2021: Kırmızı Oda2020: Babil2019: Avlu
2018: Vatanım Sensin2017: Poyraz Karayel2016: Poyraz Karayel2015: Benim Adım Gültepe
EN İYİ DİZİ ÇİFTİ
FuzMTlGWwAQtBme.jpg

Adaylar:
Altan & Atakan
Güzel Günler
(Zeynep Çamcı & Olgun Toker)
Kıvılcım & Ömer
Kızılcık Şerbeti
(Evrim Alasya & Barış Kılıç)
Nursema & Umut
Kızılcık Şerbeti
(Ceren Karakoç & Serkan Tınmaz)
Ömer & Gamze
Ömer
(Selahattin Paşalı & Gökçe Bahadır)
Tufan & Samet
Var Bunlar
(Giray Altınok & Kerem Özdoğan)

Sektörümüzün bu aralar en büyük sıkıntısı, sırf güzel görsel verdiği için ışıltıdan yoksun olan partnerlikler dünyada el üstünde tutuluyor diye senaryolara gereken önemi vermemek. Ömer'in senaryosunu bu kapsam içinde değerlendiremeyiz ama bazı noktalarda beklentilerin altında kaldığını düşünmüyor değilim. Senaryonun aksadığı yerlerde diziyi izlemeye devam ettiren en büyük unsur da Ömer ve Gamze'nin eşsiz uyumuydu. Selahattin Paşalı ve Gökçe Bahadır beraberliği sadece dizi başlamadan önce gelen haksız eleştirilere tokat atmakla kalmadı, yaşıtlardan muhteva pek çok partnerliğe de adeta fark attı. İkisi de ayrı ayrı beğendiğim isimler olduğu için iyi bir çift çıkacağını düşünüyordum ama yine de beklentilerimi fersah fersah aştılar. Hayatı böyle küçük, tatlı sürprizler için sevdiğimi söylemiş miydim?
KAZANAN: Ömer & GamzeİKİNCİ: Nursema & Umut

8: Selahattin Paşalı ve Gökçe Bahadır arasındaki "dillere destan" yaş farkı.

TARİHÇE
2022: Çolpan & Erman | EHHŞ2021: Alya & Doktor Hanım | Kırmızı Oda2020: Ali & Nazlı | Mucize Doktor2019: Kuzgun & Dila | Kuzgun
2018: Özge & Sadık | Fi2017: Hilal & Leon | Vatanım Sensin2016: Ece & Haluk | Baba Candır2015: Yaren & Karlos | Ulan İstanbul
Reyhan & Mazhar | Beni Böyle Sev

EN İYİ TEKNİK BAŞARI
E32319CB-D776-4A7C-B7AE-0CC33E8994BC.jpeg

Dijital platformların daha yüksek bütçeli işlere de yer vermesiyle birlikte dizilerin rejileri, senaryoları ve oyuncuları kadar teknik özellikleri de önem kazandı. Bu nedenle ben de ilk kez bu yıl dahil ettiğim (son iki yıl için geriye dönük kazananları da belirledim) Teknik Başarı kategorisinde sezon içinde yayınlanan bir dizinin herhangi bir teknik özelliğini ödüllendirmeye başlıyorum. Bu sezonun ödülü, Sıcak Kafa'daki görsel dünyanın oluşumunda büyük emeği geçen set tasarımcısı Zeynep Koloğlu.
KAZANAN: Zeynep Koloğlu (prodüksiyon tasarımı) | Sıcak Kafa

TARİHÇE
2022: Murat Güney (prodüksiyon tasarımı) | Kulüp2021: Yağız Yavru (görüntü yönetimi) | Bir Başkadır

EN İYİ PROGRAM
uceQ_XoM7Eiw190Oj2QQ1g.jpg

Ahmet Mümtaz Taylan'ın sunuculuğuyla NTV'de ekrana gelen Empati, kuşkusuz birbirimizi anlamaya daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemin sonuçlarından biriydi. %100 Türk formatı olan ve dünyada da alıcılarla buluşmaya başlayan program, ünlü isimlerin gerçek hikayenin kahramanlarının yerine geçip empati yapması üzerine kurulu. Her hafta düzenli takip etmesem de özellikle sevdiğim oyuncuların konuk olduğu bölümleri izlediğimde aldığım seyir zevki bu ödülü alması için yeterli.
KAZANAN: Empati | NTV

40: Programın bu sezonda ulaştığı bölüm sayısı.

TARİHÇE
2022: Maske: Kimsin Sen? | FOX2021: Yılmaz Erdoğan ile Öğrence | TRT 22020: Yarışma - Güven Bana | ATV
Eğlence - Benimle Söyle | Kanal D
2019: Yarışma - Aileler Yarışıyor | TRT 1
Eğlence - Uykusuzlar Kulübü | TV100
2018: Yarışma - Yemekteyiz | TV8
Eğlence - Tolgshow | FOX
2017: Yarışma - Kelime Oyunu | teve2
Eğlence - Güldüy Güldüy Show | Show TV
2016: Yarışma - Kuyruk | TRT 1
Eğlence - Dada | Star TV
2015: Yarışma - Eyvah Düşüyorum | Star TV
Eğlence - Dada Dandinista | Star TV

EN İYİ YAPIM ŞİRKETİ / PLATFORMU
netflix-Hans-Zimmer-giris-muzigi-intro-bigumigu-1-1300x680.jpg

Netflix'in çoğu Türk içeriği için olumlu yorumlar yapmak mümkün olmasa da kendisinin açtığı yolda ilerlemeye çalışan nice platformun tökezlediği post-pandemi dönemini en az hasarla atlatmayı başardığı bariz. Sıcak Kafa, Biz Kimden Kaçıyorduk Anne, Mezarlık gibi başarılı tür denemeleriyle dijitalden beslediğimiz umutları kökten kesip atmamıza engel olan Netflix, (favorisizliğin ekmeğini de yiyerek) bu sezonki ödülün sahibi oluyor.
KAZANAN: Netflix (Sıcak Kafa, Biz Kimden Kaçıyorduk Anne, Mezarlık, Rise of Empires: Ottoman vs)

TARİHÇE
2022: GAİN Medya2021: OGM Pictures2020: MF Yapım2019: BKM
2018: Ay Yapım2017: O3 Medya2016: Most Productions2015: Limon Film

GENEL DURUM
Adaylık sayıları:

11Kızılcık Şerbeti
10 Ömer
8Güzel Günler
7Sıcak Kafa
5Ayak İşleri, Biz Kimden Kaçıyorduk Anne, Bozkır, Cezailer
4Gibi, Mezarlık, Var Bunlar
3Kuş Uçuşu
2Son Gün, Terzi
1Andropoz, Ben Gri, Kusursuz Kiracı, Rise of Empires: Ottoman, Sizi Dinliyorum, Terzi

Ödül sayıları:
3Güzel Günler, Kızılcık Şerbeti, Sıcak Kafa
2Gibi, Ömer
1Biz Kimden Kaçıyorduk Anne, Cezailer, Son Gün, Terzi, Var Bunlar

Kanal/platform bazında:
Netflix22 adaylık6 ödül(Sıcak Kafa, Biz Kimden Kaçıyorduk Anne, Mezarlık, Terzi, Kuş Uçuşu, Rise of Empires: Ottoman, Andropoz)
Show TV19 adaylık6 ödül(Kızılcık Şerbeti, Güzel Günler)
Star TV10 adaylık2 ödül(Ömer)
GAİN10 adaylık1 ödül(Ayak İşleri, Cezailer)
Exxen5 adaylık2 ödül(Gibi, Sizi Dinliyorum)
BluTV5 adaylık0 ödül(Bozkır)
TOD4 adaylık1 ödül(Var Bunlar)
Tabii2 adaylık1 ödül(Son Gün)
Disney+1 adaylık0 ödül(Ben Gri)
FOX1 adaylık0 ödül(Kusursuz Kiracı)
NTV1 ödül(Empati)

9. Aserat TV Ödülleri sona erdi! Gelecek yıl 10. kez görüşebilmek dileğiyle. :bhr: :Z

Happy New Year GIF by HBO
------

soo

Favori Üye
Reaksiyon puanı
1,325
Puanı
264
Eline sağlık. Yine güzel seçimler olmuş. Özellikle Cezailer, (Bi önceki partta Cansu Diktaş) gibi gölgede kalan isim ve oyunculara ödül gitmesine sevindim.

• Beğendim
Reactions: Aserat

Aserat

Konu Sahibi
Süper Mod.
Reaksiyon puanı
63,103
Puanı
1,061
Eline sağlık. Yine güzel seçimler olmuş. Özellikle Cezailer, (Bi önceki partta Cansu Diktaş) gibi gölgede kalan isim ve oyunculara ödül gitmesine sevindim.
Teşekkürler güzel yorumların için. :bhr:

sevgili aserat, tekrardan - ellerine saglik. cok guzel ve de degerli adaylik / secimler olmus. kazananlari da ayrica tebrik ederim.

kazanan ve adaylara kendimce izledigim ve takip ettiklerim baglaminda bir iki sey yazmak gerekirse ;

guzel gunler - feyyaz karakteri bence de odulu fazlasiyla hak ediyor. dizi daha basladigi ilk bolumler kendisine ozellikle vurgu yapmistim, karakterler arasinda en dikkatimi ceken oyuncu olmasindan dolayi.

sicak kafa -zeynep kologlu secimini takdirle karsiladim. kendisinin en begendigim dokunusu - 2009 yapimli -usta- filmindeki imzasi .
guncel ,digital de ses getiren bir yapim da isminin olmasi ayri memnuniyet .

en iyi toplu permons secimine bir yorum getiremiyorum kazanan baglaminda.... < > digitaldeki cezailer dizisini izlemedim henuz.
diger yandan , acik kanallarda kanimca en saglam ve dolu dolu, tiyatro izliyor gibi bir cok bolumde asiri keyif aldigim bireysel ve toplu oyunculuklara sapka cikardigim is ; omer di.benim adima.

< cezailer dizisini izler izlemez bu ustte yaptigim bolumu de guncellerim .
kazanana dair.

empati harik bir is . sevgili ahmet mumtaz'in yeme icme baglaminda istanbul ozelindeki programi da cok begendigim bir diger isidir kendisinin.

en iyi yonetmen secimine dair :

sicak kafa dizisini de henuz izlemedim. o yuzden kazanana dair saglikli yorum yapmam zor . ancak, proje de mert baykal'a , sevgili umur turagay 'in eslik etmesi gozumden kacmadi degil. kendisi cok begendigim biri,,, daha once de kendisine dair bir iki sey yazmistim. tarzini cok begenirim.

yaristigi -omer dizisi- cem karci kanimca bu sezonun en dikkat ceken dokunuslari olan bir ise imza atiyor acik kanal ozelinde .
hem ic hem dis mekan cekimleri ve acilari ,buna bagli sentezli dokunuslari cok cok basarili bulmustum. dizi de kiz kulesi gizli basrolse, bunda omer~gamze dis sekans gece gunduz deniz kenari cekimleri baglamindaki arka plan kullanimi ve buna bagli ses ve muzikler,diyaloglar ayri dikkat cekici noktalardi kendisinin dokunuslari baglaminda.

omer-gamze ic mekan cekimleri ise ayri bir haz ve lezizlikteydi...
bolumleri izlerken buna dair yorumlarimiz kendi basliginda bulunuyor.
arthouse_vari isik,ses ,muzik kullanimi ve diyaloglarin sahneye ince nakis gibi islendigi ic mekan
( ozellikle evde mutfak onu birbirleri ile konusurken arka planda flaschbackli muzik ve diyaloglarin kesit kesit kullanimi harikaydi ve bir de nalbur da kaldiklari anlardaki sahnelerinde bu dedigim yonetmen dokunusu sapka cikarilir turdendi bence.)

kazanamasa da belirtmek ve hakkini vermek istedim.kendimce. :)

mesajimin sonunu ise en etkilendigim ciftle kapamak istedim ,,
secmis oldugun en iyi dizi cifti kazanani : omer ve gamze ikilisi....

gamze ~ omer ikilisi , kanimca yilin cifti bence de. secimine ayrica memnun oldum. her sahnesine kadar hak edilen muthis uyum ve ust duzey a klas oyunculuk performanslariyla gonuller de taht kurmayi basardilar. en azindan benim gibi dusunenlere bunu gonulden hissettirdiler....

< kendi adima tesekkur ederim iki degerli oyuncumuza...

tekrardan ellerine saglik. genel anlamda gayet guzel secimler olmus.

saygi ve selamlar.
Hem beğendiğin hem de bu kapsamlı yorumun için teşekkür ederim. :Z