Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Çin'in Vuhan kentinde yeni bir tür virüs ortaya çıktı. Virüse yakalananlarda akut solunum yolu enfeksiyonu görülüyor. Birkaç hafta içerisinde hızla yayılan virüse, Çin'in dışındaki ülkelerde de rastlanmaya başlandı.

_110614051_maske-2.jpg

Wuhan, Çin’in Hubei eyaletinin yönetim merkezi ve en büyük şehridir. Şehir Yangtze ve Han nehirlerinin kavşağında yer almaktadır. Şehrin nüfusu 2010 yılı itibarı ile 8,821,658 ve toplam nüfusu ise 2015 yılı itibarı ile 10.6 milyon olup Orta Çin’in en büyük şehridir.

images

İlk kez Aralık ayında görülen ve '2019-nCoV' olarak adlandırılan virüs nedeniyle ölenlerin sayısı da 23 Ocak itibariyle Hebei'de yeni bir ölüm vakasının yaşanmasıyla 18'e çıkmış durumda.

Çinli yetkililer virüse yakalanan 600'den fazla kişi tespit ettiklerini söylüyor.

images

BBC'ye konuşan sağlık uzmanları ise Çin hükümetinin açıkladığı verilerin salgının gerçek boyutlarını yansıtmadığını ve virüsün en az 2 bine yakın kişiye bulaşmış olabileceğini belirtiyor.

grafik-1-1.jpg

Bu yeni ortaya çıkan ve zatürre belirtilerine yol açan virüs, dünya çapında sağlık uzmanlarını alarma geçirdi.

Virüse yakalananlarda önce yüksek ateş başlıyor. Ardından kuru öksürük şikayetleri gözleniyor. Bir haftanın sonunda ise nefes darlığı sorunları ortaya çıkıyor.

images

Çin'de bazı hastaların hastanede uzun süreli tedavi altına alınması gerekmişti.

Ancak şu an eldeki bilgiler sadece hastaneye kaldırılan ağır hastaların yaşadıklarıyla sınırlı. Virüse yakalanıp daha hafif bir şekide atlatan olup olmadığı konusunda detaylı bir bilgi henüz yok.

Koronavirüsler orta derece soğuk algınlığından ölüme varacak semptomlara yol açabiliyor.

_110579974_china_virus_spread_640_v1-nc.png

images

CORONA YA DA DİĞER ADIYLA WUHAN VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsü, üst solunum yolu enfeksiyonları ile benzer belirtiler gösterir. Bazı bünyeler hastalığı hafif semptomlarla atlatabileceği gibi bazı hastalar hayatlarını kaybedebilirler. Corona virüs enfeksiyonlarının MERS ve SARS gibi türleri ölümcül olabilir.

Bu virüsün bulaştığı hastaların yaklaşık olarak yüzde 35-40'ı hayatını kaybetmektedir. Bazı bünyeler hastalığı hafif belirtilerle atlatabilir. Virüsün bulaşmasından sonraki ilk 15 gün çok önemlidir. Çünkü belirtiler bu zaman zarfında ortaya çıkar ve virüs bu ilk 15 günlük sürede vücutta yayılım gösterir. Nefes darlığı, öksürük ve ateş hastalığın en önemli belirtileri arasındadır. Fakat bazı hastalarda bu belirtilerle birlikte balgam da görülebilir.

Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı hiçbir koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.

NASIL BULAŞIR?

Hastalık daha çok hayvanlarda ortaya çıkar. Nadiren hayvanlardan insanlara, insanlardan da diğer insanlara geçiş gösterir. Tıpkı mevsimsel grip etkeni gibi yakın temas, öksürük ve aksırık gibi yollarla insanlar arasında yayılım gösterebilir.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çoğunlukla hafif orta derecede üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları ortaya çıkar. Ateş, baş-boğaz ağrısı, burun akıntısı, öksürük gibi solunum yollarına ait belirtiler ön plandadır. Hastalık ayrıca bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi mide-bağırsak şikayetlerine de neden olabilir.

İLAÇ TEDAVİSİ VAR MI?

Hastalığın herhangi bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotikler hastalığa karşı etkisizdir. İstirahat, dengeli beslenmek ve evde kalmak hastalığın kısa sürede geçmesinde etkilidir.

VİRÜS YAYILABİLİR

Yetkililer Cumartesi günü başlayacak Çin Yeni Yılı nedeniyle milyonlarca Çinli'nin yurt içinde ve yurt dışına seyahat edeceğini belirtiyor ve bunun da virüsün daha hızlı yayılmasına neden olabileceği endişesini dile getiriyor. Yeni Corona virusü türünün geçen yılın son günlerinde Wuhan kentinde bir balık ve et pazarından yayıldığı sanılıyor.

Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, Çin'de bulunan Türk vatandaşlarının bazı önlemler alması konusunda uyarısında bulunuldu.

pekin-ekran.jpg

WUHAN-İSTANBUL SEFERLERİ DURDURULDU

birgun.net
bbc.com.tr
sozcu.com

• Beğendim
Reactions: Forumdash

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bu muhteşem bi haber. :A Türkiye'nin en az bi %70'i 80'i temizlenir böylece. Çöplerden kurtulma zamanı. :A

Böylesine ölümcül meselelerin dalga konusu yapılmasını doğru bulmuyorum.Yine de eğer ciddiysen o çok daha korkunç ama işin şakasındasındır, umarım. :D

• Güldürdün
Reactions: blacklion

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Ben gitmeye razıyım zaten gelecek çok kötü, görmeye gerek yok. :A
Orta çağ vebası gibi:A İlluminati planı devreye sokmuş:A Haarp ile hava olayları, lab'lerde özel oluşturulan hastlklar:F Şimdi tek bi şey kaldı. Hazır gıdalara insanların fikirlerini/düşüncelerini hatta davranişlarini kontrol edebilecek madde(şey) katmalarında sıra:A

• İlginç

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
www.cizikdvdkasetleri.com
Böylesine ölümcül meselelerin dalga konusu yapılmasını doğru bulmuyorum.Yine de eğer ciddiysen o çok daha korkunç ama işin şakasındasındır, umarım. :D
Yok çok ciddiyim, gelecekte dünya çok kötü bir hal alacak aşırı nüfustan dolayı. Ki kaynak sıkıntısından dolayı savaş kaçınılmaz olacak ve savaşta nerdeyse dünyanın yarıdan fazlası gidecektir bombalarla vs. O yüzden savaşı beklemeye gerek yok. Hastalık hazır çıkmışken yayılsın da temizlensin dünya. :A
Gayet gerçekçi fakat insanmerkezli bencilce bir yaklaşım. :A Bana kalsa komple yok olalım. :A Silinmiş Üye'cığım yine vicdanlıymış. :A

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Yok çok ciddiyim, gelecekte dünya çok kötü bir hal alacak aşırı nüfustan dolayı. Ki kaynak sıkıntısından dolayı savaş kaçınılmaz olacak ve savaşta nerdeyse dünyanın yarıdan fazlası gidecektir bombalarla vs. O yüzden savaşı beklemeye gerek yok. Hastalık hazır çıkmışken yayılsın da temizlensin dünya. :A

Böyle rahat konuşmak kolay tabi fakat Allah göstermesin, ya ailenden birisine, çok sevdiğin birisine bulaşır ve onun hayatına mâl olursa böyle bir virüs salgını? Zaten üç günlük dünya ömrümüz var, bunun virüsle heba olmasını ben istemezdim açıkçası. Dahası eş dost aileden birisine bir şey olursa bu hepsinden kötü.

• Güldürdün

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
Böyle rahat konuşmak kolay tabi fakat Allah göstermesin, ya ailenden birisine, çok sevdiğin birisine bulaşır ve onun hayatına mâl olursa böyle bir virüs salgını? Zaten üç günlük dünya ömrümüz var, bunun virüsle heba olmasını ben istemezdim açıkçası. Dahası eş dost aileden birisine bir şey olursa bu hepsinden kötü.

• Güldürdün
Reactions: Tolstoyevski

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Gayet gerçekçi fakat insanmerkezli bencilce bir yaklaşım. :A Bana kalsa komple yok olalım. :A Silinmiş Üye'cığım yine vicdanlıymış. :A

Bencillik bu değil, bencillik türünün yaşamını devam ettirme içgüdüsüdür. Kendisinin ve kendi türünün yok olmasını istemek psikolojik bir kompleks ve normal olmayan bir şeydir bence :A

Neymiş dünya gelecek nesillere iyi kalsın diye nüfusun temizlenmesi gerekiyormuş. Bana ne gelecek nesillerden ben ve yakınlarım yok olduktan sonra? :D

• Güldürdün
Reactions: DarkLegenD

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
Bencillik bu değil, bencillik türünün yaşamını devam ettirme içgüdüsüdür. Kendisinin ve kendi türünün yok olmasını istemek psikolojik bir kompleks ve normal olmayan bir şeydir bence :A

Neymiş dünya gelecek nesillere iyi kalsın diye nüfusun temizlenmesi gerekiyormuş. Bana ne gelecek nesillerden ben ve yakınlarım yok olduktan sonra? :D
Ağır zekiyiz artık, özgür irademizi kullanıp çocuk bile yapmıyoruz, ne içgüdüsü? :A İçgüdü falan kalmadı bizde. :A Haz almak için yaşıyoruz. :A

Senin üst taraf ile alt taraf çelişmiş yalnız. :A Türün çıkarı söz konusu. :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
Bence de helak olalım, sonumuz hiç iyiye gitmiyor çünkü. Daha ne kadar kötü şeyler görebiliriz, görmeden bitsin işte dünyevi hayat. :A

Kıyametin kopmasını görmeyi ben de çok istiyorum ama böyle değil. Madem öleceğiz herkes ölsün toplu olarak öyleyse, tek bir insan bile kalmasın o zaman tamam. Ama dünyanın dörtte üçü ölüp dörtte biri yaşayacaksa o dörtte üçe ayıp olur. :A

• Güldürdün

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
İçgüdü kalmadıysa atla bakalım denize, dipe batarken yüzeye çıkmaya istemsiz bir şekilde çalışacak misin çırpınacak misin görürürüz eğer çırpınmazsan içgüdü kalmamış demektir :A
O ayrı, bu ayrı. :A "Yarın saat 16.00'da evinden çıkıp karşıdan karşıya geçerken araba çarpacak ve öleceksin, çıkmazsan ölmezsin." Koşa koşa çıkarım mesela bu durumda. :A Hiç haberim yokken takkk gelip çarpsa araba ve ölsem "Aa, ben niye öldüm lan, keşke ölmeseydim." de demem. :A

• Güldürdün

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
O ayrı, bu ayrı. :A "Yarın saat 16.00'da evinden çıkıp karşıdan karşıya geçerken araba çarpacak ve öleceksin, çıkmazsan ölmezsin." Koşa koşa çıkarım mesela bu durumda. :A Hiç haberim yokken takkk gelip çarpsa araba ve ölsem "Aa, ben niye öldüm lan, keşke ölmeseydim." de demem. :A

Ötenazi o kadar kolay değil bence, ilk başta kolaymış gibi gözüküyor ama ne kadar kararlı olursan ol iş ciddiye bindiği anda üşüme ve vazgeçme durumları baskın gelecektir :A

• Güldürdün
Reactions: DarkLegenD

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
Ötenazi o kadar kolay değil bence, ilk başta kolaymış gibi gözüküyor ama ne kadar kararlı olursan ol iş ciddiye bindiği anda üşüme ve vazgeçme durumları baskın gelecektir :A
Üşümek mi? Üşenmedir o, ölürken bile üşenirim ben. :A

• Güldürdün

DarkLegenD

Favori Üye
Reaksiyon puanı
19,275
Puanı
1,060
Web Sitesi
Bence yanlış mayo giymiş, kadının giyinmeyi bilememe sorunu var. Yoksa vücudu özellikle sokakta yürüsen 10 kızdan 8'inden iyidir bak o kadar da iddialıyım. :A Tabi biraz squat ve spor desteği olsa daha da kıvama gelir o ayrı. :A
Sokaktaki kızlarımızı sana yedirmem... Hadise o senin ezdiğin kızların 10 tanesinden 9'unun kölesi olur. :A Sabaha kadar Hadise gömebilirim. :A

• Güldürdün