bazinga

Admin
Reaksiyon puanı
49,711
Puanı
1,060
Web Sitesi
izleryazar.com
İSPANYA'DA SON DURUM!

İspanya'da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 932 kişi artarak 10,935'e, vaka sayısı ise 110,238'den, 117,110'a ulaştı.
İtalya’yı geçmiş oldular vaka sayısında. :(

• Üzücü
Reactions: Maskeli Fedai

Maskeli Fedai

Favori Üye
Reaksiyon puanı
37,566
Puanı
1,059
ABD'DE SON DURUM!

ABD'de yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 921 kişi artarak 6,058'e, vaka sayısı ise 220,108'den, 245,442'ye yükseldi.

Tolstoyevski

Konu Sahibi
Emekli
Reaksiyon puanı
39,933
Puanı
1,061
Web Sitesi
www.ataturkungencligehitabesi.com
Coronavirüs’ün kökünü kazıyacak ilaç asla bulunamayacak. Ben de saf saf ilacın bulunmasını umut ettim ama hiçbir bilimsel gerçekleri göz önüne almadan. Virüs denen şeyin yapısını ve neden ilacın bulunmayacağını teknik olarak bilmiyorum ama okuduklarım ikna olmaya yetti. Unuttuğumuz en önemli şey, AIDS (hiv)’in ilacı bulundu mu? Kolera ya da Sars tamamen bitti mi? Ya h1n1, grip? Her sene bilmem kaç kez yakalanıyoruz bu gelişmiş tıp ortamına rağmen. Hiçbirinin ilacı bulunamadı, bunun nedeni virüsün sürekli mutasyon geçirmesi olayı özetle. HIV’den milyonlarca insan öldü ancak HIV bu Coronavirüs’ten daha az tehlikeliydi ve daha az tehlikeli. Çünkü HIV’in bulaşıcılığı bu virüse göre daha sınırlı kapasitede ve daha kısıtlı şartlar altında. Örneğin belediye otobüsünde CoronaVirus bulaşma olasılığı hiv bulaşma olasılığına göre çok daha yüksek doğal olarak.

Geliştirilecek bütün ilaçlar bu virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek, ayakta tutmak ve yardımcı olmak için olacaktır. Bu yüzden aşının bulunması ilacın bulunmasından daha gerçekçi, eğer bağışıklık sistemi aşı sayesinde bu virüsü tanır hale gelirse en azından domuz gribi gibi hayatımıza girer, yine ağır atlatır insanlar ama atlatır bir şekilde bağışıklık sayesinde.

Yani özetle “5 ay sonra kökü kazınmış olacak”, “Aralıkta tamamen bitmiş olacak” gibi hayaller ne yazık ki gerçekçi değil. Aşı 2021 yazında bulunacaksa o zamana kadar hemen her gün gündemde bu virüs ve yaşama etkileri olacak. Tabi ki zaman içinde gündem değeri azalacak, birkaç ay sonra yine bugünkü oranlarda vakalar devam edecek olsa bile tüm dünya ve Türkiye tekrardan Piyasayı canlandıracak ve karantina olayları giderek azalacak, okullar açılacak vb. Yeri gelecek medyada bilinçli olarak yer verilmeyecek endişe uyandırmaması için, yeri gelecek unutulur gibi olacakken tekrardan gündem olacak... Ama Tıp alanında olağanüstü, o filmlerde gördüğümüz mucizelerden biri olmadığı sürece bu üzerimize çöken karabasan artık bizden biri olacak.

Ancak “hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözüne de kesinlikle katılıyorum. Kaçınılmaz olarak insanların önemli bir kısmı daha titiz olacak, daha şüpheyle bakacaklar insanlara, daha bireyselleşip daha az temasta bulunacaklar kalabalığa. Ceplerde sürekli temizlik ürünleri olacak, sürekli sabunla eli yıkama içgüdüsü. Her yerde virüs var paranoyası olacak kafalarda... Ben zaten eskiden de Bu konularda paranoyak olduğum için kendi açımdan bir problem yok, hoşgeldiniz demek istedim Virüs ve mikrop dolu yeni dünyaya :A

Keith Long

Favori Üye
Reaksiyon puanı
29,370
Puanı
1,061
Web Sitesi
acadebi.com
Coronavirüs’ün kökünü kazıyacak ilaç asla bulunamayacak. Ben de saf saf ilacın bulunmasını umut ettim ama hiçbir bilimsel gerçekleri göz önüne almadan. Virüs denen şeyin yapısını ve neden ilacın bulunmayacağını teknik olarak bilmiyorum ama okuduklarım ikna olmaya yetti. Unuttuğumuz en önemli şey, AIDS (hiv)’in ilacı bulundu mu? Kolera ya da Sars tamamen bitti mi? Ya h1n1, grip? Her sene bilmem kaç kez yakalanıyoruz bu gelişmiş tıp ortamına rağmen. Hiçbirinin ilacı bulunamadı, bunun nedeni virüsün sürekli mutasyon geçirmesi olayı özetle. HIV’den milyonlarca insan öldü ancak HIV bu Coronavirüs’ten daha az tehlikeliydi ve daha az tehlikeli. Çünkü HIV’in bulaşıcılığı bu virüse göre daha sınırlı kapasitede ve daha kısıtlı şartlar altında. Örneğin belediye otobüsünde CoronaVirus bulaşma olasılığı hiv bulaşma olasılığına göre çok daha yüksek doğal olarak.

Geliştirilecek bütün ilaçlar bu virüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek, ayakta tutmak ve yardımcı olmak için olacaktır. Bu yüzden aşının bulunması ilacın bulunmasından daha gerçekçi, eğer bağışıklık sistemi aşı sayesinde bu virüsü tanır hale gelirse en azından domuz gribi gibi hayatımıza girer, yine ağır atlatır insanlar ama atlatır bir şekilde bağışıklık sayesinde.

Yani özetle “5 ay sonra kökü kazınmış olacak”, “Aralıkta tamamen bitmiş olacak” gibi hayaller ne yazık ki gerçekçi değil. Aşı 2021 yazında bulunacaksa o zamana kadar hemen her gün gündemde bu virüs ve yaşama etkileri olacak. Tabi ki zaman içinde gündem değeri azalacak, birkaç ay sonra yine bugünkü oranlarda vakalar devam edecek olsa bile tüm dünya ve Türkiye tekrardan Piyasayı canlandıracak ve karantina olayları giderek azalacak, okullar açılacak vb. Yeri gelecek medyada bilinçli olarak yer verilmeyecek endişe uyandırmaması için, yeri gelecek unutulur gibi olacakken tekrardan gündem olacak... Ama Tıp alanında olağanüstü, o filmlerde gördüğümüz mucizelerden biri olmadığı sürece bu üzerimize çöken karabasan artık bizden biri olacak.

Ancak “hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” sözüne de kesinlikle katılıyorum. Kaçınılmaz olarak insanların önemli bir kısmı daha titiz olacak, daha şüpheyle bakacaklar insanlara, daha bireyselleşip daha az temasta bulunacaklar kalabalığa. Ceplerde sürekli temizlik ürünleri olacak, sürekli sabunla eli yıkama içgüdüsü. Her yerde virüs var paranoyası olacak kafalarda... Ben zaten eskiden de Bu konularda paranoyak olduğum için kendi açımdan bir problem yok, hoşgeldiniz demek istedim Virüs ve mikrop dolu yeni dünyaya :A
irlandadanın vitaminleri faydalı yavaşlatıyor durdurabilir @Tolstoyevski

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Harunnn60

Emekli
Reaksiyon puanı
44,755
Puanı
1,061

Aa ben sana demiştim bu da Domuz Gribi gibi olacak etkisi alacak zamanla ama olacak hayatımız da diye. Bu sene kış aylarında çoğu kişi domuz gribi oldu, olmayanlarda çok ağır grip geçildi.

Ebolanın yeni aşı çalışmalarına onay vermiş Dünya Sağlık Örgütü. Onun öldürücülüğü çok çok yüksek Koronadan tehlikeli ama o kan yoluyla bulaşıyordu sanırım birde Afrika ülkelerinde çok yaygın olduğu içinn batı pek dikkate almıyordu ama şimdi o konu üzerinde de çalışıyorlar.

• Beğendim
Reactions: Tolstoyevski

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Azerbaycanda COVID-19 ile ilgili Yeni Uygulama

Daha önce de konuda yazdığım gibi 2 gün önce bizde sokağa çıkma yasağı gelmişti. Ama bu durum bir kesim insanlar tarafından ciddiye alınmıyordu. 5 Nisandan itibaren çok ciddi şekilde sokağa çıkma yasağı kontrol edilecek.
Uygulama ile sadece 2 şekilde insan dışarı çıkabilecek.

1. Çalışmaya devam eden devlet kurumları ve marketler, eczaneler, bankalar gibi özel sektörün tüm çalışanları için tüm işverenler izin almalı. Bu ise yeni oluşturulmuş bir site üzerinden yapılmaya başlandı. İşverenler o siteye girerek bu dönemde çalışacak çalışanların bilgilerini dahil ediyor ve resmi olarak izin alınıyor. Dışarda polis bu çalışanlara yaklaştığında verilecek o izin ile sorunsuz haraket edebilecekler.

2. Normal evde olan kişilerin sokağa çıkması ise 5 nisandan itibaren aktif olacak SMS numarası ile kontrol edilecek. Bu SMS numarasına Kimlik numaramız ve sokağa çıkma amacımızı yazıp göndermeliyiz. Ve o numaradan Onay geldikden sonra çıkabileceğiz. Burada sadece 3 amaç için çıkılabilir ve 3 amaç da 1,2 ve 3 rakamları ile numaralanmış.
1 numarası gönderildiği zaman - Acil sağlık sorunları ve doktor kontrolu için (izin maksimum 2 saat geçerli ama doktordan kağıt alınırsa uzayabilir)
2 numarası gönderildiği zaman - Market, eczane, poçta ve banka için izin (maksimum izin 2 saat)
3 numarası gönderildiği zaman - Çok yakın akrabadan birisinin ölmesi ve defn edilmesi için (maksimum izin 5 saat)
*Bu SMS-lere cevap 15 dk ile 1 saat aralığında gelecekmiş ve 1 kişiye günde 1 defa izin verilecek.

Şu an sokaklarda polis ve askerler var, 5 nisandan beri bu sayı daha da artacak ve dışardaki insanlara yaklaşarak bu izinin olup olmaması kontrol edilecek. Ayrıca şuanda da dışarda boş gezen insanlara ceza veriliyor, dün 3500-den fazla ceza verilmiş ama 5 nisandan sonra bu izinler ile ilgili sistem tam oluşunca sorgulamadan cezalar gelecekmiş.
Şu an ceza 100 manat (389 TL). Ama bazı durumlarda 2 katına çıkıyor ve hatta hapise bile gidiyor. Dün 11 kişi hapsedilmiş.

@Harunnn60 @mrt-06 @Yiğitt @bazinga @Tolstoyevski @The_Erinch @Dosi @S.G.A.T. @Forumdash
SMS olayı baya baya sokağa cıkma yasaği. Sanki bizdeki darbe olayları gibi. SMS almamişsa zorbalık filan uygulanmaz umarim. Kimlik filan :T: Sizde vaka gizleme olayı filan gündem de değil mi? Hiç mulalif kesiminiz yok mu sizin ortalığı kariştiran, kafalarda soru işareti bıraktıracak söylemler:A

Ahmed

Emekli
Reaksiyon puanı
16,026
Puanı
1,060
SMS olayı baya baya sokağa cıkma yasaği. Sanki bizdeki darbe olayları gibi. SMS almamişsa zorbalık filan uygulanmaz umarim. Kimlik filan :T: Sizde vaka gizleme olayı filan gündem de değil mi? Hiç mulalif kesiminiz yok mu sizin ortalığı kariştiran, kafalarda soru işareti bıraktıracak söylemler:A
Yok SMS-le izin verilince izin verilen sürede sokağa çıkabileceğiz. Bence mükemmel uygulama, yayılma hızını ciddi seviyede düşürür. Belki 10-15 gün yine vakalar yüksek gelir sonra azalır.
Bizde şu an gizleme olayı yok bence. İlk günden beri çok güzel yönetiyorlar durumu ve ben gurur duydum şahsen. Hatta sen dediğin kesimler bile birşey demiyor, çünkü yapılması gereken herşey tam zamanında yapılıyor.
Sadece işini kaybedenler ve günü birlik işleyenler ile ilgili durum nasıl olacak onu merak ediyorum.

Forumdash

Favori Üye
Reaksiyon puanı
38,907
Puanı
1,060
Yok SMS-le izin verilince izin verilen sürede sokağa çıkabileceğiz. Bence mükemmel uygulama, yayılma hızını ciddi seviyede düşürür. Belki 10-15 gün yine vakalar yüksek gelir sonra azalır.
Bizde şu an gizleme olayı yok bence. İlk günden beri çok güzel yönetiyorlar durumu ve ben gurur duydum şahsen. Hatta sen dediğin kesimler bile birşey demiyor, çünkü yapılması gereken herşey tam zamanında yapılıyor.
Sadece işini kaybedenler ve günü birlik işleyenler ile ilgili durum nasıl olacak onu merak ediyorum.
İyi bari bizimkiler gibi karişik değilmişiniz :X Ama bizde böyle sıkı yapsalar tc no filan ortalık yıkılır :A

• Güldürdün
Reactions: Ahmed

xBUGRAx

Emekli
Reaksiyon puanı
19,807
Puanı
1,060
Bugün sağlık bakanı değil Erdoğan açıklama yapacakmış, 19.30'da...
Amil Sağlam (Tarık Papuççuoğlu) - Sayfa 19

• Güldürdün
Reactions: mrt-06 and Aserat

Emre Ozansoy

Moderatör
Reaksiyon puanı
56,957
Puanı
1,060
Web Sitesi
twitter.com
TÜRKİYE'DE SON DURUM!

Türkiye, en çok vakası bulunan ülkeler içerisinde 9. sıraya ulaştı. Son 24 saat içerisinde en fazla vaka bildiren ülkeler içerisinde 6.sırada bulunuyor. (+2,786)

Ayrıca, en çok ölüm bildiren ülkeler içerisinde 12.sırada bulunuyor.