2015 Oscar Tahminleri

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Henüz 2014'ün Oscar adayları yeni açıklandı ve ödüller dağıtılmadı bile ama bu başlıkta 2015'te iddialı olabilecek filmleri mercek altına alıyorum. Büyük ihtimalle böyle bir inceleme Türkiye'de ilk FavoriForumum'da...

Konu yıl içerisinde sürekli güncellenecek ve ödül mevsimi başladıktan sonra kategorilere ayrılıp bu yıl olduğu ayrı olarak incelenecek.

Şu an yorum yapmak için elbette çok erken ve çoğu film için sadece isimlerden yola çıkarak tahmin yapabiliriz.

Son güncelleme: 5 Mart 2014

Oscar ödülleri dağıtıldıktan sonra artık yavaş yavaş yeni yılı düşünmeye başlayacağız. Fakat hala isabetli tahmin yapabilmek için çok çok erken. Neyse bizi bekleyen iddialı filmlere bakalım...

İşte 2015 Oscarları için öne çıkması muhtemel filmlerden bazıları:

Interstellar
  • The Dark Knight üçlemesi, Inception gibi ünlü filmlerin yönetmeni Christopher Nolan'ın son filmi.
  • Muhtemelen daha önceki Nolan filmlerinde olduğu gibi teknik kategorilerde yarışıp ana kategorilerde çok başarılı olamayacak ve fanları yine Akademi'ye sitem edecek.
  • Kadrosunda Matthew McConaughey, Anne Hathaway ve Jessica Chastain gibi son yıllarda Akademi'nin yakınlarında olan isimler var.
Gone Girl
  • İki Oscar adaylığı bulunan David Fincher'ın son filmi.
  • Akademi birkaç istisna dışında David Fincher'ın filmlerini es geçmedi.
  • Kadroda çok fazla Akademi dostu isim olmasa da Argo ile sükse yapan Ben Affleck yer alıyor.
Inherent Vice
  • Üç filmle toplam beş Oscar adaylığı bulunan Paul Thomas Anderson'un son filmi.
  • Akademi'nin es geçmesinin kolay olmadığı yönetmenlerden biri Paul Thomas Anderson.
  • Başrolde son yıllarda iyi filmlerde iyi performanslar gösteren Joaquin Phoenix yer alıyor ve Phoenix'in ilk Oscar'ını kazanması için gerçek bir şans olabilir. Daniel Day-Lewis ödüllerinden birini Anderson'un filminde (There Will be Blood - 2007) elde etmişti.
Jersey Boys
  • Yaşayan efsane Clint Eastwood'un artık büyük ihtimalle kariyerinin son filmlerinden biri.
  • Eastwood'un son işleri Akademi'de çok yankı bulamadı belki ama bir şekilde ödül mevsimine dahil olmayı başardı. Bu filmin müzikal olması da işe yarayabilir.
  • Kadroda Oscar ödüllü Christopher Walken da yer alıyor.
Foxcatcher
  • İlk iki filmiyle en iyi film adaylığı kazanan Bennett Miler'ın üçüncü filmi.
  • Aslında bu yılki yarışa dahil olacaktı ama son anda ertelenmesine karar verildi.
  • Channing Tatum ve Steve Carrell kadroda. Özellikle Steve Carrell'in performansının çok iyi olduğu ve ödüle oynayabileceği konuşuluyordu.
Into the Woods
  • Meryl Streep'siz bir Oscar sezonu olabilir mi? Tabii ki hayır. Bu film ile bir kez daha adaylık şansı arayacak.
  • Chicago'ya en iyi film ödülü kazandıran yönetmen Rob Marshall'ın son filmi.
  • Kadroda Johnny Depp, Anna Kendrick, Emily Blunt gibi pek çok yıldız da var.
Get on Up
  • The Help ve Winter's Bone ile Oscar'a oynayan yönetmen Tate Taylor'un son filmi.
  • The Help ile Oscar kazanan Octavia Spencer ve Oscar adaylığı kazanan Viola Davis de kadroda.
Knight of Cups
  • Sıradışı filmlere imza atan Terrence Malick'in son filmi.
  • The Thin Red Line ve daha yakın zamanda Tree of Life ile en iyi film adaylığı kazanmıştı Malick.
  • Kadroda Christian Bale, Natalie Portman ve Cate Blanchett gibi yıldız isimler yer alıyor.
The Grand Budapest Hotel
  • Kendine has tarzıyla bilinen ve üç Oscar adaylığı bulunan Wes Anderson'un son filmi.
  • Ralph Fiennes, Saoirse Ronan, Edward Norton, Bill Murray, Tilda Swinton, Jude Law gibi pek çok Oscar adaylığı kazanmış oyuncu kadroda.
  • Eleştirmenlerden iyi yorumlar aldı
Big Eyes
  • Çoğu kez Akademi ile yolları kesişen Tim Burton filmlerinin en sonuncusu.
  • Kadroda Akademi'nin çok sevdiği Amy Adams ve Christoph Waltz gibi iki isim var.
Magic in the Moonlight
  • Akademi'nin en sevdiği isimlerden biri olan Woody Allen'ın son filmi.
  • Başrollerde Emma Stone ve Oscarlı Colin Firth yer alıyor.
  • Kadroda Akademi adaylığı ve ödülü bulunan isimler var.
The Search
  • The Artist ile en iyi yönetmen ödülünü kazanan Fransız yönetmen Michel Hazanavicius'un kazandığı ödül sonrası ilk iddialı filmi.
  • Kadroda 4 Oscar adaylığı bulunan Annette Bening ve Berenice Bejo yer alıyor.
  • Film hakkında şimdilik çok fazla bilgi yok.
Trash
  • Dört uzun metrajlı filminden üçüne en iyi film adaylığı kazandıran yönetmen Stephen Daldry'nin beşinci filmi.
  • Oscar adaylığı bulunan Rooney Mara ve Altın Küre ödüllü Martin Sheen başrollerde.
The Monuments Men
  • Akademi'nin çok sevdiği isimlerden George Clooney'in yönetmenliğini yaptığı son filmi.
  • Bu yılki yarışa girecekti fakat son anda 2014'e atıldı.
  • Kadrosunda George Clooney, Matt Damon, Cate Blanchett gibi yıldız isimler var.
  • Erken vizyona girecek olması nedeniyle ödüllere kadar unutulabilir.
  • Film çok kötü eleştiriler aldı fakat yine de şimdilik listede kalmasına fayda var.
Serena
  • 2013'te vizyona girecekti fakat filmden ses seda yok.
  • Son yılların gözde çifti Bradley Cooper ve Jennifer Lawrence başrollerde.
  • Filmle ilgili daha çok bilgi geldiğinde Oscar'a üç yıl üst üste oynayıp oynayamayacakları belli olacak.
Exodus
  • Üç Oscar adaylığı bulunan fakat son yıllarda pek başarılı işlere imza atamayan Ridley Scott'un yeni filmi.
  • Kadroda Christian Bale ve Aaron Paul var.

Boyhood

Suite Française
  • Üç Oscar adaylığı bulunan Michelle Williams'ın aradaki gişe filmi Oz'u saymazsak üç yıl sonra sahalara dönüş filmi.
  • Kadroda bu yılın en çok konuşulan aktrislerinden Margot Robbie de var.
  • Savaş dönemini konu alması bakımından ödüle oynama ihtimali epey yüksek.

Magic in the Moonlight
  • Bu yıl Blue Jasmine ile karşımıza çıkan Woody Allen'ın yeni filmi. Woody Allen son yıllarda hiç iki film üst üste ödüllerde başarı yakalayamadı. Bu gidişatı kırabilecek mi merak konusu.
  • Başrollerde son yılların popüler isimlerinden Emma Stone ve Oscar ödüllü Colin Firth var.

A Most Wanted Man
  • Sundance Film Festivalinde görücüye giren film çok da parlak yorumlar almadı fakat başrol oyuncularından Phillip Seymour Hoffman'in ani ölümü filmin yükselmesine neden olabilir.
  • Kadroda Robin Wright, Rachel McAdams ve geçtiğimiz yıl adını sıkça duyduğumuz Daniel Brühl gibi pek çok ünlü isim var.

Birdman
  • Babel ile kazandığı iki Oscar adaylığı bulunan Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu'nun son filmi.
  • Kadroda Emma Stone, Edward Norton, Naomi Watts gibi pek çok yıldız isim bulunuyor.

The Imitation Game
  • Başrollerde Benedict Cumberbatch ve Keira Knightley yer alıyor.
  • Hem biyografi oluşu hem de İkinci Dünya Savaşında geçmesi filmi ödüller için cazip bir film haline getiriyor.

Wild
  • Bu yıl Dallas Buyers Club ile adını bir kez daha duyuran Jean-Marc Vallée'nin yeni filmi.
  • Başrolünde Oscar ödüllü Reese Witherspoon var.
Unbroken
  • Angelina Jolie yönetiyor, Coen kardeşler yazıyor.
  • Filmin vizyonu 25 Aralık olarak belirlendi. Yani filmin ödül mevsimi radarına için hiçbir sebep yok.
Fury
  • Başrolünde Brad Pitt yer alıyor.
  • Bu yıl yer alacak pek çok İkinci Dünya Savaşı filminden biri ve yıl sonunda tam ödül mevsiminde vizyona girecek.
  • Yönetmeni David Ayer'in filmleri hatrı sayılır bir kitlece sevilmesine karşın hiç ödül radarına giremedi. Bu duruma bu filmle son verebilir.
Whiplash
  • Sundance'in parlayan filmi oldu ve büyük ödülleri kazandı.
  • Daha önceden aynı ödülü kazanan Winter's Bone, Fruitvale Station, The Beasts of Southern Wild gibi filmlerin yolunu izleyip ödül mevsimine kadar adını taşıyabilir.

zIOdNDrUdMsIE2jzDh8YuUIl.jpg

Son düzenleme:

cevaa

Emekli
Reaksiyon puanı
4,419
Puanı
911
Güzel bir konu olmuş. Yıl sonuna doğru ancak filmleri izlemeye başlarız :D

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
çoğundan haberim bile yoktu iyi araştırma yapmışsın favori filmini sorsam daha doğrusu merakla beklediğin bu film tutar dediğin varmı ilk onu izleyeyim :Z:Z

Çiğdem

Emekli
Reaksiyon puanı
123,731
Puanı
1,060
Ben en çok Interstellar'ı merakla bekliyorum ama buradaki filmlerden en erken yaz sonu izleyebiliriz herhalde. :):)
hepsine bakamam zaten oyüzden sordum sana favorini büyük ihtimalle bunların içinden en kaliteli 2-3 yapımdır
başlangıç olarak ınterstellara bir göz atarım çıktığında ;););)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
İyi olmuş açtığın. :D

Konuşmak için çok erken zaten. 2014'te en merak ettiğim film Interstaller.
-

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Değişik bir konu olmuş.:D
Bradley'i başka çiftle göremeyeceğiz galiba artık.:T:
Emma Stone'ın filmini merakla bekleyeceğim.:bhr:

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Değişik bir konu olmuş.:D
Bradley'i başka çiftle göremeyeceğiz galiba artık.:T:
Emma Stone'ın filmini merakla bekleyeceğim.:bhr:

Emma Stone bu yıl tam dört filmde birden var. Fakat sadece burada Oscar için iddialı gibi. Filmlerinden birinde Bradley Cooper ile oynayacak. :):)

sokak sanati

Favori Üye
Reaksiyon puanı
57,064
Puanı
1,061
Emma Stone bu yıl tam dört filmde birden var. Fakat sadece burada Oscar için iddialı gibi. Filmlerinden birinde Bradley Cooper ile oynayacak. :):)

Güzelmiş.En iyi kadında yarışır muhtemelen.İnşallah.:Z
Bradley ile de iyi uyum sağlar ama Ryan Gosling ile aklımda kalan bir isim daha çok.
Bekleyeceğim belki Lawrance Coooper büyüsünü bozar Emma.:oley:

gundix123

Favori Üye
Reaksiyon puanı
3,284
Puanı
459
Eline sağlık, erken başlaman iyi olmuş. :D

Benim de en merak ettiğim filmlerin başında Interstalner geliyor. Tabi zaman ne gösterir bilemeyiz. :D

Son düzenleme:

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Konu güncellendi, biraz daha film eklendi. :):)

Geçtiğimiz yıl görmediğimiz pek çok ismi gelecek yıl göreceğiz anlaşılan. :)

İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen filmlerin çokluğu dikkatimi çekti. Bakalım kaç tanesi gerçekten iddialı olacak? :)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Bu yıl, geçen yıla oranla daha heyecanlı geçecek gibi. Daha fazla filmi seveceğim muhtemelen.

Foxcathcer -yediğim spoileri hala unutamasam da- Interstellar, Inherent Vice, Gone Girl, Big Eyes, Exodus, Boyhood... en çok beklediğim yapımların başında geliyor.

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Bu yıl, geçen yıla oranla daha heyecanlı geçecek gibi. Daha fazla filmi seveceğim muhtemelen.

Foxcathcer -yediğim spoileri hala unutamasam da- Interstellar, Inherent Vice, Gone Girl, Big Eyes, Exodus, Boyhood... en çok beklediğim yapımların başında geliyor.
Tam tersi beni bu yıl çok heyecanlandıran çok fazla film yok şimdilik. Ama tabii şu an çok erken. Geçen sene mesela bu sıralar Monuments Men güçlü bir film olarak görülüyordu. Ben de merakla bekliyordum ama film çıkalı kaç ay oldu izlemek gelmiyor bile içimden. :D

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Tam tersi beni bu yıl çok heyecanlandıran çok fazla film yok şimdilik. Ama tabii şu an çok erken. Geçen sene mesela bu sıralar Monuments Men güçlü bir film olarak görülüyordu. Ben de merakla bekliyordum ama film çıkalı kaç ay oldu izlemek gelmiyor bile içimden. :D
Monuments Men beni hiçbir zaman heyecanlandırmamıştı. :D En çok bilinenlerden; Interstellar ve Boyhood bile yeter heyecanlanmaya. :D Tabi ikisinin de Oscar için pek şansları yok gibi. :(

bazinga

Konu Sahibi
Admin
Reaksiyon puanı
49,771
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
Monuments Men beni hiçbir zaman heyecanlandırmamıştı. :D En çok bilinenlerden; Interstellar ve Boyhood bile yeter heyecanlanmaya. :D Tabi ikisinin de Oscar için pek şansları yok gibi. :(
Aslında beni heyecanlandıran çok film var ama çok çok heyecanlandıran film yok. Sanırım bunda en sevdiğim oyuncuların yeni iddialı filmi olmaması etkili olabilir. Geçen sene DiCaprio'nun Wolf of Wall Street'ini, Tom Hanks'in Captain Phillips ve Saving Mr. Banks'ini büyük merakla bekliyordum. Bu yıl o tarz erken favorim yok.

Yoksa yine seveceğim bir sürü film çıkar. Sinema açısından tıpkı geçen yıl gibi iyi bir yıl olacak gibi. :)

Bir de filmleri izledikçe favori oyuncularım artıyor. Bu da daha çok filme umutla bakmamı sağlıyor. :)

Mesela Wild geçen yıl olsa hiç merak uyandırmazdı bende ama şimdi Reese Witherspoon nedeniyle merakla beklediklerim arasında. :):)

Ayrıca bu yıl bizim için daha da heyecanlı olacak gibi çünkü Kış Uykusu için de heyecanlanacağız. Evet geçen yıl da Kelebeğin Rüyası için ümitliydik ama çok gerçekçi bir durum değildi maalesef. Şimdi gerçekleşmeye daha yakın Oscar adaylığı hayali. :):)

berkann

Favori Üye
Reaksiyon puanı
6,728
Puanı
1,060
Aslında beni heyecanlandıran çok film var ama çok çok heyecanlandıran film yok. Sanırım bunda en sevdiğim oyuncuların yeni iddialı filmi olmaması etkili olabilir. Geçen sene DiCaprio'nun Wolf of Wall Street'ini, Tom Hanks'in Captain Phillips ve Saving Mr. Banks'ini büyük merakla bekliyordum. Bu yıl o tarz erken favorim yok.

Yoksa yine seveceğim bir sürü film çıkar. Sinema açısından tıpkı geçen yıl gibi iyi bir yıl olacak gibi. :)

Bir de filmleri izledikçe favori oyuncularım artıyor. Bu da daha çok filme umutla bakmamı sağlıyor. :)

Mesela Wild geçen yıl olsa hiç merak uyandırmazdı bende ama şimdi Reese Witherspoon nedeniyle merakla beklediklerim arasında. :):)

Ayrıca bu yıl bizim için daha da heyecanlı olacak gibi çünkü Kış Uykusu için de heyecanlanacağız. Evet geçen yıl da Kelebeğin Rüyası için ümitliydik ama çok gerçekçi bir durum değildi maalesef. Şimdi gerçekleşmeye daha yakın Oscar adaylığı hayali. :):)

Ben her şeye heyecanlanan biriyim. Oyuncular, yönetmenler, senaryolar... Ama mesela Johnny Depp'i çok severim fakat Into the Woods için heyecanlanmıyorum. Sanırım en önemli şey senaryo, benim için.

Aynen, Kış Uykusu için de çok heyecanlıyım. :D Bir adaylıklarını alırız, inşallah. :D