Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
s-88a82f5fb4a9a06d2c7ead7fcf5efc077c4948ef.webp

Bu konu altından son depremleri paylaşabiliriz.

Ayrıca deprem riskinin en çok nerelerde olduğu, deprem sırasında ve sonrasında ne gibi önlemler alınmalı? Hepsi ve daha fazlası bu konuda! Bilgilerinizi ve tahminlerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

11 ocak 2020 istanbul depremi - m4.8
22 ocak 2020 akhisar depremi - m5.4
23 ocak 2020 ankara depremi - m3.9
24 ocak 2020 elazığ depremi - m6.8
25 ocak 2020 manisa depremi - m4.2
27 ocak 2020 ankara depremi - m3.9
28 ocak 2020 manisa depremi -m5.1
30 ocak 2020 akdeniz depremi -m5.8​

Son düzenleme:

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Buradan anladığım kadarıyla büyüklükten kasıt çok şiddetli olması ve bu deprem 'şiddetli' olarak gözüküyor.* Hazar-sincik segmentinde, yani Sivrice'yi veya Elazığ, Malatya gibi illeri yakından ilgilendiren kısımda, 144 yıl önce 7.0 büyüklüğünde deprem olmuş. 4 Nisan 2019 ise 5.2 büyüklüğünde gerçekleşmiş. 7.0'lık bir depremin yinelenmesi 300-375 yılmış ve büyük bir deprem yakın zaman için beklenmiyormuş. Buradaki yazıya göre Gölbaşı-Türkoğlu segmentinde sismik bir boşluk ve büyük deprem tehlikesi varmış.

• Beğendim
Reactions: Forumdash

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Ben herkesten farklı bir şeyi konuşacağım. Bir süredir depremleri inceliyorum ve şöyle dikkat çekici bir şey buldum (tabi benim gibi düşünen çok insan var)

24 Eylül 2019 da 4.7 Büyüklüğünde Silivri yakınlarında deprem oldu biliyorsunuz daha sonra 26 eylül sabahı küçük küçğk yüzlerce deprem oldu hatta konu başlıkları bile açıldı her yerde, saat 13:59 da 5.8 Büyüklüğünde deprem oldu
Şimdi bu burada dursun

Yine 11 ocak 2020 de yine aynı sabah küçük küçük depremler oldu, yine Twitter da görmüştüm millet hayırdır inş diyordu, sonra öğlen 4.8 büyüklüğünde yine Silivri civarlarında deprem oldu.

Şimdi Elazığ'a gelelim, bundan 4 hafta önce 27 aralık zamanları 5.1 civarlarında aynı ilçede deprem olmuş, 1 ay sonra da 6.8 deprem oldu

Konuyu şu şekilde başlayacağım başta öncü depremler bir sonra ki depreme gebe olabilir mi sizce? Sizce de verdiğim örnekler şaşırtıcı değil mi

Ben Marmaranın artık yavaş yavaş sona geldiğini düşünüyorum, bu konuda en doğru açıklana Şener Üşümezsoy hocadan geldi. Kendisi hep Silivri - büyükçekmece civarları diyordu, son İstanbul depremleri de hep orada oldu, 6.5 - 6.8 civarları gibi bir tahmini var

@mrt-06 @Forumdash @Silinmiş Üye @Polat Şaşmaz @DarkLegenD @Tolstoyevski @The_Erinch @Yiğitt

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Ben herkesten farklı bir şeyi konuşacağım. Bir süredir depremleri inceliyorum ve şöyle dikkat çekici bir şey buldum (tabi benim gibi düşünen çok insan var)

24 Eylül 2019 da 4.7 Büyüklüğünde Silivri yakınlarında deprem oldu biliyorsunuz daha sonra 26 eylül sabahı küçük küçğk yüzlerce deprem oldu hatta konu başlıkları bile açıldı her yerde, saat 13:59 da 5.8 Büyüklüğünde deprem oldu
Şimdi bu burada dursun

Yine 11 ocak 2020 de yine aynı sabah küçük küçük depremler oldu, yine Twitter da görmüştüm millet hayırdır inş diyordu, sonra öğlen 4.8 büyüklüğünde yine Silivri civarlarında deprem oldu.

Şimdi Elazığ'a gelelim, bundan 4 hafta önce 27 aralık zamanları 5.1 civarlarında aynı ilçede deprem olmuş, 1 ay sonra da 6.8 deprem oldu

Konuyu şu şekilde başlayacağım başta öncü depremler bir sonra ki depreme gebe olabilir mi sizce? Sizce de verdiğim örnekler şaşırtıcı değil mi

Ben Marmaranın artık yavaş yavaş sona geldiğini düşünüyorum, bu konuda en doğru açıklana Şener Üşümezsoy hocadan geldi. Kendisi hep Silivri - büyükçekmece civarları diyordu, son İstanbul depremleri de hep orada oldu, 6.5 - 6.8 civarları gibi bir tahmini var

@mrt-06 @Forumdash @Silinmiş Üye @Polat Şaşmaz @DarkLegenD @Tolstoyevski @The_Erinch @Yiğitt
6.8 olursa öpüp başımıza koyalım...

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
6.8 olursa öpüp başımıza koyalım...
6.8 olursa Büyükçekmece-beylikdüzü - avcılar depremi 6.8 değil 7.5 şiddetinde gibi hissedeceklermil çünkü en yakın ilçeler bunlar, cidden buralarda oturmamak Lazım.

Sen o adamı dinle bir ara derim çok mantıklı konuşuyor. :)

• Beğendim
Reactions: DarkLegenD

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Bu dediğini tam dün bende düşündüm kesinlikle çok doğru. Hatta İstanbul'daki depremden sonra deprem ile ilgili jeofizikçıler de bunu söylüyor. Fay hareketlenmeye başladıysa enerjisini boşaltana kadar (sıkışıyor çünkü) artçıları ve dolayısıyla daha büyük bir şiddette depremin olmasını tetikliyor. Olmadığı durumlarda var ama mesela Japonya'da bir anda 8 şiddetinde bir depreme maruz kalabiliyor insanlar ama alışmışlar. Bizim coğrafyamızda depremlerin olabileceği bir bölgede ama niyeyse bir şekilde deprem görmezden geliniyor. Daha yapım aşamasında depreme dayanıklı olmayan bina temelleri atılıyor. Bunlar zorunlu hale getirilmedikçe de deprem hep korkulu rüyamız olmaya devam edecek. Mesela İstanbul'da son olan depremden sonra büyük bir depremin yaklaştığını söyleyebiliriz. Keza Elazıg'da baslayan depremin o fay üzerinde hareketliliğe devam edebileceğini ve bir an önce bununla ilgili calışmalar yapılmazsa hem insani hem de maddi anlamda daha çok hasar alacağız...
Elazığ'da ki depremler yine olacaktır, dün bir hoca diyordu Doğu Anadolu Fayı uyandı diye çok doğru bundan sonra Elazığ da ki enerji Maraş ve o Fayı takip eden illeri gitti. Tıpkı Kuzey Anadolu Fayı deprem süreçleri gibi bir süreç yaşanabilir.

Ya biz de maalesef kadecilik, taktiri ilahi anlayışı hala çok fazla. İlk önce önlem alıp sonra taktiri Allaha bırakmak gerek ama biz ilk aşamayı geçemiyoruz bir türlü.

• Beğendim
Reactions: blacklion

bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,676
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com

Şimdi bu burada dursun

Şu deprem fırtınası denilen küçük küçük depremler olayı gerçekten çok çarpıcı. Depremler tahmin edilemez falan diyoruz ya aslında tahmin edilebildiği durumlar olduğunun en büyük göstergesi. Büyük depremin ne zaman olacağını bilemeyiz, belki öncesinde deprem fırtınası falan olmayabilir de elbette ama verdiğin iki örnekteki gibi deprem fırtınası olduğunda bir şekilde önlemler alınması sağlanabilir. Evet belki 5 kere, belki 10 kere boşa alarm verilmiş olup gereksiz kaos ortaya çıkmış olabilir. Fakat büyük depreme denk gelmesi halinde onbinlerce canı da kurtarabilir.

Gerçekten deprem konusunu hala ve hala ciddiye almıyor oluşumuz çok üzücü.

• Harika
Reactions: Harunnn60

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Bakan Soylu: İstanbul’da 7.5’lik deprem bekliyoruz

Katıldığı canlı yayın programında açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "İstanbul'da 7,5'lik bir deprem bekliyoruz. Beklenen olası deprem 7,5. Depremin olası senaryosunu ciddi biçimde çalışıyoruz" dedi.

İSTANBUL’DA 7,5’LİK BİR DEPREM BEKLİYORUZ

*Deprem oldu Topkapı Sarayı’ndaki bütün hazinelerin nasıl korunacağından tutun vatandaşlarımızın toplanma yerlerindeki ihtiyaçlarına kadar çok kompleks bir çalışma bu.

*İstanbul’da 7,5’lik bir deprem bekliyoruz. Beklenen olası deprem 7,5. Depremin olası senaryosunu ciddi biçimde çalışıyoruz. DHA

Tolstoyevski

Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Birçok kişi gibi ben de 2020 senesi içerisinde İstanbul’da büyük bir depremin meydana geleceğini düşünüyorum ama buna rağmen beklenen büyük İstanbul depremi bile olmayabilir gerçekleşecek 6 ve üzeri deprem. Ve neredeyse her gün o gerçekleşecek anı zihnimde canlandırıyorum istemsizce. Odadayken neler olabileceğini, yoldayken neler olabileceğini hatta metrodayken neler olabileceğini... mesela yoldan büyük bir araç geçerken oda bir anlık sarsıldığında bile ilk aklıma deprem geliyor, sonra araç. Acaba ev tamamen yıkılacak mi yoksa merdivenlerden inmeye zaman kalacak mi? Yandaki ve karşıdaki binalar çok yakın olduğu için üzerimize mi çökecek yoksa içe mi çökecek? Birçok sonsuz düşünce...

Umut etmekle olmayacak hiçbir şey ama eninde sonunda her şey, hayatta kalıp kalmayacağımız şansa bağlı, en azından bu ülkede ve şehirde. Japonya’da 9 üstü şiddetinde deprem oluyor ve buna rağmen deprem nedeniyle yıkılan bina belki tek tük, ölen insan keza. Gerisi tsunami nedeniyle ölüyor. Ancak aynısı İstanbul ve çevresinde meydana gelse... 7.6 şiddetindeki depremde bile 100 bine yakın insan ölmüşken ve her 0.1 arasında güneşle dünya arasındaki büyüklük gibi korkunç bir fark varken... herhalde 16 milyonluk nüfustan İzmir’in güncel nüfusunun bile altına düşer şehir. Halbuki madem Japonlar yapabilmiş, demek ki 9 şiddetinde bile ayakta kalmak mümkün, allahın emri değil depremden ölüm, ama gel gör ki bu topraklarda Japon değil Anadolu ahlakı ve kurnazlığı hüküm sürdüğü için 5 şiddetinde depremlerde dahi binaların ayakta kaldığına şükredip “kader” deyip geçmek gerekir!..

Harunnn60

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061
Birçok kişi gibi ben de 2020 senesi içerisinde İstanbul’da büyük bir depremin meydana geleceğini düşünüyorum ama buna rağmen beklenen büyük İstanbul depremi bile olmayabilir gerçekleşecek 6 ve üzeri deprem. Ve neredeyse her gün o gerçekleşecek anı zihnimde canlandırıyorum istemsizce. Odadayken neler olabileceğini, yoldayken neler olabileceğini hatta metrodayken neler olabileceğini... mesela yoldan büyük bir araç geçerken oda bir anlık sarsıldığında bile ilk aklıma deprem geliyor, sonra araç. Acaba ev tamamen yıkılacak mi yoksa merdivenlerden inmeye zaman kalacak mi? Yandaki ve karşıdaki binalar çok yakın olduğu için üzerimize mi çökecek yoksa içe mi çökecek? Birçok sonsuz düşünce...

Umut etmekle olmayacak hiçbir şey ama eninde sonunda her şey, hayatta kalıp kalmayacağımız şansa bağlı, en azından bu ülkede ve şehirde. Japonya’da 9 üstü şiddetinde deprem oluyor ve buna rağmen deprem nedeniyle yıkılan bina belki tek tük, ölen insan keza. Gerisi tsunami nedeniyle ölüyor. Ancak aynısı İstanbul ve çevresinde meydana gelse... 7.6 şiddetindeki depremde bile 100 bine yakın insan ölmüşken ve her 0.1 arasında güneşle dünya arasındaki büyüklük gibi korkunç bir fark varken... herhalde 16 milyonluk nüfustan İzmir’in güncel nüfusunun bile altına düşer şehir. Halbuki madem Japonlar yapabilmiş, demek ki 9 şiddetinde bile ayakta kalmak mümkün, allahın emri değil depremden ölüm, ama gel gör ki bu topraklarda Japon değil Anadolu ahlakı ve kurnazlığı hüküm sürdüğü için 5 şiddetinde depremlerde dahi binaların ayakta kaldığına şükredip “kader” deyip geçmek gerekir!..

Allah korusun böyle büyük bir deprem olsa, sonrasında bakın oy verdiniz ne oldu gördünüz gibi Allah da sizi cezalandırdı gibi yorumlar bile duyabiliriz, ben bekliyorum şahsen. :X

• Üzücü
Reactions: Tolstoyevski

MEnes

Moderatör
Reaksiyon puanı
19,073
Puanı
860
@MEnes hocam , yenibosna son durum için bilgi alalım. :A
Yenibosna bildiğin dağın üstüne kurulmuş. Mesela yürüyerek Kuleli'den yukarıya doğru çıkarken baya baya tırmanıyoruz. Dağ olduğu için evlerin zeminlerindeki sıvılaşma oranı tahminimce çok yüksek olmayacaktır Daha sert ve kayalık tabakalar vardır diye düşünüyorum. Çok büyük bir depremde zemin açısından binalara sorun çıkmaz ama tek tek yapılara bakarsak eski yapıların hasar almaları yüksek ihtimal. Eski yapılar dediğim 20 25 30 yıl üzeri binalar. Benim oturduğum bina da buna dahil tabi... :A

Bir binada yıkılma olması için binaların gerçekten çok çok eski ve kalitesiz, amiane tabirle masraftan kaçınarak yapılmış olması gerekiyor. Yani sağlam ve hesaplanarak yapılmış bir binanın yıkılması öyle kolay bir şey değildir. Tabi eski binalarda başka problemler de var. Dökülen betonlar karma beton şeklindeydi, hazır beton yoktu o zamanlar. Kolon kiriş birleşimlerindeki demirlerde ozamanki yapılma şekliyle bu zamanki yapılma şekilleri haliyle aynı değildi. Ve o zaman yapılmış binalarda demir bağlarken yapılan yatay deprem yükünü karşılayacak uygulama yapılmıyordu. Bir deprem olursa eğer o binanın kolon kirişlerinde insan kaynaklı uygulama hatası yapılmışsa kolonlarda çatlama ve hasar meydana gelebilir. Yine de dediğim gibi çok uçuk şeyler olmadıkça sağlam yapılmış bir binanın yıkılması zor bir şey. Benim kendi binam için tahminim büyük bir depremde yıkılma olmaz ama hasar olur şeklinde. Hakkımızda hayırlısı olsun... :D

Bu arada konuya bir şeyler yazmamışım. Elazığ'da hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılara Allah şifalar versin. Yüksek şiddette ağır hasar açan bir deprem oldu. Toparlaması biraz zaman alacak, manevi olarak ise kaybedilenler daha büyük elbette...

Deprem gerçekten çok acayip bir şey. Engel olunamayan bir şey. Doğanın yani dünyanın yaratılışı gereği önünü alamadığımız bir şey. En fazla önlem alabilir, yapılarını deprem yüküne göre ayarlayabilirsin. Ki bizde bu uygulamaların ne kadar geride kalmış olduğu bilinen bir şey. Kentsel dönüşümün yakın gelecekte patlayıp depreme uygun yapılar yapılması gerekiyor. İnsanların artık cebini düşünmeyip canını düşünüp, binalarını testten geçirip, kentsel dönüşüme sokması gerekiyor. Bir çok şey gerekiyor da işte uygulamaya gelince çok azı yapılıyor bizim ülkemizde...

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
Manisada olanı ayakta olduğum halde hissettim,işyerinde birşeyler aradığım dolapla birlikte gidip geldik....

Allah beterinden;büyüğünden korusun...
Tek anladığım Batıdan Doğuya yoğun bir hareketliliğe sahibiz.

Halen gökdelenler yada yüksek katlı binalar dikmek yerine;planlı;doğru şehirleşme yapılmalı ama eminim ki arka planda kimsenin işine gelmiyordur.
Şimdi tüm gündem bu; birkaç zaman sonra gene hepsi unutulacak...

Acı ama Gerçek.

• Beğendim
Reactions: Harunnn60

The_Erinch

Favori Üye
Reaksiyon puanı
31,087
Puanı
1,060
23:10 Manisa Malesef gene sallandık...4.5 Artık pskolik olarak hep sallanıyor hissiyle yaşıyorum.:bilmem:

• Üzücü
Reactions: mrt-06