├çin'in Vuhan kentinde yeni bir t├╝r vir├╝s ortaya ├ž─▒kt─▒. Vir├╝se yakalananlarda akut solunum yolu enfeksiyonu g├Âr├╝l├╝yor. Birka├ž hafta i├žerisinde h─▒zla yay─▒lan vir├╝se, ├çin'in d─▒┼č─▒ndaki ├╝lkelerde de rastlanmaya ba┼čland─▒.

Wuhan, ├çinÔÇÖin Hubei eyaletinin y├Ânetim merkezi ve en b├╝y├╝k ┼čehridir. ┼×ehir Yangtze ve Han nehirlerinin kav┼ča─č─▒nda yer almaktad─▒r. ┼×ehrin n├╝fusu 2010 y─▒l─▒ itibar─▒ ile 8,821,658 ve toplam n├╝fusu ise 2015 y─▒l─▒ itibar─▒ ile 10.6 milyon olup Orta ├çinÔÇÖin en b├╝y├╝k ┼čehridir.

─░lk kez Aral─▒k ay─▒nda g├Âr├╝len ve '2019-nCoV' olarak adland─▒r─▒lan vir├╝s nedeniyle ├Âlenlerin say─▒s─▒ da 23 Ocak itibariyle Hebei'de yeni bir ├Âl├╝m vakas─▒n─▒n ya┼čanmas─▒yla 18'e ├ž─▒km─▒┼č durumda.

├çinli yetkililer vir├╝se yakalanan 600'den fazla ki┼či tespit ettiklerini s├Âyl├╝yor.

BBC'ye konu┼čan sa─čl─▒k uzmanlar─▒ ise ├çin h├╝k├╝metinin a├ž─▒klad─▒─č─▒ verilerin salg─▒n─▒n ger├žek boyutlar─▒n─▒ yans─▒tmad─▒─č─▒n─▒ ve vir├╝s├╝n en az 2 bine yak─▒n ki┼čiye bula┼čm─▒┼č olabilece─čini belirtiyor.

Bu yeni ortaya ├ž─▒kan ve zat├╝rre belirtilerine yol a├žan vir├╝s, d├╝nya ├žap─▒nda sa─čl─▒k uzmanlar─▒n─▒ alarma ge├žirdi.

Vir├╝se yakalananlarda ├Ânce y├╝ksek ate┼č ba┼čl─▒yor. Ard─▒ndan kuru ├Âks├╝r├╝k ┼čikayetleri g├Âzleniyor. Bir haftan─▒n sonunda ise nefes darl─▒─č─▒ sorunlar─▒ ortaya ├ž─▒k─▒yor.

├çin'de baz─▒ hastalar─▒n hastanede uzun s├╝reli tedavi alt─▒na al─▒nmas─▒ gerekmi┼čti.

Ancak ┼ču an eldeki bilgiler sadece hastaneye kald─▒r─▒lan a─č─▒r hastalar─▒n ya┼čad─▒klar─▒yla s─▒n─▒rl─▒. Vir├╝se yakalan─▒p daha hafif bir ┼čekide atlatan olup olmad─▒─č─▒ konusunda detayl─▒ bir bilgi hen├╝z yok.

Koronavir├╝sler orta derece so─čuk alg─▒nl─▒─č─▒ndan ├Âl├╝me varacak semptomlara yol a├žabiliyor.

CORONA YA DA D─░─×ER ADIYLA WUHAN V─░R├ťS├ť NED─░R?

Corona vir├╝s├╝, ├╝st solunum yolu enfeksiyonlar─▒ ile benzer belirtiler g├Âsterir. Baz─▒ b├╝nyeler hastal─▒─č─▒ hafif semptomlarla atlatabilece─či gibi baz─▒ hastalar hayatlar─▒n─▒ kaybedebilirler. Corona vir├╝s enfeksiyonlar─▒n─▒n MERS ve SARS gibi t├╝rleri ├Âl├╝mc├╝l olabilir.

Bu vir├╝s├╝n bula┼čt─▒─č─▒ hastalar─▒n yakla┼č─▒k olarak y├╝zde 35-40'─▒ hayat─▒n─▒ kaybetmektedir. Baz─▒ b├╝nyeler hastal─▒─č─▒ hafif belirtilerle atlatabilir. Vir├╝s├╝n bula┼čmas─▒ndan sonraki ilk 15 g├╝n ├žok ├Ânemlidir. ├ç├╝nk├╝ belirtiler bu zaman zarf─▒nda ortaya ├ž─▒kar ve vir├╝s bu ilk 15 g├╝nl├╝k s├╝rede v├╝cutta yay─▒l─▒m g├Âsterir. Nefes darl─▒─č─▒, ├Âks├╝r├╝k ve ate┼č hastal─▒─č─▒n en ├Ânemli belirtileri aras─▒ndad─▒r. Fakat baz─▒ hastalarda bu belirtilerle birlikte balgam da g├Âr├╝lebilir.

Kayna─č─▒ hakk─▒nda yeterli bilgi olmayan vir├╝se kar┼č─▒ hi├žbir koruyucu a┼č─▒ veya antibiyotik ila├ž tedavisi bulunmuyor.

NASIL BULA┼×IR?

Hastal─▒k daha ├žok hayvanlarda ortaya ├ž─▒kar. Nadiren hayvanlardan insanlara, insanlardan da di─čer insanlara ge├ži┼č g├Âsterir. T─▒pk─▒ mevsimsel grip etkeni gibi yak─▒n temas, ├Âks├╝r├╝k ve aks─▒r─▒k gibi yollarla insanlar aras─▒nda yay─▒l─▒m g├Âsterebilir.

BEL─░RT─░LER─░ NELERD─░R?

├ço─čunlukla hafif orta derecede ├╝st solunum yolu enfeksiyonu bulgular─▒ ortaya ├ž─▒kar. Ate┼č, ba┼č-bo─čaz a─čr─▒s─▒, burun ak─▒nt─▒s─▒, ├Âks├╝r├╝k gibi solunum yollar─▒na ait belirtiler ├Ân plandad─▒r. Hastal─▒k ayr─▒ca bulant─▒, kusma, ishal ve kar─▒n a─čr─▒s─▒ gibi mide-ba─č─▒rsak ┼čikayetlerine de neden olabilir.

İLAÇ TEDAVİSİ VAR MI?

Hastal─▒─č─▒n herhangi bir ila├ž tedavisi bulunmamaktad─▒r. Antibiyotikler hastal─▒─ča kar┼č─▒ etkisizdir. ─░stirahat, dengeli beslenmek ve evde kalmak hastal─▒─č─▒n k─▒sa s├╝rede ge├žmesinde etkilidir.

V─░R├ťS YAYILAB─░L─░R

Yetkililer Cumartesi g├╝n├╝ ba┼člayacak ├çin Yeni Y─▒l─▒ nedeniyle milyonlarca ├çinli'nin yurt i├žinde ve yurt d─▒┼č─▒na seyahat edece─čini belirtiyor ve bunun da vir├╝s├╝n daha h─▒zl─▒ yay─▒lmas─▒na neden olabilece─či endi┼česini dile getiriyor. Yeni Corona virus├╝ t├╝r├╝n├╝n ge├žen y─▒l─▒n son g├╝nlerinde Wuhan kentinde bir bal─▒k ve et pazar─▒ndan yay─▒ld─▒─č─▒ san─▒l─▒yor.

T├╝rkiye'nin Pekin B├╝y├╝kel├žili─či konuyla ilgili bir a├ž─▒klama yapt─▒. A├ž─▒klamada, ├çin'de bulunan T├╝rk vatanda┼člar─▒n─▒n baz─▒ ├Ânlemler almas─▒ konusunda uyar─▒s─▒nda bulunuldu.

WUHAN-─░STANBUL SEFERLER─░ DURDURULDU

birgun.net
bbc.com.tr
sozcu.com

• Be─čendim
Reactions: Forumdash

blacklion

Favori ├ťye
30 Ekim 2019
3,675
3,342
390
Ke┼čke tamamen d├╝nyan─▒n her yerine yay─▒lsa da d├╝nyan─▒n ┼č├Âyle bir yar─▒dan fazla insan n├╝fusundan kurtulsak. Yoksa gelecekte a┼č─▒r─▒ n├╝fustan kaynakl─▒ ge├žim ve k─▒tl─▒k sorunlar─▒yla ba┼č ba┼ča kalaca─č─▒z demektir. Umar─▒m tedavisi bulunamaz da h─▒zl─▒ bir ┼čekilde yay─▒l─▒r ­čÖĆ

Bu muhte┼čem bi haber. :A T├╝rkiye'nin en az bi %70'i 80'i temizlenir b├Âylece. ├ç├Âplerden kurtulma zaman─▒. :A
B├Âylesine ├Âl├╝mc├╝l meselelerin dalga konusu yap─▒lmas─▒n─▒ do─čru bulmuyorum.Yine de e─čer ciddiysen o ├žok daha korkun├ž ama i┼čin ┼čakas─▒ndas─▒nd─▒r, umar─▒m. :D

• G├╝ld├╝rd├╝n
Reactions: blacklion

blacklion

Favori ├ťye
30 Ekim 2019
3,675
3,342
390
B├Âylesine ├Âl├╝mc├╝l meselelerin dalga konusu yap─▒lmas─▒n─▒ do─čru bulmuyorum.Yine de e─čer ciddiysen o ├žok daha korkun├ž ama i┼čin ┼čakas─▒ndas─▒nd─▒r, umar─▒m. :D
Yok ├žok ciddiyim, gelecekte d├╝nya ├žok k├Ât├╝ bir hal alacak a┼č─▒r─▒ n├╝fustan dolay─▒. Ki kaynak s─▒k─▒nt─▒s─▒ndan dolay─▒ sava┼č ka├ž─▒n─▒lmaz olacak ve sava┼čta nerdeyse d├╝nyan─▒n yar─▒dan fazlas─▒ gidecektir bombalarla vs. O y├╝zden sava┼č─▒ beklemeye gerek yok. Hastal─▒k haz─▒r ├ž─▒km─▒┼čken yay─▒ls─▒n da temizlensin d├╝nya. :A

Forumdash

Favori ├ťye
21 Temmuz 2012
61,303
31,655
1,060
Ben gitmeye raz─▒y─▒m zaten gelecek ├žok k├Ât├╝, g├Ârmeye gerek yok. :A
Orta ├ža─č vebas─▒ gibi:A ─░lluminati plan─▒ devreye sokmu┼č:A Haarp ile hava olaylar─▒, lab'lerde ├Âzel olu┼čturulan hastlklar:F ┼×imdi tek bi ┼čey kald─▒. Haz─▒r g─▒dalara insanlar─▒n fikirlerini/d├╝┼č├╝ncelerini hatta davrani┼člarini kontrol edebilecek madde(┼čey) katmalar─▒nda s─▒ra:A

• ─░lgin├ž

blacklion

Favori ├ťye
30 Ekim 2019
3,675
3,342
390
Orta ├ža─č vebas─▒ gibi:A ─░lluminati plan─▒ devreye sokmu┼č:A Haarp ile hava olaylar─▒, lab'lerde ├Âzel olu┼čturulan hastlklar:F ┼×imdi tek bi ┼čey kald─▒. Haz─▒r g─▒dalara insanlar─▒n fikirlerini/d├╝┼č├╝ncelerini hatta davrani┼člarini kontrol edebilecek madde(┼čey) katmalar─▒nda s─▒ra:A
Bence ona gerek kalmad─▒ zaten insan davran─▒┼člar─▒n─▒, d├╝┼č├╝ncelerini art─▒k sosyal medya ve ana ak─▒m medya ├žok rahat kontrol edebiliyor ama daha da kontrol etmek isterlerse de ┼čayet black mirror senaryosu gibi olacak biraz ama insanlar kendi r─▒zas─▒yla yapt─▒r─▒r bunu. ├çip gibi ayg─▒tlar geli┼čir ve asl─▒nda kullan─▒m amac─▒ farkl─▒, i┼čin arka plan─▒ farkl─▒ olan bir durum gibi olur... Yani bana ├Âyle geliyor. ­čśü Robotla┼čan insanlar devri gibi...

• G├╝ld├╝rd├╝n
Reactions: Forumdash

DarkLegenD

Banl─▒
24 A─čustos 2014
20,092
10,842
1,060
21
─░ngiltere
www.cizikdvdkasetleri.com
Yok ├žok ciddiyim, gelecekte d├╝nya ├žok k├Ât├╝ bir hal alacak a┼č─▒r─▒ n├╝fustan dolay─▒. Ki kaynak s─▒k─▒nt─▒s─▒ndan dolay─▒ sava┼č ka├ž─▒n─▒lmaz olacak ve sava┼čta nerdeyse d├╝nyan─▒n yar─▒dan fazlas─▒ gidecektir bombalarla vs. O y├╝zden sava┼č─▒ beklemeye gerek yok. Hastal─▒k haz─▒r ├ž─▒km─▒┼čken yay─▒ls─▒n da temizlensin d├╝nya. :A
Gayet ger├žek├ži fakat insanmerkezli bencilce bir yakla┼č─▒m. :A Bana kalsa komple yok olal─▒m. :A Blacklion'c─▒─č─▒m yine vicdanl─▒ym─▒┼č. :A

B├Âyle rahat konu┼čmak kolay tabi fakat Allah g├Âstermesin, ya ailenden birisine, ├žok sevdi─čin birisine bula┼č─▒r ve onun hayat─▒na m├ól olursa b├Âyle bir vir├╝s salg─▒n─▒? Zaten ├╝├ž g├╝nl├╝k d├╝nya ├Âmr├╝m├╝z var, bunun vir├╝sle heba olmas─▒n─▒ ben istemezdim a├ž─▒k├žas─▒. Dahas─▒ e┼č dost aileden birisine bir ┼čey olursa bu hepsinden k├Ât├╝.

• G├╝ld├╝rd├╝n

DarkLegenD

Banl─▒
24 A─čustos 2014
20,092
10,842
1,060
21
─░ngiltere
B├Âyle rahat konu┼čmak kolay tabi fakat Allah g├Âstermesin, ya ailenden birisine, ├žok sevdi─čin birisine bula┼č─▒r ve onun hayat─▒na m├ól olursa b├Âyle bir vir├╝s salg─▒n─▒? Zaten ├╝├ž g├╝nl├╝k d├╝nya ├Âmr├╝m├╝z var, bunun vir├╝sle heba olmas─▒n─▒ ben istemezdim a├ž─▒k├žas─▒. Dahas─▒ e┼č dost aileden birisine bir ┼čey olursa bu hepsinden k├Ât├╝.

• G├╝ld├╝rd├╝n
Reactions: Tolstoyevski
Gayet ger├žek├ži fakat insanmerkezli bencilce bir yakla┼č─▒m. :A Bana kalsa komple yok olal─▒m. :A Blacklion'c─▒─č─▒m yine vicdanl─▒ym─▒┼č. :A
Bencillik bu de─čil, bencillik t├╝r├╝n├╝n ya┼čam─▒n─▒ devam ettirme i├žg├╝d├╝s├╝d├╝r. Kendisinin ve kendi t├╝r├╝n├╝n yok olmas─▒n─▒ istemek psikolojik bir kompleks ve normal olmayan bir ┼čeydir bence :A

Neymi┼č d├╝nya gelecek nesillere iyi kals─▒n diye n├╝fusun temizlenmesi gerekiyormu┼č. Bana ne gelecek nesillerden ben ve yak─▒nlar─▒m yok olduktan sonra? :D

• G├╝ld├╝rd├╝n
Reactions: DarkLegenD

blacklion

Favori ├ťye
30 Ekim 2019
3,675
3,342
390
Bence de helak olal─▒m, sonumuz hi├ž iyiye gitmiyor ├ž├╝nk├╝. Daha ne kadar k├Ât├╝ ┼čeyler g├Ârebiliriz, g├Ârmeden bitsin i┼čte d├╝nyevi hayat. :A

• G├╝ld├╝rd├╝n
Reactions: DarkLegenD

DarkLegenD

Banl─▒
24 A─čustos 2014
20,092
10,842
1,060
21
─░ngiltere
Bencillik bu de─čil, bencillik t├╝r├╝n├╝n ya┼čam─▒n─▒ devam ettirme i├žg├╝d├╝s├╝d├╝r. Kendisinin ve kendi t├╝r├╝n├╝n yok olmas─▒n─▒ istemek psikolojik bir kompleks ve normal olmayan bir ┼čeydir bence :A

Neymi┼č d├╝nya gelecek nesillere iyi kals─▒n diye n├╝fusun temizlenmesi gerekiyormu┼č. Bana ne gelecek nesillerden ben ve yak─▒nlar─▒m yok olduktan sonra? :D
A─č─▒r zekiyiz art─▒k, ├Âzg├╝r irademizi kullan─▒p ├žocuk bile yapm─▒yoruz, ne i├žg├╝d├╝s├╝? :A ─░├žg├╝d├╝ falan kalmad─▒ bizde. :A Haz almak i├žin ya┼č─▒yoruz. :A

Senin ├╝st taraf ile alt taraf ├želi┼čmi┼č yaln─▒z. :A T├╝r├╝n ├ž─▒kar─▒ s├Âz konusu. :A

• G├╝ld├╝rd├╝n

blacklion

Favori ├ťye
30 Ekim 2019
3,675
3,342
390
A├ž─▒k├žas─▒ olacak olana kimse mani olamaz zaten, ki ben zaten bu hastal─▒k kendili─činden de ge├žiyormu┼č konuda ├Âyle yaz─▒yor. Kendili─činden ge├žmeyecek ama kolay bula┼čabilen bir hastal─▒k olmal─▒ ki at─▒yorum ailenden birine bula┼č─▒rsa da ├╝z├╝lmezsin i┼čte sana da bula┼č─▒r birlikte gidersiniz. :A Bu hastal─▒k ├Âyle de─čilmi┼č ama...

• G├╝ld├╝rd├╝n

DarkLegenD

Banl─▒
24 A─čustos 2014
20,092
10,842
1,060
21
─░ngiltere
Bence de helak olal─▒m, sonumuz hi├ž iyiye gitmiyor ├ž├╝nk├╝. Daha ne kadar k├Ât├╝ ┼čeyler g├Ârebiliriz, g├Ârmeden bitsin i┼čte d├╝nyevi hayat. :A
Hadise'nin kal├žas─▒ g├Ârd├╝─č├╝m en k├Ât├╝ ┼čeydi... :A Umar─▒m g├Ârmemi┼čsindir. :A

• G├╝ld├╝rd├╝n
K─▒yametin kopmas─▒n─▒ g├Ârmeyi ben de ├žok istiyorum ama b├Âyle de─čil. Madem ├Âlece─čiz herkes ├Âls├╝n toplu olarak ├Âyleyse, tek bir insan bile kalmas─▒n o zaman tamam. Ama d├╝nyan─▒n d├Ârtte ├╝├ž├╝ ├Âl├╝p d├Ârtte biri ya┼čayacaksa o d├Ârtte ├╝├že ay─▒p olur. :A

• G├╝ld├╝rd├╝n